Лікування раку анального каналу в Києві
Рак анального каналу — це злоякісна пухлина, яка утворюється в анальному каналі — короткій трубці, що з’єднує пряму кишку з анусом/ Це не дуже поширене онкологічне захворювання. За даними Національного канцер-реєстру у 2021 році в Україні було виявлено 7,15 тис. захворювань на рак прямої кишки та ануса, з яких 3,9 тис. — у чоловіків та 3,2 тис. — у жінок.
Найчастіше злоякісна пухлина ануса виникає через зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ) під час незахищеного анального сексу. Інші фактори ризику включають хронічне запалення або пошкодження анального каналу, зниження імунітету, куріння.
Будь-який вид раку легше лікується і має більше шансів на подолання, якщо він виявлений на ранній стадії. Саме з превентивною метою у МЕДІКОМ були розроблені програми скринінгових обстежень. Пройти їх у зручний для себе час можна в поліклініках у Києві на Оболоні та Печерську.
А щоб обстежити прицільно кишківник, запишіться на консультацію у Центрі проктології МЕДІКОМ в Києві. У ньому є необхідне обладнання для повноформатної діагностики: ендоскопічне устаткування експерт-класу Pentax, комп'ютерний томограф Toshiba Aquilion Lightning, рентгенівська система Canon, система ультразвукової діагностики Logiq P9.
Хірургічне лікування раку анального каналу проводиться в унікальному стаціонарі клініки МЕДІКОМ на Оболонській набережній, 9. Цей багатофункціональний медичний центр спроектований і обладнаний за високими стандартами стерильності в операційних, які відповідають міжнародним протоколам JCI. Всі операції проводяться на новітній апаратурі з хірургічними діодними лазерами. Хірурги-проктологи та онкохірурги надають перевагу малоінвазивним органозбережним операціям, але при потребі рятують життя пацієнтів і радикальними оперативними втручаннями.
Види раку анального каналу
Найпоширенішим видом злоякісної пухлини анального каналу є плоскоклітинний рак, який розвивається з клітин слизової оболонки або шкіри анального каналу. Він зустрічається у 55% випадках цього захворювання.
Шкіра навколо ануса зовні називається періанальною областю. Пухлини періанальної області, які не торкаються анального сфінктера, зазвичай лікують так само, як і рак анального каналу.
Рідше зустрічаються такі види анального раку:
- базалоїдний або клоакогенний рак — розвивається в місці переходу циліндричного епітелію в плоский;
- аденокарцинома — розвивається із зелезистих клітин ануса;
- меланома — розвивається з пігментних клітин шкіри.
Стадії розвитку раку анального каналу
Стадії раку анального каналу визначають за допомогою системи TNM, яка базується на трьох параметрах:
- Т (tumor) — означає розмір і поширення пухлини: наскільки глибоко вона проросла у тканини кишки та чи досягла сусідніх органів або тканин;
- N (node) — означає ступінь ураження лімфатичних вузлів;
- M (metastase) — свідчить про наявність чи відсутність метастазів в інших органах.
На основі комбінацій цих літер та цифр формулюються п’ять стадій раку:
- Стадія 0 (T0, N0, M0) — це передраковий стан, який рідко діагностується, але може перерости у плоскоклітинний рак. Його ще називають карциномою in situ або цервікальною інтраепітеліальною неоплазією (ЦІН). На цій стадії ракові клітини не поширюються далі поверхневого шару слизової оболонки анального каналу.
- Стадія I (T1, N0, M0) — це пухлина розміром до 2 см, обмежена тканинами анального каналу. Немає ураження лімфовузлів та інших органів. Легко лікується.
- Стадія II (T2-T3, N0, M0) — пухлина розміром від 2 до 5 см. Ураження лімфовузлів та інших органів немає. Але ця проміжна стадія вже потребує комплексного лікування.
- Стадія III (T1-T4, N0-N1, M0) — пухлина може бути будь-якого розміру та може поширюватися на сусідні тканини: сфінктер, сечовий міхур, вагіну у жінок та простату у чоловіків. Можуть бути уражені пахвинні, мезоректальні, внутрішні або зовнішні клубові лімфатичні вузли. Ураження віддалених органів немає. Ця стадія раку є найбільш поширеною і вона потребує агресивного комплексного лікування.
- Стадія IV (T, N, M1) — пухлина поширилась на віддалені органи: печінку, легені, кістки. Це найтяжча стадія раку анального каналу, яка має найгірший прогноз щодо виліковування.
Крім стадій для опису ракових пухлин використовують рівні злоякісності, які визначають, наскільки агресивною є пухлина, як швидко вона росте та поширюється. Рівні злоякісності визначаються за допомогою мікроскопічного дослідження ракових клітин і говорять про те, наскільки сильно клітини пухлини відрізняються від нормальних клітин того ж органу. Чим більше вони відрізняються, тим вищим є рівень злоякісності, тим агресивніше поводиться пухлина і тим важче вона піддається лікуванню. Зазвичай виділяють чотири рівні злоякісності — від G1 до G4.
Розуміння рівня злоякісності раку допомагає лікарям призначати оптимальний метод лікування. До прикладу, для злоякісного новоутворення ануса найнижчого рівня злоякісності G1 достатньо щадного лікування.
Методи діагностики раку анального каналу
Успішність лікування залежить від стадії онкологічного захворювання. Чим раніше виявили рак, тим більше у пацієнта шансів на повне одужання. Тому важливими є профілактичні скринінги та огляди. Уважним потрібно бути й до свого самопочуття, не нехтувати симптомами, які можуть свідчити про початок захворювання.
Ознаки раку анального каналу:
- кровотеча або інші виділення з ануса;
- біль під час дефекації,
- свербіж,
- шишка в області ануса;
- діарея або закреп.
Щоб пройти детальну діагностику на рак анального каналу у МЕДІКОМ потрібно записатись на консультацію до проктолога. Він проведе первинне проктологічне обстеження, до якого входять візуальний та ректально пальцевий огляд, та при потребі призначить найбільш інформативний із додаткових методів обстежень, серед яких є:
- аноскопія;
- проктоскопія;
- загальні лабораторні аналізи;
- аналіз крові на онкомаркери;
- ендоректальне ультразвукове дослідження;
- ендоскопічна біопсія;
- КТ та МРТ, які дозволяють оцінити поширення пухлини на сусідні тканини, лімфовузли та віддалені органи.
Лікування раку анального каналу
Який протокол лікування анального раку застосувати визначає лікар-онколог спільно з проктологом. Це залежить від стадії захворювання, типу пухлини, рівня її злоякісності, загального стану здоров'я пацієнта.
Зазвичай лікування розпочинають з хіміотерапії. Їй передує консультація хіміотерапевта або хіміотерапевта експерта. Під час цього лікування пацієнту вводять сильнодійні протипухлинні препарати, що знищують ракові клітини або стримують їх розмноження. Хіміотерапія може застосовуватися самостійно або в поєднанні з променевою терапією.
Променева терапія або радіотерапія — це процедура з руйнування ракових клітин за допомогою високоенергетичних променів. Вона може застосовуватися перед, під час або після хірургічного втручання.
Оперативне лікування раку анального каналу передбачає видалення пухлини та сусідніх до неї тканин. Хірургія може бути малої або великої інвазивності, залежно від розташування та розміру пухлини. З її допомогою також усуваються такі ускладнення раку анального отвору, як ректальна кровотеча, запалення або непрохідність кишківника.
Хірургічне лікування онкології анального каналу
Хірургічні операції при раку ануса призначають лише тоді, коли інші методи лікування не дали бажаного ефекту або коли пухлина має великий розмір, проросла в сусідні органи та викликала ускладнення. Деколи хірургію застосовують з превентивною метою — для запобігання рецидиву після хіміотерапії.
Який вид хірургічної операції обере онкохірург, залежить від локалізації пухлини, її розміру та рівня злоякісності.
Усі види хірургічних операцій, які при онкологічному захворюванні анального каналу проводять у МЕДІКОМ, можна поділити на дві групи:
- Місцева резекція.
Цей вид операції застосовується при малих пухлинах, які не проросли в м'язовий шар ануса. Під час операції видаляють пухлину та невелику кількість здорової тканини навколо неї. Локальна резекція зберігає функцію ануса і не потребує стоми — штучного отвору для виведення калу. - Черевно-проміжна резекція.
Її проводять при великих пухлинах, які залишаються або повертаються після хіміотерапії та променевої терапії. Під час цієї операції хірург через розріз, зроблений у черевній порожнині, видаляє задній прохід, пряму кишку, частину сигмоподібної кишки та усі ушкоджені лімфовузли (якщо такі є). Після цього лікар пришиває кінець кишки до отвору для виведення калу — колостоми.
Для кожного конкретного випадку і пацієнта онколог підбирає оптимальний метод лікування. Воно може включати комбінацію трьох зазначених методів: хіміотерапію, радіотерапію та хірургічну операцію.
Профілактика раку анального каналу
Усі превентивні методи хороші, коли мова йде про онкологію. Щоб запобігти виникненню раку анального каналу, постарайтесь усунути або зменшення вплив таких факторів ризику:
- Інфікування вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом і часто є причиною виникнення бородавок та папілом на слизовій ануса. Деякі типи ВПЛ сприяють переродженню клітин слизової оболонки в ракові. Для запобігання інфекції ВПЛ рекомендується використовувати презервативи під час статевих контактів, обмежувати кількість сексуальних партнерів, проходити регулярні медичні огляди та вакцинуватися проти ВПЛ.
- Куріння тютюну — сприяє утворенню ракових клітин не тільки в легенях, але й в інших органах, в тому числі в анальному каналі. Курці мають у 2-3 рази більший ризик захворіти на рак анального каналу, ніж некурці.
- Велика кількість сексуальних партнерів — чим більше їх є, тим більшим є ризик інфікуватися ВПЛ та іншими інфекціями, що передаються статевим шляхом і можуть сприяти переродженню клітин слизової оболонки ануса у ракові.
- Надмірна вага та ожиріння — вони збільшують ризик захворювання на рак анального каналу, оскільки спричиняють гормональні зміни в організмі. Недостатня кількість фруктів, овочів та волокон у раціоні призводить до закрепів, геморою та інших захворювань прямої кишки, які можуть трансформуватись у передраковий стан.
Щоб виявити рак анального каналу на ранній стадії, коли лікування є найбільш ефективним, необхідно проходити регулярні медичні огляди та обстеження. Особливо, якщо ви маєте фактори ризику чи помітили у себе підозрілі симптоми.
Найпростішим і найдешевшим з профілактичних обстежень є аналіз калу на приховану кров. Він дозволяє помітити кровотечу в кишківнику, яка є одним із яскравих симптомів раку анального каналу та інших захворювань прямої кишки.
Людям від 50 років рекомендується щорічно здавати аналіз калу на приховану кров. Якщо його результат позитивний, тобто кров виявили, необхідно терміново звернутися до лікаря проктолога для подальшого обстеження.
Питання-Відповідь
В яких випадках геморой може перетворитися на рак?
Геморой не може перетворитися на рак, це дві різні патології. Але він може приховати розвиток анального раку, адже має з ним спільні симптоми: біль, свербіж, кровотечу та утворення шишок.
Як відрізнити рак заднього проходу від геморою?
Для диференціації геморою та раку заднього проходу потрібно звернутися до лікаря-проктолога. Він проведе огляд та при потребі призначить додаткові обстеження, які визначать, чи є онкологічне захворювання у прямій кишці.
Куди метастазує рак анального каналу?
Найчастіше метастазування анального раку відбувається в лімфатичні вузли, розташовані в області таза, пахвини або живота. Звідти пухлинні клітини можуть потрапити в інші органи: печінку, легені, кістки або мозок.
Скільки живуть з раком анального каналу?
Прогноз при раку анального каналу залежить від типу, стадії, локалізації, розміру пухлини та наявності метастазів. На тривалість життя за наявності раку анального каналу також впливають: загальний стан здоров'я людини, її вік, стать та вибраний метод лікування.
При локалізованому раку першої стадії 5-річна виживаність становить 82%. А при четвертій стадії, коли пухлина поширилась на віддалені органи — 31%.
Що таке колостома?
Колостома — це отвір у животі, зроблений під час хірургічної операції на кишківнику для виведення калових мас. На неї закріплюють спеціальний пластиковий мішок — калоприймач. Людині після накладання колостоми потрібно стежити за гігієною, регулярно чистити та міняти калоприймач, а також доглядати за шкірою навколо колостоми.
Який лікар лікує рак анального каналу
Лікування раку анального каналу у МЕДІКОМ проводить команда досвідчених спеціалістів-практиків: хірургів-проктологів, судинних хірургів, анестезіологів, хіміотерапевтів. Багатьом фахівцям присвоєно вищу категорію та наукові звання у сфері медицини. При потребі скликаються експертні консиліуми. Також у клініці можна запросити «другу думку» та консиліум лікарів. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричеська Олена Іванівна. У пацієнтів завжди є можливість почути альтернативну думку щодо свого стану та обраної тактики лікування.
Клініка МЕДІКОМ вирізняється з-поміж інших клінік повним циклом медичної допомоги. Це єдина з приватних клінік України, яка пройшла сувору перевірку урядом США.
Усі хірургічні маніпуляції здійснюють у комфортному стаціонарі з сучасною операційною та цілодобовим післяопераційним спостереженням за пацієнтами.
Щоб записатись на консультацію до проктолога чи онкохірурга, телефонуйте: (044) 503-77-77, 15-55. Або заходьте у telegram-bot.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
1330. Консультація онколога
|
1300 грн
запис на прийом
|
1300 грн
запис на прийом
|
|
1700 грн
запис на прийом
|
|
1500 грн
запис на прийом
|
2010. Ендоскопічна біопсія підозрілих ділянок прямої, ободової , термінального відділу тонкої кишки
|
900 грн
запис на прийом
|
5227. * МРТ промежини та анального каналу
|
5550 грн
запис на прийом
|
5228. * МРТ промежини та анального каналу з контрастуванням
|
8650 грн
запис на прийом
|
1898. Онкомаркер ШКТ (СА 242)
|
810 грн
запис на прийом
|
5623. Анальний ПАП-тест методом рідинної цитології
|
1000 грн
запис на прийом
|
4630. * Передня резекція прямої кишки з накладанням первинного анастомозу
|
35000 грн
запис на прийом
|