exit
search serach
Радикуліт: симптоми, лікування
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Радикуліт: симптоми, лікування

Радикуліт — це різновид запального захворювання нервових корінців спинного мозку. Виникає в результаті патологічних змін, фізичного навантаження, інфекції та навіть стресу. Місце локалізації розташоване в шийному відділі хребта, у міжлопатковій або поперековій зоні. Гострий процес характеризується раптовим болем, що різко обмежує рухливість. Захворювання може перейти в хронічну стадію.

Відкрити Згорнути down

Класифікація радикуліту

За локалізацією розрізняють кілька видів захворювання:

  • Шийний радикуліт. Для нього характерні біль і зміни чутливості в задній частині голови. Посилення більових відчуттів відбувається під час рухів головою.
  • Шийно-плечова радикулопатія. Від голови біль поширюється на плечі й лопатки.
  • У разі грудного радикуліту біль іррадіює в серце або міжребер'я. Виявляється поколювання в руках або їхнє часткове оніміння.
  • Попереково-крижова форма радикуліту — найпоширеніший варіант захворювання. Гострий біль виникає в поперековому відділі, захоплює стегно (його передню або задню поверхню). Іноді опускається нижче ходом защемленого нерва. Порушується рухова активність.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Найбільш поширені причини радикуліту:

  • пошкодження міжхребцевого диска;
  • інтенсивні фізичні навантаження або тренування без розминки;
  • остеоартрит і ревматоїдний артрит (призводять до кісткових змін у хребті);
  • відсутність фізичної активності;
  • ожиріння.

Чинники ризику розвитку радикуліту:

  • пізня вагітність;
  • перенесені травми хребта;
  • метаболічні та неврологічні захворювання з залученням опорно-рухового апарату.
Відкрити Згорнути down

Патогенез радикуліту

Ознаки радикуліту — біль і утруднене ходіння. Як вони виникають? Нервові корінці (структури нервових волокон, що йдуть вліво і вправо від спинного мозку) передають електричні імпульси через більш дрібні гілки, забезпечуючи верхні та нижні кінцівки відчуттями та рухами. Запалення корінців зазвичай виникає в результаті механічного подразнення або здавлювання. Порушення роботи нервових корінців і пошкодження їхніх структур проявляється радикулопатією різної локалізації.

Проявлятися симптоми можуть упродовж тижнів, місяців або років. Тривалість відновлення залежить від ступеня здавлювання нерва та ефективності обраного методу лікування.

Відкрити Згорнути down

Клінічні ознаки радикуліту

Симптоми радикуліту характеризуються раптовим гострим болем, який з'являється або у верхній частині спини та іррадіює до потилиці або плечей, або в нижній частині — і поширюється на сідниці та кінцівки. Біль посилюється під час виконання будь-яких дій.

До симптомів радикуліту також відносять:

  • відчуття оніміння;
  • порушення роботи сфінктерів;
  • м'язову слабкість або атрофія;
  • сексуальну дисфункцію;
  • ослаблення або придушення сухожильних рефлексів.
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу радикуліту під час вагітності

Під час вагітності радикуліт має свої симптоми та лікування. Ключовий чинник виникнення — гормональні зміни в жіночому організмі. Вплив гормонів знижує напругу зв'язок хребта. Важлива також вага майбутньої матері та малюка. Чим більше додасть у вазі вагітна жінка, тим більше шансів на появу радикуліту. Лікування обмежується тим, що небажане та обмежене приймання знеболюючих препаратів. Найголовніше в лікуванні — вправи для зняття симптомів. Частота й тип лікування залежать від призначень фізіотерапії. Вагітним рекомендується носити спеціальний пояс (бандаж, що підтримує живіт) задля стабілізації хребта.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення радикуліту

Наслідки радикуліту містять інфаркт спинного мозку, різні запальні процеси його оболонок і можливий парез кінцівок. У разі хронічного перебігу хвороби може виникнути атрофічний параліч ураженої кінцівки.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога під час радикуліту

У разі виникненні гострої стадії перша допомога під час радикуліту містить:

  • припинення фізичних навантажень;
  • перехід у горизонтальне положення на будь-якій твердій поверхні;
  • розслаблення м'язів спини.

Якщо напад болю не пройшов через пів години, необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Відкрити Згорнути down

Діагностика радикуліту

Весь комплекс діагностики радикуліту ґрунтується на співбесіді, функціональному обстеженні та додаткових дослідженнях. Попередньо лікар збирає інформацію про здоров'я пацієнта. Перевіряє, чи існують чинники, які збільшують ймовірність захворювання, наприклад: сидяча робота, різке збільшення ваги, сильне перевантаження поперекового відділу хребта.

Потім лікар проводить неврологічне обстеження, яке дає змогу перевірити м'язову силу, виявити можливий парез чутливості, атрофію м'язів і оцінити порушення нервової провідності.

Щоби діагностика радикуліту була повною, призначається магнітно-резонансна томографія (МРТ) або рентген поперекового відділу хребта.

Відкрити Згорнути down

Лікування радикуліту

Насамперед пацієнту, який страждає на радикуліт, треба кілька днів полежати, щоби зняти напругу з хребта. Лікування радикуліту ґрунтується на застосуванні знеболюючих засобів і препаратів, що розслаблюють м'язи.

Крім медикаментозного лікування радикуліту застосовують:

Відкрити Згорнути down

У важких випадках необхідне оперативне втручання в спеціалізованій клініці.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковування

У більшості пацієнтів біль повністю зникає тільки після хірургічного втручання. Інші пацієнти можуть позбутися симптомів радикуліту під час консервативного лікування. Після зникнення гострих симптомів у хворого може спостерігатися періодичне загострення. Тому необхідно продовжувати активну реабілітацію.

Відкрити Згорнути down

Профілактика радикуліту

Ефективна профілактика радикуліту пов'язана переважно зі зміною способу життя.

Під час радикуліту рекомендується:

  • регулярна гімнастика для зміцнення й розтяжки м'язів хребта;
  • систематична фізична активність;
  • правильна вертикальна поза тіла, у тому числі в сидячому положенні;
  • зручне ліжко, щоби забезпечити тривалий сон, який дасть розслаблення спині;
  • правильний підйом важких предметів;
  • боротьба з ожирінням;
  • дієта, збагачена овочами та фруктами.
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Щоб уникнути радикуліту, необхідно зміцнити м'язи хребта.

Фізичні вправи мають включати їзду на велосипеді, біг і скандинавську ходьбу. Постійна активність зміцнює м'язи, підвищує працездатність і не перевантажує суглоби. Але оптимальним видом спорту за цієї хвороби залишається плавання. Перед відвідуванням басейну варто проконсультуватися у фахівця.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна гріти радикуліт?

У гострий період захворювання прогрівання спини вкрай не рекомендується, тому що це може призвести до серйозних наслідків. Тільки після консультації у невропатолога та за його призначенням можна з обережністю застосовувати зігрівальні процедури. Перед призначенням лікування лікар призначає комплексне обстеження, яке включає рентгенографію та КТ.

Чим радикуліт відрізняється від остеохондрозу?

Радикуліт — це запалення та здавлення спинномозкових нервів. Найчастіше в основі розвитку радикуліту лежить остеохондроз, що викликає дегенеративно-дистрофічні процеси у хребтовому стовпі. Радикуліт може розвинутись у будь-якому відділі хребта, але найчастіше його локалізація — поперековий відділ. На відміну від остеохондрозу, симптоми радикуліту (гострий біль, знерухомленість) виражені сильніше і з'являються раптово. Клінічні прояви при остеохондрозі наростають поступово і перші симптоми (тягнучий біль) можуть виникнути через кілька місяців після початку захворювання.

Чому не проходить радикуліт?

Радикуліт — це захворювання, котрому характерні як сильний біль, так й часті періоди загострення. При цьому спинномозкові нерви виявляються защемленими деформованими міжхребцевими дисками, і самі собою повернутися в здорове положення вони не можуть. Лікування радикуліту тривале та часто вимагає госпіталізації до неврологічного стаціонару.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт

Який лікар лікує радикуліт?

У разі появи перших симптомів захворювання треба записатися на консультацію до вертебролога, звернутися до лікаря-невролога або реабілітолога, особливо коли ви починаєте відчувати м'язову слабкість і хворобливі відчуття в кінцівках.

 

Лікування радикуліту забезпечать висококваліфіковані фахівці нашої клініки МЕДІКОМ. Під час візиту ми проведемо всі необхідні діагностичні заходи та доберемо найбільш підходящий саме у вашому випадку метод лікування. Звертайтеся до лікарів наших філій у разі перших ознаках радикуліту — і будьте здорові!

comment 26
Устьянцева Софія Борисівна
Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог
comment 27
Харлап Ігор Васильович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт вищої категорії, рефлексотерапевт вищої категорії
comment 22
Висоцька Тетяна Євгенівна
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 32
Воропай Галина Миколаївна
Спеціаліст із масажу, реабілітолог
comment 24
Галузинська Алла Вікторівна
Лікар-невропатолог вищої категорії
comment 17
Дергільов Олег Іванович
Спеціаліст з масажу для дітей та дорослих, реабілітолог, інструктор ЛФК
comment 16
Кірсанова Неллі Іванівна
Лікар-невролог вищої категорії
comment 11
Костовецький Олексій Вікторович
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 16
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 21
Муравська Олександра Миколаївна
Лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 30
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 0
Орловська Анастасія Леонідівна
Лікар-невролог
comment 51
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 0
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 34
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт
comment 18
Стасюк Віктор Вікторович
Лікар-невролог, вертебролог

Вiдгуки

16.02.2021 10:38
Авраменко Наталья

Минимум воды, максимум информации, статья пригодилась.

10.01.2021 17:12
Елена Валентиновна

Давно ощущаю прострелы в шейном, но всегда думала, что радикулит только в пояснице. Спасибо за полезные и понятные статьи)

27.11.2020 08:56
Карина Трофимовна

Хорошо подобранная и поданная информация. В закладки сохранила, пригодиться.

04.11.2020 20:23
Леонид Аристархович

На фоне остеохондроза появился радикулит, поэтому изучаю сейчас всю информацию по болезням этим и эта статья реально радует полезной информацией.

21.09.2020 12:35
Виолетта Семенова

Хорошая статья, без рекламы, а с действенными полезными советами.

17.08.2020 19:04
Роман Николаевич

Недавно начались сильные боли в поясничном отделе, оказалось ревматизм. В статье нашел многие ответы!

11.06.2020 14:09
Арина Петровна

Интересная статья, потому что симптомы один в один( Спасибо за материал, но кажется пора идти к врачу.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down