exit
search serach
Пневмофіброз: симптоми, причини, лікування

Пневмофіброз: симптоми, причини, лікування

Шукаєте в Києві хорошого фахівця, який допоможе вилікувати пневмофіброз? Зателефонуйте в клініку МЕДІКОМ. У нас працюють досвідчені пульмонологи, які можуть точно поставити діагноз і призначити ефективне лікування будь-якої хвороби дихальних шляхів. У нашому центрі можна здати всі аналізи та пройти інструментальну діагностику в одному приміщенні. За необхідності тут же можна пройти обстеження і в інших вузькопрофільних фахівців.

Що таке пневмофіброз?

Пневмофіброз — це незворотнє патологічне заміщення легеневої паренхіми сполучною (рубцевою) тканиною. Захворювання виникає через різні дистрофічні або запальні процеси та призводить до порушення газообміну й еластичності ураженої ділянки. Вираженість патологічного процесу залежить від його поширеності. У легких випадках фіброз легенів жодним чином не проявляється, а при поширеному процесі у хворого з'являється задишка, кашель та інші ознаки порушень дихання. При важкому прогресуючому перебігу ця патологія може призвести до інвалідності та летального результату. Пневмофіброз може виникати в будь-якому віці, але частіше виявляється у чоловіків старше 50 років.

У медичній літературі можна зустріти іншу назву цієї патології — «пневмосклероз».

Відкрити Згорнути down

Класифікація пневмофіброзу

Залежно від причини розвитку виділяють два види фіброзу легенів:

  • інтерстиційний — причина розростань сполучної тканини виявляється;
  • ідіопатичний — визначення причин, що викликають фіброз, неможливо.

Ураження легеневої паренхіми при цій патології буває одно- або двосторонньою.

За поширеністю патологічного процесу виділяють дві основні форми пневмофіброзу:

  • осередковий (або обмежений, локальний) — фіброзуванню піддається тільки обмежена ділянка паренхіми легені, патологія ніяк себе не проявляє або впливає на газообмін незначно;
  • дифузний (тотальний) — ділянки фіброзу поширюються майже по всьому органу, його обсяг зменшується, легеня стає ригідною, обсяг вентиляції значно зменшується.

Локальний пневмофіброз може бути дрібноосередковим. Його особливим різновидом вважають карніфікацію, при якій легенева тканина нагадує сире м'ясо, і в ній можуть виявлятися осередки нагноєння, фібринозний ексудат, фіброателектази тощо.

Залежно від локалізації виділяють кілька видів легеневого фіброзу:

  • тяжкий — ділянки фіброзу виглядають як помірне розростання тяжкої рубцевої тканини, яке змішується з незміненою легеневою паренхімою, зазвичай розвивається у курців через дисфункцію бронхів;
  • лінійний — фіброзне ураження паренхіми легенів;
  • апікальний — осередки фіброзу розташовуються у верхівці органу;
  • базальний — ураження зачіпають нижні відділи легені;
  • прикореневий — рубцеві зміни виявляються в зоні з'єднання легені з органами середостіння.

Також рентгенологи можуть використовувати для опису особливостей пневмофіброзу інші терміни: «субплевральний», «перибронхіальний», «перилобулярний», «сітчастий», «субсегментарний», «променевий», «інволютивний, «дрібноосередковий», «метапневмонічний» та ін.

Відкрити Згорнути down

Етіологія пневмофіброзу

Найчастішими причинами розвитку пневмофіброзу легенів стають різні захворювання дихальної системи з ускладненим перебігом:

  • мікози легенів;
  • туберкульоз;
  • хронічний бронхіт і бронхіоліт;
  • ХОХЛ;
  • хронічні плеврити;
  • ателектаз легені;
  • вірусні, бактеріальні та аспіраційні пневмонії;
  • фіброзний або алергічний альвеоліт;
  • чужорідні тіла бронхів;
  • саркоїдоз легенів;
  • пневмоконіози: викликаються вдиханням пилу або промислових газів, променевими ураженнями;
  • травми та поранення грудної клітини та легенів;
  • спадкові патології легенів: муковісцидоз та ін.
Відкрити Згорнути down

Найчастішою причиною пневмофіброзу є стафілококова пневмонія, яка призводить до некрозу легеневої паренхіми та формування абсцесів. Також фіброз часто викликається туберкульозом. Хронічний перебіг бронхіоліту або бронхіту здатний провокувати розвиток дифузного перилобулярного або перибронхіального пневмофіброзу. Альвеоліт і ураження легеневої тканини іонізуючим випромінюванням може призводити до формування «стільникової легені», яке характеризується появою ділянок дифузного пневмосклерозу.

Пневмофіброз, причини якого не пов'язані із захворюваннями дихальної системи, може провокуватися деякими патологіями, що призводять до порушення кровообігу в легкому і малому колі кровообігу. До таких патологій відносять:

  • ТЕЛА;
  • мітральний стеноз;
  • лівошлуночкова серцева недостатність.

У деяких випадках пневмофіброз легенів розвивається внаслідок прийому пневмотоксичних ліків.

Відкрити Згорнути down

Патогенез пневмофіброзу

Механізм розвитку пневмосклерозу визначається його першопричинами. При невеликих фіброзних ділянках самопочуття ніяк не змінюється, і хворий не потребує лікування. Значна заміна паренхіми легенів зонами фіброзу завжди викликає порушення у функціонуванні органу. Легеня не може повноцінно рухатися, зменшується в розмірах і перестає виконувати в достатньому обсязі функцію газообміну.

Прогноз при пневмосклерозі залежить від масштабів уражень і швидкості їх прогресування. У разі значних ушкоджень легеневої тканини розвивається дихальна недостатність. Надалі вона може посилюватися серцевою недостатністю. Прогноз значно погіршується у разі вторинного інфікування. Ускладнений перебіг пневмосклерозу може призводити до інвалідизації та летального результату.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви пневмофіброзу

Ознаки пневмофіброзу визначаються ступенем ураження легеневої тканини. Невеликі осередки фіброзної тканини в легенях не призводять до порушень у диханні та зазвичай не викликають появи симптомів. У складніших випадках дихальна недостатність проявляється залежно від масштабів ураження легеневої паренхіми.

Основним симптомом пневмофіброзу є задишка. Спочатку вона може виникати тільки після фізичного навантаження, але в міру прогресування патології утрудненість у диханні відчувається і в стані спокою.

При виражених ураженнях легеневої тканини симптоми пневмофіброзу доповнюються появою сухого кашлю, який згодом супроводжується відділенням мокротиння. Хворі скаржаться на постійні болі в грудній клітці, коливання температури, виражену слабкість і швидку стомлюваність навіть при мінімальних і звичних навантаженнях. Шкіра стає блідою і набуває синюшного відтінку.

При тривалому і прогресуючому перебігу пневмофіброзу прояви дихальної недостатності наростають, призводять до втрати ваги, появи характерних видозмін у будові пальців: «пальці Гіппократа» — стовщення фаланг, випуклість нігтів. Зміни з боку дихання доповнюються проявами порушень у роботі серцево-судинної системи. У деяких хворих може розвиватися такий вияв серцевої недостатності як легеневе серце. Захворювання протікає з посиленим серцебиттям і задишкою, набуханнями та пульсуванням вен на шиї, набряками на ногах. Кашель може супроводжуватися кровохарканням, посилюються прояви ціанозу і хрипів у легенях.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу пневмофіброзу під час вагітності

Планування зачаття при пневмофіброзі завжди має обговорюватися з лікарем. Вагітність зазвичай не рекомендується жінкам з вираженими проявами цієї патології, оскільки дихальна недостатність може вкрай негативно відбиватися і на перебігу гестації, і на здоров'ї майбутнього малюка.

Відкрити Згорнути down

Особливості пневмофіброзу у дітей

Причини розвитку пневмофіброзу у дітей такі ж, як і у дорослих. Батькам необхідно звертати увагу на своєчасне звернення до лікаря при розвитку запальних бронхолегеневих захворюваннях, які часто виникають саме в дитячому віці, і проводити їх якісне лікування. Також слід обмежити контакт дітей з тютюновим димом, пилом, отруйними речовинами та іншими несприятливими факторами.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення пневмофіброзу

Важкий перебіг і несвоєчасність лікування цієї патології викликають такі наслідки пневмофіброзу:

  • Емфізему легенів
  • Легеневе серце
  • Ускладнений перебіг бронхолегеневих захворювань
  • Серцеву недостатність
  • Підвищений ризик розвитку запальних бронхолегеневих захворювань
Відкрити Згорнути down

У важких випадках пневмофіброзу істотно знижується працездатність і настає інвалідизація. Розвиток серцевої недостатності може призводити до смерті хворого.

Діагностика пневмофіброзу

При виявленні ознак пневмофіброзу слід звернутися до пульмонолога. Після вивчення всіх скарг пацієнта лікар проводить прослуховування і перкусію легенів. Під час огляду виявляються ознаки ослабленого дихання, які можуть доповнюватися вологими або сухими хрипами. При простукуванні легенів над зоною ураження визначається тупий звук.

Оцінка функцій зовнішнього дихання виконується за допомогою спірометрії, пневмотахографії або пікфлуометрії. Ці методики виявляють зниження індексу Тріффно, зменшення життєвої місткості легенів, порушення прохідності бронхів. Також виконується тест на рівень насичення киснем крові.

Для оцінки ступеня ураження легеневої тканини діагностика фіброзу легенів доповнюється низкою візуалізуючих досліджень:

Відкрити Згорнути down

План діагностики складається індивідуально для кожного пацієнта.

За необхідності в складних випадках обстеження доповнюється виконанням бронхоскопії з трансбронхіальною біопсією. Результати цього дослідження допомагають диференціювати пневмосклероз від інших захворювань зі схожою симптоматикою: системних васкулітів, бронхіальної астми, хронічного бронхіту.

Для виявлення першопричин пневмосклерозу і лікування його наслідків хворому можуть призначатися консультації кардіолога, фтизіатра, алерголога.

Відкрити Згорнути down

Лікування пневмофіброзу

Тактика лікування пневмофіброзу визначається тяжкістю його проявів. При безсимптомній течії пацієнту рекомендується динамічне спостереження у пульмонолога для виключення прогресування склеротичних змін. В інших випадках тактика терапії визначається персонально. За необхідності рекомендується госпіталізація.

При частому виникненні загострень запального процесу (розвитку пневмоній, бронхітів) пацієнту призначаються антибіотики, протигрибкові або противірусні засоби, бронхолітичні, муколітичні та відхаркувальні засоби. Хворим з алергічними проявами або дифузним пневмосклерозом призначаються глюкокортикоїди та цитостатики. У важких випадках рекомендується проведення лікувальної бронхоскопії для поліпшення відходження мокротиння.

За рекомендацією лікаря медикаментозна терапія може доповнюватися прийомом народних засобів. Зазвичай при пневмофіброзі застосовуються лікарські трави з відхаркувальними та протизапальними властивостями, природні адаптогени для підвищення імунітету.

Для уповільнення прогресування фіброзних змін у паренхімі легенів рекомендується прийом антиоксидантів, імуномодуляторів і засобів з протифіброзними властивостями.

Всім пацієнтам з пневмофіброзом рекомендується прибрати з раціону жирні, гострі та надмірно солоні страви. У раціон потрібно додавати більше продуктів з вітаміном С і повноцінну білкову їжу: м'ясо, рибу, морепродукти, молочнокислі продукти та цільне молоко, злаки. За наявності супутніх захворювань необхідна корекція дієти за допомогою дієтолога.

Хворим з пневмофіброзом показаний прийом вітамінно-мінеральних комплексів і відмова від куріння. Також слід уникати впливу різних зовнішніх негативних факторів: диму (в тому числі й при пасивному курінні), пилу, промислових газів і агресивних хімічних речовин. Людям, які працюють на шкідливих підприємствах, рекомендується змінити роботу.

При розвитку серцевої недостатності до лікування пацієнта підключаються кардіологи. Для усунення цих ускладнень пневмосклерозу хворому призначаються серцеві глікозиди та препарати калію.

Медикаментозне лікування пневмофіброзу може доповнюватися різними фізіотерапевтичними процедурами:

У період ремісії рекомендується санаторно-курортне лікування.

Відкрити Згорнути down

Операції при пневмофіброзі

Показаннями для призначення хірургічного лікування пневмофіброзу є такі випадки:

  • виражена гіпоксія і значне зменшення життєвої місткості легенів;
  • зниження механічних функцій;
  • гнійні ускладнення.

Обсяг хірургічної операції визначається клінічним випадком. За можливості проводиться резекція частини легені. У важких випадках може знадобитися трансплантація органу.

Відкрити Згорнути down

Профілактика пневмофіброзу

Для попередження пневмофіброзу потрібно:

  • запобігати розвиткові запальних бронхолітичних захворювань і туберкульозу;
  • виконувати всі рекомендації лікаря при лікуванні патологій дихальної системи;
  • використовувати засоби захисту при роботі на шкідливому виробництві;
  • відмовитися від куріння та обмежити пасивне куріння;
  • підвищувати імунітет.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Пневмофіброз - це рак чи ні?

Пневмофіброз — це розростання сполучної тканини легенів. На відміну від раку, пневмофіброз не дає метастазів в інші органи, а в аналізі біопсії відсутні ракові клітини. На ранніх стадіях протікає безсимптомно або симптоми «розмиті». На пізніших стадіях з'являються ознаки, характерні для грипу і запалення легенів: біль у горлі, задишка, сухий кашель, міалгії, болі в суглобах, підвищення температури тощо. Для точного визначення хвороби потрібна повна діагностика.

Як лікувати пневмофіброз легень народними засобами?

Лікування пневмофіброзу легенів тривале і спрямоване на відновлення і поліпшення дренажних функцій легенів. Полегшити стан може лікування народними засобами: вівсяним відваром, настоянками з трав, соком редьки тощо. Можна використовувати масаж з медом і лікувальну гімнастику. Хворі з пневмофіброзом повинні постійно перебувати під наглядом у пульмонолога.

Скільки живуть при дифузному пневмофіброзі?

Дифузний пневмофіброз вражає всю поверхню легені. Прогноз захворювання несприятливий. Рання діагностика (флюорографія, комп'ютерна томографія, бронхоскопія) і своєчасно розпочате лікування можуть тільки пригальмувати розвиток процесу. Тривалість життя залежить від часу розвитку ускладнень. Повне одужання неможливе, оскільки на місці ураження формуються рубці зі сполучної тканини.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує пневмофіброз?

Дізнатися, який лікар лікує пневмофіброз у клініці МЕДІКОМ у підрозділах на Печерську та Оболоні, допоможуть оператори кол-центру. Провести лікування пневмофіброзу в Києві можна за допомогою професіоналів. Звертайтеся до нас, і ми допоможемо вам скоротити ризик ускладнень цього небезпечного захворювання.

comment 0
Заєць Наталія В'ячеславівна
Лікар-пульмонолог
comment 9
Піонова Олена Миколаївна
Пульмонолог, терапевт вищої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

10.06.2023 11:21
Письменна Люда

Дякую, за корисну информацию.

06.08.2021 01:04
Зык Татьяна

Очень содержательная статья, доступна для понимания не специалисту.

26.04.2021 16:00
Юля В.

Хочу выразить автору благодарность за полезную статью, все понятно написано, особенное спасибо за меры профилактики.

15.02.2021 10:47
Уляна

Дякую автору за статтю, величезна робота.

08.12.2020 19:22
Наталья Р

Спасибо за вашу работу, отличная статья, много полезной информации.

21.10.2020 21:15
Даша

Відмінна стаття, але нічого немає про фізіотерапії, а мені вона допомогла.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down