exit
search serach
Перелом шийки стегна: симптоми та перша допомога

Перелом шийки стегна: симптоми та перша допомога

Гострий біль і гематома в паховій зоні після травми ноги можуть свідчити про серйозні проблеми, зокрема про перелом шийки стегна. Перелом шийки стегна — це небезпечна травматична ситуація, яка найчастіше трапляється у віці від 55 до 70 років. Стегнова шийка має вузьку форму. Тому вона часто зазнає різних ушкоджень. Іноді для травмування достатньо одного неправильного руху.

У цій ситуації ігнорувати негативні відчуття не вдасться, адже вони постійно заважатимуть руховій активності. Тому найкращим варіантом стане негайне звернення за допомогою. У відділенні ортопедії та травматології Клініки МЕДІКОМ пацієнтам надається повний комплекс якісних діагностичних, лікувальних та реабілітаційних заходів у разі отримання таких складних травм, як перелом шийки стегна.

Перелом кульшового суглоба ускладнюється тим, що при такий травмі кістки достатньо складно зростаються. Це відбувається внаслідок порушення кровопостачання стегнової головки, розвитку остеопорозу, особливостей будови. Часто трапляються ситуації, коли після операції починає формуватися некроз. У такому разі краще замінити природний суглоб штучним протезом. За статистикою, жінки ламають суглоб тазового стегна частіше, ніж чоловіки.

Відкрити Згорнути down

Класифікація переломів шийки стегна: види та стадії

Залежно від місця травми виокремлюють такі види переломів стегна:

  • субкапітальний — перелом поряд зі стегнової голівкою;
  • базоцервікальний — перелом біля основи стегнової шийки;
  • трансцервікальний — перелом у центрі стегнової шийки.

Значущим критерієм при переломі шийки стегна також є кут лінії зламу. При травмі 1 ступеня кут зламу менше 30 °, при 2 ступені — 30–50 °, при 3 — понад 50 °.

Перед тим як призначати лікування перелому тазостегнового суглоба субкапітального виду, травматолог оцінює його життєздатність. З огляду на це виокремлюються 4 стадії перелому:

  • неповна;
  • завершена, з відсутністю зміщення;
  • повна зі зміщенням;
  • завершена — наявність роз'єднаних уламків.

Тільки коли лікар проведе діагностику та визначить вид перелому шийки стегна та його стадію, тоді призначається коректне лікування, а також прогнозування ефективної реабілітації.

протез стегна

Відкрити Згорнути down

Причини перелому шийки стегна

У людей вікової категорії від 60 років перелом шийки стегна може статися навіть від неправильного руху. Це відбувається внаслідок розвитку остеопорозу (ламкість кісток). Патологічна травма може виникнути внаслідок простого падіння під час ходіння. Період відновлення після перелому шийки стегна в такому разі довгий та важкий.

У людей 25–35 років часті причини перелому шийки стегна такі:

  • поранення та травматичні ситуації;
  • травми на виробництві;
  • ушкодження, отримані під час транспортної аварії;
  • падіння з великої висоти.
Відкрити Згорнути down

Причиною переломів шийки стегна може бути ламкість кісткових структур. До головних факторів ризику належить:

  • клімакс у жінки;
  • ожиріння;
  • онкологічні новоутворення;
  • відсутність фізичних навантажень;
  • хвороби ЦНС, які порушують координацію рухів;
  • неправильне харчування, часті голодування.
Відкрити Згорнути down

Якщо в людини є небезпечні патології, то перелом шийки стегна призводить до серйозних і небезпечних наслідків, і навіть до смерті, тому що пацієнт довгий час змушений буде перебувати в лежачому положенні.

перелом шийки стегна діагностика Київ
перелом шийки стегна лікування Київ
Відкрити Згорнути down

Патогенез перелому шийки стегна

Тазостегновий суглоб складається з вертлюжної западини (частина тазу) та стегнової головки (частина стегна). Шийка з'єднує стегнову голівку та кістку. Найпоширеніші травматичні ситуації спостерігаються саме в шийці з огляду на характеристики анатомії та фізіології. Суглоби покриваються хрящом, за рахунок чого забезпечується їхнє вільне та безболісне ковзання.

Відмінність суглоба тазового стегна в тому, що він розрахований лише на механічне навантаження. Якщо навантаження буде дане вздовж стрижня стегнової кістки, це призведе до стискання суглоба.

Внаслідок згинального навантаження на шийку може з'явитися розтягнення у верхній частини та стискання в нижній області.

Відкрити Згорнути down

Симптоми перелому шийки стегна

Враховуючи той факт, що у людей із ламкістю кісток перелом шийки стегна трапляється від неправильного руху, то часто вони можуть навіть не знати про травму. Це ситуація небезпечна тим, що людина продовжує вести активний спосіб життя та не займається лікуванням, тож розвиваються ускладнення. Саме через цю причину важливо точно бути обізнаним в основних симптомах перелому стегнової шийки.

Основною ознакою перелому шийки стегна вважаються болючі відчуття в паху. Спочатку людина не відчуває сильного болю та не надає йому значення. Але через деякий час сила болю збільшується (особливо під час опирання на область п'яти).

Є такі симптоми переломів шийки стегна:

  • порушення координації рухів і ходи;
  • стопа вивертається назовні;
  • хрускіт суглоба під час руху;
  • пульсація в артерії стегна;
  • біль у разі тиску на область перелому;
  • поява гематоми;
  • травмована кінцівка трохи укорочена.
Відкрити Згорнути down

Після появи перших ознак перелому шийки стегна необхідно негайно звертатися до травматолога у відділення ортопедії та травматології Клініки МЕДІКОМ. Лікар проведе кваліфіковану діагностику та призначить подальше ефективне лікування.

Відкрити Згорнути down

Особливості перелому шийки стегна у дітей

Перелом шийки стегна у дітей трапляється досить рідко. У деяких ситуаціях пошкодження можна спостерігати у новонароджених через неправильну родовий діяльності. Рентген дітям можна проводити тільки після 6 місяців.

Причиною перелому тазостегнового суглоба у дітей кілька:

  • падіння в стрибку або з висоти до 1,5 метрів;
  • неправильне виконання гімнастичних вправ;
  • падіння під час активною ігри або бігу;
  • прямі удари в стегнову шийку.

У новонароджених діагностувати перелом шийки бедра достатньо проблематично. Ця травма вважається тяжкою і її вивчення утруднене.

Підтвердити діагноз немовляті можна з огляду на поведінку дитини: занепокоєння, постійний плач від болю. Також помітно укорочення пошкодженої кінцівки. На 3–5 добу в області травми утворюється гематома та набряклість.

Лікування тазостегнового суглоба у дітей полягає в проведенні операційного втручання. Після операції функції кульшового суглоба повністю відновлюються, дитина швидко адаптується до побутового та соціального середовища. Реабілітація перелому стегнової шийки відбувається швидко та безболісно.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення перелому шийки стегна

Серйозні наслідки перелому шийки стегна полягають у неправильному зрощенні кісток та розвитку некрозу.

У людей у віці 50–70 років внаслідок тривалої нерухомості можуть розвинутись такі наслідки перелому шийки стегна:

  • запалення легень;
  • пошкодження тканини та шкірних покривів (пролежні);
  • формування тромбів.

У цих ситуаціях все може завершитись летально для пацієнта. Тому літнім людям необхідно забезпечити належний догляд.

ендопротезування шийки стегна
операція по протезуванню шийки стегна
Відкрити Згорнути down

Перша допомога при переломі шийки стегна

Перша допомога при переломі шийки стегна полягає в проведення таких заходів:

  • на травмовану область потрібно накласти джгут для зупинки кровотечі (при відкритому переломі);
  • для зняття больового синдрому людині потрібно дати анальгін або ібупрофен, аби знеболити травмовану ділянку;
  • акуратне транспортування потерпілого до травматологічного відділення.

Першою допомогою при переломі шийки стегна також є виклик швидкої допомоги. Тільки кваліфіковані лікарі зможуть надати необхідне медичне обстеження. При травмі категорично забороняється самостійно намагатися вправити кістки, деформувати та смикати їх.

Відкрити Згорнути down

Діагностика переломів шийки стегна

Діагностика переломів шийки стегна здійснюється з допомогою рентгена. У деяких ситуаціях при переломі шийки стегна симптоми не з'являються. У такому разі можлива помилкова постановка діагнозу — остеохондроз, коксартроз.

Додатковою діагностикою переломів шийки стегна є проведення УЗД чи КТ.

Діагностика переломів шийки стегна
Відкрити Згорнути down

Лікування переломів шийки стегна

Шийка стегна має особливу будову, тому кістки зростаються досить погано. Повне відновлення кульшового суглоба без операції можливе у дітей та людей вікової категорії від 20 до 35 років. Лікування перелому стегна нехірургічною терапією у пацієнтів літнього віку застосовується лише тоді, коли проведення операції протипоказано внаслідок наявності хронічних захворювань.

 

Консервативне лікування

Лікування переломів шийки стегна без використання хірургічної терапії ґрунтується на забезпеченні правильної роботи систем організму та органів. Лікар здійснює фіксацію травмованої ноги, причому протягом 2 днів пацієнт не повинен вставати з ліжка. Фіксація усуває болючі відчуття за рахунок обмеження рухів. Для цього в область під коліном підкладається валик.

 

Хірургічне лікування

Лікування переломів шийки стегна з використанням методів хірургії полягає в проведенні операції або заміні кульшового суглоба на протез.

Відкрити Згорнути down

Операції при переломі шийки стегна

Операція при переломі шийки стегна вважається найефективнішим способом лікування травми. З її допомогою швидко з'єднуються уламки кісток і відновлюється рух суглобового механізму.

Існує 2 види операції при переломі шийки стегна:

  • Остеосинтез шийки стегна.
    Ця процедура полягає в закріпленні уламків кісток гвинтами, штифтами. Вона проводиться під загальною анестезією. З часом кістки зростаються, й конструкції із металу можна видалити. Але це відбувається достатньо рідко, адже повторне хірургічне втручання — це стрес для літнього організму.
  • Ендопротезування шийки стегна.
    Ефективний і сучасний метод, який відрізняється швидкої реабілітацією. Пошкоджена частина шийки замінюється на штучний протез із металу чи кераміки. Штучні протези виготовляють різні виробники. Кожен пацієнт самостійно обирає вид штучного кульшового суглоба залежно від рекомендацій лікаря.

Існує ще один спосіб лікування травми — це видалення суглоба без його заміни. Цей метод використовується тільки при повному зламі шийки стегна, коли для протезування є протипоказання.

Відкрити Згорнути down

Реабілітації після операції

Післяопераційна реабілітація — важлива частина хірургічного лікування. І на цьому етапі підключається фізичний терапевт, який працює у команді з хірургом. Результатом є:

  • усунення наслідків оперативного втручання (набряків, спазму, закляклості);
  • покращення трофіки;
  • безпечне відновлення рухливості м'язів і мобільності суглобів;
  • швидке повернення пацієнта до звичного способу життя.

Фізичний терапевт приступає до роботи одразу після операції, зважаючи на клінічну картину, самопочуття та індивідуальні особливості пацієнта. Навантаження коригується по мірі поліпшення стану.

фізіотерапевт після перелому шийки стегна
реабілітолог після ендопротезування

Найголовніше завдання фізичного терапевта - мотивувати пацієнта на активні щоденні вправи вдома. Для цього на консультації пацієнт отримує програму і детальні інструкції з виконання вправ. За необхідності фізіотерапевт підбирає допоміжні засоби реабілітації (подушка під кульшовий суглоб, милиці, лангети, тренажери). Допомоги реабілітолога потребують пацієнти будь-якого віку.

У разі хірургічного лікування перелому шийки стегна реабілітаційний період становить 14 днів. У цей час потрібно уникати фізичного опирання на кінцівку. Людина може пересуватися з милицями чи паличкою. Після повного зрощення кісток лікарі рекомендують збільшувати фізичні навантаження.

Реабілітація після остеосинтезу шийки стегна становить 14 днів. Вона також ґрунтується на уникненні навантаження на кінцівку. Пересування самостійно можливе на ходунках або милицях. Через 2 тижні дозволяється потроху спиратися на ногу.

Після проведення ендопротезування шийки стегна реабілітаційний період найшвидший. Після заміни суглобів через добу пацієнт може повністю ставати на ногу. На 7 день реабілітолог допомагає навчитися самостійно підніматися та спускатися сходами. На даному етапі реабілітації при переломі шийки стегна пацієнту видають виписку зі стаціонару та відпускаю додому. У домашніх умовах показане виконання нескладних фізичних вправ та проведення масажу.

Відкрити Згорнути down

Профілактика переломів шийки стегна

Профілактика перелому шийки стегна полягає в дотримання таких правил:

  • регулярний медичний огляд;
  • постійне виконання фізичних навантажень;
  • дотримання правильного харчування;
  • прийняття вітамінів;
  • забезпечення повноцінного відпочинку;
  • контроль за масою тіла;
  • контроль прийняття лікарських препаратів, що запобігають порушенню координації рухів;
  • зручне та комфортне взуття.
Відкрити Згорнути down

Для людей похилого віку важливо забезпечити безпечне середовище навіть удома. Також травматологи рекомендують регулярно відвідувати оздоровчі санаторії та пансіонати, які допомагають зміцнити здоров'я.

 

Поради та рекомендації

Людина, яка зламала тазостегновий суглоб, особливо в літньому віці, часто відчуває стрес, з'являється депресія. Хворого сильно напружує ситуація, що він залежить від родичів і близьких. Якщо ви доглядаєте за людиною з переломом стегнової шийки, потрібно постаратися надати йому психологічну підтримку.

Пацієнту треба постійно нагадувати про те, що він скоро одужає та організм повністю відновиться.

Фахівці стверджують, що саме депресивний стан є причиною смертельного результату при переломі стегнової шийки. Тому потрібно допомогти людині та показати їй, що вона потрібна та важлива у вашому житті.

 

Правильний догляд за літньою людиною після операції

Насамперед необхідно забезпечити правильний догляд, щоб унеможливити ризик розвитку наслідків. Тут потрібно дотримуватися таких правил:

  • для профілактики закрепу потрібно правильно скласти режим харчування. Додатково хворому з переломом шийки стегна можна робити масаж стінки черевної області. Якщо проблеми уникнути не вдалося, то знадобляться клізми та прийняття проносних засобів;
  • профілактика судинних захворювань полягає у вживанні магнію та калію. Також пацієнт повинен вживати достатній об'єм рідини;
  • у людини, яка знаходиться в лежачому положенні, існує ризик розвитку пневмонії. Внаслідок цієї причини необхідно робити дихальну гімнастику та намагатися більше часу перебувати на свіжому повітрі.

Догляд повинен бути суворо скоригований лікарем. У разі наявності яких-небудь ускладнень при переломі шийки стегна необхідно негайно звернутися до лікаря.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як правильно доглядати за хворим з переломом шийки стегна?

Якщо людина має зламане стегно, то вона не зможе не піклуватися про себе, поки повністю відновиться. В домашніх умовах необхідно обладнати ліжко зі спеціальним пристроєм у вигляді перекладини або бортика та придбати ортопедичний матрац. Це надасть змогу уникнути утворення пролежнів. Хворого можна дбайливо перевертати, але тільки на здоровий бік, при цьому утримувати хвору ногу по всій довжині. Зменшити біль допомагає знеболювання за допомогою лікарських препаратів та легкий масаж без масування.

Як швидко відновитись після перелому шийки стегна?

Такі процедури, як остеосинтез та протезування, скорочують процес відновлення після травми. Період реабілітації не передбачає повного знерухомлення як під час консервативного лікування. Після операції через 12-14 днів хворому дозволяють стати на ноги з опорою на милиці. У цей період варто розпочати фізіотерапевтичне лікування.

Коли можна встати після перелому шийки стегна без операції?

У сприятливих умовах хворому дозволяють вставати через 6 місяців, причому необхідна опора на ходунки або милиці. Дуже багато залежить від фізіологічних даних самого організму, безпосередньо пов'язаних із віком пацієнта, від складності характеру травми і від якості догляду за хворим.

Коли можна піти після перелому шийки стегна?

Зростання кістки при переломі шийки стегна — це тривалий процес, що залежить від багатьох факторів. Операція дає можливість прискорити відновлення після травми. Також оперативне лікування сприяє поверненню до повноцінного способу життя. У разі успішної операції пацієнту дозволяється наступати на хвору ногу з опорою на ходунки через 1 місяць. При заміні суглоба щадне навантаження дозволяють через 2-3 місяці. Без операції при благополучному зрощенні ходити можна буде не раніше ніж через 6-8 місяців.

Як ходити до туалету при переломі шийки стегна?

При переломі шийки стегна необхідно стежити за регулярним випорожненням хворого. Необхідно придбати судно. Встановлювати та виймати судно потрібно обережно зі здорового боку. У разі потреби можна застосовувати підгузки для дорослих та одноразові пелюшки.

Чи можна повертати хворого із переломом шийки стегна?

У місці перелому відчувається сильний біль. Проте перевертати хворого з такою травмою можна, але лише на здоровий бік. Обов'язково потрібно утримувати та фіксувати ногу по всій довжині. Важливо пам'ятати, що протипролежневий матрац використовувати при цьому не можна.

Чи можна померти від перелому шийки стегна?

Травма шийки стегна не смертельна, але може тривалий час прикувати людину до ліжка. Термін відновлення безпосередньо залежить від віку та стану здоров'я в цілому. Наприклад, люди похилого віку можуть відновлюватися від 6 місяців і до року. Зате до смерті можуть призвести ускладнення через нерухомість. До таких належить серцева недостатність, тромбоз, пролежні, проблеми з кишечником, некроз тканин, застійна пневмонія, депресія, відсутність апетиту. Перше завдання під час лікування травми шийки стегна — якнайшвидше поставити людину на ноги.

Скільки може прожити людина із переломом шийки стегна?

Тривалість життя залежать від здоров'я хворого та умов реабілітації. У зоні ризику перебувають хворі старше 60 років. За статистикою, у перші місяці після травми стегна вмирає 50 % потерпілих. Тому дуже важливо надати хворим підтримку та належний догляд. Після операції показники смертності різко зменшуються, збільшуються шанси на повернення до повноцінного життя.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує перелом шийки стегна?

Лікування перелому шийки стегна у Києві в Клініці МЕДІКОМ здійснюється травматологом на Оболоні та Печерську. Крім того, у підрозділі на Оболоні надається хірургічна допомога у разі складних випадків травмування. Усі операції проводять хірурги вищою категорії з великим досвідом роботи. Записуйтесь на консультацію за контактними телефонами медичного центру або в режимі онлайн. У будь-який час ми надамо кваліфіковану медичну допомогу, яка посприяє поверненню до повноцінного життя.

comment 44
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 18
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 7
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
comment 1
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 9
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 17
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 6
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.
Пов'язані послуги
Травматологічне відділення на Оболоні
Оперативна ортопедія та травматологія
Остеосинтез
Остеосинтез
МРТ кульшових суглобів
МРТ кульшових суглобів
УЗД кульшових суглобів дітям
УЗД кульшових суглобів дітям

Вiдгуки

09.02.2023 21:14
Наталія

Дуже дякую за статтю! Дуже корисні поради!

23.11.2021 14:53
Настя

Огромное спасибо, за статью, очень актуальная тема.

03.09.2021 18:04
Зинаида Петровна

У меня все женщины ломали шейку бедра, поэтому очень боюсь за себя, пью кальций, делаю зарядку.

12.08.2021 11:34
Олександра 25

Дякую, стаття супер! Вся необхідна інформація в одному місці.

30.05.2021 16:17
Лера

Мені очінь подобається ваш сайт, завжди звертаюся тільки сюди, тому що завжди все вірно і доступно написано. Дякую.

10.04.2021 11:21
Дарья Ващишина

Я в том году поскользнулась, упала, сломала шейку бедра, мне предложили искусственный сустав поставить. Спустя год живу обычной жизнью.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down