Люмбалгія: причини, симптоми, лікування
Люмбалгія — це захворювання, при якому людина страждає на гострий поперековий біль різної інтенсивності. Патологія виникає через пошкодження м'язових волокон або хряща міжхребцевого диска.
Найчастіше біль у попереку з'являється, якщо м'язовий каркас спини слабкий, або під час інтенсивних фізичних навантажень. Захворювання має тривалий перебіг з регулярним поновленням. Патологія виникає на тлі інших проблем з хребтом. Посилюється синдром люмбалгії під час інтенсивних занять спортом, тривалій ходьбі, коли людина постійно перебуває в незручному положенні: сидячи або нахилившись, вранці після пробудження.
Класифікація люмбалгії
Види люмбалгії за характером перебігу:
- Гостра форма захворювання.
Супроводжується раптовим приступом гострого болю в поперековому відділі хребта. Пацієнту складно сісти та встати. Відносно комфортно людина може сидіти тільки на рівній твердій поверхні. Зазвичай, напад проходить через 4–5 днів. - Хронічна форма.
В цьому випадку синдром люмбалгії супроводжується періодичними болями та почуттям тяжкості в попереку. Відчуття болю не такі сильні, як в гострому періоді, проте з'являються набагато частіше. Тривале сидіння, ходьба (особливо в незручному взутті), перенесення вантажу, фізичні навантаження — усе це супроводжується швидкою стомлюваністю і почуттям дискомфорту, ниючі болями та печією в поперековому відділі хребта.
Окрема класифікація існує при хронічних видах люмбалгії:
- Вертеброгенна.
З'являється через остеохондроз попереково-крижової зони. Найчастіше зустрічається у чоловіків, може тривати кілька місяців. - Дискогенна.
Виникає внаслідок протрузій міжхребцевого диска. - Люмбоішіалгія.
Провокується некорінцевою фазою остеохондрозу в поперековому відділі. Може вражати одну чи обидві нижні кінцівки. - Люмбалгія з м'язово-тонічним синдромом.
З'являється після викривлення хребетного стовпа. Хворобливість посилюється навіть при незначних рухах, викликаних кашлем або розмовою.
Етіологія захворювання
Люмбалгія з'являється через статичну напругу, яка може бути наслідком монотонної сидячої роботи або через спання на незручному матраці в незручній позі. Захворювання може також виникнути під час виношування дитини, при появі зайвої ваги та збільшення тиску на хребет.
Основні причини люмбалгії
- Неправильна постава — провокує зміщення хребців. Через надмірний тиск на хребет у пацієнта з'являється больовий синдром.
- Вікові порушення будови хребта — з'являються через те, що м'язи слабшають, а міжхребцеві диски втрачають еластичність. Біль виникає у 75 % пацієнтів старше 45 років.
- Травми хребта — викликають підвищений тиск на спинномозковий нерв, виникає сильний біль. Травму можна отримати, піднявши важкі предмети або після випадкового падіння.
На появу люмбалгії також можуть впливати такі захворювання:
- остеохондроз — знос міжхребцевих дисків, які провокують запальний процес;
- протрузія — вигинання фіброзного кільця в міжхребцевому диску;
- грижа — розповзання ядра пульпи по фіброзному кільцю, що приводить до здавлення нервових корінців та виникнення гострого болю;
- артроз — запалення й надмірне навантаження на хребетний стовп, знос хрящової тканини;
- пошкодження зв'язок хребта — збільшення міжхребцевих отворів;
- спондиліт — запальний процес в хребетному стовпі, початок дегенеративного процесу, при якому хребетний канал звужується та викликає болі в попереку;
- остеопороз — втрата міцності хворого хребця, зменшення відстані між сусідніми витками, поява припухлості в попереку, порушення поживних процесів спинного мозку.
Патогенез
Основною причиною виникнення неприємною болю є процес подразнення в паравертебральних рецепторах, в суглобових зв'язках та в фіброзному кільці. Наявне статистичне навантаження викликає значне перенапруження міжхребцевих м'язів. У результаті міжхребцевий хрящ стає тоншим. Тому тіло хребця впливає вже не на сам амортизуючий диск, а на нервовий корінець, що призводить до люмбалгії.
При гострій формі частина ядра диска різко вклинюється в фіброзне кільце або зміщує весь диск під дією зовнішніх причин. Больовий синдром проявляється при найменшому русі. Хронічні болі у попереку через зміни у дисках пов'язані з різними захворюваннями та зафіксованим положенням у незвичній позі. У результаті відбувається постійний тиск на нервовий корінець.
Клінічні прояви люмбалгії
Симптоми люмбалгії істотно відрізняються при різному перебігу захворювання. При хронічній формі в поперековому відділі виникає біль ниючого характеру, яка найбільше відчувається вранці. Тривалість хворобливих відчуттів змінюється в залежності від активності пацієнта. Посилювати або знижувати больові відчуття можуть як відсутність активності, так і звичний спосіб життя.
Під час пальпації проблемних ділянок пацієнт відчуває біль, йому важко зробити нахил тіла в будь-яку сторону, обсяг рухів суттєво обмежується. Коли хворий займає горизонтальне положення, зазвичай, біль зменшується. Це відбувається в результаті зменшення тиску на міжхребцеві диски. Найкомфортнішою позою стає горизонтальне положення на боці з обов'язково зігнутими ногами. Попри перерахований набір симптомів люмбалгії, пацієнт здатний пересуватися та працювати без фізичної напруги.
Якщо причина — грижове захворювання, пацієнт може відчувати оніміння в кінцівках, скаржитися на проблеми з чутливістю та рефлексами. У хворого порушується кровообіг, що супроводжується відчуттям холоду в кінцівках.
Люмбалгія поперекового відділу хребта частіше зустрічається у жінок старше 50 років, ніж у чоловіків. Це можна пояснити тим, що в період менопаузи у деяких пацієнтів починається остеопороз.
Основні симптоми люмбалгії гострого періоду:
- біль у нерві кінцівки;
- м'язові судоми;
- сильний біль в попереку при чханні, кашлі, крику або задишці;
- складності при згинанні та розгинанні;
- біль в поперековому відділі хребта, посилюється не тільки при динамічному і статичному навантаженні, але й під час дотику до спини.
Особливості захворювання під час вагітності
Люмбалгія також часто зустрічається у вагітних. Внаслідок зростання дитини в цей час у жінки збільшується загальне навантаження на поперекову частину. У третьому триместрі вагітності організм активно готується до пологів: у жінок розширюються кістки таза і змінюється положення хребта. Всі ці процеси провокують больовий синдром. Щоб полегшити біль, потрібно менше часу сидіти, а більше ходити. По можливості слід відмовитися від важкої роботи по дому та більше відпочивати.
Для полегшення болю рекомендується носити спеціальний підтримуючий корсет та допологовий бандаж. Вони надійно кріпляться і підтримують живіт знизу. Використовувати їх краще під час ходьби, а перед відпочинком та сном знімати. Після пологів бандаж можна використовувати для стягування та відновлення.
Медикаментозну терапію при люмбалгії вагітним призначає тільки лікар ортопед-травматолог за погодженням з акушером-гінекологом, який веде вагітність.
Допомагає також зняти больовий синдром голковколювання, а ось мануальна терапія в цей період заборонена.
Ускладнення
Поява ускладнень зазвичай пов'язана з причиною, що викликає захворювання.
Наслідки люмбалгії:
- дегенеративно-дистрофічні зміни в хребті — призводять до формування протрузій і гриж;
- запальні форми — провокують стеноз каналу та появу нерухомості, якщо вчасно не почати відповідне лікування;
- здавлювання нервових закінчень і порушення роботи спинномозкових судин при прогресуванні патологічного процесу — загрожує порушенням чутливості кінцівок і погіршенням функціонування органів таза.
Хронічний перебіг хвороби без належного лікування призводить до втрати працездатності на довгий період. Існує невеликий відсоток випадків інвалідизації пацієнтів. Своєчасне звернення до лікаря, підвищує шанси на швидке відновлення і сприятливий прогноз.
Перша допомога при люмбалгії
Правильне надання першої допомоги істотно полегшує весь подальший процес лікування люмбалгії поперекового відділу хребта. Це особливо актуально при перших ознаках гострої форми.
Що робити потрібно:
- прийняти знеболюючий та протизапальний препарат (НПЗП);
- зафіксувати уражений поперек спеціальним корсетом, хусткою або старим светром, щоб знизити кількість рухів і больові відчуття;
- виключити повністю фізичні навантаження та мінімально обмежити рух;
- звернутися за допомогою до фахівців.
Нерідко пацієнти починають самостійно вживати засоби, які тільки погіршують ситуацію.
Що робити не можна:
- купатися у ванні або йти в лазню, будь-яким чином прогрівати хворе місце;
- нахилятися з метою відновлення колишнього стану;
- масаж (в гострому періоді протипоказань);
- накладати лід або холод на постраждалу ділянку.
Причини виникнення патології різні, тому тільки лікар може вирішити, як краще діяти в конкретному випадку.
Діагностика захворювання
Поставлення правильного діагнозу безпосередньо вплине на обраний метод лікування та одужання пацієнта. Лікар спочатку збирає анамнез, а потім оцінює стан пацієнта при огляді та пальпації. Люмбалгія вимагає визначення характеру болю і ступеня її важкості. Іноді для отримання більш достовірної інформації про розвиток захворювання і виключення інших патологій хворому дають направлення на лабораторні аналізи.
Інструментальні методи діагностики люмбалгії:
- Рентген — допомагає вивчити стан кісток та виявити причину болю. Важливо розуміти, що рентгенівські промені не можуть надати інформацію про стан м'язової тканини, нервів і міжхребцевих дисків.
- КТ — дозволяє отримати тривимірне зображення кісток для найповнішого дослідження.
- МРТ — показує загальний стан м'яких тканин. Важливо виявити або виключити наявність пухлинного утворення та міжхребцевої грижі.
Лікування люмбалгії
Лікування захворювання проводиться консервативними методами та хірургічним шляхом. Ефект від безопераційного лікування найчастіше залежить від характеру тяжкості захворювання, своєчасного звернення за медичною допомогою та основних причин його виникнення
Під час лікування люмбалгії використовують такі методи:
- Прийом протизапальних нестероїдних препаратів. Тривалість лікування зазвичай не перевищує декількох тижнів. Якщо за цей час стан пацієнта не покращується і симптоми не зникають, необхідно змінювати план лікування.
- Призначення міорелаксантів. Необхідні для зняття напруги м'язів і зменшення симптомів захворювання.
- Прийом сечогінних засобів. Дозволяє позбутися від набряку і зменшити тиск на спинномозкові корінці.
- Купірування болю ін'єкціями або пероральним вживанням знеболюючих засобів при сильному болі.
- Витягування хребта. Ця процедура показана при дискогенній люмбалгії. Допомагає поліпшити стан хребта, відновити його функцію, збільшити загальну відстань між дисками й зняти напругу в поперековій частині.
- Фізіотерапія. Включає застосування ультразвуку, електростимуляцію, комплекс лікувальної гімнастики й професійний масаж. За призначенням лікуючого фахівця можна внести в план лікування люмбалгії рефлексотерапію і методи мануальної терапії.
Якщо медикаментозна терапія не дала бажаного ефекту, проводиться хірургічне втручання. Але тільки в крайньому разі. При цьому застосовують сучасні малотравматичні способи з використанням ендоскопічного обладнання.
Контроль вилікування
У більшості пацієнтів з люмбалгією зникають хворобливі симптоми, якщо вони вчасно звертаються до лікаря. При хронічній формі обов'язково потрібно проходити періодичний огляд в ортопеда-травматолога та невролога. Після оперативного втручання пацієнтів протягом року повинен оглядати лікар-хірург.
Профілактика люмбалгії
Для профілактики захворювання рекомендується сидіти у правильній позі за робочим столом, уникати незручного, неправильного і тривалого положення під час ігор з дитиною, навчання, поїздок або іншої діяльності. Необхідно забезпечити достатній комфорт під час сну, використовувати матрац середньої жорсткості та невелику подушку.
Не варто перевантажувати спину в побуті. Слід уникати різких рухів. Якщо потрібно підняти предмет, то необхідно обмежити нахил спини вперед. А замість цього звикнути підіймати предмети присідаючи, а не з прямих колін.
Важливо включити базові фізичні вправи у свій графік, щоб підтримувати здоров'я не тільки спини, але й усього організму. У разі проблем зі спиною рекомендується плавання, їзда на велосипеді, йога та скандинавська ходьба.
Фахівці кабінету ЛФК клініки МЕДІКОМ підберуть для кожного пацієнта індивідуальний комплекс гімнастичних вправ, які він зможе виконувати вдома.
Питання-Відповідь
Чому не проходить люмбалгія?
Люмбалгія — больовий синдром, що супроводжується хронічним гострим болем у попереку. Симптоми болю можуть бути схожі на інші захворювання хребта. Для встановлення справжньої причини болю необхідна консультація невролога. Також для коригування лікування в разі виявлення причин, пов'язаних з хребетним стовпом, необхідна консультація ортопеда-травматолога.
Чи можна вилікувати люмбалгію без операції?
Люмбалгія — гострий, больовий синдром, що переростає в хронічну форму. Біль у попереку може бути викликаний як запаленням нервових закінчень, так і різними патологіями хребта. Консервативне, безопераційне лікування передбачає постільний режим протягом 5–7 днів, блокаду, системне прийняття знеболюючих препаратів, фізіотерапевтичне лікування, лікувальний масаж.
Скільки лікується вертеброгенна люмбалгія?
Характерні больові симптоми вертеброгенної люмбалгії виникають через різні патології міжхребцевих дисків. Починати лікування люмбалгії потрібно з консультації вертебролога. Тривалість процесу залежить від форми протікання хвороби та стадії патології хребта.
Голковколювання допомагає при болі в спині?
Рефлексотерапія (голковколювання) ефективно локалізує біль у спині. Це пояснюється впливом двох груп імпульсів на ЦНС від місця ураження хребетного стовпа і місця проколу шкіри. Шкірні імпульси активують нейрони, які блокують сприйняття болю. Лікування голковколюванням триває 7–10 процедур.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує люмбалгію?
Записатися на консультацію до лікаря ортопеда-травматолога або невролога можна в клініці МЕДІКОМ. Залежно від виду захворювання, наші фахівці проведуть діагностику і призначать ефективне лікування люмбалгії в Києві. Індивідуальний підхід і робота нашого кваліфікованого персоналу дозволяє максимально надати допомогу при будь-якій формі перебігу люмбалгії в підрозділах клініки на Оболоні та Печерську.
Сертифікати
Вiдгуки
Дякую.
Хорошие рекомендации спасибо.
хороша стаття, але виглядає це якось легко насправді це довгий процес лікування.
Много нового узнал. Спасибо.
Спасибо, просветили иду завтра на рентген.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків