Лікування кривошиї в Києві
Кривошия – це патологічний вимушений нахил голови і шиї по відношенню до тіла (плеча): нахил в бік і поворот. Основною причиною кривошиї є зміни в шийному відділі хребта або м'язів шиї – як при вродженій, так і при надбаній медичній проблемі.
Як вроджена патологія, ця аномалія займає 3 місце за частотою (серед виявлених випадків) після вроджених клишоногості та вивиху стегна.
Класифікація кривошиї
Основна класифікація за типами пов'язана з причиною появи захворювання:
- Вроджена кривошия.
Найбільш частою причиною її виникнення є перинатальне пошкодження в області шиї, яке відбувається, коли дитина проходить через родові шляхи жінки. - Надбана кривошия.
Ця форма, зазвичай, є наслідком запалення, зокрема мигдалин, лімфатичних вузлів шиї, соскоподібного відростка і абсцесів глотки. Формується також в ході дископатії та ревматичних захворювань.
Вроджена кривошия може утворюватися і в утробі матері, не тільки під час пологів. Характеризується асиметричним розташуванням голови дитини, яка повертає її тільки в одну сторону. Необхідно проводити лікування з перших днів життя, щоб запобігти появі ускладнень.
Етіологія кривошиї
Причини кривошиї при вродженій патології:
- травма шиї немовляти при проходженні через родовий канал викликає гематому і наступні рубцювання тканини;
- друга причина – неправильне положення плода в утробі матері;
- захворювання виникає в результаті наявності вад розвитку в скелеті (наприклад, наявність додаткового клина в шийному відділі хребта) або змін в структурі хребців під час хвороби Кліппеля-Фейля.
У дорослих пацієнтів надбана форма пов'язана з грижею міжхребцевого диска або різкими рухами шиї. Появі симптомів кривошиї сприяє ненормальне положення голови під час сну.
Іншими причинами є нервові розлади, порушення зору або слуху, пошкодження шийних хребців і онкологія.
Патогенез захворювання
Початок кривошиї пов'язаний з проявом типових симптомів. Під час прогресування захворювання геометрія обличчя починає змінюватися.
Ознаки кривошиї:
- половина обличчя, розташована на стороні укороченого м'яза, зростає повільніше, через що обличчя втрачає свою симетрію;
- скелетна система й череп також деформовані – формується неправильний прикус;
- шийні хребці піддаються деформації з плином часу.
Усунути наслідки захворювання можна за 5-6 місяців активного лікування і реабілітації. У деяких випадках рекомендується хірургічне втручання для вирішення проблеми.
Клінічні прояви кривошиї
Симптоми кривошиї трохи розрізняються залежно від її типу.
На додаток до нефізіологічного нахилу й повороту голови пацієнт може відчувати:
- нездатність вільно рухати головою;
- підвищену напругу м'язів шиї;
- скутість і біль в шиї;
- головні болі.
Також, може виникати набряклість.
У дітей з вродженою патологією одна рука тягнеться до уражених м'язів шиї. Крім того, обличчя на ураженому боці менше, а ніс нахилений до хворого боку. Кути очей і вух зменшуються, через що вони здаються меншими і мають іншу форму. Також, до симптомів кривошиї у дітей відноситься аномальна оклюзія і деформація черепа. У свою чергу, в шийному відділі хребта виникає сколіоз, дуга якого спрямована в бік здорового боку тіла.
Особливості кривошиї у дітей
Кривошия у дитини не болить, проте вона негативно впливає на моторні навички. Тому, лікування слід починати якомога раніше. Важливим моментом залишається своєчасне визначення захворювання.
Новонароджену дитину кладуть на спину або живіт. Через одностороннє укорочення м'язів немовля тримає голову нахиленою в бік укорочення. При цьому очі спрямовані трохи вгору. Таке не скориговане розташування незабаром призводить до фіксованого асиметричного розташування всього тіла. На четвертому місяці життя дитини асиметричне позиціонування дитини починає ставати вираженим.
Лікування включає спеціалізований дитячий масаж і комплекс ЛФК.
Ускладнення кривошиї
Подальший розвиток патології зазвичай відбувається повільніше. Асиметричне розташування окремих частин тіла зберігається, викликаючи різні дефекти.
Наслідки кривошиї включають:
- Порушення зору
- Дефекти постави
- Виникнення сколіозу
Дуже часто у таких дітей виникають проблеми з малюванням, читанням й письмом. Це відбувається на початку навчання через недостатню інтеграцію обох півкуль головного мозку на першому році життя.
Діагностика патологічного стану
Щоб провести детальну діагностику кривошиї, лікар-ортопед зазвичай проводить ультразвукове сканування уражених м'язів, яке показує наявність гематоми, її розмір і розташування. Якщо лікар підозрює, що причиною дефекту є пошкодження кістки в шийному відділі хребта, він рекомендує зробити рентген (особливо, в разі звернення зі скаргами дитини старшого віку або дорослого).
Діагностика кривошиї додатково включає:
- ЕМГ (електроміографія) – тест для вимірювання електричної активності в м'язах (допомагає визначити, ступінь ураження м'язів);
- магнітно-резонансну томографію (дозволяє детально проаналізувати зміни, що виникли).
Лікування кривошиї
Контрактура м'язів шиї вимагає широкого терапевтичного підходу. У лікуванні кривошиї використовуються фармацевтичні препарати, реабілітаційне, ортопедичне обладнання, а в деяких випадках – хірургія.
Лікування дітей
- Основою лікування кривошиї у дітей є реабілітація (рекомендуються пасивні вправи для розтягування м'язів, а також активні вправи).
- Реабілітолог обов'язково призначає курс лікувального масажу.
- Використовуються ортопедичні нашийники, які фіксують правильне положення голови.
Лікування кривошиї у дорослих
- Ін'єкції ботулінічного токсину (впливають на нервово-м'язову провідність).
- Нестероїдні протизапальні препарати (рекомендуються при ревматичній кривошиї).
- Фізіотерапія, яка полягає в ослабленні й подовженні укорочених м'язів.
- Масаж і мануальна терапія.
Також використовуються:
- лікувальна фізкультура;
- теплі компреси;
- приклеювання спеціальних пластирів для розслаблення і зміцнення певних м'язів;
- лазеротерапія.
Операція при кривошиї включає в себе розріз м'язових сухожиль в ділянці прикріплення м'язів (грудини й ключиці). Після операції рекомендується носити спеціальний корсет протягом декількох тижнів, щоб зберегти корекцію.
Трапляється, що кривошия проходить сама по собі через кілька тижнів, але, найчастіше, необхідно застосовувати відповідне лікування.
Який лікар лікує кривошию? Тут необхідний педіатр, ортопед і реабілітолог. Після декількох місяців лікування симптоми починають зникати. Після чого, необхідно переходити до підтримуючих вправ.
Профілактика кривошиї
Профілактика кривошиї включає наступні рекомендації:
- Новонароджений не повинен лежати з подушкою під головою.
- Пози дитини повинні бути природними.
- Дитина не повинна сидіти, спираючись на подушки.
- Не слід носити немовля в вертикальному положенні без підтримки голови (найкраще, покласти голову дитини на передпліччя людини, яка її носить).
Поради та рекомендації
Незалежно від причини кривошиї, батьки повинні отримувати докладні інструкції з догляду за дитиною в перші дні її життя.
Догляд включає в себе:
- правильний стиль носіння немовляти;
- грамотне укладання;
- процес годування.
Це повинно спонукати дитину повертати голову в правильному напрямку, щоб вона повторювала цю дію багато разів в день. Таким чином, дитина закріпить звички, набуті під час терапії кривошиї.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує кривошию?
Якщо ви помітили неправильне положення голови у дитини, не відкладайте візит до лікаря. Може виявитися, що контрактура є симптомом захворювання, яке вимагає термінового медичного втручання. Важливо потрапити до професійного фахівця, який забезпечить грамотне лікування з перших днів життя. У нашій клініці МЕДІКОМ дитячий ортопед-травматолог проведе комплексне обстеження і запропонує декілька варіантів боротьби з патологією.
Лікування кривошиї в Києві в підрозділах клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську – швидке й грамотне рішення виниклої медичної проблеми. Записуйтеся на консультацію через наш цілодобовий кол-центр!
Сертифікати
Вiдгуки
Як не прикро, але в мого Андрійка виявили таке відхилення. Звичайно дитині доводиться носити спеціальний ортопедичний нашийник. Але головне, що ми з чоловіком бачимо реальне покращення. Сподіваємось, під контролем Марини Леонідівни у нас все буде нормально.
Помітила цю недугу у своєї малої доньки. Спочатку панікувала. Потім вирішила звертатися до найкращих лікарів, скільки б це мені не стоїло. Зараз донька на останньому етапі прийому масажів і ЛФК. Все поступово нормалізується завдяки допомозі лікарів.
Рада, что мне удалось найти эту статью! Почерпнула для себя многое.
Спасибо за информативную и сбалансированную статью.
Спасибо! Информация скомбинирована очень четко, все что мне нужно было поняла.
Много перечитал на эту тему статей, но именно здесь все грамотно собрано и понятно написано. Спасибище
Спасибо. Было очень полезно!
Минимум воды и 90 % полезной информации.
Показати ще 3
Всього 8 відгуків