exit
search serach
Корь: симптомы и лечение

Кір: симптоми та лікування

Кір – це гостре вірусне захворювання, що супроводжується запальним ураженням верхніх дихальних шляхів, висипом і поширенням токсинів, що продукуються вірусом, по всьому організму. До створення вакцини проти кору, захворювання було широко поширене і було однією з основних причин смертності у маленьких дітей.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Існує кілька класифікацій кору, критеріями яких виступають:

  • клінічна картина;
  • тяжкість патологічного процесу;
  • особливості перебігу;
  • наявність ускладнень і ін.

Кір може носити типовий і атиповий характер. Форми кору: легка, середня, важка. Остання може призвести до смерті.

Відкрити Згорнути down

Причини кору

Збудником кору є РНК-геномний вірус роду Morbillivirus. Вірус проявляє високу життєздатність тільки в організмі зараженого, а поза організмом носія – швидко руйнується.

Шляхи зараження

Єдине джерело кору – хвора людина, яка виділяє вірус протягом останніх двох діб інкубаційного періоду і під час висипань. Якщо у хворого розвиваються ускладнення, то період виділення патогена подовжується більш ніж на тиждень.

Кір передається повітряно-крапельним шляхом. Вірус виділяється з повітрям, що видихається, а також з мокроти. З потоками повітря збудник переноситься на великі відстані. Інфікування відбувається при вдиханні зараженого патогеном повітря (частіше в приміщенні).

Ризик розвитку кору після контакту з інфікованим дуже високий. Після перенесеного захворювання виникає стійкий довічний імунітет. Повторне зараження відбувається вкрай рідко.

Механізм розвитку

В організм кір потрапляє через слизові верхніх дихальних шляхів і через очі. Вірус розмножується в епітелії та лімфатичних судинах, після чого проникає в кров і розноситься по всьому організму. Безпосередньо після зараження вміст збудника в кровоносній системі незначний. Найбільший його рівень виявляється при висипаннях.

Окремі дослідники вказують, що при тривалому знаходженні збудника в організмі розвиваються такі медичні проблеми як розсіяний склероз, паненцефаліт, ревматоїдний артрит та ін.

Відкрити Згорнути down

Як виявляється кір?

Інкубаційний період кору становить від 10 до 14 днів. Загальна клінічна картина кору виникає при максимальному накопиченні збудника в крові та відрізняється послідовною зміною періодів: катарального, висипання і пігментації.

Початкові ознаки кору припадають на катаральний період і нагадують прояви ГРЗ: нежить, біль у горлі, висока температура, кон'юнктивіт, можливі біль в животі та розлад шлунку. У дитини погіршується самопочуття, з'являється слабкість, пропадає апетит. Може з'явитися світлобоязнь.

Основні симптоми кору наростають поступово і характеризуються появою і загасанням характерного висипання:

  • 1-2 добу – плями на слизовій щік проти корінних зубів;
  • 2-3 добу – рясне висипання на шкірі папульозного характеру, яке має різний розмір і форму, не містить всередині рідину, зливається між собою;
  • спочатку висипання з'являється на голові (за вухами, на бічних поверхнях шиї, волосистій частині голови), воно має вигляд блідо-рожевих плям; до кінця доби висип набуває більш темного кольору і переходить на обличчя і верхню частину грудей;
  • на 2 день висип поширюється на все тіло, крім нижніх кінцівок, а на 3 день – поширюється і на ноги;
  • після загасання висипань на шкірі залишаються пігментація і лущення.

Період висипу, як правило, триває до 3 діб. Висока температура тіла в цей час ще зберігається. Посилюються нежить, кашель, погіршується загальний стан хворого.

Період пігментації триває від 1,5 до 3 тижнів і характеризується поступовим "загасанням" симптомів кору: висип видозмінюється – переходить в буро-коричневі плями, шкіра лущиться, температура тіла знижується до нормальної, стихають запальні процеси у верхніх дихальних шляхах.

У дорослих симптоми кору виражені більш сильно, ніж у дітей. Захворювання протікає важче, може супроводжуватися запаленням легенів, менінгітом, енцефалітом.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу при вагітності

У жінки, хворої на кір під час вагітності, відзначається більш важкий перебіг захворювання, що веде до розвитку важких ускладнень як у жінки, так і у плода. Кір може спровокувати викидень, передчасні пологи або внутрішньоутробну загибель плода.

Якщо майбутня мама під час вагітності захворіла на кір, можлива передача захворювання ненародженій дитині.

При інфікуванні в першому триместрі у дитини можуть діагностуватися глухота, пороки серця, синдром Дауна та інші захворювання.

При зараженні напередодні пологів, дитина може народитися з ознаками кору. У новонароджених відзначається висока смертність від корової пневмонії.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Ураження вірусом викликають несприятливі наслідки та ускладнення після кору. Велику роль у розвитку ускладнень відіграє приєднання бактеріальної інфекції.

Ускладнення кору:

Відкрити Згорнути down

Вірусно-бактеріальна пневмонія є одним з найбільш небезпечних ускладнень кору. Головним чином, вона вражає осіб з імунодефіцитом, онкологічними захворюваннями.

До рідкісних тяжких наслідків кору відносяться гепатит, міокардит, гломерулонефрит, абсцес легені. Дуже рідко уражається ЦНС у вигляді енцефаліту і менінгоенцефаліту.

Відкрити Згорнути down

При поширенні патологічного процесу на нервову систему спостерігаються:

  • ознаки загальної інтоксикації;
  • висока температура тіла;
  • загальмованість і сонливість;
  • втрата свідомості;
  • ураження нерва обличчя;
  • ністагм;
  • ураження слухового і зорового нервів;
  • тазові розлади.
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика кору включає огляд хворого, оцінку симптомів кору і лабораторні дослідження. Головним діагностичним критерієм на ранніх етапах захворювання є плями Копліка-Філатова, що мають вигляд "манної каші" і розташовані на внутрішній поверхні щік.

Методи діагностики крові:

Для швидкої діагностики кору застосовують імуноферментні тест-системи.

Кір необхідно диференціювати з краснухою, скарлатиною, псевдотуберкульозом, сонячною еритемою, алергічними висипаннями, пітницею та іншими захворюваннями.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Залежно від тяжкості клінічних проявів, лікування кору може проводитися вдома або в лікарні. На сьогоднішній день специфічних протикорових препаратів не створено. Хворому показаний постільний режим, освітлення в кімнаті має бути приглушеним.

Лікування кору:

  • місцеві процедури (полоскання рота содовим розчином, обробка очей і губ);
  • протизапальні краплі для очей;
  • рясне пиття;
  • дієта, що багата вітамінами, легко засвоюється і виключає вживання молочних продуктів;
  • симптоматичне лікування (жарознижуючі, антигістамінні, протикашльові препарати).
Відкрити Згорнути down

Профілактика кору

Сьогодні вакцинація – найнадійніший засіб попередження кору. Щеплення робиться планово або екстрено при значному погіршенні епідеміологічної ситуації. Планові щеплення дітям проводять згідно з календарем щеплень двічі – в 1 рік і в 6 років.

Вагітним жінкам, які не хворіли на кір, але контактували з інфікованим, необхідно ввести противокоревий імуноглобулін протягом перших 3 діб від останнього спілкування з хворим.

Щеплення від кору може бути зроблене дорослій особі, яка контактувала з інфікованим, але якій у свій час, в дитинстві, не провели вакцинацію, а також якщо людина до цього ніколи не хворіла на кір.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії

Експерт у напрямку:

Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії

Який лікар лікує кір?

При появі висипань і перших симптомів кору у дитини необхідно терміново звернутися до педіатра або дитячого інфекціоніста, а дорослим – відвідати терапевта.

 

Вже сьогодні ви можете пройти ефективне лікування кору в м. Київ в клініках МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Телефонуйте за номерами, вказаними на сайті, записуйтеся на прийом до лікаря і на вакцинацію! Захистіть себе і своїх близьких від небезпечної інфекції!

comment 24
Волова Катерина Федорівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Печерську, лікар-педіатр вищої категорії
comment 55
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 60
Серга Олена Миколаївна
Лікар педіатр-неонатолог вищої категорії
comment 22
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 20
Антропова Тетяна Вікторівна
Завідуюча педіатричним відділенням на Оболони, лікар-педіатр вищої категорії
comment 12
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування
comment 6
Бурчак Олена Костянтинівна
Лікар-педіатр першої категорії, дитячий гастроентеролог
comment 16
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 18
Лисенко Олена В'ячеславівна
Лікар педіатр-неонатолог першої категорії
comment 9
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 22
Подколзіна Ольга Фрідріхівна
Лікар-педіатр вищої категорії
comment 31
Попович Світлана Михайлівна
Лікар-педіатр першої категорії

Вiдгуки

10.01.2022 13:55
Полина Скорик

Изучаю информацию по всяким болячкам, к которым нет прививок у меня, так как планируем с мужем малыша. Спасибо за развернутую, подробную информацию, обязательно пройду вакцинацию ибо последствия ужасные.

29.12.2021 15:28
Ольга

Спасибо, что рассказываете о таких, казалось бы, известных вирусах, но на деле тут сколько подводных камней. Буквально на днях делали в МЕДИКОМ сыну комплексную прививку корь+краснуха+паротит в одном уколе. Все-таки работа родителей - обезопасить ребенка.

18.09.2021 08:55
Михаил Романович

Спасибо, что написали об этом! А то жена у меня ярая противница прививок, вот пусть ознакомится на досуге, чем грозит такое заболевание в будущем. Обязательно вакцинирую дочь по возрасту.

04.07.2021 22:17
Степанець Галина

Отличная статья, с которой стоило бы ознакомить всех, кто планирует беременность. Для меня, как для акушера-гинеколога, взгляд в будущее страшен... Сотни тысяч девочек-младенцев не имеют антител к вирусным болезням, таким как корь и паротит. А это именно те болезни, которые вызывают множество проблем при беременности. Та же корь в разы повышает риск преждевременных родов и мертворождений.

30.03.2021 20:07
Игорь

Интересная и полезная информация, спасибо за статью. На себе испытал, каково это болеть корью в 30 лет!!! Очень тяжело и осложнения в виде пневмонии еще долго дают о себе знать. Берегите себя!

11.01.2021 10:20
Кіра

Величезна подяка за корисну інформацію, написану просто та зрозуміло. У дитинстві мені зробили щеплення, тож я спокійна. Своїй дитині обов'язково теж зроблю.

07.12.2020 16:01
Кирилл Якушев

Статья полезная и актуальная, потому что эти вирусы никуда не делись, и отказываться защитить себя и своего ребенка - максимально глупо. Переболел корью в детстве, воспоминания не из приятных. Единственный бонус это то, что сохраняется пожизненный иммунитет.

04.10.2020 13:28
Мира

Нужная статья! Информация удобно сгруппирована, не просто подана на блюдечке, а и разжевана. Я понимаю, что многие люди скептически настроены против вакцинации от ковида, потому что те вакцины защищают +/-. Но такие штуки, как корь, прививаются давно и успешно. Так зачем рисковать?

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down