exit
search serach
Камені в жовчному: лікування жовчнокам'яної хвороби (ЖКХ)
4187. * Лапароскопічна холецистектомія
25000 грн.
Більше Згорнути down

Камені в жовчному: лікування жовчнокам'яної хвороби (ЖКХ)

При перших скаргах на камені в жовчному варто невідкладно звернутися до клініки МЕДІКОМ. Наші досвідчені гастроентерологи у питаннях діагностики та лікування жовчнокам'яних хвороб використовують новітні технології та сучасне обладнання. У нашому медичному центрі створені максимально комфортабельні умови перебування пацієнтів, щоб одужання проходило в найкоротші терміни.

Каміння в жовчному міхурі — це конкременти різної величини, що утворюються в жовчному міхурі та протоках. Наявність каменів є основним симптомом жовчнокам'яної хвороби. Для захворювання характерна поява конкрементів не тільки в жовчному міхурі, але і в жовчовивідних протоках. У деяких хворих камені в жовчному міхурі знаходять тільки при обстеженні, а проявів хвороби немає. Однак більшість пацієнтів відчувають біль, а ускладнення жовчнокам'яної хвороби у них можуть бути дуже важкими. Як діагностувати і лікувати ЖКХ, розглянемо в статті.

Відкрити Згорнути down

Класифікація ЖКХ

З жовчнокам'яною хворобою стикається від 10 до 15 % населення Європи. Хвороба проявляється найчастіше у людей старше 40 років. На одного чоловіка з камінням у жовчному міхурі припадає 5 жінок.

Локалізація каменю визначає форму жовчнокам'яної хвороби:

  • у жовчному міхурі — холецистолітиаз;
  • у загальній жовчовивідній протоці — холедохолітиаз;
  • у печінкових жовчних протоках — внутрішньопечінковий холелітиаз.

За розмірами каміння в жовчному розділяють на 3 види:

  • дрібні — діаметром менш як 1 см;
  • середні — діаметром 1–2 см;
  • великі — більше ніж 2 см, іноді досягають розміру курячого яйця.

Камені в жовчному міхурі та протоках формуються з компонентів, які входять до складу жовчі. Це білірубін, холестерин, солі кальцію. Коли жовчний камінь у складі має 90 % білірубіну, його називають пігментним. Якщо більша частина каменю в жовчному — холестерин, його називають холестериновим. У разі переваги солей кальцію виявляються вапняні конкременти.

Камені в жовчному міхурі мають різну форму — овальну або округлу, багатогранну тощо.

Камені в жовчному
Відкрити Згорнути down

Каміння в жовчному міхурі: причини

Причини каменів у жовчному міхурі полягають у застої жовчі та порушенні обміну речовин, що призводить до збільшення вмісту солей у жовчі.

Лікарі підрозділяють причини формування каменів у жовчному на 2 групи — модифіковані, тобто ті, які змінюються, і немодифіковані.

Модифіковані причини каменів у жовчному міхурі:

  • захворювання підшлункової залози, жовчних шляхів і кишківника;
  • приймання деяких медикаментів і гормональних контрацептивів;
  • вагітність;
  • ожиріння;
  • режим харчування з нерегулярним вживанням їжі, надмірним споживанням їжі або низькокалорійною дієтою, голодуванням;
  • малорухливий спосіб життя без достатнього фізичного навантаження, сидяча робота;
  • підвищений рівень холестерину.
Відкрити Згорнути down

Жовчнокам'яна хвороба з'являється і з немодифікованих причин:

  • похилий вік;
  • стать;
  • спадковість, якщо серед кровних родичів були хворі на ЖКХ, то велика ймовірність (особливо для жінок) виникнення хвороби;
  • етнічні відмінності - в країнах Азії наявність каменів у жовчному міхурі діагностується у 2-3 рідше, ніж в Європі.
Відкрити Згорнути down

Патогенез ЖКХ

При виникненні патологічного процесу відзначається утворення жовчі, що консистенцією нагадує замазку. Це біліарний сладж. Вагітність, гормональний стрибок, різке схуднення можуть викликати цей процес. Зазвичай у більшості випадків (до 85 %) усе повертається до норми, але дуже часто процес час від часу повторюється.

Справжні камені в жовчному формуються з такої густої жовчі. У одного хворого можливе одночасне утворення і пігментних, і холестеринових, і вапняних каменів.

Процес формування каменів заведено ділити на первинний і вторинний тип.

Первинний тип каменів у жовчному міхурі виникає в результаті змін складу жовчі та її структури. Формування таких каменів відбувається тільки в жовчному міхурі.

Причиною утворення вторинних каменів є збої у відтоку жовчі на тлі вже сформованої ЖКХ. Відтік жовчі порушується внаслідок закупорювання протоків або шийки жовчного міхура первинним камінням. Також причиною їхнього утворення можуть стати рубці в цих місцях. Вторинні камені формуються не тільки в бульбашці, а й жовчних протоках, в тому числі та в печінці.

Зазвичай камені в жовчному в початковий період процесу не дають симптоматики. Болі з'являються тоді, коли камені починають рух з жовчного міхура в гирлі протоків, які мають невеликий діаметр, і камінь просувається насилу, завдаючи болю, або перекриває проток. Такі болі називають кольками.

При кольках біль відчувається не тільки в правому підребер'ї, а може віддавати й у руку, спину або лопатку, може з'явитися блювота і нудота.

Поява каменів у жовчному веде до погіршення функціонування міхура. Кількість і розмір каменів особливого значення не мають. Вони призводять до запалення органу або інших ускладнень, які можуть навіть загрожувати життю. Своєчасне лікування — гарантія запобігання таким ускладненням.

камені в жовчному відео

Відкрити Згорнути down

Симптоми каменів у жовчному міхурі

Камені в жовчному досить довго ніяк себе не проявляють. У середньому вони збільшуються зі швидкістю від 3 до 5 мм на рік. Саме це й пояснює те, що хворий довго не знає про появу у нього каменів у жовчному.

Але через кілька років після початку процесу з'являються перші ознаки каменів у жовчному міхурі.

Поява симптомів каменів у жовчному міхурі залежить від того, скільки конкрементів сформувалося, якої величини й в якому місці вони локалізуються. Багато в чому від цього залежить, наскільки орган зберігає свою функціональність та ймовірність виникнення гострої ситуації.

Основні симптоми каменів у жовчному міхурі:

  • біль, тяжкість у правому підребер'ї;
  • гіркий присмак у ротовій порожнині;
  • нудота (блювота);
  • діарея/запор;
  • жовтяниця шкіри, очей, слизових;
  • відрижка.
Відкрити Згорнути down

Біль у правому підребер'ї або кольки - основні симптоми каменів у жовчному міхурі. Рух чужорідного тіла супроводжується больовими відчуттями. Якщо камінь перекриває проток, це призводить до збільшення тиску, наслідком якого також буде біль. Цей біль з'являється через 1-1,5 години після вживання їжі, особливо якщо хворий вживав жирні продукти або переїв. Біль, яка швидко посилюється, може тривати кілька годин.

Напад може супроводжуватися блювотою, яка не приносить полегшення. Помилкові позиви на дефекацію, метеоризм також є симптомами каменів у жовчному міхурі при виникненні кольок.

Кольки припиняються самостійно або ж знімаються спазмолітиком.

Підвищення температури аж до 39 °С також свідчить про появу каменів у жовчному.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу жовчнокам'яної хвороби під час вагітності

Камені в жовчному діагностуються у 3 % вагітних жінок, а одній жінці з 1000 потрібно хірургічне втручання при жовчнокам'яній хворобі.

Загострення цієї хвороби в основному спостерігається у перших 2-х триместрах вагітності. Серед симптомів захворювання вагітні найчастіше відзначають нудоту й блювоту, тривалий біль у правому підребер'ї, загальну слабкість. У половині випадків симптоми з'являються після порушення дієти.

Вагітність є фактором прояву ЖКХ, що до цього періоду протікає приховано. Факторами ризику є також:

  • вік старше 30 років;
  • зайва вага;
  • наявність інших захворювань на ЖКХ;
  • порушення режиму праці та відпочинку, стрес.
Відкрити Згорнути down

Наявність каменів у жовчному міхурі провокує ранній токсикоз (20 %), передчасні пологи (6,6 %), мимовільне переривання вагітності (6,6 %) і загрозу переривання вагітності (3,3 %).

Медикаментозна терапія призначається лікарем з урахуванням ризиків і побічних дій препаратів. У критичних випадках призначається операція з видалення жовчного міхура.

Відкрити Згорнути down

Особливості ЖКХ у дітей

Останнім часом діагностування наявності каменів у жовчному у дітей відзначається все частіше. Діагноз «холелітиаз» ставлять не тільки малюкам до 3-х років, але й дітям першого року життя, і навіть новонародженим. Серед дітей дошкільного віку хворих на ЖКХ більше серед хлопчиків, однак до 10 років ситуація вирівнюється, а в підлітковому віці хворих дівчаток вже удвічі більше, ніж хлопчиків.

Серед причин, що сприяють появі каменів у жовчному у дітей, зазначають:

  • спадковість;
  • патології дванадцятипалої кишки;
  • вроджені вади розвитку жовчовивідних шляхів;
  • обмінні порушення.
Відкрити Згорнути down

Клінічна картина протікання захворювання у дітей не відрізняється від клініки у дорослих. Також відзначається і безсимптомне носійство і поява кольок, супроводжуваних блювотою. Приступам ЖКХ передують порушення режиму харчування, надмірне фізичне навантаження, стресові ситуації.

У дітей з камінням у жовчному відзначаються головний біль, схильність до алергії, різні шкірні прояви, закачування під час поїздок у транспорті, серцебиття, неспокійний сон.

Діти, які страждають на ЖКХ, повинні перебувати під постійним наглядом лікаря. Тільки лікар може прийняти рішення про доцільність того чи іншого лікування, включаючи хірургічне втручання.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення жовчнокам'яної хвороби

Медична практика показує, що каміння в жовчному міхурі є причиною запалення і калькульозного холециститу. Запалений орган небезпечний поширенням інфекції на сусідні органи.

Камені стають причиною блокування жовчних протоків. Водночас виникає механічна жовтяниця, що є фактором порушення функціонування печінки та отруєння організму токсинами. У цьому випадку потрібна термінова медична допомога. Її відсутність може призвести до смерті.

Тривале камененосійство стає причиною біліарного панкреатиту, який може перерости в панкреонекроз. Також цей стан може виникнути в результаті закупорки каменем великого сосочка дванадцятипалої кишки та утруднення відходження панкреатичного соку. Це викликає самоушкодження підшлункової залози. Навіть у разі медичної допомоги у 25 % випадків така ситуація закінчується летальним результатом.

Повне перекриття (обтурація) жовчної протоки каменем викликає водянку. З'являється багато рідини зі слизом, що викликає збільшення жовчного міхура.

Іноді жовчні камені потрапляють у кишківник. Камінь великого розміру стає причиною непрохідності кишківника, яка у 25 % закінчується смертю.

Наслідки появи каменів у жовчному міхурі можуть бути дуже важкими, аж до смерті хворого. Тому так важливо вчасно звернутися за медичною допомогою.

камінь в жовчному
палата
Відкрити Згорнути down

Перша допомога при каменях у жовчному міхурі

Всі, у кого з'явилися камені в жовчному міхурі, повинні знати прийоми першої допомоги при нападі ЖКХ.

Для облікування болю необхідно:

  • прийняти спазмолітик;
  • розстебнути тісний одяг;
  • протягом 12 годин не вживати їжу;
  • на правий бік покласти грілку з льодом;
  • лягти на правий бік і постаратися максимально розслабитися.
Відкрити Згорнути down

Якщо перша допомога при жовчнокам'яній хворобі зупинила напад, все одно найближчим часом слід проконсультуватися з особистим лікарем. Якщо ж заходи не дали бажаного ефекту, потрібно викликати невідкладну допомогу.

Відкрити Згорнути down

Діагностика ЖКХ

Діагностика каменів у жовчному міхурі починається з фізикального обстеження. Також призначаються біохімічний і загальноклінічний аналізи крові, а також аналіз сечі.

Діагностика каменів у жовчному міхурі включає:

  • РХПГ - ендоскопічна ретроградна холангіографія;
  • МР ХПГ - магнітно-резонансна холангіопанкреатографія;
  • УЗД органів черевної порожнини - показує кількість, розмір і місце розташування конкрементів;
  • рентген-контрастування жовчних протоків;
  • КТ.
Відкрити Згорнути down
Гастроентерологія
Консультація гастроентеролога
Лапароскопия холецистэктомия
Лапароскопічна холецистектомія
УЗИ брюшной полости
УЗД черевної порожнини
Биохимический анализ крови
Біохімічний аналіз крові
МР-холангіопанкреатографія
МР-холангіопанкреатографія
КТ черевної порожнини
КТ черевної порожнини

Лікування жовчнокам'яної хвороби

Вибір найефективніших способів лікування жовчнокам'яної хвороби залежить від наявності та вираженості клінічних проявів хвороби. Після проведення діагностики вибирається терапевтичне або хірургічне лікування.

При виявленні каменів у жовчному та відсутності симптомів ЖКХ рекомендовано постійне спостереження лікаря та зміну харчування. Необхідно дотримуватися спеціальної дієти при каменях у жовчному міхурі. При цьому призначається схема харчування з 5–6 прийманнями їжі на день, перерви між якими не повинні перевищувати 3-х годин.

Дієта при каменях у жовчному міхурі будується на таких принципах:

  • зменшення частки м'ясних продуктів;
  • зменшення кількості жиру;
  • збільшення споживання овочів, зелені, висівок і цілозернових продуктів як джерела харчових волокон;
  • відмова від смаженої та копченої їжі, борошняних продуктів і солодощів.
Відкрити Згорнути down

Потрібно суворо стежити за вагою, не нехтувати посильним фізичним навантаженням.

Консервативне лікування передбачає видалення каменів з жовчного шляхом їх розчинення під впливом спеціальних медикаментів або ультразвукового чи лазерного дроблення.

Медикаментозне лікування дає ефект тільки у разі холестеринового каміння. Для розчинення конкрементів використовують і мінеральну воду типу «Нафтуся».

Лікування жовчнокам'яної хвороби дробленням не завжди дозволяє повною мірою позбутися каміння, тому після консультації хірурга може бути рекомендовано хірургічне втручання.

Операція з видалення каменів з жовчного міхура може проводитися, залежно від стану хворого і перебігу хвороби лапаротомічно або лапароскопічно. У першому випадку операція виконується через розріз на стінці черевної порожнини, а в другому — через три маленьких проколи на стінці живота. Другий варіант операції називається лапароскопічна холецистектомія.

Лапароскопічне втручання менш травматичне, з хорошим косметичним ефектом. Після втручання менш виражений больовий синдром, а відновлення проходить швидше. Кількість ускладнень — мінімальна.

Сучасна медицина досягла великих успіхів у лікуванні жовчнокам'яної хвороби. За допомогою досвідченого лікаря при цій хворобі можна досягти повного одужання.

Відкрити Згорнути down

Профілактика і дієта при ЖКХ

Профілактика жовчнокам'яної хвороби поділяється на первинну і вторинну. Первинна спрямована на запобігання появі каменів, а вторинна використовується для запобігання нападів у хворих ЖКХ.

Щоб не допустити формування каменів у жовчному міхурі, необхідно стежити за вагою, вести активний спосіб життя. Харчування має включати достатню кількість клітковини з овочів, фруктів, цілозернових продуктів. Вживання їжі по годинах запобігатиме застою жовчі та формуванню каменів. Також необхідно лікувати захворювання, що провокують жовчнокам'яну хворобу.

Вторинна профілактика жовчнокам'яної хвороби використовується хворими з метою контролю захворювання.

Головне місце відводиться дієті. Серед рекомендованих продуктів:

  • вершкове масло та рослинна олія по 40 г/день;
  • сметана в стравах не більше 3-х чайних ложок;
  • сир (запіканки в духовці або на пару);
  • овочеві супи;
  • відварене м'ясо (птиця і кролятина, а також нежирна яловичина);
  • овочі, фрукти як джерело харчових волокон.
Відкрити Згорнути down

Заборонені:

  • жовтки яєць;
  • всі бобові;
  • смажені/жирні страви;
  • хлібобулочні вироби;
  • какао боби;
  • вершки/сметана.
Відкрити Згорнути down

Харчуватися необхідно не менше 4-х разів на день і стежити за калорійністю їжі.

Хворі мають регулярно проходити огляд у лікаря і суворо виконувати його рекомендації.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як розчинити каміння в жовчному міхурі без операції?

Щоб розчинити каміння в жовчному міхурі і вивести їх залишки через жовчовивідні протоки, застосовується літолітична терапія. У процесі такого лікування використовуються спеціальні препарати, які вводять через тонкий катетер у жовчний міхур. У цей період важливо дотримуватися суворої дієти: відмовитися від смаженого, жирного, копченого, алкоголю. Якщо камені рухомі, спостерігається запальний процес, жовчовивідні шляхи перекриті, відчувається сильний біль, то показано оперативне втручання.

Куди виходять камені з жовчного міхура?

Жовч через протоки печінки надходить у жовчний міхур, де за певних умов формуються камені (конкременти). Далі за протоками жовч надходить у 12-перстну кишку. При проходженні через протоки невеликого конкременту пацієнт не відчуває болю. Сильні болі виникають, коли великі камені під час руху можуть закупорювати протоки, тиснучи на їхні стінки. З 12-перстної кишки камінь потрапляє в кишечник і далі з екскрементами виходить назовні. УЗД органів черевної порожнини дозволяє визначити розміри і розташування каменю в жовчному міхурі.

Що буде якщо видалити жовчний міхур?

У жовчному міхурі накопичується жовч, яка виділяється в 12-перстну кишку та бере участь у процесі травлення. Після видалення жовчного протягом нетривалого часу у хворого можуть спостерігатися надлишкове газоутворення і розлад випорожнень. Також часто спостерігається постхолецистектомічний синдром (хвороба віддаленого жовчного міхура). У цьому випадку обов'язкова консультація дієтолога. При правильно підібраній дієті всі несприятливі наслідки операції швидко проходять.

Скільки триває операція з видалення каменів з жовчного міхура?

У сучасних лікарнях для видалення жовчного міхура застосовують лапароскопічну холецистектомію і лазерне дроблення. Це малоінвазивні хірургічні втручання, які проводять ендоскопічним обладнанням через маленький надріз у черевній порожнині. Тривалість операції в обох випадках — від 40-50 хвилин до 1 години. Час лапароскопії та ударно-хвильової терапії безпосередньо залежить від загального стану хворого, його ваги, анатомічних особливостей жовчного міхура, кількості та розмірів конкрементів, тяжкості патологічного процесу та інших факторів.

Чи можна жити з камінням у жовчному міхурі?

Людина може тривалий час жити з камінням у жовчному міхурі і навіть не підозрювати про їхнє існування. Зазвичай, конкременти невеликого розміру, не викликають запальний процес. У такому разі проявів і симптомів жовчнокам'яної хвороби немає. Коли камені збільшуються, вони викликають болючі відчуття і дискомфорт, мають несприятливий вплив на працездатність. Тоді такі конкременти потрібно видалити. До сучасних методів видалення каменів належать лапароскопія і лазерне дроблення. Прогноз лікування сприятливий, пацієнти швидко повертаються до звичного життя.

Чи потрібно робити операцію при каменях у жовчному міхурі?

Якщо розмір каменю менш як 5 мм, він не викликає дискомфорту і ніяк себе не проявляє, є велика ймовірність, що він вийде з жовчного міхура самостійно. Камені більшого розміру насилу проходять через жовчний проток, викликаючи характерні симптоми: сильний біль, блювоту, жовтушність шкіри, підвищення температури. При загостренні жовчнокам'яної хвороби необхідно записатися на консультацію до гастроентеролога і хірурга. Напади сильного болю є показанням для проведення операції.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-терапевт, гастроентеролог

Який лікар лікує каміння в жовчному міхурі?

Лікування жовчнокам'яної хвороби проводить лікар-гастроентеролог. Провести діагностику, лікування, видалення каменів з жовчного міхура у Києві пропонує клініка МЕДІКОМ. У підрозділах клініки на Оболоні та Печерську наші висококваліфіковані фахівці підберуть найщадніший для пацієнта шлях розв'язання проблеми з жовчним міхуром. Залишилися питання? Замовте дзвінок або напишіть нам.

comment 31
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 20
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 17
Гелбутовська Ольга Дмитрівна
Лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 18
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 36
Кравець Леонід Аркадійович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст вищої категорії
comment 12
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії
comment 25
Присяжнюк Наталія Валеріївна
Дитячий лікар-гастроентеролог першої категорії
comment 18
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 9
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог вищої категорії, дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
comment 24
Ялтонський Андрій Володимирович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст першої категорії

Вартість діагностики та лікування жовчнокам'яної хвороби

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Діагностика
2017. Ультразвукове дослідження органів черевної порожнини з визначенням скорочувальної функції жовчного міхура
1350 грн
запис на прийом
Операції
1700. * SILS - холецістектомія*
23500 грн
запис на прийом
4180. * Лапароскопічна холецистектомія (гострий холецистит)
28000 грн
запис на прийом
25000 грн
запис на прийом
4188. * Лапароскопічна холецистектомія (після раніше перенесених втручань -спаечний процес)
29000 грн
запис на прийом

Вiдгуки

10.06.2021 18:11
Константин

Спасибо очень много информации, изучил, завтра иду на узи.

27.05.2021 20:39
Ольга Юріївна

Відмінна стаття. Дякую.

14.04.2021 16:24
Віталій

Все правильно написано, недавно видалили жовчний, живий все добре, їм все але не переїдаю.

03.03.2021 19:57
Регіна

Тільки видалили камені в нирках, знайшли в жовчному, поки на операцію не погодилася, буду виконувати всі рекомендації, сподіваюся допоможе.

23.02.2021 10:26
Андрей Петрович

Спасибо за советы, отличная статья.

17.01.2021 14:47
Алена Анатольевна

Три года назад нашли камни. Операции боюсь. Контролирую питание, веду здоровый образ жизни.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down