exit
search serach
Натоптыши

Як позбутися натоптишів?

Недотримання гігієни ніг та носіння незручного взуття можуть спричиняти як швидкоплинний дискомфорт (звичайні мозолі, подразнення), так і провокувати ускладнення, що потребують лікарського втручання. Натоптиші — це невеликі ділянки потовщеної шкіри, які з’являються внаслідок підвищеного тиску на певне місце ступні. Ці різновиди сухих мозолів можуть сформуватися після тертя чи біомеханічних проблем зі ступнями. Подібні нарости, крім болю та дискомфорту, можуть перерости й у серйозне запалення, що потребує хірургічного втручання.

Тому у разі появи болючого огрубіння шкіри на ногах потрібно звернутися за медичною допомогою. Досвідчені ортопеди клініки МЕДІКОМ допоможуть запобігти розвитку виявлених натоптишів та забезпечити комплекс заходів, щоби не довелося боротися із загостренням за допомогою хірургічного втручання.

Класифікація

На основі щільності та місця розташування розрізняють два види натоптишів:

  • тверді — з’являються на стопі або з боків пальців ніг, мають твердий центр, який стискає нервові закінчення та може спричиняти біль;
  • м’які — найчастіше формуються між пальцями ніг внаслідок спеки та вогкості у цих областях. Незважаючи на те, що вони м’які, можуть бути болючими.

Класифікація за критерієм виникнення:

  • суха мозоль — формується внаслідок регулярного механічного тиску. Найчастіше виникає у жінок на певній ділянці стопи;
  • патологія вірусної природи — у цьому разі натоптиші на ногах вимагають як специфічного лікування, так і призначення противірусної терапії.

Найбільш схильні до утворення натоптишів на ногах люди, які працюють фізично, носять тяжкості та багато ходять пішки. Тому проблема спостерігається не лише у дорослих, але й у активних дітей.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Причини натоптишів:

  • тісне взуття, що спричиняє тиск;
  • звичка носити взуття без шкарпеток;
  • туфлі на високому підборі, що тиснуть на передню частину стопи;
  • занадто вільне взуття, яке може спричинити натирання;
  • взуття з тонкою підошвою;
  • звичка ходити босоніж.
Відкрити Згорнути down

Патологія часто проявляється у пацієнтів, яких є:

  • деформація стоп (наприклад, плоскостопість);
  • неправильне ходіння;
  • порушення кісткової структури (наприклад, п’яткова шпора);
  • ушкодження потових залоз;
  • наявність бородавок та шрамів у цій ділянці.

У групі ризику перебувають ті, хто працює багато фізично і тривалий час перебуває в положенні стоячи.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Ознаки натоптишів можуть з’являтися на різних ділянках стопи. Часто це місця, більш схильні до тиску, наприклад, внаслідок деформації кісткової структури. Захворювання характеризується скупченням мертвих клітин у подразненій ділянці. У результаті постійного тертя та тиску епідерміс надмірно розростається, не відшаровується та утворює нарости. На епідермісі утворюється тверде ядро, що переходить у м’які тканини, яке спричиняє біль та дискомфорт під час ходіння.

Прояви натоптишів можливі на руках. Наприклад, у музикантів, які грають на струнних інструментах чи людей, чия діяльність вимагає постійного володіння ручкою для письма. Якщо не лікувати захворювання, можливе інфікування ураженого місця та розвиток ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви натоптишів

Основні симптоми натоптишів:

  • потовщена, тверда ділянка шкіри;
  • тверда шишка на шкірі;
  • воскова чи суха шкіра;
  • біль або гіперчутливість у місці ущільнення.

Натоптиші стають твердими поступово. Спочатку шкіра червоніє, потім м’яка тканина опухає. Згодом травмована область набуває жовтого або сірого забарвлення. Чіткі межі не визначаються. Поверхня може бути гладкою або шорсткою. Основні болючі симптоми відчуваються в період руху. Наявність запального процесу чи утворення тріщини посилює біль.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Утворення натоптишів під час вагітності пов’язане з різким збільшенням маси тіла та зміщенням центру тяжкості. Відбувається сильний тиск і надмірне тертя взуття на шкіру. Зростаючий живіт ускладнює ретельне миття ніг і проведення необхідних фізіотерапевтичних процедур.

Як позбутися натоптишів у період вагітності? Більшість препаратів для зовнішнього застосування (мазі, гелі) мають низьку концентрацію діючих речовин, що не повинно негативно впливати на плід, що розвивається. Перед використанням кожного препарату варто порадитися з лікарем-гінекологом щодо безпеки застосування ліків. У разі тривалих хворобливих відчуттів рекомендується відвідати спеціалізований кабінет для видалення виниклого наросту.

Особливості натоптишів у дітей

Сухі мозолі в дитячому віці не рідкість. Причини — непридатне взуття та гіперактивність у дитини. Клінічна картина подібна до симптоматики у дорослих. Дитина починає скаржитися на біль та дискомфорт під час ходіння. Лікування починається з ліквідації подразнюючого фактора.

Придбання нового взуття — перший етап лікування. Далі можна використовувати домашні засоби. Добре зарекомендували себе ванни з подальшим впливом на натоптиші пемзою або пилкою для нігтів. В аптеках також можна знайти спеціальні пластирі. Особливо ефективні товари, які містять саліцилову кислоту. Можна втирати креми, що містять вітамін А чи ланолін. Також буде корисний масаж із касторовою або аргановою олією.

Якщо, незважаючи на застосування таких методів, патологія не зникає, необхідна консультація дитячого лікаря-ортопеда та дерматолога. Може виявитися, що виникло запалення, яке потребує втручання спеціаліста.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Чим небезпечні натоптиші? Людям із цукровим діабетом та порушенням кровообігу не рекомендується самостійно лікувати сухі мозолі. Такі спроби можуть призвести до утворення глибокої незагоєної рани, що в гіршому випадку може призвести навіть до ампутації стопи. Якщо в інфікованій ураженій ділянці утворюється гнійник, лікування може затягнутися. Болючість під час ходіння порушує поставу і є основою виникнення проблем у хребті.

Відкрити Згорнути down

Діагностика натоптишів

Встановленням діагнозу займається лікар-подіатр. Під час візуального огляду вже можна визначити, наскільки глибоко зайшов процес. Іноді для діагностики натоптишів потрібен рентген. Він надасть змогу встановити причину появи захворювання, наприклад, внаслідок проблем з кістками. У разі більш серйозних мозолів та виразок лікар може порадити діагностичну біопсію. Залежно від причини ураження розробляється схема лікування.

Відкрити Згорнути down
Хирургия
Консультація хірурга
Детский ортопед-травматолог
Дитячий ортопед-травматолог
Ортопедия и травматология
Ортопед-травматолог
Консультация дерматолога
Консультація дерматолога
Подолог
Консультация подолога

Лікування натоптишів

Перший етап у лікуванні натоптишів — порятунок від «неправильного» взуття. Далі необхідно поступово розм’якшувати та видаляти наріст. Розм’якшення можна досягти як за допомогою спеціальних пластирів, що містять саліцилову кислоту, так і домашніми методами. Простим способом є ванни із сіллю. Ефективне видалення натоптишів після розм’якшення проводиться методом відлущування ороговілого епідермісу пемзою або пилкою для нігтів.

Захистити болюче місце можна спеціальними накладками. Лікування натоптишів у медикаментозному плані пов’язане з використанням лікувальних мазей, пластирів чи гелів. Додатковими методами стануть апаратний педикюр та спеціальні олівці.

Виготовлення індивідуальних вкладишів, які виправлять положення стоп та розвантажать місце утворення наросту, надасть змогу прискорити процес одужання.

Відкрити Згорнути down

Видалення натоптишів

У разі великих уражень може знадобитися видалення натоптишів на ногах. Процедура абсолютно безболісна. Механічний процес зазвичай надає пацієнту негайне полегшення. Операція полягає в обрізанні, шліфуванні, вирівнюванні зовнішніх країв та коригуванні рельєфу наросту.

Під час видалення натоптишів на ногах використовують різні способи:

  • рідкий азот;
  • лазерний вплив;
  • видалення скальпелем;
  • метод висвердлювання.

Після хірургічного видалення натоптиша призначаються протизапальні та пом’якшувальні засоби на короткий період.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Прогноз при цьому захворюванні загалом сприятливий. Щоби не допустити виникнення рецидивів, необхідно дотримуватися рекомендацій лікаря щодо взуття та періодично з’являтися на огляд. У разі наявності діабету рекомендується пройти комп’ютерне обстеження стопи, щоб оцінити ходу. Тест надасть змогу перевірити, як пацієнт навантажує ноги та тіло під час ходіння та стоячи. Лікування дефекту стоп або деформації кісток надасть змогу уникнути повторної появи натоптишів.

 

Профілактика натоптишів

Як і при багатьох інших захворюваннях, наросту краще запобігти, ніж лікувати:

  • Необхідно носити правильно підібране взуття, яке не спричиняє непотрібного тертя стопи.
  • Перш ніж одягнути взуття, необхідно переконатися, що стопа повністю висохла: мокрі або вологі ноги відчувають підвищене тертя.
  • Купувати потрібно взуття гарної якості.
  • Бажано використовувати зволожуючі креми для ніг.
  • Жінкам рекомендується відмовитись від високого підбора.

Поради та рекомендації

Домашні засоби від натоптишів:

  • втирання вітаміну А та ланоліну;
  • масування уражень касторовою або аргановою олією;
  • компреси з цибулі або лимона — найкраще підійдуть пов’язки на ніч;
  • вживання аспіринового пюре;
  • для видалення мозолів оптимально використати пемзу.

При деформації стопи використовуйте ортопедичні устілки. Вони допоможуть знизити тиск на стопи.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Який лікар лікує натоптиші?

У клініці МЕДІКОМ ви зможете пройти сучасну діагностику та отримати ефективне лікування натоптишів у Києві. Залежно від ступеня ураження та причини захворювання консультацію проведе подолог, лікар-ортопед чи хірург. Видалення наростів у нашому медичному центрі проводиться безпечно, швидко, безболісно і приносить негайне полегшення. У підрозділах на Оболоні та Печерську вас чекає кваліфікований персонал та сучасне обладнання.

comment 52
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 48
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 21
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 8
Агранович Костянтин Миколайович
Лікар-терапевт, подолог
comment 12
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
comment 10
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 19
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 9
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Вiдгуки

21.08.2023 21:35
Варвара

Пишу для тих, хто має подібну проблему. Не намагайтесь роками мазати якимись травками-муравками! Підіть до нормального лікаря і приберіть ті натоптиші за короткий час. Я вже на цьому обпеклась. А в хорошій клініці це все вирішилось дуже швидко.

18.02.2023 13:47
Леся Михайлівна

Через постійні натоптиші я не могла відвідувати заняття йоги. Власноруч їх вивести не вийшло. Звернулася до фахівця клініки Медіком і нарешті попрощалася з сухими мозолями.

09.09.2022 22:50
Василіса

Дуже хороший сервіс, завжди знаходжу тут потрібну корисну інформацію.

12.08.2022 15:30
Лілія

Дякую, інформативна стаття.

30.06.2022 19:05
Любов Дмитрівна

Дуже корисна стаття, дякую.

03.05.2022 10:55
Раиса

Отличная статья, все методы хороши.

25.04.2022 20:10
Костянтин

Спробував один із методів, мені допомогло, дякую.

19.02.2022 07:52
Тамара

Хорошая статья, но я смогла избавиться от натоптышей только в салоне

16.11.2021 14:45
Юлия 50

Спасибо, отличная статья.

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down