exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Як позбутися деформації Хаглунда?
4231. Консультація провідного травматолога Циганкова М.А.
1600 грн.
Більше Згорнути down

Як позбутися деформації Хаглунда?

Якщо ви не знаєте, як позбутися деформації Хаглунда, зателефонуйте в клініку МЕДІКОМ. Наші досвідчені лікарі проведуть точну діагностику, за необхідності призначать аналізи та підберуть ефективний курс лікування захворювання. У нашому центрі є все необхідне для цього обладнання.

Деформація Хаглунда — це один із найрозповсюдженіших різновидів остеохондропатій, який проявляється у вигляді розростання верхнього полюса п'яткової кістки. Патологія проявляється виникненням твердого випинання над п'ятою. З часом утворення запалюється і викликає появу болю. Відсутність лікування може призвести до окостеніння розрослих тканин.

Іноді наріст Хаглунда називають «взуттєвою пухлиною» п'яти. У медичній літературі використовуються такі терміни як «хвороба Хаглунда-Шинця», «синдром Хаглунда», «остеофіт п'яткової кістки».

Відкрити Згорнути down

Класифікація деформації Хаглунда

У розвитку деформації Хаглунда виділяють два етапи:

  • запалення ахіллового сухожилля і м'яких тканин — проявляється невеликим утворенням над п'ятою з яскраво вираженими ознаками запального процесу;
  • формування кісткового наросту — постійний негативний вплив призводить до розростання верхнього полюса п'яткової кістки та формування великого й твердого наросту.

Деформація може бути односторонньою або двосторонньою.

Відкрити Згорнути down

Етіологія деформації Хаглунда

Фахівці виділяють низку чинників, що сприяють розвитку деформації Хаглунда:

  • високий підйом стопи — в такому положенні кістка більше відхиляється назад і сухожилля сильніше треться об її край;
  • ригідність ахіллового сухожилля — порушення еластичності призводить до більшого тертя сухожилля об кістку;
  • порушення трофіки ніг або витончення підшкірного жирового прошарку — ці фактори, пов'язані з порушеннями метаболізму і кровообігу, підвищують ймовірність ригідності сухожилля та його запалення;
  • інші деформації ступнів і ніг (плоскостопість, варусне відхилення п'яти, вальгусна деформація, клишоногість) — будь-які викривлення змінюють механіку рухів, посилюють тертя ахіллового сухожилля і підвищують ймовірність його запалення.

Спостереження також показують, що існує і спадкова схильність до появи деформації Хаглунда. У таких випадках вона виникає у дітей ще на етапі формування та зміцнення опорно-рухового апарату.

Дуже часто причини деформації Хаглунда пов'язані з носінням взуття з незручним і занадто жорстким задником. Особливо небезпечні в цьому плані туфлі-човники (особливо на високому підборі), лижні черевики або ковзани. Також негативно впливає на ахіллове сухожилля неправильно підібране взуття: занадто маленьке або вузьке.

Збільшує ймовірність виникнення ознак деформації Хаглунда зайва вага, заняття спортом і часте важке фізичне навантаження на ноги.

Відкрити Згорнути down

Патогенез деформації Хаглунда

Тривалий негативний вплив на ахіллове сухожилля призводить до запалення синовіальної сумки та формування патологічного наросту з хрящової тканини. Постійний тиск на тканини викликає їх запалення і ще більше розростання. З часом наріст окостеніє і відбувається деформація Хаглунда.

За відсутності лікування прогресуючий перебіг патології суттєво погіршує якість життя через постійні дискомфортні відчуття та больовий синдром. У деяких випадках хвороба Хаглунда призводить до формування кісти, підвищується ризик розриву сухожилля на тлі постійно зростаючого навантаження з боку кісткового виступу.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви деформації Хаглунда

Спочатку симптоми деформації Хаглунда нерідко сприймаються за велику тверду мозоль. Наріст має порівняно м'яку консистенцію, проте з часом вона стає щільнішою й утворення починає запалюватися.

На початку запального процесу у хворого з'являються скарги на появу інших симптомів деформації Хаглунда:

  • почервоніння і набряклість;
  • поява пухирів у зоні ураження;
  • дискомфорт і болючість під час взування та розбування;
  • біль під час ходьби, іноді й у стані спокою;
  • дбіль від дотиків до наросту.
Відкрити Згорнути down

Під час проведення рентгенографії виявляється «висока п'яткова кістка» по Spitzy із загостреними шипами.

Здебільшого під час відсутності сильного болю пацієнти сприймають деформацію Хаглунда як косметичний дефект. Саме больовий синдром, ознаки вираженого запалення і складності при виборі взуття змушують звертатися до фахівця. У запущених випадках занадто великий і тривалий тиск з боку кісткового наросту може призводити до розриву ахіллового сухожилля навіть без вираженого фізичного впливу.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу деформації Хаглунда під час вагітності

Ймовірність розвитку або загострення деформації Хаглунда під час гестації підвищується, оскільки у жінки збільшується вага і зростає навантаження на ноги. Сама собою деформація не є небезпечною для вагітності та майбутнього малюка, проте її болючі прояви суттєво погіршують психоемоційний стан жінки.

Для запобігання загострення деформації Хаглунда під час вагітності рекомендується носити тільки зручне взуття, не допускати надмірного перевищення ваги та користуватися ортопедичними засобами, які знижують навантаження на стопи. у разі виникнення неприємних симптомів рекомендується консервативне лікування. Медикаментозна терапія призначається у важких випадках і з обов'язковим урахуванням терміну гестації.

Відкрити Згорнути down

Особливості деформації Хаглунда у дітей

Деформація Хаглунда в дитячому віці розвивається рідше, і зазвичай її поява пов'язана зі спадковою схильністю або з поєднанням відразу декількох факторів ризику.

Фахівці виділяють низку особливостей деформації Хаглунда в дитячому та підлітковому віці:

  • перші ознаки частіше з'являються в період активного зростання кісткової системи;
  • патологія часто виникає через неправильний вибір першого взуття;
  • поява наросту зазвичай поєднується з іншими деформаціями стопи.

Прояви деформації Хаглунда у дітей такі ж, як і у дорослих.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення деформації Хаглунда

Наслідками деформації Хаглунда можуть ставати різні патології:

Відкрити Згорнути down

Діагностика деформації Хаглунда

При появі наросту і болю у місці п'яти звернення до ортопеда-травматолога має відбутися якомога раніше, оскільки на початкових стадіях патологія краще піддається лікуванню. Після уважного вивчення скарг та огляду хворого діагностика обов'язково доповнюється рентгенографією. За відсутності вираженої кісткової складової в зоні п'яти або для виключення інших патологій рекомендується пройти МРТ.

Щоб виключити помилки, завжди проводиться диференційна діагностика деформації Хаглунда з ахіллотендинітом, остеомієлітом, туберкульозом, новоутвореннями п'яткової кістки.

Відкрити Згорнути down

Лікування деформації Хаглунда

Тактика лікування деформації Хаглунда визначається ступенем її вираженості. Здебільшого спочатку застосовується консервативна терапія, і тільки при її неефективності призначаються хірургічні методи. Дізнатися, як позбутися деформації Хаглунда, допоможе всебічне обстеження і консультація лікаря.

Всім пацієнтам рекомендується носити зручне взуття та застосовувати різні ортопедичні пристосування (устілки, вкладиші), які знижують навантаження на ахіллове сухожилля і п'яткову кістку. Під час загострення деформації Хаглунда треба носити взуття без задника і при необхідності обмежувати навантаження за допомогою ортезу.

У план медикаментозної терапії можуть включати різні препарати для місцевого та системного лікування:

  • протизапальні та знеболюючі мазі;
  • антибактеріальні та ранозагоювальні засоби — при пошкодженні м'яких тканин;
  • прийом нестероїдних протизапальних препаратів.

Хороші результати при деформації Хаглунда дає фізіотерапія. Для підвищення ефективності медикаментозного лікування призначаються різні види фізіотерапевтичного лікування:

  • магнітотерапія;
  • ударно-хвильова терапія;
  • низькоінтенсивний лазерний вплив;
  • ультразвукова терапія;
  • кріотерапія;
  • водні процедури;
  • грязьові аплікації;
  • лікувальна фізкультура.
Відкрити Згорнути down
Ударно-волновая терапия
Ударно-хвильова терапія в ортопедії
МРТ гомілковостопного суглоба
МРТ гомілковостопного суглоба
Хірургічне лікування хвороби Хаглунда
Хірургія хвороби Хаглунда

Якщо спроби консервативної терапії протягом 3–4 місяців не дають бажаного результату або больовий синдром значно наростає, то хворому рекомендується консультація хірурга для визначення тактики операції з корекції деформації Хаглунда.

У разі сильного набряку та запалення лікування деформації Хаглунда може доповнюватися введенням глюкокортикостероїдів в зону ураження. Часті ін'єкції цих препаратів не рекомендуються, оскільки подібні спроби уникнути хірургічного лікування підвищують ризик розриву ахіллового сухожилля.

Відкрити Згорнути down

Операції під час деформації Хаглунда

Деформація Хаглунда лікується хірургічним шляхом якщо:

  • больовий синдром не зменшується за допомогою консервативного лікування;
  • кістковий наріст має великі розміри.

Методика операції для корекції деформації Хаглунда визначається клінічним випадком і залежить від вираженості кісткового наросту та присутності супутніх деформацій. Для усунення патології можуть застосовуватися як класичні, так і ендоскопічні хірургічні методики:

  • резекція кістково-хрящових розростань — після виконання невеликого розрізу хірург спилює кістковий наріст;
  • відкрита методика — застосовується в ускладнених випадках за необхідності видалення кісти або розривів сухожилля;
  • клиновидна остеотомія — проводиться за наявності високого склепіння стопи;
  • коригуюча остеотомія — призначається при варусній деформації.

Після проведення операції пацієнту призначається медикаментозна терапія та проводиться курс реабілітації. Відновлення хворого значно прискорюється при виконанні артроскопічних операцій, при можливості перевага надається саме їх виконанню.

Відкрити Згорнути down

Профілактика деформації Хаглунда

Для попередження появи деформації Хаглунда рекомендується:

  • вибирати взуття за розміром;
  • правильно дозувати фізичні навантаження;
  • за відсутності протипоказань взуття на високих підборах носити не більше 2 годин на день;
  • носити зручне взуття на низькому підборі та з м'яким задником;
  • своєчасно лікувати деформації стоп.
Відкрити Згорнути down

Для профілактики деформації Хаглунда після її успішного лікування рекомендується носити запропоновані лікарем ортопедичні пристосування: устілки, силіконові вкладиші.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Деформація Хаглунда та ахіллобурсит – це одне й те саме?

Ахіллобурсит – це запалення синовіальної сумки, розташованої в місці приєднання ахіллесова сухожилля до п'яткової кістки. Існує безліч причин розвитку запального процесу. Однією з них є несприятливий наслідок хвороби Хаглунда. Деформація Хаглунда чинить постійний тиск на сухожилля та синовіальну сумку, що й викликає її запалення. Точно діагностувати захворювання дозволяє рентген.

Чи може через носіння високих каблуків розвинутися деформація Хаглунда?

Деформацію Хаглунда можуть викликати як зовнішні, так і внутрішні чинники. Анатомічно високе розташування стопи, неправильне положення гомілки або плоскостопість належать до внутрішніх причин розвитку патології та не залежать від дій людини. Зовнішні причини виникнення деформації пов'язані з надмірним фізичним навантаженням на ноги, особливостями професійної діяльності, що пов'язана з тривалим перебуванням на ногах. У жінок розвиток деформації викликає тривале носіння взуття на підборах. Лікування деформації Хаглунда на ранніх стадіях передбачає фізіотерапевтичні процедури та консервативне лікування. При прогресуванні патологічного процесу призначається оперативне лікування.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує деформацію Хаглунда?

Дізнатися, який лікар лікує деформацію Хаглунда в клініці МЕДІКОМ, вам допоможуть оператори кол-центру в підрозділах на Печерську та Оболоні. Пройти лікування деформації Хаглунда в місті Києві допоможуть наші професіонали. У нашій клініці створені всі умови для правильної діагностики та ефективного лікування, прийом дітей веде дитячий ортопед-травматолог. Звертайтеся до нас і ми допоможемо вам позбутися дискомфорту та болю під час ходьби.

comment 49
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 24
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 12
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
comment 5
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 10
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
comment 23
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Діагностика
1156. * КТ стопи (включена вартість диска)
1700 грн
запис на прийом
Операції
4294. * Видалення доброякісних пухлин кісток
13000 грн
запис на прийом

Вiдгуки

17.08.2023 20:37
Тарас П.

Привозив батька до травматолога Циганковка М.А. зі скаргами на болі в п'ятковій кістці. Після обстеження було поставлено діагноз хвороби Хаглунда. Рекомендації лікаря включали прийом протизапальних препаратів, фізіотерапію та рекомендації щодо зміни взуття і навантаження на стопу. Дотримуючись призначень, батько майже відразу відчув полегшення від болю, але продовжує лікування. Скоро на повторну консультацію!

26.11.2022 18:54
Олена

Безумовно, хвороба Хаглунда змінила моє життя. Спочатку не розуміла, чому стільки болю при кожному кроці. Звернення до ортопеда пролило світло на ситуацію. Він поставив діагноз і призначив медикаментозне та фізіотерапевтичне лікування. І, звісно, постійно пам'ятати про своє здоров'я і стежити за навантаженням на стопу.

28.04.2021 17:56
Тетяна

Дякую за докладну статтю. Вже записалась на консультацію к лікарю.

05.03.2021 14:09
Євгенія Василівна

Відмінні дієві поради для профілактики, сама ними користуюсь вже давно і кожному раджу.

16.02.2021 19:47
Лариса Дмитриевна

Выросли бугорки на пятках еще в лет 15, никак не беспокоят, ну буду наблюдать пока...

23.01.2021 21:13
Инга

Спасибо! Познавательная статья

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down