Тендиніт (запалення сухожиль)
Лікуванням тендиніту (запалення сухожиль) займаються лікарі клініки МЕДІКОМ. Наші ортопеди-травматологи та реабілітологи володіють сучасними методиками відновлювальної терапії та великий досвід лікування травм різного ступеня складності та характеру. Для проведення точної діагностики в нашій клініці є власна лабораторія і все необхідне обладнання.
Тендиніт — це запалення сухожиль або їх оболонок, що зазвичай викликається хронічними мікротравмами. Найчастіше захворювання виникає під час інтенсивних вправ і не залежить від віку або статі. Серед пацієнтів переважають спортсмени та працівники важкої фізичної праці.
Класифікація
Розрізняють кілька стадій захворювання:
- гостра фаза — тендінопатія, проявляється болем і дискомфортом конкретного сухожилля при фізичному навантаженні;
- підгостра фаза — до виражених больових відчуттів додається набряк м'яких тканин і рухові обмеження;
- хронічна ентезопатія — патологічний процес, який характеризується дегенерацією сухожиль, постійними болями та стійкою скутістю.
Етіологія і патогенез тендиніту
Причини запалення сухожиль:
- відсутність розминки та належної підготовки перед виконанням спортивних вправ або важкої фізичної роботи;
- робота в незручному становищі (офісний працівник, який годинами сидить за комп'ютером з незручно розташованими руками, повинен враховувати можливість появи тендінозу);
- неправильна техніка виконання вправ може призвести до запалення сухожиль в зоні ліктя.
Найбільш схильні до проявів тендінозу люди, які страждають ревматоїдним артритом, подагрою та іншими захворюваннями, які пошкоджують суглоби.
Ознаки тендиніту виникають на тлі мікротравм або під впливом хронічних суглобових захворювань. Уражена тканина біля суглоба запалюється та з часом поширюється на прилеглу зону. Рух зрештою ускладнюється і супроводжується больовим синдромом.
Клінічні прояви
Найчастіші симптоми тендиніту:
- біль;
- обмеження руху;
- припухлість в зоні ураження.
Біль може виникати раптово або посилюватися під час руху. На місці пошкодження може з'являтися скутість. Часто таке відбувається в результаті наростання набряку, вже після того, як болючі відчуття пройшли.
Серед додаткових симптомів тендиніту зазначають:
- загальне почуття слабкості;
- висока температура;
- біль, який не обмежується одним місцем, а зачіпає безліч суглобів або м'язів;
- тривала скутість, особливо вранці.
Особливості перебігу тендиніту під час вагітності
Тендиніт може виникнути і в період виношування дитини. Під час діагностики захворювання у вагітних бажано обійтися без КТ і рентгена. Призначення препаратів має бути погоджено з лікарем-гінекологом. На початку запального процесу рекомендується спокій, холод і фізіотерапія. Протизапальні та знеболюючі препарати призначаються у вигляді мазей. Гостра фаза тендиніту може вимагати іммобілізації суглоба. Антибіотики застосовуються після підтвердження бактеріальної інфекції при малій ефективності інших методів лікування. І тільки в крайньому разі показано оперативне втручання.
Особливості патології у дітей
При запаленні сухожиль у дітей найчастіше страждає колінний суглоб. Щоб позбутися ознак тендиніту, дитячий лікар-травматолог призначає нестероїдні протизапальні засоби, додатково рекомендуються міорелаксанти. Слід також виключити фізичні навантаження. При істотних болях показана іммобілізація. У комплексі необхідно пройти електрофорез, магнітотерапію та інші фізіотерапевтичні процедури. Якщо гостра фаза пройшла, можна додати курс масажу та ЛФК.
Ускладнення захворювання
До наслідків тендиніту відносять:
- розрив сухожилля;
- перехід захворювання в хронічну форму з постійним больовим синдромом;
- стан, коли формується тендіноз — запальний процес призводить до формування дегенеративних змін, наприклад, розростання кісткової тканини.
Діагностика тендиніту
Щоб правильно провести діагностику тендиніту, лікар має ретельно зібрати анамнез і провести грамотний медичний огляд.
Інструментальна діагностика тендиніту охоплює:
- Рентгенологічне дослідження. Його мета — виключити інші можливі причини патології, наприклад: пошкодження кісткових елементів суглоба або наявність відкладень кальцію.
- Аналізи крові. Серед них морфологія або показники запалення (ШОЕ).
- УЗД. Дозволяє оцінити морфологію сухожилля, рухливість і стан судин.
Лікування тендиніту
Патологічний процес вимагає комплексного підходу в лікуванні запалення сухожилля:
- Зняття навантаження з ураженої ділянки. Довгострокове рішення полягатиме, наприклад, у зміні робочого положення та належного захисту суглобів.
- Фізіотерапія. Чудово зарекомендували себе холодні компреси на хворе місце.
- Карбокситерапія — ефективний метод позбавлення від симптомів тендиніту.
- Магнітотерапія, ультразвук і ультрафіолет — показані при гострій формі.
Важкі випадки припускають використання тростини або милиць.
Лікування запалення сухожилля медикаментозними засобами:
- нестероїдні протизапальні засоби — у вигляді таблеток або гелю;
- глюкокортикостероїди — вводяться в болючу область шляхом ін'єкції;
- антибіотики — на додаток до протизапального лікування, якщо причиною запалення є бактеріальна інфекція.
Операції у разі тендиніту
При запаленні сухожиль хірургічне втручання потрібно рідко. Питання проведення операції ставиться в тому випадку, коли медикаментозне лікування не дає результатів. Процедура полягає у видаленні патологічних спайок і очищенні сухожилля від осередків дегенерованої тканини.
Після хірургічного втручання необхідно почекати близько 6 тижнів, а потім розпочати реабілітацію.
Контроль виліковності
Якщо лікування провели грамотно і вчасно, ризик появи рецидиву мінімальний. Виникнення хронічної форми тендиніту вимагає тривалої терапії і, зазвичай, до кінця не виліковується. У цьому випадку пацієнту періодично потрібно проходити обстеження із застосуванням можливостей інструментальної діагностики. Щоб контролювати захворювання і досягти тривалих періодів ремісії, потрібно відвідувати лікаря ортопеда-травматолога.
Профілактика тендиніту
Запалення сухожиль можна попередити, якщо правильно підготувати тіло до занять спортом. Тренування, що проводиться відповідно до інструкцій у вигляді правильної розминки, дозволить уникнути травм. Крім того, необхідні інтервали між тренуваннями дозволять краще відновитися і знизити ризик травм. Варто також пам'ятати про інтенсивність вправ, які повинні бути адаптовані до індивідуальних можливостей.
Співпраця з особистим тренером і дієтологом може стати дуже корисною, особливо якщо людина починає регулярно займатися спортом. Це дозволить виробити правильні звички харчування, а також грамотну техніку виконання вправ. В результаті мінімізується ризик прояву тендиніту.
Поради та рекомендації
На що треба звернути увагу:
- Люди, які багато працюють на клавіатурі, повинні подбати про правильне розташування рук і пам'ятати про періодичні перерви в роботі.
- Розтяжка і зміцнення м'язів, виправлення дефектів постави, підтримання правильного положення тіла захищають від розвитку тендиніту.
- Якщо під час будь-якої діяльності виникає біль, потрібно зупинитися, якщо біль повертається — звернутися до лікаря.
Тендиніт не можна ігнорувати. Це може призвести до незворотного обмеження рухливості в суглобі.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує тендиніт?
Успіх будь-якого лікування базується на професіоналізмі лікарів. Наша клініка МЕДІКОМ проводить ефективне лікування тендиніту в Києві. До послуг пацієнтів не тільки сучасна діагностична апаратура, а й розгорнута консультація лікаря ортопеда-травматолога. У підрозділах клініки на Оболоні та Печерську пацієнта чекають і практичні рекомендації досвідченого лікаря-реабілітолога, особливо цінні при цьому захворюванні. Звертайтеся до нас, і ми подбаємо про ваше здоров'я.
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибо, за информацию, записался на прием.
Отличный сервис, всегда все по делу.
Очень актуальная статья, спасибо.
Дякую автору, дуже все детально і зрозуміло.
Корисна інформація, записалась на консультацію.
Сервис просто находка, но информация в статье не полная.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків