Аденома простати виліковна?
Доброякісна гіперплазія передміхурової залози (ДГПЗ), аденома передміхурової залози, аденома простати — це медична проблема, для якої характерно збільшення розмірів простати та наявність симптомів хвороб сечового міхура та сечовипускального каналу. Аденома простати є однією з поширених доброякісних патологій серед чоловіків старшого віку.
Стадії хвороби
Сучасна класифікація аденоми простати заснована на стадіях клінічного перебігу патологічного процесу.
Стадії аденоми передміхурової залози:
I стадія компенсації:
розлади сечовипускання спостерігаються при повному спорожненні сечового міхура, відсутня залишкова сеча (або її обсяг не перевищує 50 мл);
II стадія субкомпенсації:
функції сечового міхура значно порушені, обсяг залишкової сечі становить понад 50 мл;
III стадія декомпенсації:
тотальне порушення функціонування сечового міхура.
Причини виникнення захворювання
Аденома простати є поліетіологічним захворюванням. При цьому простежується чітка кореляція між розвитком хвороби та віком чоловіка.
Основні причини аденоми простати:
- падіння рівня тестостерону в крові;
- наявність простатспецифічного антигену (ПСА);
- порушення балансу гормонів;
- недолік в організмі цинку;
- порушення функціонування яєчок.
Окремі дослідження показали, що до непрямих чинників виникнення аденоми можуть бути віднесені: неправильне харчування, вживання алкоголю, нікотинова залежність, активність статевого життя, спадковість, сидячий спосіб життя, патології печінки, цукровий діабет, високий артеріальний тиск.
Виникнення, перебіг і результат хвороби
Передміхурова залоза — орган, який знаходиться під контролем гормонів гіпоталамо-гіпофізарної системи. Зростання, розвиток і функціонування простати безпосередньо залежить від рівня тестостерону в крові. Морфологічна диференціація епітеліальної та сполучної тканини простати теж залежать від обміну тестостерону.
В основі патогенезу аденоми простати лежать гормональні зміни в організмі чоловіка, порушення функціонування системи "гіпоталамус - гіпофіз - передміхурова залоза".
При порушенні гормональної регуляції простати спостерігається надмірне утворення факторів росту на тлі зменшення вираженості чинників, що пригнічують, зниження чутливості до цих чинників клітин залози. Це веде до значного збільшення передміхурової залози, розвитку та подальшого прогресування гіперплазії.
Макроскопічно гіперплазія простати — відмежований, чітко окреслений капсульний вузол, який розташований в товщі органу. Мікроскопічно він складається зі сполучнотканинної строми й епітеліальної паренхіми. Кістозний епітелій продукує секрет, в результаті чого утворюються кістозні порожнини. Спостерігається розростання залозистої тканини, м'язових волокон, фіброзне розростання.
Симптоматика захворювання
Основні ознаки аденоми простати — симптоми патологій нижніх сечових шляхів або розлади сечовипускання.
Виразність клінічних проявів прямо пропорційна стадії медичної проблеми.
Симптоми аденоми простати:
- неприємні відчуття в області промежини, внизу живота, в прямій кишці;
- відчуття, що сечовий міхур не повністю пустий;
- ослаблення струменя сечі;
- переривчасте сечовипускання;
- порушення процесу та частоти сечовипускання (чоловік може зіткнутися з прискореним і утрудненим сечовипусканням);
- симптоми надмірного накопичення сечі;
- затримка сечі до такої міри, коли її відходження можливо тільки через катетер.
Ускладнення
Для ускладненої форми аденоми простати характерні затримка сечі, гематурія, рецидивні інфекції сечових шляхів, ниркова недостатність.
Наслідки аденоми простати:
- Гостра ішурія
- Нирковокам'яна хвороба
- Інтоксикація організму
- СКХ
- Уретерогідронефроз
- Нефропатія
- Дивертикули сечового міхура
- Онкологія передміхурової залози
Діагностичні заходи
Діагностика аденоми простати базується на зборі анамнезу та вивченні історії хвороби (тривалість і можливі причини симптомів хвороб сечового міхура та сечовипускального каналу, проведене раніше лікування, дієвість проведеної терапії), оцінці клінічних проявів аденоми, а також найбільш об'єктивних факторах — результати лабораторних аналізів та інструментальних методів, фізикальне обстеження.
Оцінка симптомів аденоми простати проводитися за поширеною серед урологів шкалою IPSS.
Ця шкала дозволяє оцінити вираженість симптомів у пацієнтів з порушенням сечовипускання. На підставі сумарного балу симптомів пацієнт може бути віднесений до однієї з 3 груп:
- м'яка симптоматика (потрібно динамічне спостереження);
- помірна симптоматика (консервативне лікування);
- виражена симптоматика (найчастіше при неефективності медикаментозної терапії необхідно хірургічне лікування).
Для отримання об'єктивної інформації про частоту й обсяги сечовипускання пацієнта просять вести щоденник сечовипускання, де він робить протягом доби відповідні записи.
Фізичне обстеження включає пальпацію передміхурової залози, яка дозволяє визначити розмір простати та виявити ураження залози.
Інструментальна діагностика аденоми простати:
- урофлоуметрія;
- УЗД сечового міхура;
- трансректальне УЗД передміхурової залози;
- УЗД нирок;
- рентгенологічне дослідження.
Трансректальне УЗД простати призначається для вибору хірургічного методу лікування аденоми: трансуретральне видалення простати (ТУРП) або відкрита простатектомія (видалення передміхурової залози).
Додатково на розсуд лікаря-уролога можуть бути проведені дослідження "тиск-потік" (дозволяє відрізнити синдром інфравезикальної обструкції від зниженої скоротливості детрузора), уретроцистоскопія (допомагає виключити стриктури уретри, рак сечового міхура та ін.).
Диференціальна діагностика аденоми передміхурової залози проводиться з простатитом, стриктурою сечівника, гіперактивністю сечового міхура, розладами сечовипускання нейрогенної природи, раком простати.
Лікування
Правильне лікування аденоми простати направлено, перш за все, на полегшення симптомів нижніх сечових шляхів, поліпшення якості життя пацієнта та запобігання розвитку ускладнень, пов'язаних з гіперплазію простати.
Лікування аденоми передміхурової залози проводиться в урологічному стаціонарі або амбулаторно.
Якщо клінічні прояви незначні, за пацієнтом встановлюється динамічне спостереження, яке включає рекомендації щодо зміни способу життя (регуляція режиму сечовипускання, зменшення споживання рідини перед сном, корекція супутньої медикаментозної терапії та ін.). Одночасно проводяться контрольні аналізи сечі й аналіз крові, ПСА, УЗ-діагностика й урофлоуметрія кожні 6-12 місяців.
У медикаментозне лікування при аденомі простати входять:
- α-адреноблокатори;
- інгібітори 5α-редуктази;
- інгібітори фосфодіестерази 5 типу;
- антагоністи мускаринових рецепторів;
- рослинні препарати тощо.
Вибір методу хірургії залежить від стадії гіперплазії й обсягу простати.
Види операцій, які можуть застосовуватися:
- трансуретральне розсічення простати;
- трансуретральне висічення простати;
- трансуретральне руйнування тканини залози під впливом електричного струму (ТУВП, електровапорізація);
- лазерна терапія (візуальна лазерна абляція, інтерстиціальна лазерна коагуляція, гольмій-лазерна резекція);
- трансуретральна та відкрита простатектомія;
- трансуретральна ігольчата абляція (ТУІА).
Операції показані пацієнтам, яким не допомогла лікарська терапія. Особливо важливо, провести своєчасне оперативне втручання при наявності таких серйозних ускладнень як: рефлекторна затримка сечі, СКХ, ниркова недостатність тощо. Необхідність в застосуванні хірургії підвищується з віком і залежить від початкової клінічної картини.
Малоінвазивні методи лікування аденоми:
- трансректальна HIFU-терапія;
- хімічна абляція простати;
- трансуретральне мікрохвильове теплолікування;
- водоіндуцірована термотерапія;
- плазмова енергія в сольовому розчині.
Стентування звужених областей рекомендовано в якості альтернативи катетеризації у пацієнтів групи високого ризику з рецидивуючою затримкою сечі й особам, яким не підходять інші методи хірургії.
Контроль виліковності
Подальше спостереження в уролога необхідно всім пацієнтам, які проходять лікування доброякісної гіперплазії простати. Залежно від тяжкості захворювання, через 1.5, 3 і 6 місяців можуть бути показані фізичне обстеження, визначення ПСА, креатиніну, кількості залишкової сечі, а також ЗАС і урофлоуметрія.
Оцінка клінічної картини проводиться за шкалою IPSS.
Профілактика
Специфічна профілактика аденоми простати відсутня. З тієї причини, що найбільш реальними факторами виникнення цієї медичної проблеми вважаються: вік і морфофункціональний стан яєчок.
Загальні заходи профілактики ДГПЗ:
- своєчасне лікування запальних захворювань сечостатевого тракту;
- рухливий спосіб життя, регулярні помірні фізичні навантаження;
- дієтичне харчування, відмова від гострої, жирної, копченої їжі та напоїв, що містять кофеїн;
- обмеження в споживанні рідини (перед сном);
- запобігання або лікування закрепів;
- підтримка нормального гормонального фону;
- моніторинг прийому деяких лікарських препаратів (протинабрякових засобів, діуретиків, антидепресантів та ін.);
- вправи на зміцнення тазової діафрагми;
- дотримання правил ЗСЖ.
Пацієнтам з легкою гіперплазією передміхурової залози рекомендовано дотримуватися всіх заходів профілактики захворювання, здійснювати періодичний контроль і дотримуватися здорового способу життя.
Вже сьогодні ви можете отримати відповіді на питання, що виникли, пройти комплексне діагностичне обстеження та лікування аденоми простати (м.Київ). Клініки МЕДІКОМ (Оболонь, Печерськ) пропонують широкий спектр сучасних і малоінвазивних методів лікування та профілактики ДГПЗ.
Питання-Відповідь
Як зменшити розмір простати?
Норма - зростання простати в період статевого дозрівання. Патологія - зростання простати після 40 років. Патологічний ріст передміхурової залози призводить до ряду серйозних проблем зі здоров'ям чоловіка (аж до аденоми простати і простатиту). Збільшення розмірів простати можна зупинити вчасно звернувшись до фахівця (уролога, андролога), який призначить відповідне лікування. Це може бути як лікарська терапія, так і апаратні методи лікування (наприклад, ударно-хвильова терапія).
Чи впливає аденома простати на потенцію?
При патологічному зростанні передміхурової залози, вона тугим кільцем стискає уретру, змушуючи її стінки, як і стінки сечового міхура, "ущільнюватися" і "подразнюватися". Підсумок: сечовий міхур перестає справлятися зі своєю функцією виділення, з'являється залишкова сеча, гостра затримка сечі - при розвитку аденоми простати, а також розвивається запалення, з'являється ниючий, тупий біль в промежині і мошонці - при простатиті. В обох випадках можуть виникнути проблеми з ерекцією і біль при виверженні. Але, такі порушення не є прямим наслідком аденоми простати: вони можуть виникнути і за її відсутності, також як і вона може протікати без них.
Чи може аденома простати перейти в рак?
Діагноз "доброякісна гіперплазія передміхурової залози" (ДГПЗ) ставиться при змінах тканин передміхурової залози та збільшенні її обсягу без процесу малігнізації. Головні відмінності аденоми від раку - вона розвивається зі звичайних клітин і не дає метастазів. Прямого зв'язку між онкологічними процесами в простаті й аденомою простати - немає. Але, дуже часто, онкологія розвивається на тлі аденоми та навіть маскується під ДГПЗ.
Чи можна гріти аденому простати?
Попри те, що найвідомішим народним методом лікування ДГПЗ є прогрівання, самостійно гріти аденому простати не можна. Будь-який перегрів статевих органів несе чоловікові більше шкоди, ніж користі. А ось під медичним контролем, в комплексі з іншим лікуванням, дійсно призначаються процедури, засновані на впливі тепла на органи. Крім того, тільки лікар може визначити можливість застосування прогрівань при аденомі простати. Оскільки, в деяких випадках її категорично не можна гріти, навіть під медичним наглядом. Це може спровокувати розвиток онкологічного процесу на тлі доброякісної гіперплазії.
Що корисно їсти при аденомі простати?
При аденомі простати необхідно дотримуватися дієти. Оскільки, правильне харчування при аденомі - один зі способів підтримки гарного самопочуття і ефективності лікувальної терапії. Основні вимоги до харчування при ДГПЗ: дроблення денного раціону на маленькі порції без великих проміжків в прийомі їжі, дотримання режиму (найкраще скласти розклад прийомів їжі, щоб їсти в один і той же час), мінімізувати вживання солодощів, страв з м'яса (особливо, червоного) і риби, виключити - смажене, солоне і жирне, додати в раціон харчові продукти, які мають проносний ефект, приготовлені на пару або зварені.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
- Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань
- Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
- Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
Лікарі
Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Наші урологи успішно діагностують і лікують захворювання передміхурової залози, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.
Сертифікати
Вiдгуки
Спасибо, инфа изложена оч. профессионально - "без воды" и без эмоций. К сожалению, мало оказались освещены современные инвазивные лазерные методы лечения аденомы, получившие признание во всем мире. Ну хотя бы и на этом спасибо вам!
Дякую. Дуже змістовна і повчальна стаття. Без зайвої самореклами.
Очень актуально! Нашел ответы на свои вопросы... Спасибо за инфу!!!