Фіброміалгія: симптоми, лікування, профілактика
Фіброміалгія — це патологічний стан, при якому відчувається хронічний поширений скелетно-м'язовий біль. Він супроводжується низкою інших симптомів, може зберігатися протягом багатьох років та призводить до зниження якості життя. Поширеність захворювання коливається, за різними даними, у межах 2-8%, у жінок воно зустрічається частіше. Із симптомами, схожими на ознаки фіброміалгії, ви можете звернутися до лікарів клініки МЕДІКОМ, щоб встановити точний діагноз та отримати якісну медичну допомогу.
Причини фіброміалгії
Вчені не мають єдиної думки щодо причини виникнення фіброміалгії. Вважається, що це порушення процесу сприйняття болю та обробки інформації про нього у головному мозку. Відбувається центральна сенсибілізація, внаслідок якої стимули, що у нормі викликають у людини неприємні відчуття, сприймаються пацієнтом як біль.
Припускають, що у пацієнтів з фіброміалгією може порушуватися робота внутрішніх анальгетичних (знеболюючих) систем організму. Є підозри на те, що схильність до захворювання може успадковуватися, але це не доведено і на даний момент не знайдено гени, які обумовлювали б цю патологію. Виявлено, що ризик виникнення фіброміалгії підвищується при наявності ревматичних та інших хронічних захворювань, депресії, тривожності, ожиріння, шкідливих звичок.
У жінок фіброміалгія зустрічається значно частіше, ніж у чоловіків. Припускають, що це пов'язано з більш високою тривожністю, вищою схильністю до депресії та з коливаннями гормонального фону, обумовлених менструальними циклами.
Симптоми фіброміалгії
Основний прояв фіброміалгії — це біль у м'язах та інколи — у суглобах, який відчувається симетрично та може локалізуватися як у верхній, так і у нижній частині тіла. На початкових етапах болісні відчуття часто з'являються у шиї та плечах. Крім того, спостерігаються наступні симптоми:
- підвищена втомлюваність, відсутність відчуття відпочинку навіть зранку після повноцінного сну;
- посилення больових відчуттів та втоми навіть після незначної діяльності та наватаження;
- труднощі з концентрацією та переключенням уваги;
- підвищена чутливість до холоду та духоти;
- порушення сну;
- тривожність, депресія;
- головний біль, мігрені;
- задуха;
- порушення серцевого ритму.
Відмічено, що у пацієнтів з фіброміалгією часто зустрічається гастроезофагеальна рефлюксна хвороба та синдром подразненого кишківника.
Наслідки фіброміалгії
Оскільки фіброміалгія не викликає ураження органів, вона не спричиняє порушення їх функцій. Однак погіршення концентрації уваги та складнощі з переключенням між різними видами діяльності ускладнюють життя пацієнта. Це негативно впливає на його працездатність та повсякденне життя.
Діагностика фіброміалгії
Біль, який відчувається при фіброміалгії, не супроводжується запальним процесом, який можна було б виявити за допомогою лабораторних досліджень, що ускладнює процес діагностики. Такий діагноз ставиться, якщо у пацієнта:
- присутній поширений м'язово-скелетний біль, який відповідає критеріям за загальноприйнятими шкалами тяжкості симптомів;
- перелік та вираженість симптомів зберігаються принаймні протягом 3 місяців;
- інші можливі причини виникнення болю, який відчуває пацієнт, відсутні.
Проводиться диференційна діагностика з тими захворюваннями, які можуть мати прояви, схожі на симптоми фіброміалгії. Патологію слід відрізняти від системних запальних артропатій, ревматичної поліміалгії, запальної міалгії, спондилоартрозу, гіпотиреозу.
Лікування фіброміалгії
Спеціального лікування фіброміалгії на цей момент не існує. Для зниження вираженості симптомів та покращення якості життя пацієнта можуть бути ефективними:
- методи релаксації, які допомагають знижувати рівень стресу, боротися з депресією та тривожністю;
- дотримання гігієни сну;
- перехід на здорове харчування;
- по можливості — усунення факторів, які погіршують стан;
- фітнес-тренування, виконання спеціально підібраних фізичних вправ для тренування серцево-судинної системи;
- когнітивно-поведінкова терапія;
- альтернативні методи лікування (голкотерапія, йога);
- черезшкірна електростимуляція нервів, транскраніальна стимуляція;
- медикаментозна терапія — антидепресанти, протисудомні засоби (при відсутності лікувального ефекту необхідна комбінована терапія).
При лікуванні фіброміалгії може знадобитися допомога кількох спеціалістів — ревматолога, психіатра, фізіотерапевта, терапевта, дієтолога. У першу чергу, лікарям необхідно проінформувати пацієнта про особливості цього захворювання та намагатися лікувати його без призначення лікарських засобів. Медикаментозну терапію рекомендується застосовувати, якщо симптоми не усуваються іншими методами.
Ефективність лікування залежить від багатьох факторів, серед яких є й психосоціальні та демографічні — випадки жорстокого поводження, безробіття, низький соціально-економічний статус. Прогноз погіршується при високому рівні стресу, відсутності адекватної боротьби з депресією та тривожністю, при наявності алкогольної чи наркотичної залежності, ожиріння, інших функціональних порушень.
Профілактика фіброміалгії
Потрібно намагатися уникати дії факторів, які можуть провокувати фіброміалгію. Зокрема, це стресові ситуації, невирішені складні життєві обставини, неправильне харчування, яке призводить до набору зайвої ваги, шкідливі звички, недосипання.
Чому варто обрати МЕДІКОМ
Діагностика та лікування фіброміалгії ускладнені та потребують комплексного підходу, індивідуального вибору методів у кожному клінічному випадку. Тому пропонуємо вам звернутися за допомогою до клініки МЕДІКОМ, у якій:
- Доступний широкий спектр методів діагностики та лікування.
- Прийом ведуть лікарі всіх основних спеціальностей.
- Кожному пацієнту приділяється стільки уваги та часу, скільки необхідно для надання ефективної допомоги.
- Встановлені розумні ціни на медичні послуги, а їх якість відповідає найвищим стандартам.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Інформацію про те, який лікар лікує фіброміалгію у клініці МЕДІКОМ, можна дізнатися у відповідному розділі сайту. Наші досвідчені, висококваліфіковані ревматологи та спеціалісти інших профілів завжди готові надати ефективну допомогу пацієнтам з поширеними та рідкісними захворюваннями. Записатися на консультацію до лікаря можна за телефоном (044) 503–77–77, на сайті у чаті, або за допомогою Тelegram bot.
Вiдгуки
Страждаю фіброміалгією, організм реагує на зміни погоди та на стрес, що знижує якість життя. Щоб підтримувати своє здоров'я, стала постійним пацієнтом клініки Медіком. Після курсу тривалий час я відчуваю себе чудово.
На тлі ендокринного захворювання порушено обмін речовин. Це спричиняє набряклість і біль у м'язах. Систематично відвідую ревматолога, а також проходжу курси голкорефлексотерапії і не тільки. Усі, кому необхідна допомога рефлексотерапевта, дуже рекомендую Харлапа І.В.