exit
search serach
Лечение болезни Лайма (клещевого боррелиоза) в Киеве

Лікування хвороби Лайма (кліщового бореліозу) в Києві

Бореліоз або хвороба Лайма – це інфекційна патологія, яка викликається бактеріями роду Borrelia, які переносяться переважно іксодовими кліщами. Патоген потрапляє в кров людини при укусі інфікованим кліщем. Це захворювання має найбільшу частоту випадків зараження серед патологій, що розвиваються після укусів кліщів.

Захворювання небезпечне широким спектром ускладнень при відсутності своєчасної етіотропної та симптоматичної терапії. Лікування кліщового бореліозу в Києві проводиться досвідченими інфекціоністами в комфортабельних підрозділах клінік МЕДІКОМ, розташованих на Оболоні та Печерську.

Види та стадії патології

Бореліоз класифікують за формою, течією, симптоматикою, тяжкістю перебігу патологічного процесу й ознаками інфікованості.

Існують латентна і маніфестна форми захворювання. За перебігом виділяють гостру, підгостру і хронічну форми.

За симптомами захворювання буває:

 • еритемним і безеритемним в гострій і підгострій формі (з наявністю характерних шкірних проявів і без них; обидві форми переважно вражають нервову систему, серце, суглоби);
 • безперервним і рецидивуючим при хронічному перебігу (також уражаються епідерміс, нервова система, суглоби та серце).

По тяжкості захворювання буває легким, середньої тяжкості та тяжким.

За зовнішніми ознаками інфікованості виділяють серонегативну і серопозитивну форми.

Етіологія захворювання

Нещодавно ще вважалося, що хвороба Лайма викликається тільки одним видом борелій, проте дослідження інших видів мікробів цього роду дозволило зробити висновки про етіологічну неоднорідність захворювання.

Основною причиною захворювання був і залишається укус кліща. Однак, зараження може відбутися і через укус оленячої кровососки.

Шляхи зараження

Бореліоз у людини розвивається внаслідок попадання в організм слини або фекалій кліща. Однак, самі іксодові кліщі не обов'язково є переносниками патогену. Вони інфікуються бореліями, коли присмоктуються до ураженої тварини (часто це гризуни, вівці, собаки, домашня худоба).

У високоендемічних районах в травній системі кліща борелії виявляються приблизно у 90% особин, а ось в слинних залозах бактерії зустрічаються набагато рідше.

Оскільки, один раз заразившись бореліями, кліщ на все своє життя залишається їх резервуаром, доведена передача патогену від зараженої особи потомству.

Виникнення, перебіг, результат захворювання

Зараження хворобою Лайма відбувається під час присмоктування кліща. Часто це відбувається під час прогулянки або відпочинку на природі. Кліщ може присмоктатися на будь-якій відкритій ділянці тіла, проте, найчастіше їх знаходять в області шиї, пахової зони та пахвових западин – саме в цих місцях шкіра ніжніша і приплив крові більший.

Від моменту присмоктування кліща до появи перших ознак патології може пройти до 1 місяця. Але найчастіше інкубаційний період триває 2 тижні. На місці присмоктування кліща з'являється почервоніння, яке поступово збільшується в розмірах. Згодом в центрі плями з'являється типова для даного захворювання синюшність, яка носить назву кільцеподібної еритеми. Так розвивається 1 стадія патології – еритематозна. В цей же час з'являється температура.

При відсутності лікування на цій стадії приблизно через 10-14 днів проходять шкірні ураження і настає оманливе затишшя. Через 1-1,5 місяця з моменту появи перших ознак захворювання, розвивається артралгічна стадія. В цей час патоген з кровотоком переходить зі шкіри до органів, що викликає хронічну форму захворювання, яка проявляється в першу чергу поліартритами й артритами – відбувається аутоімунна відповідь організму.

Крім цього, функції нервової та серцево-судинної систем порушуються, знижується гострота зору. Такі патології вимагають довічного лікування. Якщо ж навіть в такій формі не проводиться належна терапія, наступними стадіями розвитку патології стають інвалідизація і, навіть, летальний результат.

Клінічні прояви захворювання

Симптоми хвороби Лайма після укусу кліща з'являються не відразу. У перші тижні після укусу ІФА-діагностика дає негативний результат, і тільки через кілька тижнів після зараження в крові з'являються специфічні антитіла. Разом з цим з'являються й ознаки захворювання.

У місці укусу кліща ще до появи ознак інфекції з'являються невеликі набряклі та почервонілі папули, які свідчать лише про укус членистоногого. При зараженні, область почервоніння видозмінюється, з'являються симптоми хвороби Лайма:

 • формується кільцева мігруюча еритема (має зовнішнє яскраво-червоне кільце, яке оточує область шкіри без зміни кольору);
 • з'являється характерний для ГРВІ стан (лихоманка, підвищена температура, млявість, озноб, відчуття ломоти, головні болі).

При подальшому розвитку захворювання і переході патологічного процесу на суглоби, серце і тканини нервової системи, з'являються:

 • менінгіт;
 • м'язова слабкість;
 • параліч Белла (тимчасовий параліч однієї сторони обличчя);
 • порушення рухової функції.

Через кілька тижнів розвиваються неспецифічні симптоми, які супроводжують запущену форму патології:

 • кон'юнктивіт;
 • епісклерит;
 • порушення серцевої діяльності (нетривала аритмія);
 • гепатит;
 • виражена слабкість.

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Патологія при вагітності загрожує спонтанним перериванням вагітності, вродженими вадами серця у плода. Виявлення борелій в різних органах плода (головному мозку, нирках, печінці) є доказом передачі патогену через плаценту. При цьому, ні в одному з випадків трансплацентарного зараження не було діагностовано ознак запалення в уражених тканинах плода. Тому, неможливо зробити остаточні висновки про те, що наявність спірохет пов'язана з несприятливим результатом для плоду. Хоча існування вродженого бореліозу Лайма спірне, вагітні повинні пройти лікування хвороби Лайма антибактеріальними препаратами.

Особливості захворювання у дітей

Лікувати бореліоз можна тільки антибактеріальними препаратами. Курс терапії безпосередньо залежить від стадії бореліозу, діагностики супутніх порушень. Додатково до антибактеріальних препаратів терапія у дітей повинна включати симптоматичне лікування, а також прийом вітамінів А, С і групи В, а також загальнозміцнюючих препаратів. Наслідки захворювання залежать від локалізації патологічного процесу в організмі та вираженості розвиненого порушення. Тому, лікування під контролем дитячого інфекціоніста слід починати якомога раніше.

Ускладнення

При відсутності правильного і своєчасного лікування, спробах самолікування в домашніх умовах, розвиваються серйозні порушення і патології через хворобу Лайма. Наслідками захворювання є:

 • Паралічі периферичних нервів
 • Важкі форми аритмії
 • Порушення психічних функцій (в деяких випадках розвивається слабоумство)
 • Зниження гостроти слуху та зору (аж до їх втрати)
 • Доброякісні новоутворення в місці укусу кліща
 • Множинні артрити

Перша допомога

При виявленні кліща, необхідно якомога швидше його витягти. Якщо ви не володієте достатніми навичками, видалення кліща краще провести в поліклініці. Під час транспортування потерпілого в лікарню, слід стежити, щоб він не розчісував місце укусу і випадково не розчавив кліща. У поліклініці ж, відразу після видалення, представника типу Членистоногі відправляють на дослідження. За результатами обстеження пацієнту може бути призначена антибактеріальна терапія для усунення патогену. Попередня терапія проводиться до того, як з'явилися перші ознаки хвороби Лайма.

Діагностика хвороби Лайма

Діагностика хвороби Лайма починається з анамнезу, зібраного належним чином. Перебування в лісі й укус кліща перед появою характерних ознак захворювання є важливою частиною діагностичних заходів.

Якщо людина не пам'ятає факт укусу, патоген може бути виділений з тканин організму. Аналіз на бореліоз здається з крайових ділянок еритеми. Кількість бактерій в крові, як правило, незначне, тому ставити діагноз за аналізом крові недоцільно. Аналіз крові проводиться для визначення антитіл до збудників. На початкових стадіях захворювання аналіз крові інформативний приблизно в 50% випадків, тому рекомендовано робити повторне дослідження через 3-4 тижні.

Лікування захворювання

Розпочатий в перші дні після появи симптомів прийом антибіотиків, як правило, забезпечує швидке і повне одужання. Більшість пацієнтів, які звернулися за лікуванням в більш пізні терміни, також добре піддаються антибактеріальному лікуванню, хоча тривалий час можуть зберігатися прояви з боку нервової системи і суглобів.

Приблизно у 20% пацієнтів зберігаються слабкість, м'язові болі, порушення сну, порушення пам'яті та мислення, навіть після проходження повного курсу антибактеріальної терапії. При цих симптомах не рекомендоване тривале лікування хвороби Лайма антибіотиками, з часом відзначається поліпшення стану.

Стандартним методом лікування початкових стадій бореліозу є пероральний прийом антибіотиків. Дорослим і дітям старше 8 років призначається курс доксицикліну, дітям молодшого віку, вагітним і годуючим груддю жінкам призначаються амоксицилін або цефуроксим.

Внутрішньовенне введення антибіотиків рекомендовано при патологічних змінах нервової системи, викликаних хворобою Лайма. Такий спосіб є ефективним для усунення патогену з організму, хоча до повного зникнення симптомів може пройти кілька місяців.

Профілактика

Специфічна профілактика хвороби Лайма нині відсутня. Вакцина від хвороби Лайма пройшла клінічні випробування, але ще не доступна для придбання. Тому, дуже важливою є неспецифічна профілактика бореліозу.

У числі основних профілактичних заходів:

 • надягати закритий одяг на прогулянку в ліс і за місто – сорочки з довгими рукавами, штани, високе закрите взуття, шапки, рукавички;
 • використовувати спеціальні засоби, що відлякують комах та кліщів;
 • якщо кліщ присмоктався до шкіри, його слід акуратно витягнути пінцетом і помістити в банку або будь-яку іншу ємність;
 • кліща краще видаляти рухами, що схожі на викручування, тримаючи пінцетом за головку;
 • кліща заборонено роздавлювати та витягувати вертикально;
 • після видалення кліща слід обробити ранку антисептиком і вимити руки з милом;
 • витягнутого кліща потрібно віднести в поліклініку на аналіз і записатися на консультацію до інфекціоніста.

Невідкладне звернення до лікаря після укусу кліща важливе, оскільки хвороба Лайма – це дуже серйозна патологія, яка може супроводжуватися різноманітною клінічною картиною і спровокувати серйозні ускладнення. Діагностований клінічними дослідженнями бореліоз на ранніх стадіях добре піддається лікуванню антибактеріальними препаратами, тому, щоб не допустити переходу захворювання в більш важку форму, потрібно відмовитися від самолікування.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, кандидат медичних наук

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує?

Запідозрили хворобу Лайма? До якого лікаря йти не знаєте? Не відкладайте візит до поліклініки! Телефонуйте за контактним номером кол-центру клініки МЕДІКОМ і наші оператори охоче проконсультують вас з усіх питань, підкажуть до якого лікаря звернутися і допоможуть вибрати оптимальний час відвідування клініки. Довірте здоров'я кращим фахівцям!

Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, кандидат медичних наук
comment 16
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 42
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 13
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 8

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down