exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Лечение болезни Лайма (клещевого боррелиоза) в Киеве
961. Хвороба Лайма, кліщовий бореліоз (Borrelia burgdorferi), антитіла IgG
600 грн.
Більше Згорнути down

Лікування хвороби Лайма (кліщового бореліозу) в Києві

Бореліоз або хвороба Лайма – це інфекційна патологія, яка викликається бактеріями роду Borrelia, які переносяться переважно іксодовими кліщами. Патоген потрапляє в кров людини при укусі інфікованим кліщем. Це захворювання має найбільшу частоту випадків зараження серед патологій, що розвиваються після укусів кліщів.

Захворювання небезпечне широким спектром ускладнень при відсутності своєчасної етіотропної та симптоматичної терапії. Лікування кліщового бореліозу в Києві проводиться досвідченими інфекціоністами в комфортабельних підрозділах клінік МЕДІКОМ, розташованих на Оболоні та Печерську.

Відкрити Згорнути down

Види та стадії патології

Бореліоз класифікують за формою, течією, симптоматикою, тяжкістю перебігу патологічного процесу й ознаками інфікованості.

Існують латентна і маніфестна форми захворювання. За перебігом виділяють гостру, підгостру і хронічну форми.

За симптомами захворювання буває:

  • еритемним і безеритемним в гострій і підгострій формі (з наявністю характерних шкірних проявів і без них; обидві форми переважно вражають нервову систему, серце, суглоби);
  • безперервним і рецидивуючим при хронічному перебігу (також уражаються епідерміс, нервова система, суглоби та серце).

По тяжкості захворювання буває легким, середньої тяжкості та тяжким.

За зовнішніми ознаками інфікованості виділяють серонегативну і серопозитивну форми.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Нещодавно ще вважалося, що хвороба Лайма викликається тільки одним видом борелій, проте дослідження інших видів мікробів цього роду дозволило зробити висновки про етіологічну неоднорідність захворювання.

Основною причиною захворювання був і залишається укус кліща. Однак, зараження може відбутися і через укус оленячої кровососки.

Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження

Бореліоз у людини розвивається внаслідок попадання в організм слини або фекалій кліща. Однак, самі іксодові кліщі не обов'язково є переносниками патогену. Вони інфікуються бореліями, коли присмоктуються до ураженої тварини (часто це гризуни, вівці, собаки, домашня худоба).

У високоендемічних районах в травній системі кліща борелії виявляються приблизно у 90% особин, а ось в слинних залозах бактерії зустрічаються набагато рідше.

Оскільки, один раз заразившись бореліями, кліщ на все своє життя залишається їх резервуаром, доведена передача патогену від зараженої особи потомству.

Відкрити Згорнути down

Виникнення, перебіг, результат захворювання

Зараження хворобою Лайма відбувається під час присмоктування кліща. Часто це відбувається під час прогулянки або відпочинку на природі. Кліщ може присмоктатися на будь-якій відкритій ділянці тіла, проте, найчастіше їх знаходять в області шиї, пахової зони та пахвових западин – саме в цих місцях шкіра ніжніша і приплив крові більший.

Від моменту присмоктування кліща до появи перших ознак патології може пройти до 1 місяця. Але найчастіше інкубаційний період триває 2 тижні. На місці присмоктування кліща з'являється почервоніння, яке поступово збільшується в розмірах. Згодом в центрі плями з'являється типова для даного захворювання синюшність, яка носить назву кільцеподібної еритеми. Так розвивається 1 стадія патології – еритематозна. В цей же час з'являється температура.

При відсутності лікування на цій стадії приблизно через 10-14 днів проходять шкірні ураження і настає оманливе затишшя. Через 1-1,5 місяця з моменту появи перших ознак захворювання, розвивається артралгічна стадія. В цей час патоген з кровотоком переходить зі шкіри до органів, що викликає хронічну форму захворювання, яка проявляється в першу чергу поліартритами й артритами – відбувається аутоімунна відповідь організму.

Крім цього, функції нервової та серцево-судинної систем порушуються, знижується гострота зору. Такі патології вимагають довічного лікування. Якщо ж навіть в такій формі не проводиться належна терапія, наступними стадіями розвитку патології стають інвалідизація і, навіть, летальний результат.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви захворювання

Симптоми хвороби Лайма після укусу кліща з'являються не відразу. У перші тижні після укусу ІФА-діагностика дає негативний результат, і тільки через кілька тижнів після зараження в крові з'являються специфічні антитіла. Разом з цим з'являються й ознаки захворювання.

У місці укусу кліща ще до появи ознак інфекції з'являються невеликі набряклі та почервонілі папули, які свідчать лише про укус членистоногого. При зараженні, область почервоніння видозмінюється, з'являються симптоми хвороби Лайма:

  • формується кільцева мігруюча еритема (має зовнішнє яскраво-червоне кільце, яке оточує область шкіри без зміни кольору);
  • з'являється характерний для ГРВІ стан (лихоманка, підвищена температура, млявість, озноб, відчуття ломоти, головні болі).
Відкрити Згорнути down

При подальшому розвитку захворювання і переході патологічного процесу на суглоби, серце і тканини нервової системи, з'являються:

  • менінгіт;
  • м'язова слабкість;
  • параліч Белла (тимчасовий параліч однієї сторони обличчя);
  • порушення рухової функції.
Відкрити Згорнути down

Через кілька тижнів розвиваються неспецифічні симптоми, які супроводжують запущену форму патології:

  • кон'юнктивіт;
  • епісклерит;
  • порушення серцевої діяльності (нетривала аритмія);
  • гепатит;
  • виражена слабкість.
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу хвороби при вагітності

Патологія при вагітності загрожує спонтанним перериванням вагітності, вродженими вадами серця у плода. Виявлення борелій в різних органах плода (головному мозку, нирках, печінці) є доказом передачі патогену через плаценту. При цьому, ні в одному з випадків трансплацентарного зараження не було діагностовано ознак запалення в уражених тканинах плода. Тому, неможливо зробити остаточні висновки про те, що наявність спірохет пов'язана з несприятливим результатом для плоду. Хоча існування вродженого бореліозу Лайма спірне, вагітні повинні пройти лікування хвороби Лайма антибактеріальними препаратами.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

Лікувати бореліоз можна тільки антибактеріальними препаратами. Курс терапії безпосередньо залежить від стадії бореліозу, діагностики супутніх порушень. Додатково до антибактеріальних препаратів терапія у дітей повинна включати симптоматичне лікування, а також прийом вітамінів А, С і групи В, а також загальнозміцнюючих препаратів. Наслідки захворювання залежать від локалізації патологічного процесу в організмі та вираженості розвиненого порушення. Тому, лікування під контролем дитячого інфекціоніста слід починати якомога раніше.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

При відсутності правильного і своєчасного лікування, спробах самолікування в домашніх умовах, розвиваються серйозні порушення і патології через хворобу Лайма. Наслідками захворювання є:

  • Паралічі периферичних нервів
  • Важкі форми аритмії
  • Порушення психічних функцій (в деяких випадках розвивається слабоумство)
  • Зниження гостроти слуху та зору (аж до їх втрати)
  • Доброякісні новоутворення в місці укусу кліща
  • Множинні артрити
Відкрити Згорнути down

Перша допомога

При виявленні кліща, необхідно якомога швидше його витягти. Якщо ви не володієте достатніми навичками, видалення кліща краще провести в поліклініці. Під час транспортування потерпілого в лікарню, слід стежити, щоб він не розчісував місце укусу і випадково не розчавив кліща. У поліклініці ж, відразу після видалення, представника типу Членистоногі відправляють на дослідження. За результатами обстеження пацієнту може бути призначена антибактеріальна терапія для усунення патогену. Попередня терапія проводиться до того, як з'явилися перші ознаки хвороби Лайма.

Відкрити Згорнути down

Діагностика хвороби Лайма

Діагностика хвороби Лайма починається з анамнезу, зібраного належним чином. Перебування в лісі й укус кліща перед появою характерних ознак захворювання є важливою частиною діагностичних заходів.

Якщо людина не пам'ятає факт укусу, патоген може бути виділений з тканин організму. Аналіз на бореліоз здається з крайових ділянок еритеми. Кількість бактерій в крові, як правило, незначне, тому ставити діагноз за аналізом крові недоцільно. Аналіз крові проводиться для визначення антитіл до збудників. На початкових стадіях захворювання аналіз крові інформативний приблизно в 50% випадків, тому рекомендовано робити повторне дослідження через 3-4 тижні.

Відкрити Згорнути down

Лікування захворювання

Розпочатий в перші дні після появи симптомів прийом антибіотиків, як правило, забезпечує швидке і повне одужання. Більшість пацієнтів, які звернулися за лікуванням в більш пізні терміни, також добре піддаються антибактеріальному лікуванню, хоча тривалий час можуть зберігатися прояви з боку нервової системи і суглобів.

Приблизно у 20% пацієнтів зберігаються слабкість, м'язові болі, порушення сну, порушення пам'яті та мислення, навіть після проходження повного курсу антибактеріальної терапії. При цих симптомах не рекомендоване тривале лікування хвороби Лайма антибіотиками, з часом відзначається поліпшення стану.

Стандартним методом лікування початкових стадій бореліозу є пероральний прийом антибіотиків. Дорослим і дітям старше 8 років призначається курс доксицикліну, дітям молодшого віку, вагітним і годуючим груддю жінкам призначаються амоксицилін або цефуроксим.

Внутрішньовенне введення антибіотиків рекомендовано при патологічних змінах нервової системи, викликаних хворобою Лайма. Такий спосіб є ефективним для усунення патогену з організму, хоча до повного зникнення симптомів може пройти кілька місяців.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Специфічна профілактика хвороби Лайма нині відсутня. Вакцина від хвороби Лайма пройшла клінічні випробування, але ще не доступна для придбання. Тому, дуже важливою є неспецифічна профілактика бореліозу.

У числі основних профілактичних заходів:

  • надягати закритий одяг на прогулянку в ліс і за місто – сорочки з довгими рукавами, штани, високе закрите взуття, шапки, рукавички;
  • використовувати спеціальні засоби, що відлякують комах та кліщів;
  • якщо кліщ присмоктався до шкіри, його слід акуратно витягнути пінцетом і помістити в банку або будь-яку іншу ємність;
  • кліща краще видаляти рухами, що схожі на викручування, тримаючи пінцетом за головку;
  • кліща заборонено роздавлювати та витягувати вертикально;
  • після видалення кліща слід обробити ранку антисептиком і вимити руки з милом;
  • витягнутого кліща потрібно віднести в поліклініку на аналіз і записатися на консультацію до інфекціоніста.

Невідкладне звернення до лікаря після укусу кліща важливе, оскільки хвороба Лайма – це дуже серйозна патологія, яка може супроводжуватися різноманітною клінічною картиною і спровокувати серйозні ускладнення. Діагностований клінічними дослідженнями бореліоз на ранніх стадіях добре піддається лікуванню антибактеріальними препаратами, тому, щоб не допустити переходу захворювання в більш важку форму, потрібно відмовитися від самолікування.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-інфекціоніст вищої категорії

Який лікар лікує?

Запідозрили хворобу Лайма? До якого лікаря йти не знаєте? Не відкладайте візит до поліклініки! Телефонуйте за контактним номером кол-центру клініки МЕДІКОМ і наші оператори охоче проконсультують вас з усіх питань, підкажуть до якого лікаря звернутися і допоможуть вибрати оптимальний час відвідування клініки. Довірте здоров'я кращим фахівцям!

comment 57
Даневський Віталій Олександрович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, сімейний лікар
comment 23
Анастасій Ігор Анатолійович
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, гепатолог, к.м.н.
comment 1
Голуб Алла Петрівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії, к.м.н.
comment 1
Горобець Валерія Геннадіївна
Лікар-інфекціоніст
comment 22
Дегтяр Ірина Михайлівна
Лікар-інфекціоніст вищої категорії
comment 14
Махіня Наталія Володимирівна
Дитячий лікар-інфекціоніст вищої категорії

Вiдгуки

12.05.2022 11:44
Виталий С.

Очень благодарен врачу-инфекционисту клиники МЕДИКОМ на Героев Сталинграда 6д Игорю Анатольевичу Анастасий! Обращался к нему с боррелиозом после безуспешных попыток вылечиться у других врачей. Игорь Анатольевич очень серьезно подошел к моей проблеме. Выписал только необходимые анализы и обследования, которые я смог пройти прямо в клинике и очень быстро. По их результатам он назначил лечение, которое вскоре дало результат. Мне еще предстоит долгий путь терапии, но я вижу положительную динамику, поэтому настроен позитивно. Очень рад, что нашел такого грамотного инфекциониста в МЕДИКОМЕ!

24.04.2022 08:32
Лидия Ивановна

Обращалась в МЕДИКОМ после укуса клеща и осталась очень довольна. Я сама медик, поэтому знаю, что такое клещ и какую опасность он может нести. К сожалению, мне не повезло. Клещ оказался заражен боррелиозом. Первые анализы не показали болезнь, но впоследствии она проявилась. Благодаря правильной терапии удалось словить проблему в самом начале. Считаю, что мне очень повезло с врачом, которая смогла назначить правильное лечение. Рекомендую инфекциониста Ирину Михайловну Дегтярь в клинике Медиком на ул. Василия Тютюнника 37/1!

09.02.2022 18:55
Дмитро

Дуже вдячний лікарю Ігорю Анатолійовичу за його професійну допомогу! Минулої весни відпочивав у лісі та підчепив кліща. Спочатку я не надав цьому особливого значення, відчепив його і викинув. Через деякий час помітив на шкірі дивні плями, піднялася температура. Спершу я думав, що просто захворів чи у мене алергія. Пішов до сімейного лікаря, який направив мене до інфекціоніста. Тут я вже напружився і записався в МЕДІКОМ на Героїв Сталінграда 6д. Мене прийняв лікар Ігор Анатолійович. Дуже приємна людина, ввічлива і уважна. Після розмови з ним та збору анамнезу я здав аналізи на антитіла. З'ясувалося, що у мене хвороба Лайма! Лікар мене заспокоїв та призначив антибіотики. З того часу минуло вже кілька місяців. В мене все чудово! Хвороба відступила, почуваюся чудово.

30.12.2021 12:08
Вікторія

Хочу подякувати лікарю-інфекціоністу Ірині Михайлівні Дігтяр, яка допомогла мені вилікувати бореліоз. Прекрасна лікарка, справжній професіонал своєї справи та чуйна людина. Приймає у клініці на Василя Тютюнника 37/1.

02.11.2021 19:10
Лена Симонова

В клинике МЕДИКОМ работает прекрасный детский инфекционист Наталья Владимировна Махиня. Я очень рада, что мы с ребенком попали именно к ней после укуса клеща. Наталья Владимировна сразу нас успокоила, назначила анализы и выписала лекарства. С сыночком все хорошо, большое спасибо! Теперь я знаю, к кому можно обращаться в случае подобных ситуацию (тьфу-тьфу конечно).

29.09.2021 20:40
Ольга Н

Цілком задоволена лікуванням хвороби Лайма у МЕДИКОМ. Не дарма у цієї клініки така гарна репутація. Реально розумієш, за що платиш гроші, хоча ціни для мене трохи кусаються. Мені допомогло призначене лікування, і я вважаю це заслугою лікарів-інфекціоністів!

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down