exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
эпикондилит
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Що таке епікондиліт?

Якщо є неприємні відчуття у лікті, які ускладнюють повсякденну діяльність і заважають у роботі, а звичні рухи спричиняють біль, — швидше за все, грамотний фахівець діагностує епікондиліт. Але що таке епікондиліт, що часто називається лікоть тенісиста або гольфіста?

Епікондиліт — це процес запального характеру, що зачіпає тканини у місцях прикріплення сухожиль м'язів передпліччя. Захворювання не смертельне, але затягувати з відвідуванням травматолога-ортопеда або ревматолога нерозумно. Запишіться на консультацію до клініки МЕДІКОМ у Києві. Це зручна локація на Оболоні та Печерську, демократичні ціни, а головне — безцінний досвід лікарів щодо успішного лікування епікондиліту.

Відкрити Згорнути down

Класифікація епікондиліту

Стан класифікують за місцем локалізації.

Виділяють такі види епікондиліту:

  • Латеральний (зовнішній);
  • Медіальний (внутрішній).

При латеральному — процес зачіпає сухожилля із зовнішнього боку кістки. При медіальному — патологія спостерігається з внутрішньої сторони. Зовнішній зустрічається у кілька разів частіше, зазвичай його називають «лікоть тенісиста». Медіальний епікондиліт часто описують як «лікоть гольфіста». 

Залежно від прогресу, захворювання протікає у формі:

  • Гострій — різкі раптові прояви;
  • Підгострій — турбує тільки під час навантаження;
  • Хронічній — низка ремісій та рецидивів понад 3 місяці.

Зазвичай запалення зв'язок ліктьового суглоба виникає на одній, провідній руці, оскільки вона активніше задіяна. Однак патологія не обов'язково пов'язана з постійною діяльністю. Зустрічається епікондиліт ліктьового суглоба, викликаний вродженою слабкістю зв'язкового апарату, а також спровокований локальним порушенням структури. Тоді може спостерігатися двосторонній ліктьовий епікондиліт.

біль в ліктю
огляд травматолога
Відкрити Згорнути down

Причини епікондиліту

Патологія розвивається, коли ліктьові сухожилля надриваються і запалюються. Навантаження на пошкоджене сухожилля посилюється, викликаючи утворення нових мікротравм і рубців. Це призводить до ще більшої ослабленості сухожиль, що сприяє появі нових ушкоджень. Розвивається дегенеративний і запальний процес із залученням навколишніх тканин. Мікророзриви провокуються, як правило, одноманітними повторюваними із зусиллям рухами: постійні обертання і згинання/розгинання суглоба, як це роблять у гольфі або тенісі. Крім цього, причинами епікондиліту можуть бути:

  • регулярне підняття важких предметів із навантаженням на сухожилля;
  • робота з певними інструментами;
  • одноразове перенапруження;
  • травми в області ліктя (забій, перелом);
  • неправильна поза і положення рук при тривалій роботі за столом.

Латеральний епікондиліт ліктьового суглоба нерідко виявляють у фахівців із масажу, малярів, мулярів, тенісистів. Цей вид частіше діагностують у чоловіків. Внутрішній тип здебільшого вражає швачок, друкарок, піаністів, гольфістів. Переважно спостерігається у жінок. На епікондиліт страждають професійні спортсмени, які підіймають штангу, гирі. Зустрічається захворювання у боксерів. 

Відкрити Згорнути down

Можуть імітувати епікондиліт і деякі інші хвороби:

Відкрити Згорнути down

Вроджена дисплазія сполучної тканини (розхитаність суглоба) значно підвищує ризик появи епікондиліту і зумовлює тяжкість перебігу.

Відкрити Згорнути down

Симптоми та ознаки епікондиліту

Клінічні ознаки та симптоми епікондиліту розвиваються у міру прогресування захворювання. На початкових стадіях практично ніхто не звертається по медичну допомогу, оскільки симптоми епікондиліту приховані або незначні. 

Типові ознаки епікондиліту

  • болючість під час обмацування внутрішньої або зовнішньої поверхні ліктя;
  • поколювання, «мурашки», оніміння хворої кінцівки;
  • біль у ділянці ліктя під час згинальних/розгинальних зусиль у зап'ясті, під час спроби стиснути кулак;
  • поширення больового синдрому на кисть і пальці;
  • періодичні болі в області зовнішнього виступу плеча;
  • обмеженість свободи дій у зап'ясті та лікті.
Відкрити Згорнути down

Напади можуть бути з ниючим, тупим або пекучим болем, іноді з іррадіацією в інші частини руки. Часто через запальний процес у тканинах пацієнт не в змозі утримати в ушкодженій руці легкі предмети (тест на чашку з водою), важко зберігати кінцівку у розігнутому положенні, потиснути руку під час зустрічі.

Гостра форма супроводжується несподіваним напруженням м'язів у поєднанні з легкою хворобливістю та постійним сильним болем надалі. У підгострій формі біль не турбує в розслабленому стані й нагадує про себе тільки під час навантажень. Локалізація і прояв больових відчуттів залежить від виду епікондиліту. При внутрішньому — це розгинальні рухи і біль під час пальпації латерального виростка. При зовнішньому епікондиліті провокують біль запальні рухи або під час натискання в області медіального надвиростка.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення епікондиліту

При своєчасному лікуванні та дотриманні рекомендацій лікаря прогноз буде сприятливий. Однак за відсутності коректного лікування, з прогресуванням стану можуть проявитися наслідки епікондиліту у вигляді: 

  • крововиливів;
  • кальцинозу; 
  • рубців у тканинах сухожиль.

Запальний процес надалі може охопити всю зв'язково-м'язову систему ліктьового суглоба. Можливі пошкодження хряща і кісткової тканини. Болі турбуватимуть і вимотуватимуть навіть під час сну. Хронічний перебіг захворювання без медичної допомоги призводить до атрофії м'язів передпліччя: людина не в змозі взяти у руку навіть олівець. Працездатність повністю втрачається, настає інвалідність.

Відкрити Згорнути down

Діагностика епікондиліту

Як правило, діагностика епікондиліту для фахівця не становить складності. Достатньо клінічного огляду з тестуванням і опитування пацієнта. Щоб діагноз був точнішим, виявляють причини епікондиліту. Також необхідно диференціювати захворювання з іншими патологіями ліктьового суглоба і тунельними синдромами. Для цього застосовують МРТ. При підозрі на травму вдаються до допомоги рентгенографії та комп'ютерної томографії. У деяких ситуаціях призначають УЗД суглоба і прилеглих тканин для визначення скупчення рідини і стану сухожиль. Аналіз крові призначають тільки для виявлення гострого запалення сухожиль ліктьового суглоба.

мрт

Відкрити Згорнути down

Лікування епікондиліту

Стратегія лікування епікондиліту розробляється відповідно до тяжкості порушень у м'язово-зв'язковому апараті. Терапія епікондиліту спрямована на усунення болю, відновлення кровообігу ушкоджених ділянок, повернення повноти об'єму рухів і запобігання атрофічним змінам.

Для цього застосовують методику, яка включає в себе:

  • режим;
  • іммобілізацію кінцівки;
  • фізіотерапію;
  • лікування медпрепаратами;
  • ударно-хвильову терапію (запущена стадія);
  • хірургію з подальшою реабілітацією.
Відкрити Згорнути down

Насамперед пацієнту призначається дбайливий режим. При сильних болях зігнуту в лікті руку фіксують лонгетою.

Для зняття болю прописують НПЗП. Засоби призначають місцево (гель, мазь). При сильних безперервних болях виконуються лікувальні блокади.

Пацієнтам із гострою формою призначають фонофорез, озокерит та інше фізіолікування. Після гострої стадії показаний електрофорез, УВЧ. Також показана лікувальна фізкультура з вправами при епікондиліті, що підвищують еластичність сполучних тканин. ЛФК і тейпування ліктьового суглоба при епікондиліті ефективно знижують ризик мікропошкоджень при відновленні рухової активності. Для запобігання м'язовій атрофії призначають масаж.

Відкрити Згорнути down

Операція при епікондиліті ліктьового суглоба

У переважній більшості випадків (85 %) епікондиліт ліктьового суглоба піддається консервативному методу лікування. При безперервних болях рекомендовано оперативне втручання: видалення змінених ділянок сухожилля. Операцію проводять планово і вже через десять днів прибирають шви. Під час реабілітації проводять відновлювальну терапію з ЛФК, масажем і фізіотерапевтичним лікуванням.

Відкрити Згорнути down

Профілактика епікондиліту

Профілактичні заходи полягають у недопущенні ситуацій перевантаження ліктьового суглоба. Заходи включають дії щодо запобігання виникненню або загостренню епікондиліту. 

Для цього варто:

  • переглянути техніку виконання роботи;
  • правильно організувати робоче місце;
  • уникати травмування ліктя;
  • фіксувати руку еластичним бинтом;
  • застосовувати захисні накладки;
  • дотримуватися адекватної інтенсивності занять.
Відкрити Згорнути down

Також важливо робити розминку перед майбутнім навантаженням, уникати монотонних рухів (робити перерви) і незручних поз.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи необхідна госпіталізація при епікондиліті?

Під час запально-дегенеративного ураження тканин ліктьового суглоба виникає постійний біль або періодичні больові відчуття. Потрібно пройти консультацію ортопеда-травматолога і встановити ступінь ураження. Для зняття больового синдрому і лікування застосовують мазі, фізіотерапію, протизапальні засоби і блокади. Це проводиться амбулаторно. Тільки на початкових етапах госпіталізація може не знадобитися.

Чи можна повністю вилікувати епікондиліт?

При епікондиліті призначають консервативне лікування і фізіотерапію. Це знижує запалення і відновлює кровообіг у тканинах. При сильному ураженні необхідне оперативне втручання. Операція проводиться для очищення від запалених тканин. Запалення зупиняють, але це хронічне захворювання і його симптоми можуть періодично повертатися.

Як часто можна робити блокаду ліктьового суглоба?

Сильні болі, ослаблення м'язів і обмеження руху - це одні із симптомів прогресуючого епікондиліту. Для купірування больових відчуттів застосовують блокаду. Її вводять один раз або кілька, залежно від виду захворювання. Не рекомендується виконувати ін'єкцію частіше, ніж раз на півроку.

Чи можна лікувати епікондиліт у домашніх умовах?

Для лікування епікондиліту використовують різні методи. Зокрема призначають медикаментозні препарати для усунення запального процесу. Також допомагають мазі та накладення бандажа. Лікувати в домашніх умовах можна легкі форми захворювання і з рекомендаціями лікаря, який призначить лікувальну фізкультуру та відновлювальні препарати.

Який лікар лікує епікондиліт?

Лікування епікондиліту в Києві в клініці МЕДІКОМ веде ортопед-травматолог високої кваліфікації. Всі необхідні обстеження і процедури з реабілітації можна пройти в межах однієї клініки, зручно призначивши час відвідування по телефону. Чим раніше пройде консультація, тим ефективнішою буде терапія і менше часу піде на лікування.

comment 49
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 24
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 14
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
comment 8
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 10
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
comment 11
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 1
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 24
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 10
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

16.12.2024 16:41
Игорь

Выражаю благодарность травматологу и физиотерапевту клиники за их труд и отношение к пациентам. Из-за своей профессиональной деятельности начал болеть локоть. На приеме у травматолога выяснилось, что у меня эпикондилит. Врач назначил лечение, которое помогло. Я остался очень доволен обращением в клинику!

29.11.2024 10:56
Юлія Тимчук

Я багато років займаюся великим тенісом, через що в мене розвинувся епікондиліт. Записалася до фахівця, за рекомендацією якого пройшла курс фізіотерапії та інших процедур, після чого біль у лікті практично зник. Я навіть не очікувала такого результату! Дуже вдячна фахівцям Медікома за допомогу.

11.11.2024 10:24
Ренат

У клініці Медіком проходив лікування епікондиліту. Мене мучив ниючий біль у лікті, з яким не впоралися жодні мазі та гелі. Знеболювальні теж давали тимчасовий ефект. У клініці я відвідав травматолога і ревматолога. Мені призначили ударно-хвильову терапію і карбоксітерапію. Можу сказати, що ці процедури дуже допомогли. Велике спасибі лікарю і фізіотерапевтам клініки.

06.11.2024 15:48
Анатолій

До МЕДІКОМУ мене привів біль у лікті та зап'ясті, який не давав нормально працювати та жити. Після проходження лікування моє самопочуття значно покращилось. Дякую за це всьому медичному персоналу клініки, а особливо фізіотерапевту!

19.09.2024 17:06
Лілія К.

Я працюю в ательє, виконую багато одноманітних рухів, через що в мене почав боліти лікоть та погано розгиналася рука. В моїй роботі такі симптоми це катастрофа. Тому я одразу звернулася до лікаря. Після огляду він сказав, що у мене епікондиліт й призначив мені сеанси УВТ та прийом препаратів. Лікування допомогло, я знов можу нормально працювати. Дуже вдячна лікарю та всьому персоналу клініки.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down