Міофасциальний синдром клубово-поперекового м'яза
Синдром клубово-поперекового м'яза - це рефлекторне патологічне напруження м'язових волокон, що супроводжується інтенсивним болем. Для міофасціального синдрому характерна наявність тригерних точок, у результаті активації яких і виникає спазм клубово-поперекового м'яза. Патологія вимагає обов'язкового лікарського втручання.
Якщо вас турбує синдром клубово-поперекового м'яза, запишіться на консультацію мануального терапевта на Оболоні та Печерську в клініці МЕДІКОМ. У нас є все необхідне обладнання та оснащення, а також досвідчені фахівці, які допоможуть швидко й без зайвого стресу позбутися больових відчуттів. Ми створюємо таку атмосферу в клініці, щоби наші пацієнти отримували тільки позитивні емоції в процесі обстеження та лікування.
Причини синдрому клубово-поперекового м'яза
Виникнення синдрому зумовлене утворенням у клубовому м'язі невеликих (до 3 мм) хворобливих ущільнень, які називаються «тригерні точки». Група таких ущільнень може створити зону до 10 мм у діаметрі. Формуються тригерні точки в поперековому м'язі при травмах і перенапруженні. Причиною розвитку міофасціального синдрому клубово-поперекового м'яза стають:
- тривалі переохолодження;
- надмірні фізичні навантаження;
- надлишкова вага;
- м'язові запалення, інфекції;
- сидяча робота, малоактивний спосіб життя;
- деформація стопи;
- онкологічні процеси;
- травматизм;
- патології тазостегнового суглоба та хребетного стовпа;
- неправильна постава, викривлення хребта;
- статичні м'язові перевантаження (фіксоване положення, постільний режим).
Спровокувати утворення тригерів можуть також соматичні захворювання, емоційне перенапруження та неадекватні навантаження на нетреновані м'язи. Стереотипні, одноманітні рухи спричиняють перевантаження м'язових волокон, провокуючи формування ущільнень.
Міофасциальний синдром клубово-поперекового м'яза виникає й у період гестації. Найчастіше страждають жінки з фізіологічно вузьким тазом і багатоплідної вагітністю.
Чому з'являється біль?
Результатом усіх перерахованих вище причин стають мікропошкодження тканини клубово-поперекової зв'язки. Мікроскопічні травми впливають на проникність мембрани міоцитів. А підвищення внутрішньом'язового тиску погіршує мікроциркуляцію. Збій компенсаторних механізмів призводить до стійкого скорочення м'язових волокон з утворенням тригерних точок. У результаті біль провокує гіпертонус клубово-поперекового м'яза, а спазм дає біль, який може віддавати по нервових стовбурах, ускладнюючи діагностику причини.
Клубово-поперековий м'яз (musculus iliopsoas) охоплює тазостегновий суглоб, фіксуючись сухожиллям до рожна стегнової кістки, і вся структура бере участь у процесі руху нижньої кінцівки. Тому запалення клубово-поперекового м'яза відгукується болями під час ходіння або іншої рухової активності. А ускладнення синдрому клубово-поперекового м'яза призводять до порушення функції суглоба та роботи органів, компресії нервових корінців, інших серйозних наслідків.
Симптоми синдрому клубово-поперекового м'яза
Перші ознаки синдрому клубово-поперекового м'яза - це спазмування, судома, прояв гострого больового прострілу. Зазвичай болить клубово-поперековий м'яз у разі спроби привести або відвести стегно назад, зігнути коліна або притиснути їх до тіла. До іншим клінічних проявів належать:
- характерний біль у попереку, що піднімається уздовж лінії хребта;
- больовий синдром під час спроби лежачого хворого сісти або встати з низького стільця;
- скутість, обмеженість рухів після тривалого статичного положення (нічного відпочинку);
- поперековий біль, захоплюючий зовнішню сторону стегна та тазостегновий суглоб;
- дискомфорт під час ходіння, у складних випадках - неможливість самостійного пересування внаслідок болю;
- судоми поверхні стегна (зовнішня та задня).
Одна з особливостей патології - полегшення больового синдрому в положенні лежачи, зігнувши коліна. Ознакою синдрому клубово-поперекового м'яза може також бути сколіотична деформація хребта. Її поява зумовлена односторонньою укороченістю ураженого м'яза.
Часто синдром попереково-клубового м'яза з'являється при остеохондрозі або протрузіях. Тоді біль сприймається як ознака грижі диска або остеохондрозу.
Діагностика синдрому клубово-поперекового м'яза
Діагностичні заходи спрямовані на уточнення причини синдрому на основі пальпації, опитування хворого та інструментальних методів дослідження. Визначається локалізація тригерів, оцінюється амплітуда рухів, перевіряються рефлекси. Для уточнення діагнозу використовують:
Комплексна діагностика дає змогу розробити найефективнішу схему лікування.
Лікування запалення клубово-поперекового м'яза
Перед початком лікування клубово-поперекового м'яза лікар повинен провести точну діагностику та переконатися в тому, що причиною патології є біль саме в м'язі, а не в іншому органі. Терапевтичні методи добираються для кожного пацієнта індивідуально. Курс відновлення та терапії м'язового болю має такі складники:
- мануальна терапія клубово-поперекового м'яза;
- прийом медикаментів (міорелаксантів);
- рефлексотерапія, фізіопроцедури;
- кінезіотерапія;
- вправи для клубово-поперекового м'яза.
Для блокади тригерних ущільнень показані ін'єкції анестетиків. У разі появи запалення, яке призвело до нагноєння, проводиться санація розкритої порожнини та призначаються антибіотики. Фізичні навантаження на період лікування варто обмежити.
Профілактика синдрому попереково-клубового м'яза
Профілактика запалень клубово-поперекового м'яза полягає в дотриманні нескладних правил:
- стежити за поставою;
- приділяти час розтяжці поперекового м'яза;
- правильно організовувати місце роботи;
- уникати перевантажень і переохолодження;
- вчасно проліковувати кістково-м'язові хвороби;
- стежити за вагою.
Питання-Відповідь
Чим небезпечний синдром клубово-поперекового м'яза?
Захворювання може призвести до серйозних наслідків, таких як порушення функції тазостегнового суглоба, ураження кровоносної та видільної системи, викривлення хребта, артрит, артроз тощо. Уникнути ускладнень можна у разі комплексного лікування синдрому, що охоплює мануальну терапію.
Чи довго болить клубово-поперековий м'яз?
Терміни лікування запалення безпосередньо залежать від стадії тяжкості синдрому клубово-поперекового м'яза. При тривалому хронічному синдромі біль і спазми вдається зняти протягом двох тижнів. Для стійкого результату потрібен період близько трьох місяців.
Чи може бути температура при міофасціальному синдромі клубово-поперекового м'яза?
У легких випадках симптоми вегетативної дисфункції при міофасціальному синдромі КПМ майже непомітні. При вираженому запаленні можливе підвищення температури. Консультація невролога допоможе виявити причину симптоматики та зняти больові відчуття.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує міофасціальний синдром клубово-поперекового м'яза?
Лікуванням клубово-поперекового м'яза займається мануальний терапевт. Пацієнту може також знадобитися консультація вертебролога, лікаря-невролога та лікаря-ортопеда.
Хочете пройти комплексне лікування синдрому клубово-поперекового м'яза в Києві? Запишіться на прийом до фахівця в клініку МЕДІКОМ. Для цього ви можете зателефонувати нам за вказаним на сайті номером або залишити свої контакти у формі зворотного зв'язку.
Сертифікати
Вiдгуки
Лікуюсь рік ,роблю гімнастику але дуже важко уходить біль, знову до мануальщика іду
Добре написана та зрозуміла стаття. Мені цей діагноз поставили нещодавно. Тепер шукаю будь-яку інформацію.
Дякую автору статті. Все зрозуміло. З цією болячкою живу вже кілька років, але довго мені не могли поставити правильний діагноз. То казали, що це остеохондроз, то грижа. Зараз періодично ходжу до мануальника, на якийсь час болі повністю йдуть.
Дуже схожі симптоми у мого чоловіка. Ніяк не можу "затягти" його до лікарні. Але відчуваю, що далі вже нема куди затягувати. Бувають дні, коли від болю у спині він взагалі нічого робити не може. Дякуємо автору за правильну мотивацію. Зараз вже точно запишемося на прийом.
Хотілося б більше дізнатися про профілактику. Хоча загалом стаття є достатньо інформативною та дає відповіді на багато питань.
Показати ще 2
Всього 5 відгуків