Що таке ринофарингіт?
Респіраторні захворювання верхніх дихальних шляхів є частою патологією, особливо в осінньо-зимовий період. Ринофарингіт (назофарингіт, епіфарингіт, риноназофарингіт) — це інфекційне захворювання носопролигу, що супроводжується характерними для застуди симптомами. Найчастіше назофарингіт розвивається у дітей дошкільного та молодшого шкільного віку.
Класифікація ринофарингіту
Розподіл назофарингіту за ступенем тяжкості захворювання залежить від вираженості неспецифічних симптомів і від температури.
Форми ринофарингіту
Ринофарингіт може протікати в 3 формах:
- гострий назофарингіт — виникає в результаті безпосереднього зараження від вірусоносія, внаслідок переохолодження та ін.;
- хронічна форма — розвивається на фоні ослабленого імунітету, при наявності осередків інфекції в організмі (бронхіт, синусит, тонзиліт, каріозні зуби та ін.);
- неспецифічний ринофарингіт — спостерігається при менінгіті або дифтерії.
На фоні алергічного компонента розвивається алергічний ринофарингіт.
Причини захворювання і шляхи зараження
Основні причини ринофарингіту — віруси. Захворювання можуть викликати близько 200 вірусів, найчастіше це риновіруси, аденовіруси, віруси парагрипу, грипу, ECHO-віруси, РС-віруси (респіраторно-синцитіальні), бокавірус, коронавіруси, метапневмовірус. Розвиток назофарингіту викликають також бактерії та найпростіші (стрептококи, стафілококи, мікоплазми, хламідії).
Фактори ризику розвитку ринофарингіту:
- переохолодження;
- епідемії гострих вірусних інфекцій в осінньо-зимовий період;
- хронічні осередки інфекції в організмі;
- запиленість, загазованість;
- професійна діяльність на підприємствах хімічної промисловості;
- куріння;
- знижений імунітет;
- гіпо- та авітаміноз, неповноцінне харчування;
- несприятливі житлові умови (антисанітарія, скупченість та ін.).
Шляхи зараження
Поширення вірусів найчастіше відбувається шляхом потрапляння і впровадження вірусу в слизову оболонку носової порожнини або кон'юнктиву ока.
Зараження відбувається повітряно-крапельним шляхом від хворої людини або від носія інфекції, при безпосередньому контакті з хворим через рукостискання, через поверхні, на яких віруси можуть зберігати свою життєздатність, від декількох годин до доби.
Клінічні прояви
Інкубаційний період при ринофарингіті залежить від виду збудника і становить від декількох годин до 5 днів.
Запалення носопролигу супроводжується почервонінням, набуханням і набряком слизової. У дорослих захворювання протікає без підвищення температури.
Симптоми ринофарингіту:
- закладеність носа, слизові та/або гнійні виділення з носа;
- неприємні відчуття в носопролигу (поколювання, сухість, печіння);
- утруднене носове дихання;
- свербіж і першіння в горлі;
- осиплість голосу;
- хворобливі відчуття в горлі;
- непродуктивний кашель;
- головний біль в потилиці;
- збільшення лімфатичних вузлів.
Іноді спостерігається відчуття закладеності вух, зниження слуху у зв'язку з набряком слизової оболонки отворів євстахієвих труб.
Найчастіше всі симптоми назофарингіту проходять за 4-5 днів. Але хворий може бути носієм до 2 тижнів.
Особливості ринофарингіту у дітей
У дітей симптоми ринофарингіту розвиваються поступово. Клінічна картина може супроводжуватися підвищенням температури, загальною млявістю, втратою апетиту і порушенням сну.
У немовлят звичайні лихоманка, рясні виділення з носа, відзначаються занепокоєння, труднощі при годуванні та засипанні.
У дітей старшого віку типовими клінічними симптомами є: утруднення носового дихання і нежить, чхання, кашель, головний біль. В окремих випадках кашель може зберігатися до 10 днів.
Ускладнення ринофарингіту
Найбільш частим несприятливим наслідком ринофарингіту є отит (запалення середнього вуха). А також до ускладнень відносять:
- Гайморит
- Трахеїт
- Ларингіт
- Заглотковий абсцес
- Бронхіт з астматичним компонентом
- Кон'юнктивіт
Бактеріальні ускладнення виникають рідко і спостерігаються, як правило, вже на 2 день хвороби. Найчастіше приєднується стрептококова інфекція з подальшим розвитком пневмонії.
Діагностика
Діагностика ринофарингіту проводиться на основі аналізу клінічної картини та наявності ознак ринофарингіту.
Методи діагностики ринофарингіту:
- загальний аналіз крові;
- загальний аналіз сечі;
- ПЛР-діагностика (полімеразна ланцюгова реакція);
- бактеріальний посів виділень з носа;
- рентгенографія;
- ендоскопічні методи дослідження (отоскопія, риноскопія, фарингоскопія);
- комп'ютерна томографія носопролигу і придаткових пазух.
Лікування
Лікування ринофарингіту проводять вдома під контролем ЛОР-лікаря або дитячого отоларинголога. Особи, які доглядають за хворим, повинні дотримуватися гігієнічних заходів, щоб не захворіти самим. Амбулаторне лікування показано при наявності хронічних патологій, розвитку ускладнень і важкому перебігу захворювання.
При лікуванні ринофарингіту пацієнтам показано:
- вживати велику кількість теплої рідини;
- постільний режим;
- вживати їжу, яка легко засвоюється;
- інгаляції, промивання носа лужними розчинами та антисептиками, полоскання горла антисептичними засобами;
- медикаментозне лікування (противірусні та протикашльові препарати, судинозвужувальні краплі в ніс, муколітики, антигістамінні препарати, при високій температурі — жарознижуючі засоби);
- кортикостероїдні препарати (місцево);
- фізіотерапію;
- вітамінотерапію.
Високо ефективними в лікуванні ринофарингіту у дорослих є фізіотерапевтичні процедури, для дітей деякі з них також можна застосовувати: електрофорез, лазерну терапію, УФ-опромінення.
Профілактика
Уникнути зараження і розвитку ринофарингіту допоможе дотримання особистої гігієни та санітарно-епідеміологічних вимог щодо інфекційних захворювань.
Профілактика ринофарингіту включає:
- ретельне миття рук після перебування на вулиці;
- регулярне провітрювання приміщення;
- щоденне вологе прибирання з дезинфікуючими засобами;
- вживання продуктів і біологічно активних добавок, багатих на вітаміни та мікроелементи, що сприяють підвищенню імунітету;
- уникнення переохолодження;
- заняття спортом;
- регулярні прогулянки на свіжому повітрі;
- вакцинацію проти грипу.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує ринофарингіт?
Це захворювання зазвичай протікає в легкій формі й не вимагає постійного лікарського нагляду. Однак займатися самолікуванням при появі нежиті та кашлю все ж таки не варто, оскільки вони можуть виявитися симптомами більш серйозного захворювання.
У клініці МЕДІКОМ ви можете пройти діагностику та лікування ринофарингіту (м. Київ, райони Оболонь і Печерськ) на сучасному обладнанні, з використанням новітніх методів терапії. Телефонуйте до нашого кол-центру і записуйтеся на консультацію!
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Сертифікати
Вiдгуки
Не пам'ятаю себе без нежитю, то вже не дуже увагу звертала. Але тут влаштувалася на нову роботу, і колега порадила звернутися до клініки на сусідній вул. В. Тютюнника у МЕДІКОМ. Думаю, якщо людям так очевидна моя проблема, то треба щось робити. Записалася на прийом до отоларинголога. Оксана Михайлівна відразу викликала довіру. Після обстежень поставила діагноз. Пояснила докладно, чому я постійно з закладеним носом. Призначила зрозумілу схему лікування. Через місяць я забула про краплі, хоча ще продовжую виконувати процедури, хочу завершити терапію.
Хочу поблагодарить доктора Ветрову О. М. Обратилась в клинику в январе по поводу постоянной заложенности и боли в ухе. Казалось, что теряют слух. Слышала людей будто издалека, хотя разговаривали они рядом. Обратилась к этому ЛОР-врачу, так как год назад она лечила мужа и очень помогла. Оксана Михайловна провела осмотр, сказала, что у меня ринофарингит и отит среднего уха. Назначила медикаментозное лечение, расписала все по схеме. Я начала лечиться в тот же день, и быстро пошли улучшения, исчезла заложенность уха. После тщательного соблюдения всех рекомендаций врача уже через неделю я была здорова! Оксана Михайловна врач высшей категории и человек с большой буквы. К пациенту относится с сочувствием, доброжелательностью и ответственностью. Всех наших друзей при подобных проблемах обязательно отправляем к ней. Рекомендую!
Дуже хороша клініка МЕДІКОМ. Звертаюсь туди протягом 7 років. Ходила до терапевта, потім серце лікувала, тепер стало закладати ніс, без крапель взагалі не могла дихати. Що отоларинголог тут - хороший лікар, чула від друзів. І мені теж Оксана Михайлівна допомогла. Дякую!
Гарна, корисна, інформативна стаття. На жаль, з ринофарингітом знайомі не лише завдяки їй. Молодший син хворів і лікувався у Вєтрової Оксани Михайлівни. А нашому старшому Оксана Михайлівна лікувала аденоїди, тому довіряємо тільки їй. Одна проблема - дуже важко записатися, бо черга.
Показати ще 1
Всього 4 відгуків