exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Болезнь Альцгеймера: симптомы, лечение
4886. * МРТ головного мозку
3150 грн.
Більше Згорнути down

Хвороба Альцгеймера: симптоми, лікування

Хвороба Альцгеймера – це різновид первинних деменцій (недоумства) похилого віку, що характеризується поступовим, практично непомітним початком порушень, розладами пам'яті та вищих кіркових функцій, комплексом невропатологічних симптомів.

Хвороба Альцгеймера (ХА) – невиліковна хвороба, яка призводить до неможливості психічної діяльності й повного знищення інтелекту. Найчастіше, розвивається в осіб старше 65 років.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Вчені виділяють 2 клінічні типи хвороби Альцгеймера:

  • з раннім початком (тип 2) – розвивається, як правило, в передстаречому віці й характеризується поступовим прогресуванням порушень пам'яті, інтелектуальної діяльності, вираженими розладами мовних функцій, порушенням координації рухів і просторової діяльності;
  • з пізнім початком (тип 1) – найчастіше, захворювання розвивається в старечому віці й починається з малопомітних порушень пам'яті, зниження інтелектуальних здібностей, які призводять, в кінцевому підсумку, до зниження вищих кіркових функцій.

Окремо виділяють атипову хворобу Альцгеймера або деменцію змішаного типу, при ній спостерігається поєднання симптомів, що є характерними для ХА і судинної деменції.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Нині, залишається відкритим питання: чому виникає хвороба Альцгеймера. Існує кілька теорій, які намагаються пояснити розвиток захворювання.

Причини хвороби Альцгеймера:

  • спадкова схильність;
  • атеросклероз;
  • киснева недостатність;
  • відкладення бета-амілоїду в клітинах головного мозку;
  • зниження рівня ацетилхоліну;
  • хромосомні порушення;
  • специфічні реакції імунітету;
  • вплив токсичних речовин;
  • травми (психологічні, черепно-мозкові);
  • віруси.

Існує також припущення, що хвороба Альцгеймера заразна на білковому рівні.

До факторів ризику захворювання багато дослідників відносять повільну депресію, високий артеріальний тиск, низький інтелект, цукровий діабет та ін.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Першим проявом хвороби Альцгеймера є зниження пам'яті, уваги, розумової працездатності, здатності формувати та включати в дію рухові навички та ін.

Симптоми хвороби Альцгеймера:

  • погіршення запам'ятовування нової та/ або відтворення раніше засвоєної інформації;
  • порушення інтелектуальної діяльності;
  • афазії (порушення вже сформованого мовлення);
  • апраксії (порушення цілеспрямованих рухів і дій);
  • агнозії (порушення сприйняття: зорового, слухового, тактильного).
Відкрити Згорнути down

Стадії хвороби Альцгеймера

У хвороби Альцгеймера виділяють 3 основні стадії – ранню (м'яку), середню (помірну) і пізню (важку). Іноді, окремо виділяють доклінічну стадію і стадію помірно-важкої деменції.

Стадії хвороби Альцгеймера

Ознаки захворювання за стадіями:

Доклінічна стадія.
Початкові ознаки зниження інтелектуальної діяльності, легка забудькуватість, труднощі у визначенні часу, неповне відтворення подій.

Стадія м'якої деменції.
Порушення пам'яті на поточні події, складності в хронологічному і географічному орієнтуванні, явні труднощі в розумових процесах, порушення абстрактного мислення, зниження здатності узагальнювати й порівнювати, неможливість самостійно, без помилок здійснювати фінансові операції, подорожувати, вести кореспонденцію.

Стадія помірної деменції.
Проявляється амнестичним синдромом у вигляді втрати пам'яті на події теперішнього часу і недавнього минулого, при цьому зберігаються спогади про дитинство і молодість, з'являються вигадані спогади, а також: часова і просторова дезорієнтація, підвищена тривожність, розгубленість, емоційна нестійкість; таким хворим необхідна постійна допомога і підтримка.

Стадія важкої деменції.
Глибокий розлад пам'яті до її повної втрати, хворі повністю втрачають уявлення про час і навколишнє оточення, не усвідомлюють себе, у них зникає самоідентифікація, втрачається здатність до умовиводів і суджень; люди з такими порушеннями потребують постійного догляду.

Заключна стадія важкого недоумства.
Руйнується вся психічна діяльність хворих, спостерігаються важкі неврологічні розлади, примітивні рефлекси, автоматизм у діях, насильницькі гримаси плачу і сміху, розвиваються змушені "ембріональні" пози, епілептичні припадки.

На кожному з етапів розвитку захворювання проявляється агресією, криками, гіперактивністю, збудженням, занепокоєнням, спробами втечі з дому, сексуальною розторможеністю, мареннями тощо.

Захворювання супроводжується соціальною та професійною адаптацією.

Тривалість хвороби від перших симптомів до смерті становить від 2 до 20 років (в середньому 12 років). Найбільш тяжким наслідком хвороби Альцгеймера є аспіраційна пневмонія.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

При встановленні діагнозу "хвороба Альцгеймера" невролог спирається на скарги пацієнта або супроводжуючої його особи, виявляє характерні симптоми хвороби Альцгеймера, з'ясовує сімейну історію захворювання.

При хворобі Альцгеймера досліджуються такі лабораторні параметри як:

  • гемограма;
  • електроліти (натрій, калій, хлор, кальцій, фосфат-іони);
  • рівень глюкози в крові;
  • параметри функцій печінки й нирок;
  • параметри щитоподібної залози (TSH, T4);
  • вітамін В12 (фолієва кислота).

Хворим призначають пройти психометричне обстеження за когнітивними шкалами. Різні тести й проби дозволяють оцінити здатність до запам'ятовування, відтворення слів і малюнків, впізнавання образів, вирішення інтелектуальних завдань тощо. До таких досліджень відносяться:

  • коротка шкала оцінки психічного статусу (MMSE);
  • шкала CERAD;
  • нейропсихологічне дослідження.
Відкрити Згорнути down

Інструментальна діагностика хвороби Альцгеймера:

Відкрити Згорнути down

Діагностика хвороби Альцгеймера

Для правильної постановки діагнозу рекомендується консультація психотерапевта.

Для встановлення остаточного діагнозу ознаки хвороби Альцгеймера повинні виявлятися не менше 6 місяців поспіль.

Диференціальна діагностика хвороби Альцгеймера проводиться з судинною деменцією, синдромом м'якого когнітивного зниження, хворобою Паркінсона, багатосистемною дегенерацією, хворобою Крейтцфельдта-Якоба, пухлиною головного мозку тощо.

Відкрити Згорнути down

Лікування

У лікуванні хвороби Альцгеймера застосовують кілька терапевтичних стратегій (холінергічну, глутаматергічну, нейротрофічну), які спрямовані на підвищення життєздатності нейронів. Основні методи лікування – медикаментозні. Медикаментозна терапія покращує функціональні можливості, полегшує когнітивні й поведінкові симптоми. Згодом ефект фармакотерапії знижується.

Лікування хвороби Альцгеймера здійснюється в неврологічному відділенні або в спеціалізованих установах.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Нині, специфічних заходів профілактики хвороби Альцгеймера немає. Але доведено, що запобігти розвитку/ сповільнити прогресування старечого недоумства можна, використовуючи медичні препарати або харчові добавки. Проте, неминуче настання старості мозку можна відстрочити, якщо дотримуватися простих, але ефективних правил.

Профілактика хвороби Альцгеймера:

  • фізична активність, що включає щоденну ранкову гімнастику, піші прогулянки, плавання, легкий біг, їзду на велосипеді тощо;
  • збалансоване харчування і дієта, що виключає жирні, смажені, копчені продукти, обмеження споживання солі й цукру, перевагу слід віддавати овочам, фруктам, нежирному м'ясу і рибі, кашам, молочнокислим продуктам;
  • достатнє вживання вітамінів (особливо, групи В);
  • відмова від спиртних напоїв;
  • щоденні вправи на тренування пам'яті (вивчення іноземних мов, рішення кросвордів і головоломок, заучування телефонних номерів, дат, віршів тощо).
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт

Експерт у напрямку:

Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог

Який лікар лікує хворобу Альцгеймера?

Пацієнта з підозрою на розвиток захворювання направляють на консультацію до невролога і психотерапевта. Для встановлення точного діагнозу хворому необхідно здати деякі аналізи, пройти КТ, МРТ, ЕЕГ і інші дослідження.

 

Лікування хвороби Альцгеймера в Києві проводиться в поліклініках МЕДІКОМ (райони Оболоні та Печерська). Більш детальну інформацію ви можете дізнатися в оператора нашого колл-центру за телефонами, вказаними на сайті. Звертайтеся вже сьогодні!

comment 27
Устьянцева Софія Борисівна
Лікар-невролог вищої категорії, сомнолог
comment 25
Галузинська Алла Вікторівна
Лікар-невропатолог вищої категорії
comment 16
Кірсанова Неллі Іванівна
Лікар-невролог вищої категорії
comment 14
Костовецький Олексій Вікторович
Лікар-невролог вищої категорії, к.м.н.
comment 16
Мельніков Олександр Владиславович
Лікар-невропатолог вищої категорії, вертебролог
comment 23
Муравська Олександра Миколаївна
Лікар-невропатолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 30
Несмєянова Лариса Михайлівна
Лікар-невропатолог вищої категорії, рефлексотерапевт
comment 52
Сагай Володимир Олександрович
Лікар-невролог, вертебролог вищої категорії
comment 34
Смірнов Юрій Анатолійович
Лікар-невролог, вертебролог, мануальний терапевт

Вiдгуки

26.12.2021 18:08
Людмила

Зверталася в клініку МЕДІКОМ до невролога. Хотіла продіагностувати маму, у неї стала частіше наступати забудькуватість і порушення координації в просторі стала помітнішою. Після ретельного вивчення анамнезу, різних тестів і аналізів було встановлена легка стадія хвороби Альцгеймера. Мамі виписали медикаментозне лікування, дали рекомендації як продовжити роботу мозку на більш тривалий час. Лікарі були дуже компетентні, уважні, чуйні до чужої проблеми. Дякую.

08.10.2021 10:36
Олександра Калініченко

Гарна клініка з сучасними технологіями, тестами й обладнанням. Фахівці, які працюють в клініці МЕДІКОМ - професіонали своєї справи, вони підтримують належний рівень знань і стежать за інноваціями в медицині. Змогли підібрати схему лікування для літньої жінки з хворобою Альцгеймера і купою інших хвороб. Прийом ліків дає видимі результати. Дякую!

30.06.2021 07:58
Ирина Николаевна

Я в зоне риска по болезни Альцгеймера. В нашей семье уже встречались случаи болезни у непрямых родственников. Так как возраст подбирается к критической отметке 60 лет, решила пройти тесты, чтобы если что подложить соломки. Проходила диагностику в клинике МЕДИКОМ у невролога. Пока тесты показали полный порядок в работе мозга. Через пару лет повторю.

12.02.2021 10:11
Владимир

Выражаю благодарность психотерапевту и неврологу клиники МЕДИКОМ, за диагностирование болезни Альцгеймера у моего отца на ранней стадии. Теперь мы имеем больше шансов продлить полноценную жизнь отцу, а также помочь ему в дальнейшем.

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down