exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Симфизит: симптомы, причины, лечение
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Симфізит: симптоми, причини, лікування

При підозрі на симфізит необхідно звернутися до профілюючого фахівця, який проведе точну діагностику і призначить правильне лікування. У медичному центрі МЕДІКОМ є все необхідне діагностичне обладнання та кваліфіковані фахівці, які допоможуть швидко розв'язати проблеми зі здоров'ям.

Лонне зчленування — частина тазу, яка є з'єднанням між двома лобковими кістками. Симфізит — це аномальне збільшення щілини в цьому зчленуванні. Лонний симфіз стабільний, хоча і показує невелику рухливість, приблизно в межах 5 міліметрів. Може виникнути як у жінок, так і у чоловіків, захищаючи внутрішні органи та поглинаючи струси при ходьбі. Однак у жінок його основна роль — захищати матку, а також забезпечити можливість народження дитини під час пологів.

При симфізіопатії розмір хрящової щілини стає більш як 5 мм. Це вказує на патологію, яка пов'язана з болем. Без лікування порушується рухова активність, аж до тимчасової інвалідизації.

Відкрити Згорнути down

Класифікація симфізиту

На основі розміру розбіжності лонного зчленування існують 3 ступені захворювання:

  • перший ступінь — діапазон розширення становить 5–9 мм;
  • другий ступінь — відстань збільшено від 10 мм до 19 мм;
  • третій ступінь — розбіжність перевищує 20 мм.

Від ступеня захворювання залежить тяжкість перебігу симфізиту. Раннє виявлення патології дозволяє сподіватися на сприятливий прогноз. На другому і третьому ступені знадобиться тривале лікування, щоб уникнути серйозних ускладнень.

Окремо симфізіопатії класифікуються з причин виникнення:

  • Патологія пов'язана з вагітністю.
    За статистикою, кожна четверта жінка стикається з подібним явищем. Захворювання може виникнути в будь-якому триместрі вагітності або проявитися після пологів.
  • Без зв'язку з вагітністю.
    Найчастіше виникає як результат травми або великих фізичних навантажень.

КТ таза
ортопед-травматолог
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Ключові причини симфізиту:

  • Травма.
    Пряме пошкодження тазу. У молодих пацієнтів така ситуація найчастіше виникає при сильних механічних ушкодженнях, пов'язаних з ДТП або падінням з великої висоти. Розбіжність симфізу зазвичай супроводжує інші переломи тазу. У літніх людей це пошкодження може статися в разі травм невеликого механічного впливу, такого як падіння з висоти власного зросту. У цих випадках пошкодження симфізу може бути єдиною травмою.
  • Вагітність.
    Розслаблення зв'язок під впливом гормональних змін. Зчленування, що поєднують кістки тазу, природно послаблюються, що полегшує пологи через природні родові шляхи. Однак, коли цей процес є надмірним або передчасним, це переходить у патологію.
  • Професійний спорт.
    Біль у паху, низ живота, у проєкції лонного зчленування (ARS-синдром). Головна причина болю в лобкових кістках — перенапруження. Найчастіше болючі відчуття з'являються в результаті занять важкими або біговими видами спорту.
  • Вікові зміни.
    Пошкодження лобкової кістки. У літніх людей це відбувається через остеопороз, коли кісткові структури ослаблені. Тоді спостерігається помітна втрата кісткової маси.
  • Пологи.
    Реакція організму жінки на перенапруження репродуктивної системи (розбіжність симфізу під час родової діяльності) або тривалий період пологів. Провокуючим фактором служить занадто велика вага дитини стосовно працездатності м'язів і ширині тазу. Можливе виникнення патології в результаті застосування щипців.

Поява ознак симфізиту під час вагітності може бути також пов'язана з браком кальцію.

Крім цього, біль у лобкових кістках є проблемою для людей з різною довжиною ніг, але в цьому випадку проблему вирішує візит до лікаря-ортопеда та підбір спеціального взуття.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Хоча лобковий симфіз спрямований на підтримку стабільного становища обох частин тазу і захист внутрішніх органів, у вагітних він повинен зазнавати змін. Утворюється певне розслаблення, завдяки яким дитина може пройти через родові шляхи. Для досягнення цього ефекту організм вагітних виробляє різні види гормонів. Але найбільш важливим тут є релаксин, що синтезується яєчниками та плацентою. Ефект від його дії — розслаблення суглобів кісток тазу і крижів, а також розслаблення лобкового симфізу. У фізіологічних умовах це розслаблення відбувається тільки на останніх тижнях вагітності й не має перевищувати 5 мм. Саме через перевищення цього параметра виникають ознаки симфізиту.

При травмах або фізичному перенапруженні патологія пов'язана з порушенням цілісності лонного зчленування.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви симфізіопатії

Типові симптоми симфізиту:

  • біль в області симфізу, що посилюється при ходьбі;
  • іррадіація болю в область крижі й стегон;
  • шкандибання під час ходьби;
  • хворобливість під час огляду (на це переважно скаржаться жінки після пологів).

Симптоми роз'єднання симфізу посилюються при раптовому вставанні та піднятті важких предметів. Літнім людям важко пройти невелику відстань.

Клінічна картина може відрізнятися залежно від причини патології:

  • Травма.
    Хворий відчуває дифузну хворобу в усій нижній частині тулуба. Можливий розвиток набряку в зоні тазу та поява серйозних проблем з рухливістю. Важка травма тазу може супроводжуватися сильною внутрішньою кровотечею і симптомами шоку: раптовим падінням тиску, учнівським серцебиттям, слабкістю, втратою свідомості, блідістю шкіри, запамороченням.
  • Вагітність.
    Основним симптомом симфізиту в період гестації є біль, який зазвичай розвивається поступово, а потім посилюється. Біль у місці тазу зазвичай виникає з другого триместру вагітності, але може й раніше. Біль може посилюватися під час ходьби або перевертання в ліжку.
  • Пологи.
    Після цього процесу жінки іноді скаржаться на болі в лобкових кістках, і не завжди відразу після народження дитини. Ознаки симфізиту часто з'являються через кілька тижнів після пологів. Зазвичай вони викликані розривами або розбіжностями симфізу під час пологів.

Якщо патологія викликана дефіцитом кальцію, то до перерахованих вище симптомів додаються нічні судоми в литкових м'язах, швидка стомлюваність і відчуття мурашок в кінцівках.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу симфізиту під час вагітності

Симфізит у вагітних характеризується локальним болем внизу живота, який жінки описують, як болісний. Біль може поширюватися на весь живіт і верхню частину стегон. Якщо біль посилюється під час підйому предметів, підйому сходами та нахилів, треба повідомити про це лікаря-гінеколога під час контрольного візиту в жіночу консультацію.

При вагітності рентгенологічні дослідження (рентгенівські знімки, КТ) проводять тільки у виняткових випадках через ризик піддати плід негативному впливу. Тому для діагностики використовують безпечне для плоду УЗД.

Лікування симфізиту під час вагітності обов'язково передбачає відмову від активної діяльності. Крім того, для зменшення дискомфорту рекомендується використовувати бандаж у вигляді поясу навколо тазу. За необхідності застосовуються знеболювальні препарати. Але оскільки не всі з них безпечні в цей період, їх має призначати тільки лікар-гінеколог. Бажано пройти консультацію у лікаря-фізіотерапевта, що спеціалізується на роботі з тазовими м'язами вагітних і молодих мам. Лікар запропонує комплекс вправ для полегшення симптомів і зміцнення розслаблених м'язів, а також розповість, яких дій слід уникати, щоб не погіршити біль.

Іноді важкий варіант захворювання у вагітної жінки може бути протипоказанням до вагінальних пологів. Рішення про можливий кесаревий розтин приймає лікар-гінеколог.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

При повному розриві лонного зчленування, коли сталося пошкодження зв'язок, що стабілізують стан лонного симфізу, пацієнта чекає знерухомлення. Подібне ускладнення називається «симфіоліз». При цьому діагнозі виникає виражений больовий синдром. Неможливо розвести або підняти нижні кінцівки, пересуватися. Навіть переміщення у вертикальне положення викликає труднощі. Така людина потребує стороннього догляду.

Інші наслідки симфізиту:

  • неможливість для жінки повноцінно доглядати за новонародженим і виконувати просту побутову роботу через біль і рухові порушення;
  • післяпологова депресія є досить частим ускладненням у такому випадку;
  • емоційні розлади як результат погіршення якості життя.

За статистикою жінок з діагнозом «симфізит», повторно стикаються з цією патологією у разі наступних вагітностей.

Відкрити Згорнути down

Діагностика симфізиту

Для діагностики симфізиту та виявлення пошкодження лобкового зчленування необхідно зібрати докладний анамнез у пацієнта. Результати огляду покажуть, чи є у хворого якісь характерні симптоми. Додатково проводиться УЗД, щоб перевірити наявність розриву між лобковими кістками. При пальпації всієї передньої поверхні лонного симфізу виникає біль, який триває більше ніж 5 секунд після видалення руки.

Інструментальна діагностика крім УЗД включає рентгенографію і повну КТ тазу. Це пов'язано з тим, що у травматичних випадках, крім розбіжності лобкового зчленування (що добре видно на рентгенівських знімках), виникають інші травми тазу, наприклад: переломи вертлюжної западини, ушкодження крижово-клубових суглобів, які звичайний рентген може не показати. Таз має дуже складну будову, і для його точної оцінки лікарю-ортопеду необхідне тривимірне обстеження (КТ).

Лабораторна діагностика симфізиту заснована на загальних дослідженнях крові та сечі. Обов'язково треба приділити увагу рівню кальцію в крові.

Відкрити Згорнути down

Лікування симфізиту

Здебільшого, незалежно від причини розриву лонного симфізу, коли це єдина аномалія в області тазу, досить консервативного лікування без хірургічного втручання. У посттравматичних випадках, коли розбіжність симфізу супроводжується іншими ураженнями тазового кільця, може знадобитися хірургічне лікування за направленням лікаря-ортопеда. До основних методів хірургічного лікування при симфізиті відноситься накладення анастомозів з використанням спеціальних пластин.

За відсутності інших серйозних пошкоджень тазового кільця хворому рекомендується відпочинок: в початковий період після травми лежати, потім ходити на милицях. Пацієнт повинен отримати відповідне знеболююче, а після полегшення симптомів — пройти фізіотерапію.

Основні методи лікування симфізиту:

  • протизапальна терапія вимагає застосування нестероїдних засобів, що істотно зменшують біль;
  • застосування спеціального бандажа, який перешкоджає розбіжності лобкового зчленування;
  • фізіотерапевтичне лікування, що передбачає використання приладів магнітного поля з низькою частотою на уражену область;
  • здійснення гімнастичних вправ, орієнтованих на зміцнення м'язового поясу навколо тазу;
  • призначення вітамінних комплексів з великим вмістом кальцію.
Відкрити Згорнути down

Післяпологове лікування симфізиту

У деяких випадках симптоми симфізу можуть проявлятися або погіршуватися після пологів приблизно через 6 тижнів. Щоб полегшити дискомфорт, рекомендується також носити тазовий бандаж. Основна увага приділяється реабілітації в основі якої лежать спеціальні вправи. Іноді, в складних випадках післяпологового симфізиту, потрібне оперативне втручання, що полягає в хірургічній реконструкції та репозиції кісток тазу.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Здебільшого як у посттравматичних пацієнтів, так і у вагітних жінок чи молодих матерів з симфізитом, адекватне лікування призводить до повного купірування симптомів. У будь-якому випадку прогноз залежить від тяжкості ушкоджень.

Періодичне спостереження у лікаря має супроводжуватися інструментальною діагностикою, в першу чергу УЗД. У жінок патологія може повторитися при наступних вагітностях. Пацієнт зазвичай повертається до нормального життя після закінчення лікування. Після хірургічного втручання графік відвідування лікаря-травматолога розробляється індивідуально, залежно від ступеня ураження і тяжкості перебігу захворювання.

Відкрити Згорнути down

Профілактика симфізиту

Для профілактики пошкодження лобкового зчленування треба пам'ятати про такі правила:

  • Тяжкості не можна піднімати, особливо вагітним.
  • Доза фізичних навантажень має відповідати реальним можливостям людини.
  • Потрібно уникати імпульсивної поведінки та необдуманих вчинків фізичного характеру.
  • Активна діяльність повинна чергуватися з відпочинком.

Важливо підтримувати нормальний рівень кальцію в організмі. Для цього необхідно харчуватися продуктами, що містять підвищену кількість речовини: сир, сири, гречку і горіхи.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Після діагностики симфізиту слід виконувати поради та рекомендації лікаря:

  • уникати тривалого стояння і сидіння;
  • відмовитися від присідань;
  • уникати перенесення важких вантажів;
  • лежати на боці з подушкою між колінами;
  • уникати сидіння на низьких стільцях;
  • стискати м'яч між колінами при вставанні;
  • ходити боком, особливо сходами.
Відкрити Згорнути down

Жінкам, які планують подальшу вагітність і вже перенесли розрив симфізу, слід проконсультуватися з фізіотерапевтом, щоб спланувати програму вправ для зміцнення м'язів цієї області.

Запобігання падінням дуже важливо для літніх людей із симфізитом. Люди похилого віку повинні перебувати в знайомому середовищі, адаптованому до їх потреб. У їхніх будинках не повинно бути слизьких поверхонь, килимів. Кількість сходів має бути мінімальною, перемикачі світла — легко доступні, робочі поверхні розташовані так, щоб вони могли підтримувати себе при несподіваній втраті рівноваги. У разі існуючих проблем з рухливістю або рівновагою вони мають отримати відповідне ортопедичне обладнання: милиці, тростини та ходунки.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна ходити при наявності симфізиту?

Все залежить від ступеня симфізиту. У разі 1 ступеня допустимі нетривалі піші прогулянки. У випадку 2 і 3 ступенів бажано утриматися від тривалого ходіння, довгого сидіння і знаходження в одній позі. Симфізит може викликати важкі наслідки, аж до розриву лонного зчленування. Вагітній жінці важливо відвідати ортопеда-травматолога і почати своєчасне лікування.

Як спати при симфізиті після пологів?

Симфізит після пологів може зберігатися до 5-6 місяців і супроводжуватися неприємними й болючими відчуттями. Спіть так, як вам зручно. Зменшити болючість дозволить ортопедичний матрац, а значно полегшити стан — фізіотерапевтичні процедури. Бандаж при симфізиті допомагає зменшити вираженість функціональних порушень і значно розвантажити тазову область.

На якому терміні роблять кесарів розтин при симфізиті?

При симфізиті у вагітних часто показаний кесарів розтин, але не завжди. Якщо під час ведення вагітності з'ясували, що симфізит 2-3 ступеня, то на 38 тижні проводять операцію. Для своєчасного виявлення та лікування патології важливо якомога раніше стати на облік у зв'язку з вагітністю і не пропускати консультації гінеколога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує симфізит?

Жінкам, які планують подальшу вагітність і вже мають проблеми з розбіжністю симфізу, слід звернутися до лікаря-гінеколога. Лікар ортопед-травматолог проведе консультацію для пацієнтів з травматичною формою захворювання. Лікування симфізиту в Києві можна отримати в клініці МЕДІКОМ після детального обстеження на сучасному діагностичному обладнанні. У наших підрозділах на Оболоні та Печерську фахівці складуть ефективну програму лікування та реабілітації. Звертайтеся до нас, щоб не допустити болю і рухових порушень.

comment 18
Бурбель Олена Сергіївна
Завідуюча жіночою консультацією на Печерську, лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ-діагностики
comment 7
Долматова Ірина Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог, лікар ультразвукової діагностики
comment 20
Лічутіна Наталія Леонідівна
Завідуюча жіночою консультацією на Оболоні, лікар акушер-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД-діагностики
comment 17
Мала Яніна Миколаївна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, сексопатолог
comment 7
Матіїшена Вікторія Дмитрівна
Лікар акушер-гінеколог першої категорії, лікар УЗ діагностики
comment 8
Ященко Людмила Борисівна
Лікар-гінеколог вищої категорії, лікар УЗД, к.м.н.

Вiдгуки

20.10.2022 23:43
Яна

Очень полезная информация. Жаль мне раньше не говорили , что такое может быть. У меня разрыв симфиза 2 степени. Случилось это во время родов . Крупный плод . Уже прошло 1 год и 4 месяца . И вот месяц назад при занятии физкультурой у меня начало расходится там где срослось. Снова бандаж, боль, слёзы. Но теперь мне хотя-бы можно ходить и сидеть . Сказать , что я в шоке ... это ничего не сказать . Выходит теперь этот диагноз со мной до конца моих дней .

15.04.2021 15:10
Даша Г.

Автору спасибі, дуже потрібна інформація, головне зрозуміло написано.

24.03.2021 20:24
Марина Калугина

Во время второй беременности вставляли кольцо, всю беременность пришлось провести в больнице, жаль раньше статья не встретилась, это конечно очень тяжело, но у меня уже трое, так что девчонки соблюдайте рекомендации и ничего не бойтесь.

18.02.2021 10:14
Виктория 45

Появились страшные боли, дошло до того, что уже не могла ходить, думала само пройдет, завтра пойду в больницу.

04.02.2021 22:01
Каролина

Мне 30 лет, беременность 20 недель, избыточный вес поставили диагноз, отказалась от госпитализации, наверное зря.

10.01.2021 17:04
Рита

Мучуся вже 4 роки, весь час п'ю кальцій, проходжу курси фізіотерапії. Нічого не допомагає.

22.11.2020 19:24
Ульяна

Отличный сервис, очень много информации. Рекомендую ознакомиться всем женщинам.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down