exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Сфеноидіт лікування

Сфеноїдит: симптоми та лікування

Сфеноїдит — це запальний процес слизової оболонки носа, який виникає через інфікування і вражає клиноподібну пазуху. Патологія досить рідкісна у світі, оскільки становить приблизно 2–3 % всіх синуситів. Хоча через неспецифічні симптоми деякі випадки залишаються невиявленими.

При сфеноїдиті виникає пряма загроза для структур мозку та зорового апарату. Патологія може стати джерелом багатьох ускладнень, а неправильне лікування закінчитися трагічно для пацієнта. До того ж захворювання представляє серйозні труднощі при діагностиці. 

Відкрити Згорнути down

Класифікація сфеноїдиту

Клініцисти розрізняють два типи сфеноїдиту, пов'язані з його плином: 

  • Гостра форма.
    Причиною є бактеріальні або вірусні збудники. Клінічна картина супроводжується потиличними болями, постійними носовими виділеннями та наявністю ускладненого носового дихання. Іноді підвищується температура тіла.
  • Хронічний варіант.
    Відрізняється нестабільністю і частим поверненням симптомів, як наслідок хронічного вогнища інфекції. Пацієнт відчуває зорові проблеми, носові виділення мають гнійний характер, відзначається сильний біль в голові та лихоманка. 

Запалення клиноподібної пазухи можна також класифікувати по розташуванню:

  • правостороння поразка;
  • лівостороння поразка;
  • двосторонній варіант.
Відкрити Згорнути down

Етіологія

Сфеноїдит найчастіше є результатом поширення інфекції в пазухи клиноподібної кістки з вогнищ запалення. При цьому природа збудника є вірусною або бактеріальною, рідше — грибковою. Запалення зачіпає слизову, порушуючи її функцію і припускаючи скупчення патологічних виділень всередині пазух.

Існують фактори ризику, які можуть спровокувати появу захворювання:

  • наявність патологій різного характеру в носових ходах;
  • порушення формування клиноподібної пазухи в дитинстві;
  • слабкий імунітет пацієнта;
  • стеноз пазух;
  • виникнення кіст, поліпів і пухлин;
  • попадання сторонніх предметів в порожнину;
  • травма механічного характеру.
Відкрити Згорнути down

До цих провокуючих чинників додаються основні причини сфеноїдиту у вигляді різних збудників.

Сфеноидіт

Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження

Клиноподібні пазухи розташовані на рівні очей. Це найглибші з усіх пазух і тому класифікуються як вторинні пазухи. Щоб дістатися до них, бактерії та віруси повинні прорватися через досить потужну барикаду носової порожнини, озброєну густим слизом, волосками та віями. На шляху патогенів встає також перепона з більш дрібних пазух, які беруть на себе атаку запальних агентів. Таким чином клиноподібні пазухи уражаються рідко.

Виникнення сфеноїдиту в медичній практиці найчастіше розглядається як ускладнення при грипі, скарлатині або ангіні. При відсутності провокуючих захворювань запальний процес малоймовірний. Тому отримати цю патологію можна тільки від людини в гострій фазі описаних захворювань: спочатку розвивається основне захворювання, а потім запалюються клиноподібні пазухи.

Відкрити Згорнути down

Патогенез сфеноїдиту

Клиноподібні пазухи являють собою парні повітряні камери, з'єднані з носовою порожниною. Вони відносно невеликі, іноді навіть розміром з горошину, і мають складну форму метелика. При сфеноїдиті різного перебігу патогенез досить специфічний. Мікроорганізми, які проникають в клиноподібні пазухи, порушують цілісність епітелію структури та провокують запалення. В результаті відбувається набухання слизової оболонки, і закривається вихід пазухи. Як наслідок — припиняється відтік секрету, і слиз накопичується в замкнутому просторі, виникають головні болі та інші ознаки сфеноїдиту. При відсутності повітря проявляється дія анаеробної інфекції, яка характеризується гнійними виділеннями. 

Забивання отворів можливе і без наявності запального механізму. Провокуючим фактором виступає сильний набряк носоглотки. У цьому випадку також формується сфеноїдит, симптоми якого проявляються на тлі відсутності кисню і викиду вуглекислого газу.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви сфеноїдиту

Клінічну картину захворювання іноді складно визначити. 

До найбільш частих симптомів сфеноїдиту відносять:

  • густий секрет, що стікає по задній стінці горлянки;
  • погіршення зорових параметрів, обмеження поперечної рухливості очного яблука;
  • постійна нудота;
  • темні кола під очима;
  • головний біль невизначеного розташування, який відчувається всередині черепа, з іррадіацією в очниці та потилицю.
Відкрити Згорнути down

У гострих станах у пацієнтів підвищується температура до 38 °C. Захворювання не обов'язково має бути пов'язане з відчуттям закладеності носа, тим паче, що носові пазухи, які залишилися можуть бути здоровими та не порушеними виділеннями. Однак можливе виникнення риніту. Іншим симптомом сфеноїдиту, що періодично з'являється є почервоніння слизової оболонки носа та горла. В більш тяжких випадках відзначаються парез і параліч черепних нервів.

Біль в області клиноподібної пазухи зазвичай має безперервний характер: триває довго і не купірується знеболювальними. Водночас, як і з іншими пазухами, може погіршуватися при нахилах і бічних рухах голови.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання при вагітності

При ознаках сфеноїдиту в будь-якому періоді вагітності виникає небезпека для здоров'я жінки та плоду. У першому триместрі ще не сформувалася плацента, яка захищає ембріон від патогенного впливу запального процесу. Відповідно вагітність може закінчитись викиднем, або дитина народиться із вродженими аномаліями. Тому, коли виникають перші симптоми сфеноїдиту, обов'язково варто звернутися до лікаря. 

Що стосується другого триместру, то тут небезпека для дитини менша. Закладеність носа не провокує гіпоксію плода. А ось поява захворювання в третьому триместрі вимагає негайної госпіталізації, щоб уникнути серйозних ускладнень. Після грамотно проведеної діагностики призначають медикаментозну терапію, яку необхідно узгодити з гінекологом, який веде вагітність. Результатом помилки в діагнозі або відсутності лікування можуть стати слабка пологова діяльність або проведення кесаревого розтину в екстреному порядку.

Відкрити Згорнути down

Особливості сфеноїдиту у дітей

При сфеноїдиті в дитячому віці необхідно звертати увагу на симптоми та прагнути до швидкої діагностики й проведення відповідного лікування. Будь-які затримки можуть мати серйозні наслідки для здоров'я дитини. На додаток до анамнезу, фізичного огляду та лабораторних досліджень при постановці діагнозу допомагає комп'ютерна томографія або МРТ голови. Лікування включає агресивну терапію антибіотиками або, в обґрунтованих випадках, хірургічне втручання.

Часті рецидиви інфекцій верхніх дихальних шляхів у дітей з лихоманкою, нежитю, особливо в осінньо-зимовий період, свідчать про необхідність відвідати дитячого отоларинголога. Іноді остаточний діагноз ставиться при наявності ускладнень сфеноїдиту — зазвичай офтальмологічних та неврологічних.

Консервативне лікування зазвичай ефективне і, безумовно, є найкращим для дитини, якщо його розпочато на ранній стадії захворювання і проводиться належним чином.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Запалення клиноподібної пазухи, яке починається, викликає значні діагностичні та терапевтичні труднощі. Окрім цього, захворювання пов'язане з високим ризиком серйозних ускладнень, які зачіпають тканину мозку та зоровий апарат. Важливо знати, що в безпосередній близькості від клиноподібної пазухи знаходиться до 13 важливих неврологічних і судинних структур, таких як спинний мозок, зорові та черепні нерви та ін.

Сфеноїдит, ускладнення якого в окремих випадках поширюється на сусідні органи, викликає проблеми із зором, мозковими оболонками або самим мозком. Також можливе подальше поширення інфекції на вуха. Вторинний середній отит особливо часто зустрічається у дітей.

Щоб не пропустити серйозні наслідки захворювання, необхідно пройти консультацію у невропатолога та офтальмолога. 

Відкрити Згорнути down

Діагностика сфеноїдиту

Оскільки клиноподібна пазуха розташована глибоко, а скарги пацієнтів невизначені, у багатьох випадках діагностика сфеноїдиту може бути ускладнена, особливо через вузькість задніх відділів носової порожнини, запального набряку слизової оболонки. 

Для встановлення діагнозу необхідні точні дані з історії хвороби.Фізичне обстеження, яке має певні складності, часто вимагає консультації лікаря-офтальмолога та отоларинголога. Рентген пазух не є корисним обстеженням, оскільки чималі кісткові структури перекриваються в місці розташування клиноподібної пазухи. 

При діагностиці сфеноїдиту виникає необхідність в проведенні КТ, в той час, як МРТ доповнює диференційний діагноз і зазвичай рекомендується офтальмологом або неврологом. Ендоскопія носа грає важливу роль в діагностиці сфеноїдиту, завдяки чому можна візуалізувати гнійний вміст, що випливає з клиноподібної пазухи, почервоніння і набряк слизової оболонки носа. Додатковим методом є фарингоскопія. Лабораторні тести зазвичай орієнтовані на маркери запалення.

Відкрити Згорнути down

Лікування сфеноїдиту

Лікування клиноподібної пазухи вимагає серйозних консервативних заходів, а в обґрунтованих випадках необхідно вдаватися до хірургічних методів. Найчастіше при лікуванні сфеноїдиту призначаються антибіотики. Зважаючи на характер захворювання їх необхідно вводити внутрішньовенно. На жаль, рівень антибіотиків, який може бути досягнутий шляхом введення ліків в клиноподібну пазуху, завжди нижче, ніж в решті частини тіла. Проте при підозрі на бактеріальну інфекцію лікування антибіотиками є початковим вибором. Додатково необхідно застосовувати пробіотики для нейтралізації негативного впливу антибіотиків. 

Другою складовою медикаментозної терапії є знеболювальні, жарознижувальні та судинозвужувальні препарати. Крім того, спреї для носа, що містять кортизон, діють локально проти запалення.

Добре зарекомендували себе фізіотерапевтичні методи в лікуванні сфеноїдиту. До них відносять застосування УВЧ-терапії та озокериту для мінімізації запального процесу. Максимальна ефективність в лікуванні досягається комплексним підходом.

Лікування сфеноїдиту
Відкрити Згорнути down

Операції при сфеноїдиті

У разі марних спроб лікування наступним кроком в концепції терапії є операція при сфеноїдиті.Зазвичай це робиться ендоскопічно через ніс (трансназальний доступ), тому немає потреби у великих розрізах. В ході операції видаляються гній і надлишкова секреція, промивається клиноподібна пазуха разом з іншими підрядними пазухами носа та усуваються анатомічні перешкоди, які можуть сприяти запаленню. 

При хронічному сфеноїдиті рекомендується почати хірургічне втручання з катетера для синуса JAMIC. Це мікроендоскопічний варіант розтину клиноподібної пазухи. У випадках, коли захворювання супроводжується хронічним синуситом, хірургічний доступ до клиноподібної пазухи здійснюється через гайморову пазуху. При сфеноїдиті операція дозволить відкрити пазухи через медіальну стінку в задньому верхньому відділі. Потім ця стінка руйнується і патологічний вміст видаляється з пазухи. Операція завершується введенням тампона з йодом, який виводиться в порожнину носа через верхню пазуху. Якщо мікроендоскопічний доступ неможливий і показано обмежене хірургічне втручання, виконується ендоназальний розтин клиноподібної пазухи.

Останнім часом все більше популярності в даній області набирає лазерна ЛОР-хірургія.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Завжди залишається небезпека переходу гострого запалення в хронічну форму сфеноїдиту. Щоб уникнути цієї проблеми, необхідно не тільки виконувати призначення лікаря, а й проходити інструментальну діагностику в терміни, встановлені фахівцем. Періодичне відвідування кабінету отоларинголога, дозволить уникнути серйозних ускладнень. Що стосується реабілітації після оперативного втручання, то необхідно відвідувати хірурга та проводити подальшу діагностику за графіком призначеного лікарем.

Відкрити Згорнути down

Профілактика сфеноїдиту

Інфекції носових пазух не завжди можна повністю запобігти, але є кілька порад, які допоможуть звести до мінімуму ризик захворювання.

Заходи щодо профілактики сфеноїдиту:

  • вживання достатньої кількості рідини, особливо коли навколишнє повітря сухий;
  • на додаток до здорового і збалансованого харчування необхідно додати повноцінний сон;
  • загальні заходи гігієни повинні включати не тільки миття рук, але і використання серветок при чханні;
  • необхідно регулярно прочищати носову порожнину від секрету, який виділяється;
  • обов'язково відмовитися від куріння, тому що тютюновий дим роз'їдає слизову оболонку носа і тим самим збільшує ризик зараження.
Відкрити Згорнути down

Спосіб сякання також грає важливу роль, особливо для носових пазух. Важливо не тиснути одночасно на обидві ніздрі та докладати великі зусилля, оскільки це може призвести до порушення відтоку секрету. Злегка висякатися з невеликим тиском є найкращим методом. Чхання не слід придушувати.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим небезпечний сфеноїдит?

Будь-яка інфекція має небезпечні наслідки, особливо якщо вона локалізується в голові. Запущена патологія призводить до гнійного запалення орбіти та вражає зорову функцію. Якщо інфекція проникає в середню черепну ямку по кровоносних судинах, вона вражає центральну нервову систему і викликає гнійний менінгіт, абсцес мозку, тромбоз кавернозного синуса.

Як вилікувати сфеноїдит без операції?

За відсутності ускладнень застосовуються консервативні методи лікування, суть яких полягає у знятті закладеності носа та очищенні пазух за допомогою промивання з метою недопущення поширення інфекції та перешкоди проникнення в черепну ямку. У комплексі також застосовується протимікробна терапія та інгаляції.

Чи можуть виникнути ускладнення після операції?

Якість операції з використанням ендоскопічного обладнання залежить від рівня підготовки ЛОР-лікаря в галузі анатомії порожнини носа і лор-хірургії. У разі успішної операції відновлення займає близько 2–3 тижнів. Ризик серйозних наслідків існує, якщо ендоскопічна лор-хірургія була проведена невдало: пошкоджено великі судини, стався розтин черепної ямки (менінгіт тощо), пошкодження очниць.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Завідуючий стаціонарним ЛОР-відділенням, лікар-отоларинголог вищої категорії, ЛОР-хірург

Який лікар лікує сфеноїдит?

Коли встановлюється діагноз «сфеноїдит», то клініка МЕДІКОМ, яка розташована на Оболоні та Печерську, надасть допомогу кваліфікованих фахівців. Тут ви знайдете сучасне обладнання і найкраще лікування сфеноїдиту в Києві. Консультації ЛОР-лікаря можуть бути підкріплені обстеженням в офтальмолога або невропатолога, якщо цього вимагатиме ситуація. Звертайтеся до нас, щоб знову повноцінно дихати.

comment 14
Ветрова Оксана Михайлівна
Отоларинголог, дитячий лікар-отоларинголог
comment 35
Істоміна Світлана Юріївна
Врач-отоларинголог, сурдолог першої категорії
comment 25
Кот В'ячеслав Федорович
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог вищої категорії
comment 4
Лятичевська Олена Володимирівна
Лікар-отоларинголог, дитячий ЛОР
comment 40
Сергієнко Віталій Андрійович
Лікар-отоларинголог вищої категорії, дитячий отоларинголог другої категорії.
comment 5
Яніогло Олеся Олексіївна
Лікар-отоларинголог, дитячий отоларинголог, ЛОР-хірург, інструктор Tactical Combat Casualty Care

Вiдгуки

01.08.2021 19:49
Тамара

Перенесла грипп очень тяжело. Появились осложнения: начались головные боли, сделали МРТ. Диагноз очень расстроил. Лечили как написано, сейчас чувствую себя хорошо.

23.06.2021 20:18
Людмила Пащенко

Предупрежден, значит - вооружен. Спасибо за такую информативную статью.

19.05.2021 17:02
Андрій

У мене нежить пів року, болить дивно голова, без таблеток не уявляю свого життя. Записався на прийом.

04.05.2021 11:23
Катерина Сергіївна

Хороша стаття, дякую.

27.03.2021 16:29
Елена

Хорошая статья, много инфы. У меня похожие симптомы, наверное, запишусь к врачу, хотя не верю никому.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down