exit
search serach
Птоз верхньої повіки

Птоз верхньої повіки

Птоз верхньої повіки — це патологія очей, головною ознакою якої є опущення повіки. Для норми необхідний показник опущення складки на 1,5 мм і менше. Але якщо складка нижче, ніж на 2 мм на край райдужної оболонки, це вважається відхиленням. Повіка може опуститися в будь-кого, незалежно від віку. Хворобу необхідно обов'язково лікувати, інакше тривале ігнорування може стати причиною втрати зору. При прояві симптомів птозу обов'язково звертайтеся за консультацією офтальмолога медичного центру МЕДІКОМ. Лікар проведе діагностику та призначить необхідне лікування.

Птоз верхньої повіки характеризується значно помітною асиметричністю розрізів очей. У разі несвоєчасного лікування цей дефект спричиняє погіршення зору. Ціллю основного методу лікування захворювання є підвищення м'язового тонусу.

Птоз нижньої повіки діагностується не так часто. Його основним симптом є набряклість і поява мішків під очима. Якщо патологію вчасно не діагностувати та запустити, це призведе до відділення складки від ока, внаслідок чого утворюється виворіт.

Відкрити Згорнути down

Класифікація птозу верхньої повіки

За формою виокремлюють такі види птозу верхньої повіки:

  • Апоневротичний.
    М'язові зв'язки слабшають, розтягуються, зменшується їх тонус. Причина розвитку — негативні наслідки пластики, особливо коли медичний препарат ботулотоксин вводив некваліфікований лікар за неправильною технологією.
  • Механічний.
    Верхня повіка пошкоджується через отриману травму, в результаті формуються рубці та проростає пухлина. Тому повіка не може триматися в правильному положенні через тиск.
  • Нейрогенний.
    Робота нервового імпульсу порушується, що і стає причиною. Цей вид вимагає проходження діагностики головного мозку для визначення патологій центральної-нервової системи.
  • Віковий.
    Складка над оком старіє, розтягується та слабшає.
  • Помилковий.
    Збільшений розмір складки, гіпотонус, косоокість.

Опущення повіки буває вродженим або набутим.

Ізольований блефароптоз має спадковий характер. Патологія виникає через розвиток сухожильних аномалій, дефектів лицевого нерва.

Опущення повіки відбувається через новоутворення, старіння, травми або інсульт, який спричиняє параліч лицевого нерва.

Відкрити Згорнути down

Ступені птозу

У сучасній медицині розрізняють частковий, неповний та повний ступені птозу. Хвороба може вражати як одне, так і обидва ока. При частковому опущенні людина практично не відчуває дискомфорту.

Відкрити Згорнути down

Причини птозу верхньої повіки

Блефароптоз переважно є наслідком певного виду захворювання.

При наявності захворювання причини птозу такі:

  • захворювання нерва, який відповідає за рух очей. Завдяки йому забезпечується правильне положення повіки. Якщо його робота буде порушена, відповідно порушується структура м'язів очей;
  • генетичний фактор — птоз верхньої повіки може успадковуватися. Причина пов'язана з аутосомно-домінантним типом;
  • пальпебромандібулярний синдром — доволі рідкісна причина, для якої характерне патологічне підняття повіки під час жування. Реакція виникає через імпульс, який проходить нервом;
  • блефарофімоз — рідкісна патологія, яка має генетичний характер. Відмінною характеристикою є занадто коротка щілина очей. Через цю причину птоз верхньої повіки розвивається на обох очах, а верхні м'язи мають недорозвинені особливості. Внаслідок захворювання також може виникнути виворіт нижніх повік.

До причин птозу належать також цукровий діабет, ендокринні та офтальмологічні захворювання.

Своєчасна діагностика та лікування в медичному центрі МЕДІКОМ допомагає офтальмологу призначити ефективну стратегію боротьби з захворюванням операційним або терапевтичним методом.

Відкрити Згорнути down

Патогенез птозу верхньої повіки

Птоз — це дефект очного яблука, який має не тільки косметологічний характер. Опущена повіка не дає людині нормально бачити. Вона намагається розплющити очі та постійно піднімає брови.

Птоз повіки також призводить до виникнення:

  • подразнення слизової оболонки;
  • стомлюваності очей, яка з'являється внаслідок постійного напруження м'язів;
  • потемніння в очах.

При опущенні неможливо повністю закрити повіку, тому розвивається кон'юнктивіт, синдром сухого ока, лагофтальм.

Відкрити Згорнути down

Симптоми птозу верхньої повіки

До них належать:

  • неоднакова форма очної щілини;
  • опущена складка на одному або двох очах;
  • неможливість руху повіками;
  • запалення тощо.
Відкрити Згорнути down

Симптоми птозу верхньої повіки при неврологічному виді проявляються в западанні очного яблука та зміні розміру зіниці. Якщо у вас з'явилися хоч якісь ознаки птозу, необхідно обов'язково звернутися за консультацією офтальмолога в медичний центр МЕДІКОМ.

Птоз
Відкрити Згорнути down

Особливості птозу верхньої повіки у дітей

На жаль, птоз повіки у дітей до року рано діагностувати складно, тому що новонароджений багато спить і не розплющує очі. Але в цей час дуже важливо виявити патологію. Батькам варто бути уважними у разі прояву будь-яких симптомів. Після народження у дітей ознаки птозу верхньої повіки часто виражаються у формі запалення, почервоніння очного яблука та постійного моргання.

Дипломований дитячий офтальмолог клініки МЕДІКОМ легко зможе визначити патологію у дітей молодшого шкільного та підліткового віку.

Птоз верхньої повіки у дітей проявляється в тому, що дитина:

  • часто піднімає голову, коли читає або пише;
  • скаржиться на постійне скорочення м'язів в області ураження;
  • весь час чеше очі та скаржиться на швидку стомлюваність.

Зазвичай, у дітей птоз повіки є вродженою патологією. Це пов'язане з тим, що у немовлят ще погано розвинені м'язи, які відповідають за підняття повіки. Також розвитку опущення можуть сприяти наявність поганого зору, косоокості, дефектів рогової оболонки.

Якщо ви виявили у дитини будь-які ознаки опущення повіки, необхідно негайно звернутися за консультацією до дитячого невролога та офтальмолога. Тільки рання діагностика та своєчасне лікування допоможуть уникнути проблем із зором.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення при птозі верхньої повіки

Наслідки птозу виражаються в прояві таких патологій, як:

  • Зниження гостроти зору
  • Поява косоокості
  • Астигматизм
  • Амбліопія
Відкрити Згорнути down

Іноді наслідки птозу з'являються, якщо розвинувся кон'юнктивіт або запалилася рогова оболонка.

Відкрити Згорнути down

Діагностика птозу верхньої повіки

Первісна діагностика птозу верхньої повіки полягає у визначенні захворювання, яке провокує патологію. На перших стадіях досить складно помітити опущення повіки. При появі симптомів птозу верхньої повіки обов'язково звертайтеся до лікаря. На першому огляді лікар визначить вид патології, щоби уникнути ризиків розвитку захворювань головного мозку. Якщо пацієнт не пам'ятає, коли проявилося опущення повіки, тоді призначаються додаткові обстеження. Діагностика птозу полягає в проведенні таких медичних заходів:

  • діагностичний огляд і визначення ступеня птозу;
  • перевірка чіткості зору, огляд очного дна, внутрішнього тиску очного яблука;
  • біомікроскопія;
  • консультація невролога, онколога та отоларинголога.

Крім того, пацієнт може бути направлений на додаткові дослідження: УЗД, електроміографія, рентген, МРТ. Консультація у дитячого офтальмолога проводиться ретельніше, оскільки є ризик розвитку супутніх патологій.

Відкрити Згорнути down

Лікування птозу верхньої повіки

Після ретельного обстеження та постановки діагнозу офтальмолог призначить лікування птозу верхньої повіки. Вроджену форму або захворювання на початкових стадіях варто лікувати шляхом профілактичних заходів.

Лікарі клініки МЕДІКОМ для лікування птозу верхньої повіки намагаються використовувати консервативні методи, але якщо без хірургічного втручання не обійтися, проводять операції.

Якщо виникло опущення повіки внаслідок патології в роботі нерва або травми, то відразу вдаватися до операції не варто. Хірургічне втручання призначається, коли лікування з відновлення роботи нервів не допомагає впродовж одного року.

При опущенні повіки ефективним методом лікування є блефаропластика нитками. Реабілітація після безопераційного втручання триває приблизно 14 днів. Тонкими нитками створюється каркас, який міцно підтримує м'язи повіки.

 

Лікування птозу повіки після пластичної хірургії

Для підтяжки обличчя при пластичній хірургії використовується ботулотоксин. Він повністю розслаблює м'язи та нервові імпульси. Неправильна технологія його введення може спричинити серйозні проблеми.

Офтальмологи після пластики рекомендують почекати приблизно 2 тижні, поки дія ботоксу закінчиться. Щоби не чекати довго та якось поліпшити стан повіки, кваліфіковані офтальмологи призначають електрофорез, масаж, ультрависокочастотну терапію (теплове лікування). Рекомендується також додатково приймати вітаміни групи В, знеболюючі препарати, нейропротектори. Таке лікування після пластики дає змогу за короткий термін часу відновити ослаблені м'язи та сприяє швидкому розсмоктуванню препарату.

 

Лікування оперативним методом

Операції при птозі призначаються на останній стадії розвитку, коли починає погіршуватися зір і розвиваються ускладнення. Хірургічне лікування птозу верхньої повіки проходить у стаціонарній установі під місцевим наркозом. Пацієнт перебуває у свідомості та може повідомити лікаря про можливий дискомфорт або болі. Процедура ґрунтується на вкороченні м'яза за допомогою видалення його частини або розрізу. Шов ховається в складці повіки. Через певний час він розсмоктується самостійно. Якщо цього не сталося, то через 4–6 днів його знімають. Реабілітаційний період становить 30 днів. Оперативне лікування птозу верхньої повіки дає змогу назавжди позбутися від патології з мінімальним ризиком розвитку наслідків.

Відкрити Згорнути down

Операції при птозі верхньої повіки

На початковій стадії проводиться мезотерапія, лазерне лікування, ін'єкції вітамінними коктейлями. Методи ефективні тільки на перших порах розвитку хвороби. Якщо процес опущення повіки запущений, допоможе лише блефаропластика.

При пластиці повіки використовуються два види операції:

  • Класичний.
    Цей варіант застосовується найчастіше. Проведення процедури полягає в розрізі на нижній повіці, далі видаляються жирові грижі та зайва шкіра.
  • Транскон'юнктивальний метод.
    Хірург робить надріз з боку слизової оболонки. Операція не залишає ніяких слідів. Цей вид хірургічного втручання проводитися тільки в разі відсутності надлишків шкіри, а при птозі це буває надто рідко.
Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування

Після проведення операції пацієнт перебуває в комфортних умовах стаціонару медичного центру МЕДІКОМ. Приблизно 2 години необхідно тримати лід на очах. Це дає змогу уникнути появи набряків і зняти больові відчуття. Потім хірург проводить огляд, і в разі відсутності ускладнень можна йти додому.

Відразу після операції пацієнт відчуває дискомфорт і ниючий біль в області очей. Але його можна позбутися за допомогою знеболюючих препаратів за призначенням лікаря. Ниючі болі можуть тривати кілька перших днів.

Через 3–5 днів знімаються шви та проводиться повторний огляд хірургом. Варто ставитися терпляче та спокійно до цього, оскільки у перші тижні після операції на очах будуть синці.

Реабілітаційний період впродовж першого місяця після операції передбачає зменшення навантажень на очі:

  • уникати занять спортом та фізичних навантажень;
  • не відвідувати сауну, лазню чи басейн;
  • носити димчасті окуляри, які забезпечують захист від сонячного випромінювання.

Жінка через 10–15 днів може знову наносити макіяж. Повне відновлення після операції відбувається тільки через 1,5–2 місяці. Протягом цього часу спадає набряклість, зникають синці, м'язи ока займають потрібне положення.

Варто пам'ятати про те, що ефективність операції також залежить від кваліфікації хірурга, тому важливо знайти професійного лікаря. Хірурги вищої категорії медичного центру МЕДІКОМ мають великий досвід проведення операції при птозі верхньої повіки у людей різної вікової категорії. Звертаючись до клініки, ви можете бути впевнені в якісному результаті, який допоможе повернути здоров'я й естетику очей.

Відкрити Згорнути down

Профілактика при птозі верхньої повіки

Нині не розроблена точна профілактика птозу. Але лікарі все-таки рекомендують дотримуватися таких правил:

  • проводити своєчасну діагностику та лікування патологій очей;
  • коректно навантажувати зір;
  • відмовитися від алкоголю та куріння.

Вагітні жінки також повинні бути обережними, позаяк птоз може розвинутися у дитини внаслідок родової травми.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Після проведення операції лікарі радять робити вправи для очей і масаж. Гімнастика допомагає відновити ослаблені м'язи повіки та підтягнути шкіру. Інколи вправи показані пацієнтам похилого віку. Щоби досягти будь-якого ефекту, гімнастику необхідно робити регулярно.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як вилікувати посттравматичний птоз верхньої повіки?

Позбутися посттравматичного птозу верхньої повіки можна за допомогою консервативного та хірургічного лікування. Якщо протягом 5-6 місяців після травми консервативні методи не дали позитивних результатів, проводять оперативне втручання — блефаропластику.

Зі скількох років можна оперувати птоз у дітей?

Існують різні думки щодо того, зі скількох років можна проводити операцію з усунення птозу у дітей. Все залежить від стану дитини, особливостей птозу та вибору методу хірургічного втручання. Наразі такі операції можуть проводиться дітям до року. Але переважно лікарі рекомендують почекати, поки дитині не виповниться, як мінімум, 3 роки. При виявленні у дитини птозу важливо відразу звернутися за консультацією до дитячого невролога.

Чи може виникнути птоз після ботоксу?

Птоз після ботоксу, виконаного професійним косметологом, не виникає. Однак птоз може спровокуватися частим застосуванням ботоксу, або ж ця патологічна зміна стає ускладненням неякісно виконаної процедури.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог

Який лікар лікує птоз верхньої повіки?

У клініці МЕДІКОМ діагностика та лікування птозу в Києві здійснюється висококваліфікованим офтальмологом і неврологом. В деяких випадках необхідна додаткова консультація інших фахівців: терапевта, педіатра. Якщо у вас виникли будь-які питання, записуйтеся на консультацію в клініку МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську за вказаним на сайті номером телефону.

comment 17
Качуровський Богдан Анатолійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий лікар-офтальмолог
comment 17
Марюхніч Надія Володимирівна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог, к.м.н.
comment 36
Якубовський Сергій Валерійович
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 9
Буяновська Леся Анатоліївна
Лікар-офтальмолог вищої категорії, дитячий офтальмолог
comment 32
Павленко Дмитро Олександрович
Лікар-офтальмолог, асистент кафедри офтальмології, здобувач Ph.D.

Вiдгуки

08.09.2021 10:39
Колосова В. П.

Спасибі, нарешті, зважилася записатися до лікаря.

12.07.2021 14:15
Анна Руденко

У мене птоз верхнього лівого віка, перед операцією пройшла два курси фізіотерапії, була призначена спеціальна зарядка, потім довгоочікувана операція, на щастя пройшла успішно. Рекомендую.

26.04.2021 11:46
Ярослава

Хорошая статья.

09.03.2021 21:03
Анастасія 34

Спасибі, завдяки вашій статті зважилася на операцію.

22.01.2021 18:11
Валерія

Спасибі, дуже підбадьорююча стаття, записалася до офтальмолога і косметолога на консультації.

06.10.2020 08:53
Таїсія

У мене набутий птоз лівого віка, лікувалася у невролога за допомогою фізіотерапії і зарядки, процес довгий, але ефективний.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down