exit
search serach
Причины и лечение метеоризма

Причини та лікування метеоризму

Метеоризм – це делікатний розлад, який полягає в акумулюванні надмірної кількості газів в кишківнику. В результаті відбувається здуття живота. При діагностуванні розладу, необхідна допомога фахівця, щоб виключити утворення патологій органів травного тракту. Причини та лікування метеоризму визначає кваліфікований гастроентеролог.

Відкрити Згорнути down

Загальні положення хвороби

Метеоризм – розлад, що супроводжується утворенням в кишківнику, шлунку надлишкової кількості газів. Симптоми метеоризму, як правило, виникають через низку факторів фізіологічного типу та патологій.

Основні причини розвитку метеоризму:

 • різке збільшення кількості бактерій в кишківнику;
 • надмірне газоутворення в області тонкої кишки;
 • порушення, пов'язані з механізмом всмоктування;
 • попадання надлишкової кількості повітря в шлунково-кишковий тракт при вживанні їжі;
 • різноманітні патології кишківника (стеноз, мальабсорбція та ін.);
 • непрохідність (форма динамічна та механічна);
 • розвиток дисбактеріозу.
Відкрити Згорнути down

У медичній літературі під метеоризмом ще розуміють здуття живота та розпирання живота. Часто розлад супроводжується болями переймоподібного типу.

 

Класифікація

Сучасна медицина розрізняє метеоризм декількох видів, залежно від причини утворення.

Найбільш поширеними формами метеоризму є:

 • механічна (розвивається на тлі спайкового захворювання й новоутворень в органах шлунково-кишкового тракту);
 • дисбіотична (з'являється при порушенні балансу мікроорганізмів в кишківнику);
 • аліментарна (розвивається через неправильне харчування, зокрема, вживання газованих напоїв, жування жуйок та ін.);
 • дигестивна (розвивається через недостатній рівень ферментів);
 • динамічна (з'являється через слабке транспортування газів кишківником);
 • психогенна (виникає через часті стреси й емоційні переживання);
 • циркуляторна (виникає через збої в циркуляції крові).
Відкрити Згорнути down

Причини метеоризму

На практиці, найбільш поширена причина метеоризму – неправильне харчування. У деяких випадках, розлад свідчить про наявність патології в органах шлунково-кишкового тракту (панкреатит, дисбактеріоз та ін.). Нестабільність в роботі серцево-судинної системи також може призвести до надмірного скупчення газів. Метеоризм часто спостерігається та при наявності паразитів в кишківнику.

Метеоризм тісно корелює з поточним психологічним станом людини. Так, при систематичних переживаннях та стресах можуть виникнути проблеми з газоутворенням. Сидяча робота істотно підвищує ризики даного розладу.

 

Патогенез

При наявності в кишківнику значного обсягу рослинних волокон, зростає кількість мікрофлори. Її біологічна активність призводить до утворення великої кількості вуглекислого газу та кислот органічного типу, що запускає процес розвитку метеоризму. Даний процес також спостерігається при патологіях органів шлунково-кишкового тракту. Ускладнення перебігу метеоризму спостерігається при відсутності своєчасного лікування. Хворий відчуває підвищену стомлюваність, його працездатність істотно знижується.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Здорова людина, як правило, не відчуває проблем з газоутворенням. Виведення з організму газів здійснюється шляхом відрижки, через пряму кишку, дифузні процеси в крові та видихання. Симптоми метеоризму мають такий вигляд:

 • швидке насичення їжею;
 • часта відрижка повітрям;
 • інтенсивні болі, які виникають на тлі розтягування кишківника газами;
 • переважання почуття розпирання в черевній порожнині;
 • відчуття сильного тиску в області під шлунком;
 • систематичне бурчання в області живота.
Відкрити Згорнути down

Неприємний запах випущених газів свідчить про розвиток патології в організмі. У хворої людини переважає поганий настрій та часто турбує безсоння. Це найперші ознаки метеоризму.

 

Ускладнення

Наслідки метеоризму досить серйозні. При відсутності лікування, розлад органів шлунково-кишкового тракту може спровокувати сильну слабкість та мігрені. Хворі з хронічною формою метеоризму часто відчувають поколювання в області серця. Вагітні жінки відчувають сильний дискомфорт та біль, що негативно позначається на загальному стані плода. Гази в кишківнику тиснуть на стінки матки, тим самим збільшуючи її загальний тонус. Погане самопочуття вагітної жінки впливає на її апетит. Неповноцінне харчування не дозволяє організму отримувати необхідні вітаміни, мікроелементи, білки та ін.

Відкрити Згорнути down

Діагностика метеоризму

Діагностика метеоризму проводиться гастроентерологом. Лікарський огляд включає вивчення особливостей анамнезу та раціону харчування, фізичне обстеження за допомогою пальпації області кишківника, де найбільше акумулюються гази. При необхідності можуть бути призначені додаткові аналізи. Найчастіше це розгорнуте дослідження венозної крові. До інструментальних методів відноситься колоноскопія та УЗД черевної порожнини.

Метеоризм
Діагностика метеоризму
Відкрити Згорнути down

Лікування метеоризму

Лікування метеоризму полягає в усуненні всіх причин, які викликали підвищене газоутворення. Відновлення організму включає ряд етапів:

 1. Дотримання встановленої дієти при здутті живота.
 2. Лікування хвороб, які викликають метеоризм.
 3. Нормалізація моторики кишківника.
 4. Відновлення мікрофлори.

Медикаментозне лікування метеоризму дозволяє скоригувати порушення, пов'язані з електролітами. Для цього гастроентерологи призначають спазмолітичні засоби та пробіотичні речовини. У деяких випадках, можуть бути виписані антибактеріальні препарати для боротьби з патогенною мікрофлорою. Функціональні форми метеоризму усуваються у психоневролога.

Дієта при метеоризмі грає важливу роль – вона дозволяє нормалізувати роботу органів шлунково-кишкового тракту. Якісне харчування дозволяє збалансувати корисну мікрофлору.

Контроль вилікування

Після терапевтичного курсу проводиться повторне УЗД органів черевної порожнини та здається кров на біохімічний аналіз. За необхідності, лікування здуття живота повторюється.

Відкрити Згорнути down

Профілактика здуття живота

Профілактика метеоризму спрямована на відновлення нормальної мікрофлори кишківника. Для цього необхідно дотримуватися режиму харчування. Заборонено вживати алкоголь, газовані напої, пиво та ін. Здоровий спосіб життя, достатня кількість фізичної активності являються гарантією нормальної роботи органів шлунково-кишкового тракту. Рекомендовано віддавати перевагу продуктам, які легко засвоюються. При виявленні перших симптомів захворювання рекомендовано відразу звертатися до лікаря, щоб не допустити прогресування патології.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Які продукти викликають метеоризм?

Провокувати підвищене утворення газів у кишечнику можуть такі багаті на неперетравлювані вуглеводи й клітковину продукти, як:

 • будь-які сорти капусти;
 • газовані напої: квас, газована вода, пиво, кумис;
 • соя;
 • бобові;
 • буряк;
 • морква;
 • часник;
 • цибуля;
 • деякі злакові: ячмінь і жито, кукурудза, пшениця;
 • низькокалорійні замінники цукру: ксиліт, сорбіт і продукти з ними;
 • свіже молоко;
 • фрукти з грубою шкіркою і високим вмістом клітковини: груші, яблука, виноград;
 • алкоголь.

При наявності патологій органів шлунково-кишкового тракту список продуктів розширюється, оскільки недостатність травних ферментів погіршує перетравлювання їжі та підвищує ймовірність розвитку метеоризму.

Як лікувати метеоризм у дітей?

Лікування метеоризму у дітей має проводитися педіатром або дитячим гастроентерологом. У деяких випадках достатньо обмеження у вживанні продуктів, що викликають підвищене газоутворення. При виявленні захворювань травної системи, крім дотримання дієти, необхідна медикаментозна терапія.

Чому підвищене газоутворення у жінок?

Метеоризм у жінок провокується тими ж причинами, що й у чоловіків. Підвищене газоутворення спричиняється порушеннями в харчуванні, захворюваннями органів шлунково-кишкового тракту, що призводять до порушення травлення. Також метеоризм може ставати наслідком дисбалансу мікрофлори при кандидозі кишківника, викликаному прийомом антибіотиків або іншими причинами. У жінок підвищене газоутворення спостерігається і під час вагітності, оскільки підвищений рівень прогестерону сприяє розслабленню гладкої мускулатури та уповільненню моторики кишківника. У результаті їжа затримується у кишківнику довше і призводить до утворення газів.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-терапевт, гастроентеролог

Який лікар лікує метеоризм?

Зіткнулися з такою проблемою як здуття живота? Не втрачайте дорогоцінний час. Ефективне лікування метеоризму в Києві проводиться в медичному центрі МЕДІКОМ в умовах комфортабельних клінік на Оболоні та Печерську. Кабінети фахівців укомплектовані сучасним обладнанням для проведення діагностичних, лікувальних заходів. Для кожного хворого підбирається індивідуальна схема відновлення, підібрана на підставі результатів аналізів та поточного стану. Щоб отримати відповіді на ваші запитання й записатися на первинний прийом, зателефонуйте нам за контактним номером колл-центру!

comment 26
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 18
Ганчева Олена Анатоліївна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог другої категорії
comment 16
Гелбутовська Ольга Дмитрівна
Лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 16
Кіслова Оксана Леонідівна
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог, дієтолог
comment 34
Кравець Леонід Аркадійович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст вищої категорії
comment 10
Огієнко Наталія Юріївна
Лікар-терапевт, гастроентеролог першої категорії
comment 24
Присяжнюк Наталія Валеріївна
Дитячий лікар-гастроентеролог першої категорії
comment 13
Сіваш Неллі Василівна
Лікар-терапевт вищої категорії, лікар-гастроентеролог вищої категорії
comment 8
Швець Олег Віталійович
Лікар-терапевт вищої категорії, гастроентеролог вищої категорії, дієтолог вищої категорії, к.м.н., доцент
comment 42
Яковлєв Олександр Олексійович
Завідуючий відділенням ендоскопічної діагностики стаціонару, лікар-ендоскопіст вищої категорії
comment 24
Ялтонський Андрій Володимирович
Лікар-гастроентеролог, ендоскопіст першої категорії

Вiдгуки

11.10.2021 12:41
Поліна Г

Страждала метеоризмом, коли були проблеми шлунково-кишкового тракту, а саме - панкреатит. Після того як пролікувала основну хворобу у гастроентеролога, звернулась в клініку МЕДІКОМ. Метеоризм зник.

27.08.2021 10:11
Марина Дмитриевна

Когда ребенок начал часто выпускать газы несколько дней подряд, меня это насторожило. Рацион у нас не изменился. Обратилась к терапевту, затем к детскому гастроэнтерологу. Наталья Валерьевна Присяжнюк внимательно отнеслась к нашей проблеме. Мы сдали анализы, провели осмотр. Результаты анализов показали глисты. После обработки от гельминтов метеоризм прошел.

15.07.2021 20:30
Марія

Метеоризм - це може бути дуже важливий дзвіночок про стан здоров'я. Після прийому антибіотиків у мене порушилася мікрофлора кишечника. Я звернулася до гастроентеролога в клініку, пояснила причини виникнення цієї неприємності. Лікар зібрав анамнез, виписав ліки та пробіотики та правильну дієту. Це мені допомогло.

20.05.2021 13:13
Светлана Паштенко

Когда метеоризм у грудничка - это очень страшно для мамы. Ребенок неспокоен, плачет и не знаешь чем ему помочь. Когда существует такая проблема, нужно пройти обследование у гастроэнтеролога. У моего свекра метеоризм был одним из симптомов рака толстой кишки. Это помогло на ранней стадии распознать это заболевание и начать лечение. Будьте бдительны! Нам же с сыночком помогли в клинике МЕДИКОМ.

01.04.2021 17:21
Катерина 28

Дуже болючі відчуття при метеоризмі були у мене на останньому терміні вагітності. Допоміг впорається з цим гастроентеролог клініки, підібравши для мене пробіотики та дієту.

07.03.2021 19:47
Таїсія

Сподобалася стаття. Дуже тактовно описана проблема, якої соромляться ще більше, ніж геморою. Хоча, це дуже серйозний сигнал, може бути навіть онкологія через спайки на кишківнику.

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down