exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Отчего появляются бородавки?
1696. Лазерна вапорізація підошовних бородавок 1-5
3500 грн.
Більше Згорнути down

Чому з'являються бородавки?

Бородавка — це доброякісне новоутворення, причиною якого є інфікування вірусом папіломи людини. Патологія проявляється у вигляді вузликів або ущільнень, які стирчать над поверхнею шкіри. Здебільшого бородавки мають округлу форму, швидко поширюються, можуть збільшуватися й змінювати форму. У разі механічного пошкодження стають болючими та кровоточать. Якщо новоутворення неправильно лікувати, вони можуть залишати рубці на шкірі або перероджуватися в злоякісніші пухлини. Бородавки можуть з'явитися в будь-якому віці, але частіше — у дітей.

Відкрити Згорнути down

Класифікація бородавок

Зовнішній вигляд і зона розташування бородавок зазвичай залежить від типу ВПЛ, який призвів до появи шкірних новоутворень. Зважаючи на це, виділяють такі види бородавок:

Звичайні (прості, вульгарні).
Виявляються близько у 70 % випадків. Вони частіше локалізуються на тильній стороні кистей, пальцях і долонях, але можуть виникати на будь-яких ділянках тіла, особливо схильних до частої травматизації. Іноді з'являються на слизових оболонках. Здебільшого провокуються інфікуванням 27 типу ВПЛ.

Плоскі (або юнацькі).
Виникають у 4 % пацієнтів із цією патологією. Зазвичай з'являються на шкірі й частіше — на обличчі, руках або уздовж подряпин. Можуть вражати слизові (в тому числі пряму кишку), головку статевого члена, шийку матки. Найчастіше виникають у віці 10–25 років. Їхня поява зазвичай викликається 10, 28 або 49 типом ВПЛ, але іноді провокується й іншими його штамами (26–29 або 41 типом).

Долонно-підошовні.
Діагностуються у 34 % випадків. Виникають на поверхні долонь або підошов у випадку інфікування 1–4 типами папіломавірусу. Найчастіше — у людей молодого або старшого віку. При злитті відразу декількох елементів утворюють мозаїчні бородавки.

Навколонігтьові.
Належать до різновиду звичайних, але завжди розташовуються біля нігтьових пластин. Здебільшого виникають від звички гризти нігті або шкіру навколо них.

Ниткоподібні бородавки.
Розташовуються на шкірі шиї, повік, пахв, пахових складок. Найчастіше з'являються у людей старшого віку.

Гострі (генітальні кондиломи).
Виявляються частіше у тих людей, які живуть статевим життям, у дітей виникають при зараженні від матері. Локалізуються на статевих органах, у паху, періанальній зоні, іноді — у сечівнику. У дітей можуть бути на носо-губних складках. Викликаються типами ВПЛ (6 і 11, іноді 13, 16, 18, 31, 33, 35), які особливо небезпечні в плані розвитку раку жіночих і чоловічих статевих органів.

Усі види бородавок можуть бути одиничними або множинними. Найчастіше вони присутні у великій кількості.

Бородавки
Відкрити Згорнути down

Чим відрізняється бородавка від папіломи?

Ці новоутворення викликаються вірусом папіломи людини, але мають деякі відмінності. Бородавки частіше не мають ніжки, у них чіткіші краї та здебільшого шорстка поверхня. У папілом завжди присутня ніжка, поверхня горбиста, краї рвані. У деяких випадках відрізнити ці два новоутворення допомагає тільки ПЛР аналіз для визначення ДНК вірусу або біопсія.

 

Етіологія бородавок і шляхи зараження

Причини появи бородавок завжди пов'язані з інфікуванням шкіри або слизових оболонок вірусом папіломи людини. Відомо понад 100 типів цього вірусу, і деякі з них є онкогенними. Саме тому для виявлення причин бородавок іноді необхідно проводити типування ДНК ВПЛ.

Зрозуміти, чому з'являються бородавки, допоможе докладний опис шляхів інфікування ВПЛ. Зараження викликається контактом із хворою людиною або твариною. Патологія може провокуватися прямим контактом або через предмети загального користування: іграшки, одяг, взуття тощо. Деякі види ВПЛ передаються статевим шляхом, під час пологів від хворої матері до дитини або вертикальним шляхом від вагітної до плоду. Після інфікування може також відбуватися самозараження (автоінокуляція), що виникає від розчесів, звички гризти нігті, гоління, пілінгу або інших процедур, які пов'язані з мікропошкодженням шкіри.

Відкрити Згорнути down

Надходження ВПЛ в організм відбувається через пошкодження шкіри та слизових оболонок. Сприяти інфікуванню можуть різні чинники:

  • часта травматизація шкіри;
  • відвідування саун, басейнів і спортзалів;
  • імуносупресія: особливо при ВІЛ або після трансплантації органів;
  • дерматологічні патології: атопічний дерматит, екзема та ін.;
  • робота на виробництвах, де розбирають м'ясо й рибу;
  • носіння незручного взуття, яке не дихає.
Відкрити Згорнути down

Інкубаційний період після інфікування ВПЛ становить 1,5–5 місяців. У деяких випадках бородавки можуть з'явитися пізніше. Зазвичай пусковим механізмом до їхнього виникнення стають стреси, зниження імунітету на тлі гормонального дисбалансу, гострих або хронічних захворювань.

 

Клінічні прояви бородавок

Зрозуміти, що таке бородавка, допоможе докладний опис її зовнішніх проявів. Симптоми бородавок різноманітні й залежать від їхніх різновидів.

Звичайні (прості, вульгарні) бородавки

Ознаки бородавок і місце їхньої локалізації можуть бути різними. Зазвичай вони множинні й виглядають як округлі щільні вузлики з чіткими кордонами. Їхній розмір може варіювати від 2 до 10 мм. У деяких випадках вони зливаються. Поверхня простих бородавок зазвичай шорстка. Забарвлення може збігатися з природним тоном шкіри або мати жовтуватий, світло-сірий, коричневий і рожевий відтінок.

Серед кількох простих бородавок одна зазвичай виділяється більшим розміром. Її часто називають «материнською», оскільки після її видалення інші можуть зникнути самостійно.

Прості бородавки не викликають хворобливі відчуття. Однак при розташуванні в місцях, які схильні до травматизації, вони можуть спричиняти помірний біль або дискомфортні відчуття.

Плоскі (або юнацькі) бородавки

Цей різновид бородавок виглядають як невеликі плями, що злегка піднімаються над поверхнею шкірних покривів. Утворення мають тілесне або коричневе забарвлення.

Плоскі бородавки зазвичай з'являються на певній ділянці шкіри. У місці скупчення може налічуватися від декількох до 200 утворень. Вони не доставляють хворобливості відчуттів і зазвичай сприймаються як косметичний дефект.

Долонно-підошовні бородавки

Зовнішній вигляд цих бородавок дуже нагадує щільні мозолі. Вони виглядають як ділянка ороговілої шкіри на стопах або долонях. У центрі зазвичай присутній темна точка.

Особливо щільні бородавки можуть спричиняти біль під час ходьби, стояння на одному місці або щільному захопленні предмета рукою. Іноді хворі порівнюють її з «цвяхом у чоботі». Больові відчуття виникають тому, що бородавка зростає всередину й під час натискання тисне на нервові закінчення.

Спочатку у хворого може бути тільки одне ущільнення. Згодом біля нього з'являються дочірні бородавки, які зливаються і формують осередок мозаїчного гіперкератозу.

Навколонігтьові бородавки

Цей різновид звичайних бородавок, які відрізняється своїм розташуванням і менш великими розмірами. Утворення частіше розташовуються поблизу нігтьових пластин, але в деяких випадках локалізуються під нігтем. У міру зростання вони спричиняють появу дискомфортних і хворобливих відчуттів. Можуть провокувати деформацію нігтьової пластини.

Ниткоподібні бородавки

Ці бородавки можуть виникати на будь-якій ділянці тіла і схильні до поширення (особливо при травмуванні). Вони мають витягнуту форму й нагадують розростання папороті. Іноді нарости сверблять. Розмір одного утворення рідко перевищує 5 мм. Колір ниткоподібних бородавок може варіювати від тілесного до коричневого.

Гострі бородавки (генітальні кондиломи)

Ці утворення виглядають як горбок або група горбків у зоні статевих органів. Генітальні бородавки можуть бути великими або маленькими, з гладкою поверхнею, або такою, що нагадує цвітну капусту чи півнячий гребінь.

Колір гострих кондилом — тілесний або рожевий. Вони схильні до злиття. При механічному пошкодженні вони червоніють і кровоточать. Зазвичай генітальні бородавки не спричиняють дискомфорту, але в деяких хворих їхня присутність супроводжується свербінням і печінням.

У жінок гострокінцеві кондиломи найчастіше розташовуються на шкірі промежини, вульви, вагінальних стінках або шийці матки. У чоловіків — під крайньою плоттю, на корональній борозні або стрижні пеніса, у зоні сечівника. Практика анального сексу підвищує ймовірність появи генітальних бородавок навколо анального отвору і в прямій кишці. При оральному сексі або під час проходження дитини родовими шляхами інфікованої матері може інфікуватися носоглотка.

Різновидом генітальних бородавок є гігантська кондилома Бушко-Левенштейна. Вона виглядає як великий конгломерат із гострих кондилом, який швидко зростає, покривається ороговілими клітинами й мацерується. У її борозенках накопичується виділення з неприємним запахом. У деяких випадках бурхливий ріст кондиломи викликає руйнування тканин статевих органів і формування виразок і свищів. Цей різновид кондилом схильний до частих рецидивів. Коли утворення стає злоякісним, що відбувається через 2–12 років, розвивається плоскоклітинний рак шкіри або рак зовнішніх статевих органів.

Чому з'являються бородавки
Відкрити Згорнути down

Особливості бородавок у дітей

За даними статистики, бородавки виявляються приблизно у 10 % дітей. Справжні показники виявити складно, оскільки в деяких випадках ці утворення мимовільно регресують або усуваються за допомогою самолікування. Пік захворюваності припадає на вікову групу 12–17 років. У дітей частіше виявляються звичайніше, плоскі, навколонігтьові або долонно-підошовні бородавки, рідше — генітальні.

Гострі різновиди бородавок можуть виявлятися у 30 % народжених від інфікованих певними типами ВПЛ матерів новонароджених. Також ризик зараження генітальними формами бородавок зростає після початку статевого життя в підлітковому віці.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення бородавок

Усі різновиди бородавок сприймаються як косметичний дефект, тому спричиняють сильні психоемоційні переживання. Особливо важко сприймаються новоутворення на обличчі та інших не прихованих під одягом частинах тіла.

Механічне пошкодження й інфікування бородавок може призводити до больових відчуттів, кровоточивості й нагноєнням. При неправильному видаленні бородавок можуть формуватися помітні рубці.

Найнебезпечнішим наслідками бородавок, які викликаються ВПЛ, є ризик їхньої трансформації в злоякісну пухлину. Найбільш онкогенними вважаються 31, 33, 35, 45, 16, 18, 11 і 6 штами папіломавірусу. Зараження ними відбувається під час вагінального, орального або анального сексу. При несприятливому перебігу інфекція призводить до розвитку раку шийки матки, піхви, зовнішніх статевих органів у жінок і чоловіків, прямої кишки й ротоглотки.

Відкрити Згорнути down

Діагностика бородавок

При появі бородавок необхідно звернутися до дерматолога. Для постановки діагнозу зазвичай досить проведення огляду та дерматоскопії. У деяких складних випадках пацієнту рекомендується проведення аналізу ПЛР для визначення типу ВПЛ по ДНК, у тому числі Digene-тест — зішкріб зі слизової піхви або уретри.

Для виключення злоякісності новоутворення може призначатися біопсія з подальшим гістологічним аналізом і консультацією онколога. При гострих кондиломах призначається консультація гінеколога, уролога або проктолога. Обсяг обстеження завжди залежить від клінічного випадку.

Щоб не допустити помилок, проводиться диференціальна діагностика бородавок із папіломами, фібромами, шкірним рогом, бородавчастим туберкульозом, себорейним кератозом, червоним плоским лишаєм, плоскоклітинним раком шкіри.

Відкрити Згорнути down

Лікування бородавок

Аналіз усіх особливостей клінічного випадку допомагає лікареві зрозуміти, як позбутися від бородавок максимально ефективно. Усім пацієнтам до завершення лікування рекомендується носити зручний одяг (або взуття) і попереджати травматизацію уражених ділянок шкіри.

Лікування бородавок може проводитися за допомогою консервативних, хірургічних і комбінованих методів. Для місцевого усунення новоутворень використовуються зовнішні дратівливі речовини, які наносяться за певними схемами й надають ефект припікання. Як доповнення до них застосовуються противірусні мазі. Також для підвищення імунітету і збільшення ефективності лікування бородавок пацієнтові можуть призначатися полівітамінні комплекси, імуномодулятори та адаптогени.

Методики народної медицини при бородавках вкрай рідко бувають ефективними. Крім цього, вони часто небезпечні й призводять до ще більшого розповсюдження проявів ВПЛ або появи шрамів і рубців.

При неефективності або недоцільності місцевої терапії пацієнту рекомендується консультація хірурга для вибору методики операції, що дозволяє усунути бородавки.

Відкрити Згорнути down

Способи видалення бородавок

Для видалення бородавок можуть застосовуватися різні малоінвазивні та класичні хірургічні методи:

  • кріодеструкція;
  • електрокоагуляція;
  • висічення скальпелем;
  • лазерне видалення;
  • радіохвильова хірургія.
Відкрити Згорнути down

Вибір методики завжди індивідуальний. Наприклад, для обличчя частіше застосовуються ті способи, які мінімально небезпечні в плані появи рубців і пігментації.

Хірургічне лікування доповнюється місцевою терапією. Для попередження рецидивів пацієнтові можуть призначатися імуномодулятори та противірусні засоби.

 

Профілактика бородавок

Щоб запобігти появі бородавок, необхідно:

  • попереджати травматизацію шкіри;
  • навіть при дрібних травмах користуватися антисептиком і закривати поверхню рани пов'язкою або пластиром;
  • дотримуватися правил особистої гігієни;
  • при відвідуванні бань, саун або басейнів надягати індивідуальне гумове взуття;
  • для проведення манікюру й педикюру застосовувати тільки стерильні або індивідуальні інструменти;
  • зміцнювати імунітет.

 

Вакцинація

Для профілактики небезпечних наслідків папіломавірусної інфекції, проявами якої є й бородавки, ВООЗ рекомендує проводити обов'язкову вакцинацію від ВПЛ усім дівчатам від 9 до 14 років. Доцільність їхнього застосування для хлопчиків і чоловіків, людей 14–25, 25–45 років і старше обговорюється з лікарем.

Для запобігання зараженню онкогенними типами ВПЛ використовуються вакцини, вибір яких залежить від клінічного випадку.

 

Поради та рекомендації

Остерігайтеся небезпечних міфів і помилок:

  1. Бородавки проходять самі й більше не з'являються: навіть якщо бородавка самоусунулася, то немає гарантії того, що вона не з'явиться знову.
  2. Бородавку можна вилікувати народними засобами: усунути негарний наріст вдається далеко не завжди, й такі методи не рятують від ВПЛ та шрамів.
  3. Після видалення бородавок завжди залишаються рубці: застосування сучасних методик допомагає усувати бородавки без шрамів та пігментації.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна відірвати бородавку?

Бородавка має складну будову. У ній виділяють не тільки зовнішню частину, що підноситься над шкірою, але й корінь, який часто знаходиться в глибоких шарах шкіри. Якщо відірвалася бородавка, то в шкірі залишається її корінь, який згодом може дати початок новим бородавкам. Також може потрапити в ранку інфекція, яка дасть початок розвитку запалення більш серйозного інфекційного процесу. На консультації у дерматолога можна дізнатися які причини появи бородавок та як від них назавжди позбутися.

Чим краще видалити бородавку у дитини?

Бородавки у дітей найчастіше мають вигляд овального або круглого наросту на шкірі. Не варто намагатися самостійно позбутися від цього утворення, адже некваліфіковані дії можуть призвести до запалення та несподіваних ускладнень. На консультації у дерматолога можна дізнатися, як видалити бородавку прийнятним та комфортним методом для дитини. Найбільш поширені способи видалення бородавок у дітей:

  • місцеве застосування лікарських засобів, які знищують руйнівну дію на тканини бородавки;
  • малоінвазивні оперативне втручання: лазерне видалення, електрокоагуляція, кріодеструкція;
  • хірургічні висічення.

Чим можна вилікувати бородавки в домашніх умовах?

Лікування бородавок в домашніх умовах найчастіше передбачає місцевий вплив на новоутворення. Проте будь-який з методів має свої протипоказання. Часто бородавки плутають з іншими захворюваннями шкіри, тому самолікування небезпечне і може принести більше шкоди, ніж користі. Дерматоскопія дозволяє ідентифікувати новоутворення, а на консультації у дерматолога можна дізнатися про найбільш ефективні методи лікування бородавок.

Як визначити: мозоль чи бородавка?

Стрижневий мозоль та підошовна бородавка мають певні подібності. Це щільні утворення на шкірі, які завдають незручності та схожі зовні між собою. Однак новоутворення мають деякі відмінності: бородавки пронизані кровоносними судинами, можуть викликати хворобливі відчуття, тому при незначному пошкодженні починають кровоточити. В мозолях кровоносних судин немає, якщо на них натиснути, біль не виникає, а при розпарюванні в центрі з'являється чорна точка. Розрізнити, яке саме утворення з'явилося на підошві, допоможе дерматолог.

Чи можна видаляти бородавки при грудному вигодовуванні?

Виведення бородавки під час грудного вигодовування можливе. Наразі існують безболісні та малоінвазивні способи видалення бородавок:

  • лазерне лікування;
  • кріодеструкцію;
  • електрокоагуляцію;
  • радіохвильову терапію.

На консультації хірург визначить, яке саме новоутворення з'явилося на шкірі та підбере оптимальний спосіб лікування у кожному конкретному випадку.

Які бородавки небезпечні?

Багато людей навіть не підозрюють, чим небезпечні бородавки та до яких ускладнень вони можуть призвести. Наслідки бородавок, які викликає вірус папіломи людини, є найнебезпечнішими. ВПЛ може викликати розвиток таких видів бородавок: папіломи, гострокінцевої кондиломи, бородавки ротової порожнини, ниткоподібних, плоских, мозаїчних, підошовних бородавок. Усі вони здатні переродитися в рак. Вакцинація від ВПЛ дозволяє захистити від вірусу і розвитку бородавок.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Який лікар лікує бородавки?

Дізнатися, який лікар лікує бородавки в клініці МЕДІКОМ у підрозділах на Оболоні й Печерську, допоможуть оператори кол-центру. Лікування бородавок у Києві можна провести за допомогою професіоналів. У нашій клініці створені всі умови для ефективної діагностики та лікування папіломавірусу, прийом дітей веде дитячий дерматолог. Звертайтеся до нас і ми допоможемо усунути бородавки.

comment 53
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 13
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 9
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Вiдгуки

29.03.2023 18:27
Валерія

Боротьба з бородавками була нелегкою і не такою швидкою як мені хотілося. Але я ретельно виконувала призначення та вказівки лікаря, зміцнювала імунітет, вела активний і здоровий спосіб життя. І з часом бородавки почали зникати. Головне не покладатися на народну медицину, а вчасно звернутися до дерматолога.

20.09.2022 21:02
Ірина

Хочу подякувати лікарю дерматологу Закордонець В.П. за якісне лікування бородавки на руці моїй доньці. Лікарка пояснила і мені й доньці як буде проходити лікування. Дитина дуже задоволена результатом! Головне дотримуватися рекомендацій лікаря. Клініка також справила тільки найкращі враження.

01.08.2021 22:00
Кузьмич

Спосибо, било очень интересно узнать

09.03.2021 08:09
Лера Рыбалко

Благодарю, интересно было узнать, периодически появляются, спасаюсь чистотелом.

01.03.2021 10:02
Кира Андреевна

А я всегда думала, что это просто неправильный обмен веществ.

15.02.2021 12:05
Ірина Іванівна

Хороша стаття, автор молодець.

11.01.2021 19:44
Єлизавета Акчурина

Дякую за інформацію.

13.12.2020 18:07
Софія

У дитини обсипані бородавками руки, терапевт прописав кальцій, ну нічого не допомагає.

23.10.2020 13:55
Олександра

Видаляла лазером, 4 рази, рецидив ще більше, здала аналізи, загальний аналіз крові, зішкріб новоутворення.

10.09.2020 15:05
Карина

Спасибо, будем знать.

06.07.2020 17:46
Юлия Викторовна

У меня тоже в детстве в лет 10 были бородавки, потом у сына в том же возрасте в том же месте ничем не лечили сами прошли.

Показати ще 3

arrow

Всього 11 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down