Чи потрібно видаляти атерому?
Атерома – це кіста сальної залози, яка розташована в шкірі. Епідермальна (тріходермальна) кіста є поширеним захворюванням придатків шкіри, з однаковою частотою зустрічається у жінок і чоловіків, найбільш часто у людей середнього віку. Згідно з міжнародною клінічною класифікацією атерома відноситься до пухлиноподібних уражень шкіри.
Атерому часто плутають з "жировиком" (ліпомою). Ліпома зустрічається тільки в місцях, в яких є жирова тканина, шкіра над нею легко збирається в складку. Атерома розвивається на ділянках шкіри, на яких є волосся, вона з'єднана зі шкірою, щільна на дотик (ліпоми м'які). Важливою відмінністю двох медичних проблем є те, що ліпоми ніколи не нагноюються.
Етіологія і патогенез
Основні причини атероми пов'язані з порушенням обміну речовин, що веде до зміни характеру секрету й закупорки проток сальних залоз.
Атерома виникає в результаті ускладнення або повного припинення відтоку секрету з сальної залози. При цьому, секрет, накопичуючись в протоці залози, починає її розтягувати, поступово утворюючи порожнину, в якій міститься сальний вміст, ороговілі клітини шкіри, жир і кристали холестерину.
Причини атероми:
- пошкодження волосяної цибулини;
- запалення волосяного фолікула;
- розрив сальної залози при різних патологічних процесах;
- дефекти розвитку (в тому числі, вроджені) сальної залози;
- згущення секрету, порушення його відтоку;
- синдром Гарднера (спадкове захворювання).
Існують фактори, що сприяють виникненню атероми. Серед них можна виділити травми шкіри та несприятливий вплив зовнішнього середовища.
Спровокувати розвиток атероми можуть:
- гіпергідроз (посилене потовиділення);
- порушення гормонального фону;
- запальні захворювання епідермісу;
- недотримання гігієнічних правил;
- зловживання косметичними та парфумерними засобами.
Клінічні прояви
Атерома шкіри протягом багатьох років може залишатися маленькою і не завдавати будь-яких незручностей. Кіста зростає повільно та безсимптомно, але коли вона досягає розміру більше ніж 3 см можуть виникнути косметичний дефект і естетичний дискомфорт.
Атероми розвиваються на тих ділянках тіла, де багато сальних залоз:
- шия (особливо, її задня поверхня);
- обличчя (на щоках, губах, носі, очах);
- зона між лопатками;
- живіт;
- волосиста частина голови (зокрема, за вухом і на мочці вуха);
- зона куприка, сідниці, пах і статеві органи.
Найчастіше, атероми діагностують на голові. Оскільки, саме тут найбільш інтенсивно продукується секрет сальних залоз.
Симптоми атероми:
- щільне утворення під шкірою округлої форми;
- чіткі межі утворення;
- різні розміри – від величини горошини до курячого яйця й більше;
- утворення спаяно в одній точці зі шкірою;
- безболісність і рухливість під шкірним покривом;
- утворення заповнене густими білими або жовтуватими масами.
Іноді пухлиноподібне утворення може бути оточене щільною капсулою та може тривалий час перебувати в стані щільної кісти з формою подібною до кулі.
Ускладнення
Тривале існування епідермальної кісти може призвести до багатьох несприятливих наслідків.
Основними несприятливими наслідками атероми є її запалення й подальше нагноєння з утворенням абсцесу. Виражене запалення при нагноєнні атероми викликає сильні болі, почервоніння та набряклість тканин навколо кісти, підвищення температури тіла й загальне погіршення стану.
Зрідка атерома, що нагноїлася, може самостійно "розкриватися". При цьому з ранки виділяється гній і з'являється смердючий запах.
Вкрай рідко відбувається переродження атероми в злоякісне утворення.
Діагностика
На консультації у дерматолога лікар з'ясовує особливості появи й подальшого розвитку атероми, призначає дерматоскопію, вибирає найбільш оптимальний метод лікування.
Діагностувати атерому допомагає комп'ютерна томографія в поєднанні з пункційною біопсією і наступним мікроскопічним дослідженням пунктату.
Диференціальна діагностика атероми проводиться з ураженням лімфатичних вузлів при туберкульозі, злоякісними утвореннями ретикулоендотеліальної системи, пухлинними хворобами кровотворного апарату, аденолімфомами слинних залоз, абсцедуючими лимфоузлами та ін. медичними проблемами, схожими за своєю симптоматикою.
Лікування
Основний спосіб лікування атероми – це хірургічне втручання. Зараз існують різні хірургічні методи видалення кісти, зокрема малотравматичні й малоінвазивні. Вибір способу видалення атероми залежить від її розміру, місцезнаходження, загального стану організму пацієнта.
Хірург може провести операцію в умовах поліклініки. При складній локалізації, великих розмірах, значних гнійних процесах видалення атероми краще проводити в умовах стаціонару.
Лікування атероми:
- хірургічне видалення атероми;
- радіохвильове видалення атероми;
- кріодеструкція;
- електрокоагуляція;
- лазерне видалення.
Показанням до оперативного втручання є значний розмір атероми, бажання отримати гарний естетичний ефект.
Профілактика атероми
Нині, надійних заходів попередження атероми немає.
Уникнути посиленої секреції сальних залоз допоможе дієта, що виключає вживання великої кількості вуглеводів і тваринних жирів, раціональне харчування з переважанням овочів і фруктів, профілактичний прийом вітамінних комплексів.
Важливо дотримуватись правил особистої гігієни, загартовувати організм, а також своєчасно лікувати запальні захворювання.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Хто лікує атерому?
Не відкладайте візит до дерматолога, якщо помітили, що на шкірі з'явилося якесь утворення, воно росте, навколо випадають волоски, виділяється внутрішній вміст, змінилася консистенція, форма, контури стали розмитими, чи стали помітними ознаки приєднання інфекції.
З'явилися ознаки атероми, потрібна консультація хорошого дерматолога? Пройти необхідну діагностику та лікування атероми в Києві в клініці МЕДІКОМ ви можете вже сьогодні (райони Оболоні й Печерська). Телефонуйте й дізнавайтеся: як можна видалити атерому без операції!
Сертифікати
Вiдгуки
Скажу чесно: я безладний пацієнт. Намацав якось у себе на спині потовщення типу кульки. Думаю, треба сходити до лікаря. І так і не сходив. То часу немає, то багато роботи. У міських клініках постійна тиснява, крики, нервозний стан. То аналізи чекаєш у черзі, то сидиш за напрямком до вузькопрофільного фахівця. Але шишка почала рости. Я перейнявся тим, що її треба показати хірургу. Поспішаючи знайшов клініку Медіком. Не пам'ятаю навіть, звідки почув про цей лікувальний заклад. Був на прийомі у лікаря Приймака Артема Валентиновича. Здав призначені ним аналізи. Все нормально, зробили мініоперацію. Швидко та якісно, я навіть не очікував такої швидкості лікарів. Ось і думаю зараз, чому я раніше не звернувся в Медіком...
Мені сподобався прийом у лікаря Приймака Артема Валентиновича. Він приймає у Медіком по вул. Василя Тютюнника, 37/1. Клініка доглянута та чиста.
Я хочу сказать большое спасибо Закордонец Валентине Петровне. Мне показался она хорошим врачом, внимательная и квалифицированная.
До хірургів, які працюють у клініці Медіком на пр-т Героїв Сталінграда, я потрапив випадково. Намацав у районі спини потовщення. Лікарі визначили проблему, тепер після здачі аналізів та виконання процедур її вирішуватимуть.
Приймак Артем Валентинович консультировал меня по моей проблеме в клинике Медиком. Я сдала анализы, теперь жду результата. Доктор грамотный.
Я потрапила на прийом до Гедеон Інни Володимирівни. Одразу зрозуміло, що справжній професіонал. Направила мене на аналізи, пояснила, що робити далі. Мені все сподобалося.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків