Носова кровотеча: причини, симптоми та перша допомога
Раптова носова кровотеча може налякати кожну людину, особливо, коли стикаєшся з нею вперше. Носова кровотеча — це патологія, при якій кров з пошкоджених судин витікає через ніздрі або стікає по глотці. Не можна ставитися до цього стану легковажно, адже таке поширене явище, як кров з носа (епістаксис), відноситься до гострих станів. А значить, може знадобитися невідкладна медична допомога. Знайти причини носової кровотечі і швидко усунути їх допоможуть в клініці МЕДІКОМ (Оболонь, Печерськ).
Види носових кровотеч
Джерело кровотечі з носа може розташовуватися в будь-якому відділі носової порожнини. Найчастіше кровотеча спостерігається з однієї половини носа.
Носову кровотечу класифікують за локалізацією:
- передня, коли страждають дрібні судини (капіляри);
- задня носова кровотеча при пошкодженні великих судин.
Передня кровотеча з носа не є небезпечною і, як правило, припиняється самостійно. Для купірування задньої необхідна кваліфікована медична допомога. У даному випадку кров не витікає з ніздрів, а потрапляє по стінці носоглотки в травний тракт.
Існує також поділ за періодичністю епізодів:
- одноразові;
- рецидивні;
- звичні.
За інтенсивністю кровотечі розрізняють епістаксис:
- незначний (кілька мл);
- помірний (в межах 200 мл);
- сильний (з втратою крові 1000 мл і більше).
Помірні та сильні носові кровотечі можуть призвести до ускладнень і загрози для життя. Для їх припинення потрібно терміново звернутися до лікаря.
Носова кровотеча: причини виникнення
Передня перегородка в носі забезпечена безліччю дрібних судин, стінки яких відносно легко пошкоджуються. Цьому сприяють:
- пересихання слизових оболонок;
- механічні пошкодження, удари;
- сильне сякання;
- утворення пухлин;
- запалення ЛОР-органів;
- підвищена температура;
- стрибки артеріального тиску;
- гормональні порушення;
- застосування деяких медикаментів (антикоагулянтів, судинозвужувальних препаратів);
- вживання алкоголю, наркотиків;
- судинні патології, хвороби крові.
Також провокувати носову кровотечу можуть хірургічні втручання, виразки при сифілісі та туберкульозі, геморагічні діатези, гемофілія, лейкоз, ретикульоз. Підсилюють ризик носових кровотеч:
- гіпо- та авітамінози;
- підвищене фізичне навантаження;
- баротравми (у скелелазів, дайверів, військових).
Серед рідкісних причин носової кровотечі називають синдром Рандю-Вебера-Ослера, синдром Марфана, викривлену або перфоровану перегородку, атеросклероз і артеріосклероз (у літніх людей), потрапляння стороннього тіла в порожнину носа.
Клінічні прояви та симптоми носової кровотечі
Основний симптом носової кровотечі — виділення крові з носа або її потрапляння в носоглотку. Найчастіше патологія виникає несподівано. Однак багато пацієнтів відзначають ранні ознаки носової кровотечі:
- головні болі;
- «зірочки» в очах;
- відчуття свербіння в носі;
- непритомний стан;
- шум, закладеність у вухах;
- емоційне збудження;
- запаморочення, дезорієнтація;
- блідість шкірних покривів.
При попаданні крові в глотку ознаками носової кровотечі зазвичай стають криваве блювання, частий пульс, занепад сил, скачки артеріального тиску, підвищене потовиділення.
Особливості носової кровотечі при вагітності
Судина в носі може лопнути на будь-якому терміні вагітності, але частіше таке явище спостерігається в третьому триместрі. Як правило, це наслідок васкуляризації порожнини носа в поєднанні з підвищеним рівнем естрогену. При вагітності кров з носа може текти з таких причин:
- підвищений артеріальний тиск;
- нестача кальцію і вітаміну К;
- підвищена температура;
- сильний токсикоз;
- гормональні зміни, що роблять судини крихкими;
- нежить.
Також носова кровотеча у вагітних провокує пересушена слизова, застосування назальних засобів і дефіцит поживних речовин. Головне в таких випадках — проконсультуватися з лікарем і переконатися, що стан не пов'язаний із серйозними патологіями та порушеннями у плода.
Особливості носової кровотечі у дітей
Основні причини носової кровотечі у дітей — підвищена проникність судинних стінок і порушення коагуляції. Епістаксис у дитини може початися:
- на фоні інфекції;
- при стоншенні слизової;
- при соматичних захворюваннях;
- внаслідок патологій судин і крові;
- при травмі або сторонньому предметі в носовому проході;
- через стреси, навантаження, тепловий удар;
- через недостатню вологість в приміщенні.
Іноді кровотечу викликають пошкодження судин позапорожнинного типу (внутрішньочерепних, в придаткових пазухах або носоглотці). Тому може знадобитися рентген носових пазух для дітей і знімок порожнини черепа. Нерідко відзначається епістаксис нез'ясованої етіології.
Перша допомога при кровотечі з носа у дитини аналогічна заходам для дорослих. Важливо поводитися спокійно і не піддаватися паніці. Після зупинки крові потрібно звернутися за консультацією до дитячого отоларинголога. У медцентрі МЕДІКОМ проблемою займуться кваліфіковані лікарі з багаторічним досвідом роботи. Наші фахівці знають, як лікувати носову кровотечу, і використовують для цього інструменти експертного класу, розраховані на пацієнтів юного віку.
Ускладнення при носовій кровотечі
Наслідки носової кровотечі можуть бути важкими. При рясному епістаксисі у людини розвивається геморагічний шок, посилюється задишка, відбувається втрата свідомості. Потім губи і шкірні покриви кінцівок набувають синюватого відтінку, стають холодними. У пацієнта падає тиск, зникає пульс. Можливий летальний результат. Часті і тривалі кровотечі викликають дегенеративні зміни слизової, призводять до анемії і зниження імунітету.
Перша допомога при кровотечі з носа
Якщо епізоди повторюються часто, в першу чергу, потрібно проконсультуватися з лікарем. У випадках, коли кров з носа не зупиняється більше 15 хвилин, слід викликати невідкладну допомогу. При носовій кровотечі клінічні рекомендації наступні.
- В очікуванні медичної допомоги потерпілого потрібно посадити. Голову підтримують вертикально, трохи нахиливши її вперед. Бажано збирати кров в посудину для визначення кількості крововтрати. Забороняється лягати, закидати голову, сякатися, пити гаряче.
- Ніс і комірцеву зону потрібно охолодити за допомогою холодного рушника або будь-якого іншого компресу. Можна змочити тампон перекисом водню (3%) і помістити в передній відділ носа. Ватяну кульку потрібно знову зволожити перед витяганням.
Як зупинити кров з носа, якщо під рукою нічого немає? Слід притиснути ніздрю до носової перегородки на 10-15 хвилин і дихати ротом. Якщо потерпілий — гіпертонік, потрібно виміряти йому артеріальний тиск і, при необхідності, дати прописані лікарем препарати.
Діагностика носової кровотечі
Діагностика полягає у визначенні місця пошкодження судини. Рясна носова кровотеча може поширитися на обидві ніздрі. Але, як правило, пацієнт може точно вказати, звідки почала текти кров. У процесі огляду встановлюється тривалість явища, уточнюються можливі провокуючі фактори і вжиті заходи. Також важлива інформація про попередні кровотечі, їх результат і супутні захворювання.
Джерело епістаксису переднього відділу видно при прямому обстеженні (фарингоскопії або риноскопії). Для складних випадків застосовують фіброскопію. Діагностика носової кровотечі може включати:
- коагулограму;
- аналіз крові та сечі;
- УЗД внутрішніх органів;
- електрокардіографію;
- рентген носових пазух і навколоносових порожнин черепа;
- КТ і МРТ.
Як лікувати носову кровотечу?
Існує механічний, медикаментозний і хірургічний спосіб зупинки носової кровотечі.
При невеликому епістаксисі ситуативно використовують серветки. Не рекомендується закидати голову і проводити тампонаду. Можна використовувати помірно холодний компрес.
Рясну або тривалу кровотечу можна зупинити тільки в кабінеті лікаря за допомогою відповідних методик: тампонади з кровоспинними препаратами, гемостатичних губок.
Якщо консервативними методами зупинити кров не вдається, вдаються до хірургічного лікування. Після ангіографії проводиться емболізація судин. При носовій кровотечі рекомендовані:
- електрокоагуляція;
- лазерна хірургія;
- радіохвильовий метод;
- кріокоагуляція.
Якщо носова кровотеча відбувається на фоні порушення згортання крові, пацієнту прописують гемостатики.
Яка послуга вас цікавить?
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Профілактика носової кровотечі
Профілактичні заходи зводяться до виконання простих рекомендацій. Вони однакові для дітей і дорослих:
- чхати з відкритим ротом;
- приймати ліки суворо за інструкцією;
- не здирати присохлі скоринки;
- не сякатися часто і сильно при алергіях і застудах;
- носити шолом під час занять травматичними видами спорту;
- застосовувати засоби захисту органів дихання на шкідливих виробництвах;
- попереджати лікаря про епістаксис при призначенні коагулянтів.
Не можна пропускати профогляди, а при схильності до кровотеч (щоденні епізоди) варто записатися на консультацію отоларинголога.
Питання-Відповідь
Що робити, коли постійно йде кров з носа?
Алгоритм зупинки кровотечі з носа такий:
- Займаєте пряме положення.
- Нахиляєте голову трохи вперед.
- Виконуєте зупиняючу дію шляхом затискання ніздрів на 10-15 хвилин. Дихайте при цьому ротом.
- Прикладаєте до перенісся холодний компрес, якщо кров йде рясно і не зупиняється або кровотеча відкривається знову, викликайте невідкладну допомогу.
Які аналізи необхідно здати при носовій кровотечі?
Носова кровотеча буває самостійною патологією, тобто епістаксисом, або симптомом інших захворювань. При частій появі крові з носа слід здати аналізи на її згортання і пройти повне обстеження. Коагулограма дозволить оцінити показники системи гемостазу, щоб встановити причини кровотеч.
Як зміцнити судини при носових кровотечах?
Зміцнити судини в носі допоможуть промивання сольовим розчином або спеціальним аптечним спреєм. Також варто зміцнити організм в цілому за допомогою прийому вітамінів. Можна пити рослинні відвари, які підвищують міцність капілярів. Існують і спеціальні процедури фізіотерапії за допомогою апарату для зміцнення судинних стінок.
Як зупинити носову кровотечу в домашніх умовах?
При кровотечі з носа слід сісти рівно, трохи нахиливши голову вперед, розстебнути комір і ремінь. Для купірування кровотечі в домашніх умовах можна прикласти до перенісся пакет з льодом або мокрий рушник. Це сприяє усуненню кровотечі.
Чому у літніх людей йде кров з носа?
Літні люди частіше стикаються з носовими кровотечами. Це пов'язано з порушеннями згортання крові і гіпертонічними захворюваннями. Також вік впливає на розвиток системних хвороб. Звертайтеся за консультацією до терапевта, щоб отримати призначення для лікування.
Чому не можна закидати голову при носовій кровотечі?
У разі кровотечі з носа необхідно прийняти положення сидячи з рівною спиною і нахилити голову вперед. Якщо закидати її назад, то кров буде потрапляти в горло, що викличе кашель і блювоту. Це тільки посилить тиск в капілярах і погіршить ситуацію.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує носову кровотечу?
Діагностикою та терапією епістаксису займається ларингооторинолог (ЛОР). Комплексне лікування носової кровотечі в Києві можна пройти в клініці МЕДИКОМ. План терапії підбирається індивідуально і орієнтований на повне одужання пацієнта. Професіоналізм фахівців медцентру і комфортні умови перебування в медустанові гарантують ефективність лікування з мінімумом психологічних і фінансових втрат. Записатися на консультацію до лікаря можна в зручний час.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
711. Радіохвильова коагуляція судин при рецидивуючій кровотечі 1 сеанс
|
500 грн
запис на прийом
|
645. Обробка лікарською речовиною судини, що кровоточить у носовій перегородці
|
400 грн
запис на прийом
|
1970. * Лазерна коагуляція судин слизової носа при носових кровотечах (1 процедура / 1 сторона)
|
2000 грн
запис на прийом
|
5360. * Коагуляція судин зони Кісельбаха носової перетинки радіохвильовим методом
|
7500 грн
запис на прийом
|
Ліцензії та сертифікати
Виїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).
Вiдгуки
У сина трапилася носова кровотеча, викликали невідкладну допомогу з клініки Медіком. Добре, що тут працює швидка допомога! Ви дуже допомагаєте людям! Дитині зупинили кров і порекомендували обстежитися. Обслуговування і ставлення сподобалося, особливо уважний і доброзичливий підхід до маленьких пацієнтів, які часто бояться лікарів. Подальшу діагностику теж будемо проходити тут.