exit
search serach
Можно ли вылечить коксартроз?
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Чи можна вилікувати коксартроз?

При перших ознаках захворювань суглобів рекомендуємо звернутися до клініки МЕДІКОМ, підрозділи якої знаходяться в районах Печерська та Оболоні Києва. Для точного розуміння, наскільки успішно можна вилікувати коксартроз, наші кваліфіковані й досвідчені фахівці завжди проводять ретельну діагностику та вивчають анамнез пацієнта. І тільки маючи максимальну кількість даних, призначають курс терапії та реабілітації. До того ж всі аналізи й дослідження наші пацієнти проходять в одній будівлі. Тому що у нас для цього є все необхідне обладнання.

Коксартроз — це один з видів артрозу, який сприяє прогресуючому розвитку дегенеративно-дистрофічних змін і поступовому руйнуванню тазостегнового суглоба. Захворювання болюче, тому пацієнти намагаються обмежувати себе в русі. Значне руйнування кістково-хрящових структур викликає атрофію навколишніх суглоб м'язів, уражена кінцівка стає коротшою.

Ця патологія зазвичай розвивається після 40 років, але в останні роки захворювання значно помолодшало. Статистика доводить також, що жінки страждають від коксартрозу частіше.

Прояви коксартозу

Для визначення цієї хвороби в медичній літературі також використовують терміни: деформуючий артроз (або ДОА), остеоартроз, артроз тазостегнового суглоба.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Залежно від ураження коксартрозом одного або двох суглобів захворювання буває одностороннім або двостороннім.

Залежно від вираженості структурних порушень суглобового апарату виділяють ступені коксартрозу:

  • I — одиночні та невеликі остеофіти, структура головки стегнової кістки не змінюється;
  • II — остеофіти на всіх поверхнях вертлюжної западини й виходять і за краї хрящової губи, головка стегнової кістки зміщується доверху та її обриси стають нерівними;
  • III — велика кількість остеофітів, значне збільшення розмірів, деформація головки стегнової кістки.
Відкрити Згорнути down

Етіологія

Причини артрозу тазостегнового суглоба досить різноманітні:

  • ендокринні патології;
  • порушення метаболізму;
  • вивих;
  • травма тощо.
Відкрити Згорнути down

З причин коксартрозу виділяють дві форми захворювання:

  • первинний (ідіопатичний) — невідомої етіології;
  • вторинний — з'являється внаслідок інших виявлених патологій.

Ідіопатичний тазостегновий артроз часто поєднується з супроводжуючими поразками, як-от гонартроз, остеохондроз.

Артроз тазостегнового суглоба також може розвинутися через додаткові фактори:

  • сильне і постійне навантаження на спину під час занять спортом або роботи;
  • викривлення хребетного стовпчика: кіфозу, сколіозу, їх поєднання;
  • плоскостопість;
  • ожиріння;
  • порушення мікроциркуляції через гіподинамію, сидячу роботу, ендокринні порушення тощо;
  • похилий вік.
Відкрити Згорнути down

У спадок від батьків до дітей захворювання передаватися не може. Однак на генетичному рівні передаються деякі ендокринні патології або особливості в будові скелета і хрящової тканини. Тому фахівці не виключають спадкову схильність до коксартрозу у дітей, якщо кровні родичі мають подібні генні порушення.

Відкрити Згорнути down

Патогенез коксартрозу

Щоб краще зрозуміти процес виникнення та розвитку захворювання, потрібно вивчити будову тазостегнового суглоба. Отже, кісткове зчленування сформовано головкою стегнової кістки та вертлюжною западиною підвздошної кістки. Під час руху людини головка обертається всередині нерухомої западини, завдяки чому суглоб може обертатися, згинатися й розгинатися.

Патогенез коксартозу

Поверхня кожної кістки, що утворює суглоб, покрита спеціальним прошарком з гіалінового хряща. Рідина всередині суглобової порожнини дозволяє кісткам всередині суглоба ковзати й не тертися, а також послаблює навантаження на суглоб, викликане тиском корпусу тіла. Проте якщо вона, внаслідок будь-яких патологій або зовнішніх несприятливих факторів, стане густою і почне всихати, то і функції руху суглобових кісток будуть викликати дискомфорт, біль, а самі поверхні кісток через тертя — деформуватися. Що і собі призведе до зміни довжини ноги, а при прогресуванні артрозу тазостегнового суглоба — до викривлення хребта.

Відкрити Згорнути down

Чи можна вилікувати коксартроз

На I–II стадіях для лікування може бути достатньо комплексу консервативних методик і рекомендацій з регулювання харчування та рухової активності. У разі прогресування захворювання хворому стає важче пересуватися, що на певному етапі може призвести до інвалідизації. У таких випадках повернути рухливість суглобу повною мірою може допомогти тільки ендопротезування.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви коксартрозу

Основні симптоми коксартрозу дуже болючі й створюють дискомфортні відчуття у зоні тазостегнового суглоба, стегна і паху. Вираженість болю та інших проявів захворювання визначаються ступенем ураження суглобових поверхонь:

I ступінь

На першій стадії ознаки коксартрозу виникають періодично, найчастіше після тривалої ходьби або довгого стояння на ногах. Біль відчувається в основному в зоні тазостегнового суглоба, рідше болить у стегні та коліні.

Щоб вгамувати біль, людині достатньо відпочити. При цьому хода хворого залишається колишньою, змін не спостерігається.

II ступінь

Хворобливі відчуття посилюються і з'являються навіть у стані спокою. Біль може віддавати в пах або стегно. З часом до симптомів коксартрозу додається накульгування, яке виникає після надмірного навантаження. Больові відчуття обмежують рухи у тазостегновому суглобі.

III ступінь

Болі стають сильнішими й виникають не тільки після денної активності або фізичного навантаження. Іноді хворий через ці відчуття пробуджується під час нічного сну. Ходити стає дуже важко, і пацієнту доводиться використовувати тростину. Обсяг рухів у суглобі істотно обмежується. М'язи стегна, сідниці та гомілки атрофуються. Ці зміни призводять до зменшення довжини кінцівки та постійного накульгування.

Під час ходьби для компенсації змін у довжині ноги хворому доводиться нахиляти корпус тулуба в бік ураження. Нахил викликає ще більше навантаження на пошкоджений суглоб, посилення болю та швидше руйнування кісткових структур. Щоб усунути больовий синдром, хворому доводиться приймати сильнодіючі знеболювальні засоби, проте навіть вони не дають тривалого результату.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу коксартрозу під час вагітності

Перебіг коксартрозу під час вагітності залежить від того, на якій стадії патології виникла гестація і як швидко прогресує захворювання. Саме тому всім жінкам з цією патологією рекомендується планувати зачаття після попередньої консультації з лікарем.

Вагітність може сприяти прогресуванню артрозу тазостегнового суглоба через такі причини:

  • гормональні зміни — призводять до більшої нестабільності суглоба;
  • збільшення ваги — підвищує навантаження на поверхні суглоба і прискорює їх руйнування;
  • дефіцит поживних речовин — сприяє прискореному руйнуванню хрящової тканини в суглобі;
  • прийом деяких препаратів — доводиться скасовувати при гестації.

Багато лікарських препаратів, які використовуються для лікування коксартрозу, небезпечні для здоров'я майбутнього малюка. Тому ліки призначати повинен тільки лікар.

Вагітну з коксартрозом має спостерігати також ортопед-травматолог, а за необхідності й ревматолог. Залежно від тяжкості захворювання жінка отримує рекомендації про зниження фізичної активності (особливо, починаючи з другого триместру). На I стадії коксартрозу скасовується вживання всіх препаратів, крім вітамінно-мінеральних комплексів і безпечних для майбутньої дитини біологічно активних добавок. Якщо необхідно, пацієнтці можуть призначити фізіотерапевтичні процедури. Прийом безпечних для плоду знеболювальних засобів на II–III стадії коксартрозу призначається тільки лікарем.

Пологи також створюють значне навантаження на уражений суглоб. Для зниження ризиків більшості жінок рекомендується кесарів розтин.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Наслідки коксартрозу виникають у тому випадку, якщо не почати своєчасне лікування. Хвороба прогресує, і людині стає складно рухатися, вона починає кульгати.

Ускладнення коксартрозу суттєво погіршують якість життя і можуть спровокувати появу інвалідності. Негативний вплив на стан здоров'я виявляється також тривалим прийомом сильнодіючих анальгетиків.

Відкрити Згорнути down

Діагностика коксартрозу

У разі появи ознак коксартрозу слід звернутися до ортопеда-травматолога. Діагноз встановлюється на підставі даних огляду пацієнта та рентгенографії. У деяких випадках для більшої деталізації змін проводиться УЗД, КТ, МРТ і пункція суглоба.

Якщо потрібно, лікар призначить пацієнту додаткові дослідження і консультації профільних фахівців: ревматолога, ендокринолога, фтизіатра тощо. Важливо виявити першопричини коксартрозу і почати їх паралельне лікування.

При диференційній діагностиці коксартрозу виключаються захворювання, як-от гонартроз, корінцевий синдром при остеохондрозі, вертельний бурсит, реактивний артрит і хвороба Бехтерєва.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Яким буде лікування коксартрозу, залежить від ступеня ураження кістково-хрящових тканин суглоба. На ранніх стадіях (I–II) можна застосувати консервативну терапію. Щоб поліпшити можливості пацієнта в пересуванні або відновити рухливість суглоба на запущених стадіях, рекомендується тільки хірургічне лікування.

Обсяг рухової активності та необхідність користуватися тростиною або милицями лікар рекомендує кожному пацієнту індивідуально. Хворим потрібно уникати перевищення ваги та боротися з ожирінням, не перебувати в одній і тій же позі тривалий час, вживати достатню кількість рідини, дотримуватися дієти та регулярно виконувати індивідуально підібраний комплекс вправ.

Відкрити Згорнути down

Медикаментозна терапія

Медикаментозне лікування передбачає призначення препаратів:

  • хондропротекторних;
  • міорелаксантів;
  • судинних;
  • глюкокортикоїдів та ін.
Відкрити Згорнути down

Така терапія дає змогу усунути больові відчуття, зупинити запальний процес, відновити кровообіг і живлення тканин суглоба.

Для лікування коксартрозу можуть застосовуватися препарати у вигляді мазей, пластирів, таблеток або ін'єкцій. Для заповнення об'єму суглобового мастила та поліпшення стану хряща можуть виконуватися внутрішньосудинні ін'єкції гіалуронової кислоти.

При сильних болях препарати вводять у самі судини або у вигляді ін'єкційних блокад. Також у клініці МЕДІКОМ пропонується нова методика для полегшення болів, як-от карбокситерапія — ін'єкції медичного вуглекислого газу.

Відкрити Згорнути down

Дієта

У разі коксартрозу також важливо стежити за своєю вагою, оскільки від неї залежить навантаження на суглоби. Щоб скорегувати та збалансувати надходження в організм необхідних вітамінів і мікроелементів, лікар може порекомендувати дієту, основою якої буде споживання продуктів і можливо прийом добавок з Омега-3, колагеном. Водночас потрібно відмовитися від деяких звичних продуктів, страв і напоїв, наприклад: кави, алкоголю, надмірного споживання вуглеводів, їжі з ароматизаторами, підсилювачами смаку, стабілізаторами тощо. Їжа повинна бути корисною, свіжоприготовленою та з натуральних продуктів.

Відкрити Згорнути down

Фізіотерапія

Для посилення ефективності медикаментозного лікування призначають різні фізіопроцедури:

  • ЛФК;
  • масаж;
  • магнітотерапію;
  • електрофорез;
  • фонофорез;
  • УХТ;
  • електростимуляцію;
  • механотерапію;
  • аплікацію лікувальних грязей;
  • бальнеотерапію та ін.
Відкрити Згорнути down

У період ремісії призначається санаторне лікування.

Операції при коксартрозі

Якщо консервативні методи терапії не дають належних результатів або хвороба виявляється запущеною, лікар рекомендує хірургічне лікування коксартрозу.

Операція на тазостегновому суглобі при коксартрозі проводиться в плановому порядку. Після виконання операції призначається курс реабілітації пацієнта.

Вид операції при коксартрозі для кожного пацієнта визначається індивідуально і залежить від конкретного клінічного випадку. Найбільший ефект сьогодні показує ендопротезування суглоба, яке у 95 % дозволяє відновлювати функції кінцівки. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, які стосуються носіння протезу, то термін його служби сягає в середньому 15–20 років.

Відкрити Згорнути down

Профілактика коксартрозу

Для профілактики коксартрозу необхідно:

  • намагатися уникати травм;
  • не допускати гіподинамії;
  • боротися із зайвою вагою;
  • правильно дозувати фізичні навантаження;
  • виконувати всі рекомендації лікаря при лікуванні травм, дисплазії та інших вроджених аномалій;
  • правильно і вчасно коригувати порушення постави або плоскостопість;
  • своєчасно лікувати хронічні захворювання.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як зрозуміти, що болить тазостегновий суглоб?

Основні симптоми коксартрозу — це відчуття болю в області тазостегнового суглоба. Через біль у стегні та коліні стає складно рухатися. У хворого одна кінцівка стає коротшою, тому змінюється хода та з'являється кульгавість. На ранній стадії болі при артрозі тазостегнового суглоба тупі, пульсуючі, виникають періодично. На 2 і 3 стадії хворобливі відчуття посилюються, стають інтенсивнішими. Біль стає постійним та не минає у стані спокою. Щоби виявити ступінь ураження головки стегна, суглоба, локалізацію кісткових розростань, призначається рентгенографія.

Чому під час вагітності болить тазостегновий суглоб?

Збільшене навантаження на опорний апарат, надлишкова вага та нестача в організмі кальцію можуть провокувати болі в тазостегновому суглобі під час вагітності. Больові відчуття в цій частині вагітні також відчувають внаслідок дисфункції лобкового симфізу, зміщення органів черевної порожнини внаслідок постійного збільшення матки, активації гормонів прогестерону й естрогену, які регулюють роботу всієї репродуктивної системи. Під дією цих гормонів м'язи у вагітної жінки розслабляються, хрящі стають м'якшими, підвищується еластичність сухожиль, спостерігається ослаблення зв'язок. З одного боку організм готується до розродження, але з іншого — в області тазостегнового суглоба з'являються хворобливі відчуття. Про будь-який дискомфорт або появу болю потрібно повідомити лікаря-гінеколога. Ведення вагітності з ранніх термінів до пологів допоможе уникнути негативних і складних ситуацій.

Які вправи можна робити при коксартрозі?

При коксартрозі забороняється робити будь-які вправи, що стосуються руху тазостегнових суглобів. Категорично не можна присідати та крутить ногами, робити активні згинання та розгинання. До протипоказання захворювання також належать тривалі піші прогулянки та рекомендується уникати різких рухів. Ретельно переглянути фізичне навантаження можна під час консультації у ортопеда-травматолога.

Як зняти гострий біль у тазостегновому суглобі?

Поява болю в тазостегновому суглобі може бути пов'язаною з вагітністю, ревматоїдними захворюваннями, артрозами й артритами, інфекційними ураженнями суглобів і ін. Лікування безпосередньо залежить від причин, що викликали хворобливі відчуття. Гострий біль знімають за допомогою медикаментозного знеболення.

Чи можна відновити тазостегновий суглоб?

Можливість повного відновлення функцій тазостегнового суглоба при коксартрозі безпосередньо залежить від ступеня ураження суглоба та навколишніх тканин. Для відновлення тазостегнового суглоба використовують медикаментозне лікування (хондропротектори, внутрішньосуглобові ін'єкції, НПЗЗ тощо), фізіотерапевтичні процедури й оперативне лікування.

Як накладати тейп на тазостегновий суглоб?

Коксартроз характеризується хворобливими відчуттями в області тазостегнового суглоба різного ступеня вираженості. Для зняття болю при коксартрозі ортопед може рекомендувати тейпування — хрестоподібне накладання на тазостегновий суглоб тейп-стрічок. Накладають тейпи тільки фахівці, тому що необхідно дотримуватися основних правил тейпування. Суглобу обов'язково надається комфортніше фізіологічне положення, стрічки накладаються в нерухомому стані. Спочатку лікар накладаює закріплюючі тури, а тейп рівномірно розпрямляється в процесі накладання. Правильно накладений тейп не спричиняє дискомфорту, незручності, хворобливих відчуттів.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує коксартроз?

У клініці МЕДІКОМ працюють виключно професіонали. Лікуванням коксартрозу в Києві, у підрозділах клініки на Печерську та Оболоні, займаються кращі ортопеди-травматологи міста. Якщо у вас захворювання прогресує, ви хочете уточнити діагноз або просто проконсультуватися з будь-якого питання, оператори нашого кол-центру допоможуть обрати фахівця і запишуть до нього на прийом на зручний час.

comment 49
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 5
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 10
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
comment 12
Приткова Ганна Вадимівна
Лікар-ревматолог вищої категорії, дитячий ревматолог, к.м.н.
comment 0
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 23
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Вiдгуки

18.07.2022 08:41
Алла Кучер

Хороша пізнавальна стаття

08.05.2022 15:07
Михайло

Дуже інформативна стаття

19.05.2021 14:54
Єлизавета

Відмінна стаття, два роки тому поміняла суглоби, ходжу, танцюю, на погоду болить, але терпимо.

26.04.2021 11:13
Андрей Владимирович

Спасибо автору за разъяснения и советы.

03.04.2021 19:23
Василиса

Информация в самую точку, не могу решится на операцию, но и боли больше терпеть не могу.

14.03.2021 16:17
Олег Николаевич

Информативно.

23.02.2021 21:47
Арсеній

Дякую за поради та корисну інформацію.

29.01.2021 20:18
Константинова Аліна

Спасибі, є про що задуматися.

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down