exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Сколіоз
36. Консультація дитячого ортопеда
1300 грн.
Дитячий
Більше Згорнути down

Лікування сколіозу в Києві

Латеральна кривина хребта, частіше відома як сколіоз, є станом, який відноситься до групи дефектів постави тіла. Сколіоз – це відхилення від анатомічної осі всього хребта або його сегмента у фронтальній площині, що стає причиною вторинних змін в кістково-м'язовій системі та розміщенні внутрішніх органів. Сколіоз найчастіше виникає у дітей під час інтенсивного зростання, але іноді зустрічається й у дорослих.

Відкрити Згорнути down

Класифікація сколіозу

Існують такі види сколіозу:

1. Функціональний.
Означає викривлення, при яких не виявлено постійних змін в структурі хребта. Такі стани повністю зворотні та можуть бути виправлені напругою м'язів, що контролюють поставу.

2. Структурний тип.
Викривлення хребта, при якому виявлені фіксовані зміни. Може бути кісткового, нейрогенного і м'язового походження.

3. Ідіопатичний сколіоз.
Стосується майже 90% всіх дефектів постави. Його формування викликано нестачею фізичної активності та неправильною поставою в положенні сидячи.

Крім цього, сколіоз диференціюють за:

  • локалізацією (грудний, поперековий, шийний);
  • кількістю дуг кривини;
  • ступенем механічного згладжування;
  • розміром кута викривлення;
  • віковими групами.

Сколіоз, що виникає у дорослих і літніх людей, є результатом дегенеративних змін і зазвичай означає не тільки порушення постави, а й погіршення загального стану хребта.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Сколіоз є дефектом постави, що викликає зміни зовнішнього вигляду хребта. В результаті цього захворювання хребет не дугоподібно зігнутий, а більше схожий на літеру S, C, Z (в залежності від кількості дуг викривлення). Патологія з'являється в ранньому дитинстві й тоді найкраще піддається лікуванню. Сколіоз найчастіше викликаний відсутністю руху і сидінням в незручному становищі. Дуже часто сколіоз посилюється в період статевого дозрівання.

Відкрити Згорнути down

Додаткові причини сколіозу – вроджений дефект або ускладнення інших захворювань:

  • Дитячих операцій на грудях
  • Перенесених плевритів
  • Церебрального паралічу
  • Пухлин кісток
  • Вродженої вади серця
Відкрити Згорнути down

Патогенез

В результаті причинного фактора порушується баланс стабілізуючих систем хребта, що, в свою чергу, призводить до формування сколіозу.

В одному сегменті хребта утворюється бічний вигин, який називається первинним вигином. Структурні зміни формуються дуже швидко, що завжди супроводжується обертанням хребта вздовж довгої осі. Активний розвиток сколіозу припиняється, коли завершується ріст хребта – у дівчаток це відповідає віку 15-16 років, у хлопчиків – 17-18 років. Хоча викривлення хребта активно не збільшується після зростання, воно може незначно погіршуватися. З'являються ознаки сколіозу – біль, втома, зниження рухів в результаті прогресуючих дегенеративних змін.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви сколіозу

Перші симптоми сколіозу можна помітити самостійно, проте для цього потрібне ретельне спостереження за дитиною.

Захворювання можна запідозрити, якщо:

  • лопатки злегка виступають;
  • один бік спини має опуклість;
  • плечі та стегна не співпадають (спостерігається зміщення в бік);
  • при поширеному сколіозі одна нога може бути коротшою за іншу;
  • талія більш виражена з одного боку.
Відкрити Згорнути down

При виявленні симптомів сколіозу, необхідно йти до сімейного лікаря, щоб підтвердити або виключити діагноз і, при необхідності, пройти подальше діагностування.

 

Особливості захворювання у дітей

Найчастіше, сколіоз діагностується під час планового медичного обстеження у дітей і підлітків. Перші зміни можна помітити самостійно, коли одяг починає не підходити – блузка на талії починає ставати нерівною, а штанина на одній нозі довша за іншу.

Крім того, плече або стегно можуть бути трохи вище протилежного боку. У більшості випадків сколіоз не є болючим. Якщо хвороба приймає дуже тяжку форму, вона може вплинути на правильне функціонування серця і легенів, що призводить до задишки та болю в грудях.

У цьому віці дитячий ортопед призначає дитячий масаж. Також може бути рекомендована фізіотерапія для дітей. Обов'язково, для регулярного виконання, підбирається комплекс вправ ЛФК для дітей.

Відкрити Згорнути down
Детский массаж
Дитячий масаж
Лечебная физкультура (ЛФК)
Лікувальна фізкультура (ЛФК)
Детский ортопед-травматолог
Дитячий ортопед-травматолог
Физиотерапия детям
Фізіотерапія для дітей

Ускладнення

Без лікування, наслідки сколіозу можуть призвести до погіршення якості життя пацієнта. На додаток до подальших дегенеративних змін, розвиваються неврологічні проблеми, які є небезпечним наслідком сколіозу. Виникає ризик трансформації грудної клітини, що може призвести до здавлення внутрішніх органів (переважно, легенів і серця). Все це призводить до недостатності кровообігу, що є прямою загрозою життю.

Відкрити Згорнути down

Діагностика викривлення хребта

Діагностика сколіозу заснована на ортопедичному огляді та рентгенограмі хребта. Зазвичай робляться передньо-задні та бічні знімки, які потім ретельно аналізуються. Щоб призначити правильне лікування, необхідно визначити стадію розвитку патології та зробити прогноз. Для цього важливо визначити первинний і вторинний вигин (або вигини).

Інший спосіб – це тест Риссера. Він заснований на явищі паралельного розвитку хребта і тазу. На початковому етапі сколіоз ледь помітний – його розпізнають тільки проникливі батьки та рентгенологи після рентгенографії грудної клітини, призначеної за іншими показниками. При діагностиці сколіозу під час шкільного огляду, характерними симптомами є більше випинання однієї з лопаток, наявність випуклості грудної або поперекової частини з одного боку при нахилі вперед.

Відкрити Згорнути down

Лікування сколіозу

Метою лікування сколіозу є усунення або зменшення кривини хребта, а якщо це неможливо – зупинка подальшого прогресування захворювання. Залежно від стану пацієнтів та ступеню розвитку сколіозу, лікування може бути консервативним або хірургічним. Операція при сколіозі показана при високому ступені кривини, який не піддається корекції за допомогою ортопедичних пристосувань.

Консервативне лікування сколіозу включає методи, призначені для зміцнення м'язового корсету хребта. В першу чергу, це підвищення фізичної активності, виконання спеціальних вправ для зміцнення спини. При лікуванні застосовується мануальна терапія, а для розслаблення м'язів – рефлексотерапія.

ЛФК при сколіозі може проходити у формі групових та індивідуальних занять. Заняття в басейні також дуже добре сприяють лікуванню сколіозу.

Вправи залежать від того, чи був у пацієнта лівобічний або правобічний сколіоз. При цьому, використовуються відповідним чином обрані асиметричні вправи. У більш складних випадках виправдане застосування ортопедичних корсетів і коригувальних брекетів. При куту кривини >60° потрібна хірургічна корекція дефекту за допомогою імплантації металевих пристроїв.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Після успішно проведеної терапії, необхідно спостереження у сімейного лікаря або ортопеда. Спеціаліст при контролі ефективності лікування оцінить всі неприродні вигини хребта, нерівності талії та інші деформації, перевірить симетрію тіла, щоб бачити чи знаходяться стегна і плечі на одній висоті, діапазон руху і силу м'язів. Після цього виноситься рішення про одужання або необхідність продовження лікування.

Відкрити Згорнути down

Профілактика сколіозу

Профілактика сколіозу в значній мірі заснована на корекції побутових умов:

  • діти зі сколіозом повинні спати на жорсткому матраці, на відносно невеликій подушці;
  • стул на робочому місці повинен бути добре профільованим і регульованим;
  • стіл повинен бути прямокутним, а його висота повинна відповідати зросту дитини;
  • ноги повинні щільно прилягати до підлоги, а передпліччя повинні спиратися на стільницю.
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує викривлення хребта

Який лікар лікує сколіоз і проводить контроль стану? Після постановки діагнозу сімейним лікарем або педіатром, пацієнти зі сколіозом одержують направлення до ортопеда або хірурга, що спеціалізується на корекції хребта. Крім того, може знадобитися консультація фізіотерапевта, невролога і вертебролога (за показаннями).

 

Сколіоз – це підступне захворювання, яке в певний момент може істотно погіршити життя людини. Дуже важливо своєчасно почати лікування сколіозу. В м. Київ ретельну діагностику й ефективне лікування проводять досвідчені ортопеди-травматологи клінік МЕДІКОМ. Наші підрозділи на Оболоні та Печерську оснащені всім необхідним обладнанням, яке дозволяє в точності діагностувати стан пацієнта і розробити максимально ефективну схему лікування. Довірте здоров'я кращим фахівцям!

comment 49
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 24
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 8
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 11
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 1
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 24
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Вiдгуки

11.08.2020 14:51
Александра Д

Полностью согласна с автором. Спасибо за хорошую статью )

07.07.2020 16:05
Оксана Вахрушева

У меня по жизни девиз: “Движение - это жизнь”. К счастью, у меня со спиной нет проблем. И статья классная! Спасибо.

25.05.2020 18:14
Маевский Денис

Спасибо за статью! Помните, что для позвоночника хорошо далеко не всякое движение. Сколько травм от тренировок и профессиональных заболеваний!

20.03.2020 19:26
Рыжий Лис

мне помог исправить сколиоз только спорт! Смотрел специальные упражнения, стал ежедневно делать зарядку. Сейчас намного все лучше. Следите за осанкой! это не только здоровье спины, но и общее хорошее самочувствие.

18.01.2020 20:11
Павел Быковский

Спасибо за информацию. Уже не впервый раз нахожу у вас ответы на интересующие вопросы.

27.12.2019 08:47
Юлия Костина

Хочется все-таки понять сколиоз и сутулость это одно и тоже? Я, например, слышала, что сколиоз может передаваться генетически (разве такое возможно?), но заметила, что мой ребенок (дочери сейчас всего 5 лет) все время сутулится, хотя и напоминаю постоянно, что надо выпрямиться.

13.11.2019 12:03
Татьяна В

Интересно и полезно. Спасибо.

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down