exit
search serach
Лікування лактостазу

Лактостаз: причини, профілактика, лікування

Лактостаз – це дисфункціональний стан лактуючої грудної залози, застій молока в протоках молочних залоз, в основі якого лежить невідповідність процесів молокоутворення та молоковіддачі. Найбільш часто захворювання розвивається у жінок, на протязі від декількох днів до 6 тижнів після пологів.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

Виділяють 2 види лактостазу:

 • первинний або «фізіологічний» – виникає в період формування лактаційної функції;
 • вторинний або патологічний – розвивається на тлі первинного запалення.

Вторинний лактостаз можна розглядати як премастит, який вимагає негайного кваліфікованого лікування.

Лактостаз
Відкрити Згорнути down

Причини лактостазу

Існує кілька поглядів на причини лактостазу:

 1. Первинне зниження рефлексу молоковіддачі.
 2. Низька нервово-м'язова збудливість області альвеоли та соска.
 3. Розлади гуморального регулювання функцій грудної залози.

Однією з поширених причин розвитку патологічного процесу є недостатнє вироблення гормонів, що регулюють скорочення проток грудної залози та вироблення молока, що є наслідком неправильного способу грудного вигодовування. У перші дні після народження дитини на сосках можуть з'явитися болючі тріщини, які ускладнюють зціджування та порушують техніку вигодовування.

Вироблення грудного молока і його виділення по протоках молочної залози регулюють гормони пролактин і окситоцин, які виробляються гіпофізом. При порушенні смоктання та нерегулярному прикладанні до грудей в гіпофіз надходить невірна інформація, що веде до недостатнього синтезу гормонів, зниження лактаційної функції та застою молока в протоках.

Відкрити Згорнути down

Фактори, що провокують розвиток лактостазу:

 • особливості будови грудної залози та сосків (вузькі протоки, плоска або втягнута форма сосків);
 • переохолодження;
 • сильні удари грудної залози;
 • психоемоційне напруження;
 • фізична перевтома;
 • звичка спати на животі;
 • носіння тісного та незручного бюстгальтера;
 • рання відмова від грудного вигодовування;
 • передчасне догодовування малюка.

Недоношена та слабка дитина не має достатньо сил, щоб повністю звільняти груди від молока під час годування, що також може призвести до застою молока.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Лактація – це сукупність процесів, що забезпечують лактаційні функції грудної залози. Ці функції формуються з 2 по 10 день після пологів. Нормальна лактація залежить від відповідності вироблення залозою молока здатності його накопичити та виділити.

У ситуаціях, коли функція секреції випереджає процес накопичення та виведення молока, розвивається первинний лактостаз. Ємнісна система ще остаточно не сформована, а молоко прибуває, в результаті грудні залози огрубають.

Накопичувальна здатність залози регулюється нейрогуморальною системою. При наповненні залози молоком тонус епітеліальних клітин, що знаходяться в стінках проток, знижується, що обумовлює значне накопичення молока без збільшення тиску.

Якщо накопичувальна та похідна функції у своєму становленні сильно відстають від секреторної функції, спостерігається посилене накопичення молока. Розтягування проток веде до порушень в транспортуванні молока – розвивається лактостаз.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

На перші ознаки лактостазу вказує нетипове виділення молока: при зціджуванні воно виходить тонкою цівкою, без натиску, з перервами. Дитина під час годування вередує, нервує, швидко втомлюється, через нетривалий час знову хоче їсти.

Клінічні симптоми лактостазу проявляються через 1-2 дні:

 • нагрубання грудної залози;
 • молоко стає важко зціджувати;
 • при зціджуванні жінку турбує відчуття розпирання всередині залози;
 • молочна залоза стає щільною та болючою;
 • в залозі промацуються ущільнені ділянки, над якими з'являється венозний малюнок;
 • ущільнені ділянки можуть змінювати форму та положення;
 • біль в пахвовій області.
Відкрити Згорнути down
Застій молока

Ускладнення лактостазу

Негативним наслідком лактостазу є утворення гнійного запального вогнища в грудній залозі. Застій молока викликає утруднення венозного та лімфатичного відтоку, який веде до набряку проток, альвеол, строми залози. Через тріщини та ранки в соску в тканини залози потрапляють мікроби, які починають посилено розмножуватися в багатому живильному середовищі, в результаті чого розвивається мастит.

Часто мастит супроводжується гіпергалактією (підвищена секреція молока).

При гіпергалактії добре розвинені місткісна та евакуаційна функції. Однак, тривалий механічний тиск молока на залозу призводить до травмування епітеліальних стінок проток і інфікування.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика лактостазу починається з фізикального огляду, пальпації молочних залоз, збору загального анамнезу. Для правильної постановки діагнозу використовують лабораторні та інструментальні методи діагностики.

Лабораторні методи діагностики лактостазу:

Відкрити Згорнути down
Консультация гинеколога
Консультація гінеколога
Консультация маммолога
Консультація мамолога
УЗД молочних залоз
УЗД молочних залоз
Консультант по грудному вскармливанию
Консультант з питань грудного вигодовування

При запущених і ускладнених формах лактостазу проводиться пункційна біопсія грудей з подальшим гістологічним і цитологічним вивченням біоптату. Також, при лактостазі проводиться УЗД молочних залоз і диференціальна діагностика лактостазу з раннім маститом.

 

Лікування лактостазу

Лікування лактостазу направлено на звільнення проток молочних залоз від застою молока та налагодження його нормальної секреції.

Нормалізувати вироблення молока можна, дотримуючись правил грудного годування та зціджування:

 1. Завершувати годування зціджуванням (можна використовувати молоковідсмоктувач).
 2. Зціджувати молоко бажано не частіше 3 разів на день (зціджування не обов'язково, якщо в ньому немає гострої необхідності).
 3. Зціджувати трохи молока перед годуванням.
 4. Частіше годувати дитину з груді, ураженої лактостазом.
 5. Після повного одужання від зціджування молока краще відмовитися.

Медикаментозне лікування лактостазу включає введення препаратів, що регулюють вироблення окситоцину та пролактину, симптоматичну терапію, підтримуюче та седативне лікування. При підозрі на розвиток гнійних процесів призначають антибіотики.

При лактостазі рекомендовано проводити фізіотерапевтичні процедури та масаж грудей. Відновити лактацію та поліпшити кровопостачання допомагають електрофорез, УВЧ, ультразвукова терапія, магнітотерапія, світлотерапія.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Народження дитини – відповідальний і важливий момент в житті будь-якої жінки. До появи дитини потрібно добре підготуватися. Така підготовка включає різного роду курси, на яких навчають правильному догляду за новонародженим, правилам поводження з малюком, основам грудного вигодовування тощо. Чималу роль відіграє самоосвіта майбутньої мами.

Основна профілактика лактостазу – правильне годування дитини:

 • раннє прикладання новонародженого до грудей (найкраще відразу після народження);
 • дивитися, щоб дитина під час смоктання повністю захоплювала сосок з ареолою;
 • нижня губа дитини при охопленні соска повинна бути трохи вивернута назовні;
 • під час годування підтримувати груди знизу, щоб дитині було легше смоктати;
 • годувати дитину за вимогою;
 • прикладати дитину по черзі до кожної з грудей.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Яка може бути температура при лактостазі?

Температура при лактостазі може підвищитися до 38-39 градусів. Проте варто враховувати, що така температура зафіксована при вже запущеному стані лактостазу. Спроби годування грудьми можуть трохи зменшити симптоми. Підшкірні ущільнення не завжди болючі.

Чи потрібно збивати температуру при застої молока?

Лактостаз - це застій молока у грудях, який виникає у жінок під час лактації. Одноразове підвищення температури до 38-39 градусів не вимагає збивання. У випадку цього стану жінці, яка годує, рекомендується консультація фахівця з грудного вигодовування.

Дитину також може оглянути педіатр, неонатолог. Якщо симптоми погіршуються (біль у грудях, підвищення температури, почервоніння шкіри), рекомендується прийом нестероїдних протизапальних препаратів, консультація мамолога, хірурга, ультразвукове дослідження молочних залоз для виявлення ознак маститу.

Як довго триває застій молока?

Тривалість лактостазу може становити 1-5 днів. При цьому дозволяється годування. Якщо застій молока не проходить самостійно протягом цього часу, він може перейти в мастит - запалення.

Що треба робити при лактостазі?

Перша допомога при лактостазі має включати наступні дії:

 • зробити теплий компрес або душ, тепло допоможе розширити протоки;
 • масаж грудей;
 • годувати дитину.

Також важливо правильно прикладати до грудей

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Джерела

 • Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань
 • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
 • Клінічні протоколи на засадах доказової медицини
Відкрити Згорнути down
Експерт у напрямку:

Лікар-хірург, мамолог вищої категорії, к.м.н.

Який лікар лікує лактостаз?

Якщо ви помітили симптоми лактостазу, обов'язково треба звернутися за консультацією до педіатра, мамолога, гінеколога або консультанта по грудному вигодовуванню. Це допоможе уникнути розвитку важких ускладнень. Поліклініки МЕДІКОМ, розташовані в районах Оболонь і Печерськ, пропонують сучасні методи лікування лактостазу в Києві. Записуйтеся на консультацію: наші лікарі допоможуть повернути здоров'я та в повній мірі насолодитися радістю материнства!

 

У центрі МЕДІКОМ вас чекають найкращі лікарі в Києві. Наші фахівці залишать тільки позитивне враження, завдяки своєму професіоналізму і великому клінічному досвіду.

comment 18
Іванкова Оксана Миколаївна
Лікар-хірург, мамолог вищої категорії, к.м.н.
comment 47
Піскун Ольга Валеріївна
Завідуюча гінекологічним відділенням стаціонару, лікар акушер-гінеколог, гінеколог-хірург
comment 14
Бондаренко Марія Сергіївна
Лікар-педіатр, консультант з грудного вигодовування

Вiдгуки

22.02.2023 08:45
Ольга

Хочу висловити вдячність хірургу з клініки Медіком Іванковій Оксані Миколаївні. Прибігла до неї із застоєм молока, температурою. Думала, що візьмуть аналізи та робитимуть операцію. Все обійшлося медикаментозним лікуванням. Дякую.

19.01.2023 13:11
Пронько Олеся

Піскун Ольга Валеріївна - спеціаліст, який приймає у Медіком. Лікарка мені сподобалася, грамотна, спокійна. Моя проблема була делікатною, не висвітлюватиму її, лікаря рекомендую.

06.11.2022 12:33
Карина Сергеевна

Я с проблемой лактостаза обратилась сначала в государственную поликлинику к маммологу. Потом поняла - гиблое дело. Пошла в Медиком, не ошиблась. Спасибо Иванковой Оксане Николаевне!

30.09.2022 16:27
Інна

Народила дитину, почалися проблеми із застоєм молока. Я не знала, що таке буває. Інтернетом вичитала про клініку Медіком. Пішла до Бондаренко Марії Сергіївни, консультанта з грудного вигодовування. Фахівець вона непогана, можу рекомендувати.

11.09.2022 18:14
Тетяна В.

Я була у клініці Медіком на прийомі у Бондаренка Марії Сергіївни. Вона консультант із грудного вигодовування. Приймає по пр-ту Героїв Сталінграда, 6Д. Реально допомогла вирішити проблему із лактостазом. Можна до неї звертатися, непоганий фахівець.

17.08.2022 15:59
Олена Білокорович

Я була у лікаря Піскун Ольги Валеріївни з лактостазом. Дуже сподобалася лікарка. Уважно вислухала, дала рекомендації та направлення на аналізи. Тепер завжди ходитиму до клініки Медіком.

10.06.2022 21:02
Галина Олеговна

Моя история достаточно драматичная. Я женщина тонкой душевной организации, ответственно подхожу к своему здоровью. Родила ребенка, но что-то случилось с молоком, думала что просто пропало как бывает у мам первенцев. Но сейчас много разных смесей, не проблема. Я даже не переживала. Но тут мое собственное здоровье начало шалить. Повысилась температура, а бюст, простите, стал как каменный. Мне важна моя внешность, в конце концов. Стала думать, что же делать, искать клинику. Нашла Медиком. Переживала, что буду долго ждать приема, а при моем состоянии здоровья это недопустимо. Но я была приятно удивлена. Меня быстро приняли. Врач - просто волшебница. Ее зовут Бондаренко Мария Сергеевна. Доктор учтива, вежлива. Словом, приятный человек во всех отношениях. Специалист мне подробно все объяснила. И это очень важно. Кроме того, в моей непростой жизненной ситуации, направила на консультацию к хирургу. Меня принял Гаврилов Григорий Александрович. Врач очень опытный. Он успокоил меня и дал назначения. Я поняла, что необходимо предпринимать, а моя проблема хорошо лечится. Спасибо всем специалистам, буду приходить еще!

03.05.2022 17:43
Юля Ткач

Проблеми з молоком та його застоєм у мене почалися ще у пологовому будинку. Звичайні лікарні не надто звертають увагу на проблеми матусь. Що їм до мене? Я гадала, що робити. Після пологів стала активно шукати спеціаліста з грудного вигодовування. Молока було мало, груди боліли. Коротше, всі фарби життя після пологів. Настрій був не дуже добрим. Недосип, відсутність нормального годування, біль у грудях. Самі розумієте. Ще у палаті пологового будинку через інтернет знайшла клініку Медіком. Думаю, треба йти до лікаря, який спеціалізується на грудному вигодовуванні. Знайшла лікаря Бондаренко Марію Сергіївну, яка надала мені на прийомі вичерпні рекомендації. Вона приймає у двох адресах, дивіться, де комусь зручніше, я особисто була на Героїв Сталінграда 6д. Візит до цього лікаря реально зробив мене щасливішим після пологів. Однак мені зараз ще потрібна консультація хірурга. Як ви вважаєте, куди я піду? Звісно, у клініку Медіком. Я вже націлилася на консультацію, але вирішую якого спеціаліста вибрати, читаю відгуки. Та й, напевно, кожен розуміє, що маленька дитина вимагає до себе увагу і час. Але й про своє здоров'я забувати не можна. Тож обов'язково продовжу лікування!

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down