exit
search serach
Коліно бігуна

Коліно бігуна: симптоми та лікування

Коліно бігуна — це синдром іліотибіального тракту, що характеризується сильними больовими відчуттями і скутістю рухів. Патологія являє собою запальний процес або розрив фасції, яка розташована на зовнішній поверхні стегна. Унаслідок подібної спортивної травми в людини розвивається хондромаляція надколінка — розм'якшення хрящової тканини.

Сильні болі в коліні та надколінку мають ще одну назву — пателлофеморальний больовий синдром. Його етіологія дещо інша, але симптоми і методи терапії схожі з синдромом іліотибіального тракту. Тому в непрофесійному середовищі обидві ці проблеми відомі під назвою "коліно бігуна".

Відкрити Згорнути down

Причини коліна бігуна

Найчастіше синдром, іменований "коліном бігуна", проявляється в людей, які займаються активними видами спорту. Спровокувати появу патології здатні сильні навантаження на ноги. Вони і є основною причиною коліна бігуна.

Особливо схильні до появи синдрому іліотибіального тракту такі групи людей:

 • футболісти;
 • велосипедисти;
 • бігуни;
 • баскетболісти;
 • волейболісти.
Відкрити Згорнути down

Максимально велика ймовірність виникнення патологічного процесу в людей, які займаються бігом. У 67 % із них спостерігається іліотибіальний синдром.

Коліно бігуна виникає й у людей, які ведуть недостатньо рухливий спосіб життя. Слабкі м'язи ніг не здатні витримувати навантаження, переносячи весь тиск тіла на колінні суглоби. Результатом може стати пателофеморальний больовий синдром або інші проблеми з суглобами коліна.

коліно бігуна
коліно бігуна

У групі ризику перебувають:

 • люди з ожирінням;
 • зайняті на сидячій роботі;
 • хворі, які втратили можливість ходити;
 • люди, які нехтують лікарськими рекомендаціями про необхідність щоденних помірних фізичних навантажень.

У спортсменів причинами, що спричиняють синдром "коліно бігуна", можуть стати:

 • тривалий біг по звивистій місцевості;
 • недотримання техніки бігу або інших фізичних вправ;
 • частий біг похилою площиною, що збільшує навантаження на ноги;
 • невилікувані спортивні травми колін;
 • жорстке, некомфортне спортивне взуття;
 • слабкі м'язи стегна і гомілки;
 • неправильно складений тренувальний план із різким підвищенням навантаження.

Нерідко синдром коліна бігуна з'являється у людей, в анамнезі яких присутні травми (вивихи, розтягнення) і вроджені аномалії скелетно-м'язової системи.

Патогенез коліна бігуна

Іліотибіальний тракт являє собою сухожилля, що підсилює поздовжню фасцію стегна. У нижній частині він з'єднується з великогомілковою і сесамоподібною кісткою, а також із сухожиллям двоголового стегнового м'яза.

Коліно бігуна виникає через часте тертя між клубово-великогомілково-поперековим трактом і внутрішнім виростком стегнової кістки, під час багаторазового руху коліна. Коли суглоб згинається, сухожилля зміщується назад, уздовж зовнішнього виростка стегнової кістки.

Якщо сполучнотканинне утворення надто жорстке або сильно напружене, воно треться об виступаючу частину кістки, таким чином спричиняє сильне подразнення і провокує початок запального процесу. Хрящові тканини руйнуються і піддаються деформації, відбувається процес хондромаляції.

Відкрити Згорнути down

Ознаки коліна бігуна

Самостійно визначитися з діагнозом у разі болю в нозі не вийде, тому що ознаки коліна бігуна схожі на прояви інших патологій цієї частини опорно-рухового апарату.

Коліно бігуна — симптоми:

 • сильний біль, набряки в області суглобів стегна і коліна;
 • хрускіт у колінних чашечках, що особливо часто з'являється в ранкові години;
 • нездатність повністю випрямити ногу і нормально ходити.

Больовий синдром найчастіше з'являється під час ходьби, спортивних занять, підйому важких предметів. Особливо сильний дискомфорт відчувається в момент руху вниз по похилій поверхні. При прогресуванні хвороби симптоми коліна бігуна проявляються навіть у стані спокою.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення та наслідки коліна бігуна

Така проблема, як коліно бігуна, може спричинити не лише дискомфорт, а й низку доволі серйозних ускладнень.

Наслідки коліна бігуна бувають такими:

 • виникає постійний хрускіт у колінах;
 • область коліна періодично набрякає;
 • періодично з'являються суглобові болі, особливо під час змін погоди;
 • стає неможливо переносити тривалі навантаження на ногу;
 • присутня м'язова слабкість у ділянці таза і колін;
 • людина починає кульгати.
Відкрити Згорнути down

Діагностика коліна бігуна

Під час проведення діагностики коліна бігуна велику увагу приділяють зовнішньому огляду пацієнта. Спеціаліст проводить пальпацію колінних чашок, тазостегнових суглобів, а також пальпує фасції - м'язові зв'язки. 

коліно бігуна мрт
коліно бігуна мрт

Під час натискання на проблемну ділянку пацієнт відчуває біль. Обстеження великогомілкової кістки виявляє її горбистість і наявність пухлини в місці з'єднання зв'язки з коліном. На запальний процес вказує почервоніння шкіри.

Ще один дієвий спосіб переконатися в наявності синдрому "коліна бігуна" - провести тест Обера. Для цього пацієнта кладуть на бік (якщо болить права нога, то на ліву і навпаки). Здорову ногу згинають у коліні й тазостегновому суглобі. Спеціаліст фіксує таз хворого, відводить його травмовану кінцівку назад уздовж тіла, випрямляє й опускає її вниз. За наявності іліотибіального синдрому нога або не зможе опуститися повністю, або дасть про себе знати біль у коліні.

Далі призначається рентген суглобів стегна і коліна. Для більш повної картини пацієнту потрібно здати сечу і кров на загальний лабораторний аналіз.

Якщо у фахівця залишаються сумніви з приводу діагнозу, хворого відправляють на дослідження за допомогою ультразвукового обладнання та магнітно-резонансної томографії.

Крім обстеження, під час діагностики коліна бігуна дуже важливим є опитування пацієнта. Лікарю необхідно дізнатися, яким видом спорту займається хворий, як давно він відчуває біль у ногах, чи не має вроджених захворювань опорно-рухового апарату. Тільки отримавши відповіді на ці запитання, фахівець може поставити точний діагноз.

Відкрити Згорнути down
Рентгенографія
Рентген
Ортопедия и травматология
Ортопед-травматолог
МРТ коліна
МРТ колінного суглоба

Лікування коліна бігуна

Після того як діагноз визначено остаточно, необхідно підібрати метод лікування коліна бігуна з урахуванням тяжкості стану, наявних протипоказань і віку пацієнта.

Якщо хондромаляція не перейшла в запущену форму, лікарі призначають лікування консервативними методами, наприклад:

 • прийом протизапальних препаратів;
 • фізіотерапевтичні процедури, такі як магнітотерапія;
 • застосування знеболювальних засобів;
 • накладення лікувальних компресів;
 • лікування за допомогою лазера.

Тривалість курсу лікування коліна бігуна визначає тільки лікар. У його ж компетенції залишається підбір конкретних лікарських засобів, що оптимально підходять пацієнтові. Основна умова видимого результату лікування - спокій. Що менше навантаження на суглоби, м'язи і зв'язки ноги, то активніше йде процес загоєння.

Операції при коліні бігуна

Хірургічне втручання в разі коліна бігуна показане у випадках, коли запальний процес у суглобі не вдається зняти за допомогою ліків. Показаннями до операції може слугувати також нестерпний біль і запущена стадія патології.

Якщо без втручання хірурга не обійтися, хворого госпіталізують і беруть у нього всі необхідні аналізи. Потім повторно проводять УЗД і МРТ суглобів. Коли результати всіх досліджень отримані та враховані, призначається день операції, під час якої фахівець проводить пластику іліотибіального тракту або видаляє бурсу (синовіальну сумку).

Операція на коліні бігуна не відрізняється складністю і тривалістю. У 80 % випадків її результат повертає пацієнтові здоров'я.

Лікувальна гімнастика

Повернути коліну рухливість тільки за допомогою операції або лікарських засобів неможливо. Повністю відновити здоров'я можливо, займаючись спеціальною лікувальною гімнастикою.

Цей комплекс нескладних вправ призначає фахівець тільки після проходження курсу фізіотерапевтичного лікування і прийому прописаних препаратів. Заняття лікувальною фізкультурою при коліні бігуна спрямовані на зміцнення тазостегнових м'язів і розробку суглобів коліна.

Вправи лікувальної гімнастики:

 • стрибки на скакалці;
 • присідання біля опори;
 • перехресні махи ногами.

Пацієнт може почати заняття тільки тоді, коли в результаті терапії зникли біль і набряк у нозі.

Крім ЛФК дітям і дорослим із болями в колінах, лікарі рекомендують масаж. Він допомагає усунути набряки і щільності в сухожиллі.

Відкрити Згорнути down

Заходи реабілітації

Лікування коліна бігуна буде неповним без заходів реабілітації, що дають змогу м'язам і суглобам відновитися. Заходи зводяться до обмеження фізичних навантажень на тазостегновий і колінний суглоби, а також до відмови від спортивних занять на 1-2 місяці. Для зниження навантаження на колінний суглоб до мінімуму, бажано використовувати бандажі та підв'язки. Вони стануть у пригоді й пізніше, коли почнуться тренування.

В особливо складних випадках фахівець може назавжди заборонити пацієнтові активні заняття спортом. Додатковими реабілітаційними заходами можуть слугувати носіння ортопедичного взуття і заняття лікувальною гімнастикою.

Корисні при коліні бігуна розмірена ходьба, плавання, заняття на спеціально відрегульованому велотренажері. Перед початком занять обов'язково потрібно отримати консультацію лікаря.

Контроль вилікуваності коліна бігуна

Після проведення всіх лікувальних заходів більшість пацієнтів відчуває значне поліпшення стану. Однак у разі недотримання рекомендацій лікаря, біль і запалення можуть повернутися. При повторному зверненні будуть проведені всі необхідні дослідження та підібрана індивідуальна терапія.

Загалом коліно бігуна добре піддається терапії навіть за наявності сильного болю.

Відкрити Згорнути down

Профілактика коліна бігуна

Знизити ймовірність розвитку іліотибіального синдрому допоможе дотримання таких правил:

 • не можна різко піднімати важкі предмети, особливо з положення сидячи;
 • необхідно обов'язково давати невеликі щоденні навантаження на суглоби і м'язи ніг;
 • обов'язково виконувати розігрівальну розминку перед тренуваннями;
 • займатися спортом тільки у взутті з ортопедичними устілками;
 • знати правильну техніку виконання фізичних вправ і керуватися нею на заняттях;
 • не займатися спортом у разі відчуття дискомфорту і болю в ногах;
 • у разі повернення симптомів коліна бігуна невідкладно звертатися до лікаря.

Не варто затягувати з лікуванням проблем, що недавно проявилися. Що раніше буде виявлено патологію, то простіше повернути здоров'я.

Поради та рекомендації

Тренування обов'язково потрібно починати з розминки. Не варто нехтувати цим правилом навіть за браку часу. Це просте правило допомагає спортсменам уникнути серйозних проблем зі здоров'ям.

Якщо відчувається сильний біль у коліні, хрускіт суглобів та інші симптоми коліна бігуна, не потрібно намагатися ставити собі діагноз і лікуватися самостійно. Така поведінка може тільки погіршити стан.

При запущених формах хвороби не варто відмовлятися від хірургічного втручання. Ускладнення невилікуваного коліна бігуна можуть призвести до серйозних наслідків, зокрема інвалідності.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Які вправи можна робити при "коліні бігуна"?

Травми коліна часто зустрічаються у бігунів. У разі больових відчуттів необхідно обмежити, а іноді й виключити дії, що викликають біль у колінному суглобі. Перед початком лікування варто проконсультуватися з досвідченим лікарем-реабілітологом або фізіотерапевтом. Зазвичай на початковому етапі зміцнення м'язів-стабілізаторів рекомендують плавання. Крім того, до безпечних вправ належать:

 • ходьба по рівній поверхні;
 • аквааеробіка;
 • розтяжка;
 • еліптичний тренажер;
 • прямі й бічні підйоми ноги;
 • зовнішнє обертання стегна;
 • лікувальна фізкультура.

Якщо проблема почалася в дитячому віці, то в цьому разі існує спеціально розроблений комплекс ЛФК дітям.

Як часто можна знеболювати кортикостероїдами коліно бігуна?

У разі сильного болю пацієнту призначають медикаментозне лікування, зокрема препаратами, що містять кортизон, який має протизапальну дію. Ці препарати також є знеболювальними, дія ліків відбувається по накопиченню - через кілька днів після початку прийому, і триває кілька тижнів. Точний час залежить від конкретного випадку. Тому знеболювання кортикостероїдами, в гострому періоді, застосовують не частіше 1 разу на 2-3 тижні. Коли біль у коліні вщухне і спаде набряк, необхідно почати відновлення суглоба. Для цього застосовують спеціальні фізіотерапевтичні процедури. Також для мінімізації симптоматики використовують тейпування.

Як лікувати "коліно бігуна" нестероїдними протизапальними препаратами?

Одна з найпоширеніших травм у людей, які захоплюються бігом або тих, хто займається ним професійно, - це "коліно бігуна". За цього синдрому для мінімізації больових відчуттів застосовують нестероїдні протизапальні препарати. Такі медикаменти зменшують біль і запальний процес. Призначення лікування (підбір препаратів і тривалість прийому) здійснюється виключно лікарем. Тим, хто зіткнувся вперше з такою проблемою, як коліно бігуна, лікування призначається після консультації травматолога.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує коліно бігуна?

Лікуванням коліна бігуна займаються терапевт, ортопед, травматолог і невролог. Консультації саме цих фахівців обов'язково потрібно отримати при підозрі на наявність хвороби. Операції за необхідності робить хірург. У клініці МЕДІКОМ пацієнти можуть отримати якісну допомогу за наявності іліотибіального синдрому. Лікування коліна бігуна в Києві (підрозділи клініки на Оболоні та Печерську) проводиться не тільки із застосуванням медикаментів, а й за допомогою фізіотерапії.

Залишилися запитання? Замовте дзвінок або напишіть нам.

comment 45
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 20
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
comment 12
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
comment 5
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 8
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
comment 9
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 3
Проценко Володимир Вікторович
Лікар ортопед-травматолог, лікар-онколог вищої категорії, професор. Заслужений лікар України.
comment 17
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 8
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.

Виїзд по Києву та районамОбслуговуємо всі райони Києва та передмістя: Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

20.03.2024 17:43
Володимир

Щоб уникнути страшних хвороб у майбутньому, вирішив продіагностувати свої коліна в клініці «Медіком». Мене турбує хрускіт під час навантажень на суглоби та болі після тривалої ходьби. Ортопед провів діагностику, яка виявила пателофеморальний больовий синдром. Лікар призначив фізіопроцедури та мазі. Зараз пройшов тільки половину лікування, але можу сказати, що результат є. Думаю, далі буде ще краще.

31.01.2024 12:55
Ольга

У мене проблеми із зайвою вагою, через що страждають коліна. Проходжу лікування в Медіком 2 рази на рік. Фізіотерапія добре знімає запалення з утруднених суглобів. Буду звертатися сюди ж, щоб допомогли ще й із вагою розібратися.

06.11.2023 19:30
Євген-33

Почали «хрустіти» коліна, до того ж досить помітно та болісно. Звернувся в Медіком до ортопеда Сухань Р. В. Після рентгену він одразу призначив лікування та зменшити навантаження на коліна. Також рекомендував при болях прикладати холод, застосовувати нестероїдні мазі. І попередив, що відновлення буде не дуже швидким. Але я радий, що болі турбують менше.

16.08.2023 22:08
Андрій

Став помічати болі із зовнішнього боку коліна на пробіжках. Потім вони минали, але щоразу поновлювалися під час пробіжок або довгої ходьби. Записався на прийом до ортопеда-травматолога на Оболоні. Пройшов фізіотерапевтичне лікування з УВТ, мазав мазями. Дякую, що допомогли впоратися з моєю проблемою!

Показати ще 1

arrow

Всього 4 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down