Кіста в гайморовій пазусі: симптоми та методи лікування
Багато хто навіть не підозрює, що у верхньощелепній порожнині з'явилося кістозне утворення. Кіста в гайморовій пазусі — це куляста капсула з еластичними стінками та рідиною всередині. Ця патологічна структура найчастіше виявляється випадково під час скринінгових обстежень. Але, незважаючи на відсутність дискомфорту, кіста в носі — це доброякісне, але зовсім не невинне утворення. При підозрі на кісту в пазусі носа потрібна ретельна інструментальна діагностика. Клініка МЕДІКОМ має в своєму розпорядженні сучасне діагностичне обладнання і може надати цю медичну послугу з розшифровкою компетентними фахівцями.
Види кіст у навколоносовій порожнині
Кіста верхньощелепної пазухи різних розмірів та етіології зустрічається майже у 22 % обстежуваних. Кістозне утворення класифікується за структурою:
- істинна, або ретенційна — вистелена епітелієм та з ущільненими стінками (волокна сполучної тканини);
- хибна (псевдокіста) — утворена у внутрішньому шарі епітелію, без чіткої капсули;
- одонтогенна —- пов'язана зі стоматологічними проблемами;
- вроджена — та, що виникла через аномалію розвитку твердих тканин і слизової.
Існує поділ кіст гайморових пазух за типом вмісту капсули:
- слизова (мукоцеле);
- гнійна (піоцеле);
- серозна (гідроцеле);
- пневматизована, або повітряна (пневмоцеле).
Найчастіше діагностуються мукоцеле гайморової пазухи та кісти з гнійним вмістом. Найрідше виявляють пневмоцеле.
Кіста гайморової пазухи: причини появи
У слизовій пазусі розташовано безліч залоз. Коли протока закупорюється, мішечок, що вийшов, починає заповнюватися слизом, утворюючи кісту. Розвитку патології сприяють різні причини та фактори. Основні з них:
- гайморит (хронічний або часто повторюваний);
- стоматологічні проблеми (одонтогенна кіста верхньощелепної пазухи);
- травми обличчя;
- поліпи;
- алергія з гіперплазією слизової;
- вроджені аномалії.
Сприяють появі кісти баротравми, дефекти продукції слизу (підвищена в'язкість), імунодефіцитні стани.
Ознаки та симптоми кісти гайморової пазухи
Прихований безсимптомний перебіг може тривати багато років. Але за сприятливих умов розвитку патології виникають симптоми кісти гайморової пазухи. Кістозне утворення часто перешкоджає повному дренування пазух, що проявляється частими рецидивами синуситів. Це супроводжує закладеність носа, гугнявість, порушення нюху та носового дихання. Вранці часто хочеться прокашляться, «прочистити горло» через слиз, що скупчився за ніч, на задній стінці носоглотки. При інфікуванні вмісту капсули та запаленні кісти гайморової пазухи симптоматика схожа на прояв гаймориту (набряклість, виділення гною).
Ознаки кісти в носі стають більш вираженими зі збільшенням її розмірів:
- дискомфорт, відчуття розпирання з боку кісти;
- підвищений очний тиск (аж до періодичного двоїння в очах);
- головний біль;
- відчуття стороннього предмета всередині носового проходу;
- посилення болю при дотику;
- підвищення температури тіла;
- швидка стомлюваність, сонливість.
Болі в лицьовому відділі стають більш інтенсивними при нахилі або повороті голови. Нерідко біль віддає у скроні, очі, зуби. При компресії трійчастого нерва з'являються сильні мігрені, припухлості на обличчі. Може спостерігатись деформація лицьового скелета. Зміщена стінка носа заважає диханню. При стоншенні стінок пазухи відчувається типове потріскування при натисканні на щоку.
Кіста гайморової пазухи: ускладнення та наслідки
За певних умов кіста пазухи носа здатна загноїтися, передавити судини та нервові закінчення, спровокувати запалення ЛОР-органів, отит, бронхіт. Запущена кіста навколоносової пазухи може дати неприємні та важкі наслідки:
- асиметрію обличчя, деформацію лицьових кісток;
- демінералізацію, відмирання кісткових тканин;
- енофтальм, внаслідок стискання структури орбіт.
Розрив кісти гайморової пазухи може призвести до некрозу. Запалення, поширившись на мозкові оболонки, спричиняє менінгіт.
Діагностика кісти гайморової пазухи
Оскільки симптоматика патології часто не має яскравих специфічних ознак, потрібна ретельна діагностика кісти верхньощелепної пазухи та консультація досвідченого спеціаліста отоларинголога (дитячого отоларинголога).
Отоларингологія має в своєму розпорядженні кілька методів діагностики кісти в гайморовій пазусі. Кістозне новоутворення можна виявити за допомогою:
- пункції;
- рентгенографії;
- КТ, МРТ;
- ендоскопії гайморової пазухи.
Пункції кісти гайморової пазухи служать для оцінки вмісту капсули та уточнення діагнозу. Сучасна медицина також пропонує неінвазивні методи діагностики. Найбільш інформативна у цій ситуації комп'ютерна томографія у двох проекціях. Метод дає точну локалізацію та чіткі розміри кісти гайморової пазухи. За допомогою МРТ також можна виявити кісту, проте отримані дані будуть менш детальними.
Лікування кісти верхньощелепної пазухи
При діагнозі «кіста гайморової пазухи» лікування призначається індивідуально. За відсутності симптоматики, зазвичай, терапію не призначають, але пацієнт перебуває під динамічним наглядом. При необхідності лікар призначає препарати, що прибирають запалення, що знижують набряклість. Лікування кісти гайморової пазухи без операції проводиться за допомогою проколів для виведення накопиченого вмісту. Однак метод не відкидає рецидивів.
Не всі кісти у гайморових пазухах треба видаляти. Але якщо пацієнта починають турбувати болі, діагностовано велику кісту верхньощелепної пазухи (розміри для видалення — 6 см і більше), капсула зростає, то показано операцію. Оперативне лікування кісти в пазусі гайморової рекомендовано і при підготовці до імплантації зубів.
Операції з видалення кісти у гайморовій пазусі
Хірургічне втручання проводиться у плановому порядку у ЛОР-відділенні. Довгий час для видалення кісти з пазухи гайморової застосовувалася тільки гайморотомія — травматична операція з тривалим періодом реабілітації. В даний час у сучасних клініках перевага надається малоінвазивним втручанням:
- ендоскопічна операція;
- ендоназальна гайморотомія;
- мікрогайморотомія;
- лазерна ЛОР-хірургія.
Одним із найсучасніших способів є ендоскопічна хірургія з видаленням кісти гайморової пазухи через ніс чи рот. Операція має найнижчу травматичність, короткий відновлювальний період та можливість амбулаторного лікування. Ендоскопічне видалення кісти гайморової пазухи — один із провідних методів у дитячій ЛОР-хірургії. Також для висічення кісти верхньощелепної порожнини застосовують лазер. Промінь випаровує оболонку утворення, руйнуючи структуру капсули. Переваги методу очевидні — не має ризику крововтрати, мінімальний дискомфорт процесу, швидке відновлення після видалення кісти гайморової пазухи.
Профілактика кісти гайморової пазухи
Спеціальних профілактичних заходів немає. Однак, можна знизити ризик появи патології. Для цього слід вчасно лікувати зуби, зміцнювати імунітет, доліковувати інфекційні захворювання.
Також варто регулярно спостерігатись у отоларинголога, щоб не пропустити утворення або рецидив кісти гайморової пазухи.
Питання-Відповідь
Чи можна робити промивання носа при кісті?
Кіста у верхньощелепній пазусі (гайморовій) не є протипоказанням до процедури промивання носа. Один із найпростіших і найболючіших способів — метод «зозуля», який добре переноситься пацієнтами будь-якого віку.
Чи варто видаляти кісту в гайморовій пазусі?
Якщо немає жодних симптомів та проявів, то перевага надається тактиці вичікування. Але, здебільшого, найчастіше є вагомі свідчення до видалення кістозного утворення, оскільки консервативна терапія не може змусити кісту зникнути. Рішення про ЛОР-операцію приймається лікарем після ретельної оцінки ситуації.
Яким способом видаляють кісту з гайморової пазухи?
Сучасна медицина пропонує малоінвазивний метод хірургічного втручання для видалення кісти гайморової пазухи — мікрогайморотомію. Операція проводиться ендоскопічним способом, з мінімальною травматизацією та без тривалого періоду реабілітації.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Кіста верхньощелепної пазухи: до якого лікаря звернутися?
ЛОР-операції проводять не в кожній клініці. Для цього необхідна наявність кваліфікації та досвіду у ЛОР-хірурга та якісного оснащення. Видалення кісти гайморової пазухи у Києві якісно проведуть фахівці у сучасній, добре обладнаній клініці МЕДІКОМ на Оболоні. Використання надточних малоінвазивних методик видалення кісти гайморової пазухи, вартість послуг та медичний сервіс, які приємно дивують, доступні всім пацієнтам нашого медичного центру.
Телефонуйте за номером, вказаним на сайті, та записуйтесь на прийом до лікаря.
Сертифікати
Вiдгуки
Маю хронічний гайморит і це і так не дуже легке захворювання. А тут виявляється, що ще й такі ускладнення можуть бути... Дякую, що так детально описали симптоми та ознаки кісти в носі, буду тепер уважніше ставитися до свого здоров'я...
Не думала, що звичайний нежить може мати такі наслідки! Спасибі автору за докладну інформацію та слушні поради. У мене часто гайморит, але жодного разу лікар не запропонував рентген для діагностики. Вирішила сама записатись в МЕДИКОМ та зробити знімок про всяк випадок.
Очень люблю ваш сервис, частенько читаю статьи. Поразительно, как понятно написано!
Супер сервіс. Нещодавно натрапив на цей сайт, дуже багато корисної інформації. В наш час треба бути в курсі, і взагалі цікавлюся медициною, бо хотів бути лікарем. А по діагнозу мені минулого року уже вирізали кисту, але виросла знову. Наступного тижня іду на рентген у Медіком.
В детстве два раза вырезали аденоиды, а тут после 40 лет началась аллергия на амброзию и пыль. Постоянные капли, головная боль, расписание в носу. Пошла на обследование и показало кисту. Оперировали через рот. Приятного мало, зато теперь я свободно дышу.
У мене почалися головні болі, упав тиск. Сьогодні зробив рентген, виявили кісту, але в поліклініці точно лікуватися не буду. Шукав інфу про діагноз, натрапив на сайт Медіком, відмінна стаття. Записався на прийом до лора.
Показати ще 3
Всього 6 відгуків