
Як позбутися кардіосклерозу?
Кардіосклероз — це один з небезпечних проявів ішемічної хвороби серця, обумовлений розростанням сполучної тканини та формуванням рубця в серцевому м'язі та клапанах. В результаті патологічного процесу серце втрачає здатність до нормальної збудливості та скоротливості.
Класифікація патології
Однією з можливих класифікацій захворювання є розподіл за поширеністю патологічного процесу.
Види кардіосклерозу
- Вогнищевий — міокард уражається окремими вогнищами, які можуть бути дрібними (дрібновогнищева форма) і значними за площею (великовогнищева форма).
- Дифузний — сполучна тканина рівномірно розростається по всьому міокарду.
Залежно від причин виникнення кардіосклероз може бути атеросклеротичним (розвивається внаслідок атеросклерозу) і міокардичним (з'являється після міокардитів).
При коронарному атеросклерозі виділяють дифузний кардіосклероз (як наслідок ішемії та дистрофії міокарда) і вогнищевий, або постінфарктний кардіосклероз (розвивається після перенесеного інфаркту).
В результаті артеріальної гіпертензії розвивається дифузний фіброз, або дрібновогнищевий кардіосклероз. Дифузний фіброз можна розглядати як сполучну ланку між гіпертонічним пошкодженням серця та хронічною серцевою недостатністю.
Причини виникнення захворювання
Появі кардіосклерозу в більшості випадків передує будь-яке захворювання серця та судин (запальні процеси, інфекції, інфаркт, ішемія та ін.). В результаті патологічного процесу здорові м'язові клітини руйнуються, утворюються порожнини та осередки некрозу. На місці м'язової тканини формуються рубці зі сполучної тканини, яка заміщує пошкоджені та некротизовані ділянки міокарда.
Причини кардіосклерозу
- Міокардит
- Атеросклероз
- Стенокардія
- Інфаркт міокарда
- Гіпертонічна хвороба
- Ішемічна хвороба серця
- Ревматизм тощо
Зрідка зустрічається вроджений, або первинний кардіосклероз. Він з'являється при наявності деяких вроджених патологій (колагенозу, фіброеластозу).
Фактори, що сприяють розвитку кардіосклерозу серця
- алергіі;
- куріння;
- зайва вага;
- інфекційні захворювання;
- емоційні потрясіння та стреси;
- малорухливий спосіб життя;
- зловживання алкоголем;
- генетична схильність;
- надмірні фізичні навантаження протягом тривалого часу.
Клінічні прояви
Найчастіше кардіосклероз розвивається безсимптомно. Перші ознаки кардіосклерозу проявляються у вигляді аритмій різного ступеня. При дифузному ураженні вони супроводжуються симптомами серцевої недостатності.
В процесі розвитку захворювання у хворого знижується працездатність, з'являються задишка та прискорене серцебиття, спочатку тільки при фізичному напруженні, а при прогресуванні захворювання і більш серйозному ураженні — при звичайній ходьбі.
Симптоми кардіосклерозу
- задишка;
- гіпертонія;
- нічний кашель;
- зниження діурезу;
- набряки ніг;
- тяжкість в правому підребер'ї;
- порожнинні набряки;
- порушення ритму в роботі серця;
- ниючий або колючий біль в області серця.
Атеросклеротична та вогнищева форми схильні до прогресування, тому з часом симптоми кардіосклерозу стають більш вираженими й мають ознаки серцевої недостатності.
Ускладнення
Кардіосклероз змінює нормальне функціонування серцевого м'яза, при якому спостерігається порушення збудливості та провідності. Захворювання є найбільш частою причиною розвитку різних видів аритмій: екстрасистолії (частіше шлуночкової), миготливої аритмії, блокади серця.
Наслідки кардіосклерозу
- пороки серця;
- розширення порожнин серця;
- хронічна аневризма серця;
- передсердно-шлуночкова блокада;
- важкі форми тахікардії.
Діагностика кардіосклерозу
На консультації лікар-кардіолог особливу увагу приділяє наявності в анамнезі патологій серцево-судинної системи. При фізикальному обстеженні може бути виявлено збільшення печінки, набряки, скупчення рідини в черевній і плевральній порожнинах.
Лабораторні показники при діагностиці кардіосклерозу мало інформативні, оскільки немає специфічних лабораторних ознак захворювання.
Інструментальні дослідження при кардіосклерозі
- електрокардіографія (ЕКГ);
- ехокардіографія (ЕхоКГ);
- холтерівське моніторування;
- сцинтиграфія міокарда;
- магнітно-резонансна томографія (МРТ) серця;
- велоергометрія.
Як позбутися кардіосклерозу?
Лікування кардіосклерозу комплексне і спрямоване на уповільнення розвитку склерозуючих процесів (зниження холестерину в крові), зниження частоти нападів стенокардії, усунення недостатності кровообігу, корекцію артеріального тиску та нормалізацію серцевого ритму.
Медикаментозне лікування кардіосклерозу серця
- судинорозширювальні засоби;
- антикоагулянти;
- пролонговані нітрати;
- бета-блокатори;
- серцеві глікозиди;
- салуретики;
- антиагреганти;
- антиаритмічні лікарські засоби;
- діуретики.
При неефективності консервативної терапії рекомендовано провести хірургічну корекцію порушення коронарного кровообігу.
Хірургічне лікування кардіосклерозу
- аортокоронарне шунтування;
- стентування.
При загрозливих аритміях показана імплантація штучного водія ритму.
До курсу лікування кардіосклерозу додають лікувальну гімнастику, призначають дієту та вітамінотерапію, препарати калію і магнію.
Важливу роль в одужанні грає санаторно-курортне лікування кардіосклерозу.
Профілактика кардіосклерозу
Профілактика розвитку кардіосклерозу заснована на контролі основних захворювань та на заходах щодо попередження його виникнення. Для цього потрібні:
- раціональне харчування з обмеженнями солі, жирної та копченої їжі;
- контроль над вагою;
- відмова від спиртних напоїв і куріння;
- помірна фізична активність;
- уникнення сильних емоційних переживань і стресу.
Який лікар лікує кардіосклероз?
Кардіосклероз — не вирок! Попередити розвиток важких ускладнень та повністю відновити здоров'я допоможе своєчасна діагностика та лікування кардіосклерозу. У Києві, в підрозділах медичного центру МЕДІКОМ, розташованих на Оболоні та Печерську, досвідчені фахівці проводять всебічну діагностику та розробляють індивідуальну тактику лікування для кожного пацієнта. Телефонуйте за контактним номером до колл-центру та записуйтеся на консультації до терапевта й кардіолога!
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.