exit
search serach
Как диагностировать рак?

Як діагностувати рак?

Рак – це велика група онкологічних захворювань, для яких характерний швидкий та неконтрольований ріст клітин, що утворюють пухлину. Відсутність лікування призводить тільки до одного результату – загибелі хворого. Діагностика та лікування на ранніх стадіях в більшості випадків призводить до повного одужання.

Види раку, стадії захворювання

Причиною переродження здорових клітин на ракові є пошкодження ДНК, у якій міститься спадкова інформація. У нормі, всі ушкодження ДНК усуваються особливими структурами клітин. Якщо цього не відбувається, то клітина з пошкодженою ДНК отримує можливість безконтрольного зростання і втрачає здатність виконувати свої функції. Частково пошкодження ДНК передається у спадок, а частково – спровоковане зовнішніми факторами, наприклад, палінням.

Пухлина, що виникла при розвитку раку, збільшується і тисне на сусідні тканини. Це призводить до порушення функцій спочатку органу, ураженого раком, а потім й інших органів. Токсини, що виділяються пухлиною, стають причиною отруєння всього організму, що призводить до виснаження.

Рак не обмежується ростом пухлини. Ракові клітини кровоносною і лімфатичною системою переносяться в інші органи, де призводять до утворення метастазів – нових пухлин.

Хоча всі й користуються загальною назвою онкологічних захворювань – рак – необхідно розуміти, що в різних органах пухлини розвиваються по-різному. Зростання пухлини відбувається різними темпами, має свої особливості, тому лікування раку при ураженні тих або інших органів буде істотно відрізнятися.

Крім злоякісних пухлин, можуть з'являтися й доброякісні. При таких пухлинах немає метастазів, самі пухлини дуже рідко несуть загрозу життю. Але слід пам'ятати, що ціла низка доброякісних пухлин має тенденцію до переродження на злоякісні, тому вимагає лікарського спостереження та лікування.

Вид клітин, які перероджуються в ракові, визначає назву пухлини:

 • карцинома розвивається з клітин епітелію – передміхурової залози, молочної залози, прямої кишки, легенів, найчастіше під словом "рак" мають на увазі саме цю пухлину;
 • меланома – з клітин шкіри, що виробляють меланін, званих меланоцитами;
 • саркома вражає сполучні тканини, кістки, м'язи;
 • лейкоз – захворювання стовбурових клітин кісткового мозку;
 • лімфома розвивається в лімфатичній тканині;
 • тератома – з зародкових клітин;
 • гліома – з особливих клітин мозку (гліальних);
 • хоріокарцинома – з тканини плаценти.

Найчастіше, у світі діагностується рак молочної залози, шкіри, передміхурової залози, нирок, щитоподібної залози, сечового міхура. Також, дуже поширеним є рак крові – лейкоз та лімфома. А найнебезпечнішими видами раку вважаються ураження підшлункової залози, печінки, стравоходу, легенів, трахеї та бронхів, шлунка та кишківника.

Розвиваючись, рак проходить кілька стадій. Успіх лікування багато в чому залежить від того, на якій стадії раку було діагностовано захворювання. У більшості видів раку медики розрізняють чотири стадії, у деяких різновидів є й нульова стадія.

 

Стадії раку:

 • 0 (пухлина тільки з'явилася, сусідні тканини не залучені до процесу, хірургічне лікування гарантує практично повне одужання);
 • І (на цій стадії пухлина локалізована, вона не вросла в навколишні тканини, не залучені лімфовузли та інші органи);
 • ІІ та ІІІ (пухлину називають регіонально поширеною, вже спостерігаються ураження сусідніх тканин, зачеплені лімфовузли, але онкологічний процес не торкнувся інших органів);
 • ІV (діагностуються метастази в інших органах, хвороба торкнулась всього організму, це метастатичний рак).

Причини та симптоми раку

Розвитку раку сприяє кілька чинників:

 1. Канцерогенні речовини, такі як: тютюн, азбест, деякі компоненти вихлопних газів, миш'як та ін. В групі ризику знаходяться, в першу чергу, курці, оскільки куріння є причиною смерті від раку в 30% випадків. В небезпеці й особи, які працюють на виробництвах, де канцерогени використовуються в технологічному процесі.
 2. Різні види іонізуючого випромінювання, наприклад, рентгенівське.
 3. Захворювання вірусної природи. Деякі віруси викликають захворювання, що призводять до раку. Так, вірус папіломи людини може стати причиною раку шийки матки, а віруси гепатиту B та C – печінки.
 4. Наявність захворювань, що відносяться до передракових. Рак шлунка може розвинутися при виразковій хворобі, а раку товстої кишки часто передують залозисті поліпи. Відсутність своєчасного лікування цих захворювань може призвести до виникнення пухлини.
 5. Хронічні захворювання, такі як цукровий діабет 2-го типу, ожиріння, гіпертонія, атеросклероз та ін. також можуть призвести до раку.
 6. Вік. Особи старше 45 років перебувають у групі ризику.
 7. Спадковість. Певні зміни в генах, що передаються у спадок, – причини раку у носія таких генів.
 8. Раніше перенесені онкологічні захворювання. У хворих, які пройшли лікування, в 30% випадків можуть виникати нові пухлини.

Стадія, на якій виявлено рак та розпочато його лікування, багато в чому визначає успіх лікування. Наприклад, якщо рак шийки матки виявлено у пацієнтки на 3-4 стадії, то ймовірність того, що вона буде жива через 5 років – 15%. А ось якщо діагноз був поставлений на початковій стадії, то 93% жінок успішно проходили цей 5-річний період. Тому, так важливо знати ознаки раку та при перших підозрах звертатися до лікаря.

Вас повинні насторожити такі ознаки, які можуть бути симптомами раку:

 • будь-які новоутворення у вигляді вузликів, здуття, припухлостей, болючі або безболісні (особливі зони уваги - шия, пахвові западини, у жінок також молочні залози, а у чоловіків - яєчка);
 • раптова втрата ваги, наприклад, за 2 місяці схуднення помітно всім (але ця ознака може свідчити й про інші серйозні захворювання);
 • кровотечі з піхви або прямої кишки;
 • кров в сечі або мокротинні;
 • наявність крові в калі, проноси або закрепи, які з'явилися раптово;
 • відчуття постійної втоми при незмінному способі життя;
 • кашель, який триває довго, поява задишки, труднощі при ковтанні;
 • будь-який біль, постійний або періодичний, нез'ясованого походження;
 • рана чи виразка, що довго не загоюється (зона особливої уваги - рот);
 • розлади травлення (печія, нудота, блювота та ін.);
 • зміна родимок або поява нових;
 • втрата апетиту;
 • поява частих та / або гострих позивів до сечовипускання, ускладнення або біль в процесі;
 • підвищене потіння вночі.

Наявність декількох таких ознак раку – привід для негайного звернення до лікаря. Крім того, не уникайте профілактичних обстежень, адже деякі симптоми раку досвідчений лікар може помітити навіть при звичайному огляді. В цьому випадку, вам буде запропоновано пройти діагностику для підтвердження або виключення діагнозу.

Діагностика раку

Діагностика раку поділяється на профілактичну (планову) та уточнювальну (пізню). Профілактичну діагностику раку ще називають скринінгом. Її мета – виявлення раку на ранніх стадіях, тому таке обстеження рекомендовано навіть тим, хто вважає себе цілком здоровим. Це захворювання в більшості випадків на початковій, найбільш сприятливій для лікування стадії, не має виражених симптомів раку. Але сучасна медицина має у своєму підпорядкуванні цілий арсенал засобів та методів для діагностування захворювання на початковій стадії.

Оскільки вік є фактором ризику щодо онкології, рекомендується з певного періоду життя регулярно проводити обстеження.

Всім пацієнтам необхідно робити:

 • колоноскопію, починаючи з 40 років, кожні 5 років (при наявності захворювань кишківника та випадків захворювання в сім'ї, частоту обстеження визначає лікар);
 • гастроскопію кожні 5 років;
 • УЗД органів черевної порожнини та малого таза щорічно;
 • дерматоскопію при появі будь-яких нових родимок або зміні тих, що існують;
 • низькодозоване КТ грудної клітини, частота якого визначається лікарем для всіх курців зі стажем паління від 30 років, а також тих, хто кинув палити, але палив не більше 15 років, починаючи з 55 років.

Жінкам:

 • з 18 років УЗД молочних залоз, а з 40 років (з 35 років при наявності генетичної схильності) мамографію 1 раз на рік;
 • з 21 року 1 раз на рік гінекологічний огляд з мазком на онкоцитологію.

Чоловікам:

З 40 років 1 раз на рік візит до уролога, УЗД передміхурової залози та контроль рівня ПСА і тестостерону.

Також, в рамках щорічного профілактичного огляду необхідно пройти лабораторні обстеження. Лабораторія виконує аналізи, які виявляють зміни в організмі, що призводять до раку. Серед них:

 • загальний аналіз крові (оцінка рівня гемоглобіну, клітин крові, значення ШОЕ);
 • загальний аналіз сечі (відстежується присутність крові, білка в сечі та рівень кетонових тіл);
 • біохімічний аналіз крові з аналізом таких показників як рівень загального білка та альбуміну, сечовини, рівня цукру, білірубіну, ферменту АлАТ, лужної фосфатази, холестерину та ін.

При підозрі на рак проводяться специфічні обстеження. Так, якщо було виявлено новоутворення, то для того, щоб встановити його природу, проводять біопсію. Біопсія виконується методом забору клітин пухлини з подальшим дослідженням. Ця процедура може бути практично безболісною з мінімальним рівнем інвазії. В цьому випадку забір матеріалу проводиться шприцем з тонкою голкою. Якщо проводиться трепан-біопсія та використовується товста голка, вдаються до місцевого знеболення. Але, в деяких випадках, для виконання біопсії проводиться порожнинна операція.

Лікування раку

Для лікування раку застосовують 3 основних способи:

 • хірургічний;
 • променева терапія;
 • хіміотерапія.

Вибір тактики лікування раку залежить від його виду, від локалізації та від стадії захворювання. Часто виявляється потрібним комбіноване лікування, що поєднує всі три способи. У лікуванні беруть участь онколог, радіолог і патолог (гістолог).

Якщо рак діагностовано на початковій стадії, починають з хірургічного лікування. При карциномі хірург проведе видалення пухлини або всього ураженого органу. Для виключення рецидиву раку використовують й інші методи.

Для знищення метастазів та лікування пухлин, чутливих до радіації, використовується променева терапія.

Хіміотерапія використовується на різних стадіях раку. Застосовуються препарати, здатні зруйнувати ракові клітини або уповільнити їх зростання.

Правильне лікування дозволяє досягти стійкої ремісії раку, а в деяких випадках і повного одужання.

Профілактика раку

Хоча повністю захиститися від цього захворювання неможливо, профілактика раку знижує ймовірність його появи навіть у тих, хто має генетичну схильність.

Слід уникати контактів з канцерогенними речовинами, не наражатися на іонізуюче опромінення. З особливою обережністю необхідно приймати сонячні ванни, оскільки ультрафіолетове випромінювання може стати причиною раку шкіри.

Відмова від паління допоможе уникнути раку не тільки самому курцеві, але і його близьким, вимушеним дихати тютюновим димом.

Віруси, що викликають захворювання, які передують раку, можуть передаватися статевим шляхом та при медичних маніпуляціях. Тому, їх безпеці слід приділяти особливу увагу.

Раз на рік, а краще раз на півроку, необхідно відвідувати лікаря для профілактичного огляду.

Вакцинація здатна захистити від деяких видів раку. Наприклад, дуже ефективною визнана вакцинація від раку шийки матки за допомогою вакцини від ВПЛ.

Здоровий спосіб життя зі збалансованим харчуванням та достатньою фізичною активністю знизить ймовірність розвитку онкології.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Автор статті:

Лікар хірург-онколог вищої категорії

Експерт у напрямку:

Лікар-онколог, онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук

Де лікувати рак?

Помітили симптоми, які насторожують? Хочете пройти всебічне обстеження без черг і втрати часу? Хочете бути впевненим, що в боротьбі з вашою хворобою будуть залучені досвідчені лікарі, озброєні сучасними методиками та обладнанням? Звертайтеся до клінік МЕДІКОМ, які розташовані на Оболоні та Печерську. Довіряйте своє здоров'я кращим фахівцям!

Бацей Іван Сидорович
Лікар хірург-онколог вищої категорії
comment 10
Костюк Віктор Юрійович
Лікар-онкохірург, ортопед-онколог 2-ї категорії
comment 0
Лобанова Ольга Євгеніївна
Лікар-онколог, онкохірург вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 7
Чепурнатий Михайло Володимирович
Лікар-уролог першої кваліфікаційної категорії, лікар онколог, лікар УЗД
comment 5

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
page-down