exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Що таке мікоз?
301. Мікроскопія паразитарних грибів (шкіра, волосся, нігті)
630 грн.
Більше Згорнути down

Що таке мікоз?

Мікоз — це інфекційне захворювання, яке викликають патогенні гриби. Хвороба може вражати гладку шкіру, епідерміс волосяного покриву голови та нігтьові пластини. Чим раніше лікар діагностує патологію, тим більше шансів на повне одужання.

Відкрити Згорнути down

Класифікація мікозів

Виділяють 2 основні групи мікозів: поверхневі та глибокі.

Поверхневі виникають найчастіше на безволосій та волосистій шкірі, нігтях і слизових оболонках.

До них належать:

  • молочниця;
  • ураження шкіри;
  • ураження шкіри голови;
  • "стопа спортсмена";
  • оніхомікоз;
  • ураження статевого члена.
Відкрити Згорнути down

У разі глибокої форми страждають різні органи та системи організму. 

Види мікозів шкіри на основі перенесення спор грибка:

  • антропофільні захворювання — джерелом інфекції є людина;
  • зоофільні патології — джерелом інфекції є тварина.

За локалізацією розрізняють такі типи мікозів:

  • Волосистої частини голови.
    Характерна особливість — легке запалення шкіри й супутнє підвищення ламкості волосся. Інший тип — безволосі плями, що нагадують осередкову алопецію. Це хронічна інфекція, однак після завершення лікування волосся знову відростає, і на шкірі голови не залишається рубців.
  • Гладкої шкіри.
    Зараження відбувається під час контакту з інфікованою людиною або твариною. Найчастіше зустрічається у дітей.
  • Паховий.
    Розвивається на шкірі паху (у чоловіків без ураження зони мошонки). Часто супроводжується сильним шкірним зудом. Ця форма захворювання найчастіше виникає через такі захворювання, як ожиріння і діабет, а також через носіння облягаючого одягу.
  • Мікоз стопи.
    Призводить до формування так званої «стопи спортсмена». Зазвичай розвивається влітку і за сприятливих умов (сирість). Симптоми проявляються у проміжках між пальцями на нозі. Подібною грибковою інфекцією також часто страждають люди, які працюють в сирих і теплих приміщеннях і носять гумове взуття.
  • Оніхомікоз.
    Вражає нігті рук і ніг. Інфекція може бути викликана тиском, наприклад, тісним взуттям, а також імунними і гормональними порушеннями, серед яких — гіпотиреоз.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Грибкові інфекції можуть виникнути через багато різних причин. Розвитку захворювання сприяє теплий вологий клімат, тому заразитися легко, особливо влітку. Одна людина, у якої діагностована грибкова інфекція, може заразити всю сім'ю. Патологія є досить поширеною проблемою. За експертними оцінками 15–30 % всього населення страждають від грибкових захворювань. Водночас в деяких професійних спільнотах (наприклад, шахтарів, спортсменів) це цифра досягає 70 %.

Причини мікозу криються в контакті шкіри здорової людини зі збудником з грибкового середовища. Не всякий контакт зі спорами патогенного грибка рівносильний зараженню. Організм здорової людини має безліч механізмів, які дозволяють захистити себе від інфекцій або ефективно з ними боротися. Однак достатньо невеликого порушення балансу організму, і ці механізми починають давати збій.

До них відносяться:

  • травми шкіри й нігтів;
  • мацерація (розм'якшення) епідермісу;
  • гормональні порушення;
  • порушення периферичного кровообігу;
  • дефіцит заліза і цинку;
  • авітаміноз;
  • ожиріння;
  • неправильне харчування;
  • прийом антибіотиків, кортикостероїдів, імунодепресантів і цитостатиків;
  • хронічні захворювання обміну речовин: цукровий діабет, гіпотиреоз;
  • імунодефіцити, наприклад: викликані ВІЛ і онкологією, або пов'язані з вагітністю і старістю;
  • носіння одягу і взуття з вітрозахисних матеріалів.
Відкрити Згорнути down

Гігієнічна недбалість також є дуже важливим фактором, який сприяє розвитку захворювання. Грибкові захворювання можуть проявитися в разі загального виснаження організму або ортопедичних дефектів стопи, що викликають контрактуру пальців ноги.

Відкрити Згорнути down

Шляхи зараження мікозом

До збудників мікозів, в першу чергу, відносять мікроскопічні лусочки, які відшаровуються від шкіри зараженої людини. Вони залишаються на підлозі, на килимі або ховаються серед ворсин рушників. Їх можна зустріти в басейнах і в душових. Патогени перебувають там у готовності, чекаючи можливості перенестися на шкіру здорової людини.

Серед шляхів зараження виділяють:

  • часте відвідування готелів і хостелів;
  • використання загальних рушників і гребінців;
  • носіння чужого взуття, наприклад: ковзанів, лижних черевиків;
  • примірка нового взуття в магазині, який до цього взували без шкарпеток;
  • відвідування перукаря або косметолога, які погано продезінфікували свої інструменти;
  • користування загальними санвузлами: душем, туалетом.
Відкрити Згорнути down

Патогенез 

Ознаки мікозу зумовлені руйнівною дією патогенного грибка в шкірі людини. Активність впливу збудника завжди індивідуальна і залежить від низки чинників, серед яких сила імунітету, ступінь пошкодження шкіри, наявність провокуючих захворювань. Після потрапляння в сприятливе середовище грибок починає активно розмножуватися в епідермісі. Тривалість інкубаційного періоду залежить від конкретного виду збудника, його вірулентності та локалізації процесу.

У шкірному просторі грибок проростає, формуючи гілкові утворення міцелію. Вони вражають нові частини епідермісу. В осередках інфекції відбувається відлущування ураженої шкіри. Зазвичай хронічна форма хвороби відрізняється слабкою захисною реакцією організму, тому лікування триває довго.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви мікозу

Симптоматика захворювання залежить від місця ураження:

  • У випадку мікозу гладкої шкіри, насамперед спостерігається кругла чи овальна еритематозна пляма, яка часто супроводжується бульбашками, що з часом перетворюються на струп'я. Крім того, шкірні ураження супроводжуються свербінням, який суттєво погіршує якість життя.
  • У разі патології кистей та стоп уражена шкіра стає червоного кольору, на ній починають з'являтися папульозні висипи та бульбашки. Найчастіше ознаки виявляються на бічних поверхнях кистей, пальцях рук, підошвах стоп та міжпальцевих проміжках. Виникає стійке свербіння.
  • У разі оніхомікозу на нігтях можна спостерігати численні борозни, нігті легко та швидко кришаться та втрачають рожевий колір.
  • У випадку пахового ураження, симптоми мікозу характеризуються появою червоно-коричневих плям. Процес може розповсюджуватися на внутрішню поверхню стегон та сідниці. Також часто трапляються папульозні висипи на свербіж шкіри.
  • При захворюваннях волосистої частини голови з'являються сіро-жовті шкірки, що вростають в шкіру. Волосся стає сухим, грубим, тьмяним та ламким.

Глибоке ураження поширюється на внутрішні органи та системи. У симптомів мікозу в цьому випадку клінічна картина відрізняється порушенням функцій конкретного органу. При грибковому захворюванні ШКТ спостерігаються часті болі у животі спазмолітичного характеру. Типовими є часті випорожнення та пронос. Щодо легень, то у хворого виникає кашель, іноді задишка, жар. Пацієнти відчувають біль у грудях та відкашлюють густі виділення.

Якщо грибки потрапляють у кров, можуть розвинутися симптоми сепсису. Стан хворого швидко погіршується. Пацієнт вимагає негайного ушпиталення.

Мікоз
Лікування мікозу
Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу захворювання під час вагітності

Прояв мікозу під час вагітності може загрожувати інфікуванням плоду у процесі родової діяльності. Водночас патологія важко лікується через неможливість застосовувати весь арсенал засобів у період виношування дитини. Поява перших ознак захворювання має мотивувати жінку до відвідування лікаря-дерматолога. Після консультації з лікарем-гінекологом фахівець підбере індивідуальне лікування для конкретного випадку. Суворе виконання приписів лікаря забезпечує нівелювання негативного впливу грибка.

Більшість препаратів не можна використовувати в період вагітності. Шкірний свербіж знімається антигістамінними засобами. Часто застосовується місцеве лікування, що полягає у використанні примочок з марганцівкою та йодом. Необхідно вживати вітамін B. Аби заспокоїти нервову систему, призначають препарати на основі лікарських трав. Якщо патологія виявлена на статевих органах, гінеколог може прийняти рішення про проведення кесаревого розтину. У харчуванні слід дотримуватися певної дієти. Слід виключити смажену, солону та гостру їжу. У пріоритеті фрукти та продукти з високим вмістом білка.

Відкрити Згорнути down

Особливості мікозу у дітей

Що таке мікоз у дитячому віці? Це грибкова патологія, яка поширюється у дітей, які мають знижений імунітет або проходять тривалу терапію антибіотиками з різних причин. У новонароджених можуть розвиватися й системні мікози.

Дитина може отримати збудника від хворого однолітка, тварини або зараженого матеріалу (наприклад, ґрунту). Дитячий лікар-дерматолог ставить діагноз після огляду пацієнта, на основі анамнезу і дослідження мікотичної культури. Метою мікологічного обстеження є виявлення та ідентифікація грибка в матеріалі, взятому у пацієнта.

Протигрибкова терапія у дитини повинна бути спрямована не тільки на знищення грибка, але й на зміцнення пошкодженого імунного бар'єру. Тому обов'язково має бути отримана консультація дитячого лікаря-імунолога. Водночас протигрибкове лікування триває багато місяців і вимагає комбінованих схем.

У батьків може виникнути спокуса застосовувати протигрибкові препарати виключно місцевої дії. Однак у будь-якому випадку слід припускати, що у дитини це системний процес. Навіть незначні відхилення від лікування загрожують серйозними ускладненнями. Треба наголосити, що будь-яке проникнення патогенного грибка в дитячий організм, особливо недоношеного, може призвести до летального результату.

Прогноз залежить від стадії захворювання та ступеня ураження внутрішніх органів. Повне одужання може зайняти до 1 року.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Небезпека ускладнень спостерігається у пацієнтів зі значно зниженим імунітетом. У цьому випадку інфекція може поширюватися по всьому тілу та призводити до захворювань мозку або серця.

До наслідків мікозу відносять:

  • Менінгіт
  • Нефрит
  • Бешихове запалення
  • Появу абсцесів
  • Ендокардит
  • Серцеву недостатність
  • Лімфостаз (лімфатичний набряк)
  • Відторгнення трансплантата
Відкрити Згорнути down

Пацієнти також іноді нехтують оніхомікозом.

Якщо його не лікувати, це може привести до наступних ускладнень:

  • незворотної втрати нігтів;
  • розвитку бактеріальної інфекції шкіри;
  • поширенню інфекції на інші ділянки тіла й іноді навіть у кровотік.

Ускладнення оніхомікозу також небезпечні для діабетиків, яким може знадобитися ампутація.

Відкрити Згорнути down

Діагностика мікозу

За будь-якої підозри на грибкове захворювання треба негайно звернутися до лікаря-дерматолога, який має уважно вивчити історію хвороби та оцінити зміни шкіри. Ця патологія може імітувати багато інших захворювань, тому діагностика мікозів ґрунтується на додаткових дослідженнях.

Залежно від місця ураження проводяться такі аналізи:

  • зіскоб з нігтя або його фрагмента;
  • мазок змін слизової оболонки;
  • зіскоби шкіри - як з периферії місця ураження, так і з його центральної частини;
  • дослідження волосся разом з волосяною цибулиною;
  • дослідження рідини організму, наприклад, мокротиння, сечі, крові, спинномозкової рідини або тканини органу при біопсії.
Відкрити Згорнути down

Час очікування результату тесту від 2 днів до 3 тижнів. Нерідко аналізують сироватку крові на наявність протигрибкових антитіл. При підозрі на системні інфекції також проводяться візуалізуючі обстеження. Під час діагностики грибкових захворювань можуть знадобиться УЗД шкірних покривів або рентген внутрішніх органів.

Відкрити Згорнути down

Лікування мікозу

Лікуванням захворювання повинен займатися тільки дерматолог. Самостійні методи часто закінчуються рецидивом. У разі зовнішнього мікозу зазвичай спочатку застосовується місцеве лікування, яке полягає в змазуванні інфікованої ділянки ліками у вигляді крему або мазі.

Якщо патологія не проходить, необхідно пероральне лікування мікозів:

  • антимікотичні препарати, що містять антибіотики й кортикостероїди — застосовуються при порушенні цілісності епідермісу та слизової оболонки;
  • препарати, орієнтовані на боротьбу зі свербежем;
  • зволожуючі засоби — призначаються для відновлення шкірних покривів.

При лікуванні грибкових захворювань добре зарекомендувала себе фототерапія, яка служить для стимуляції імунної системи та недопущення розростання грибка. У запущених ситуаціях може відбуватися оперативне втручання. При цьому видаляються уражені нігтьові пластини або омертвілий шар епідермісу.

Слід зазначити, що у разі деяких видів захворювання терапія може тривати як 1 день (вагінальний кандидоз), так і 6 місяців (оніхомікоз).

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Під час лікування оніхомікозу потрібно запастися терпінням. Лікування може тривати від декількох тижнів до декількох місяців. Інфекція вважається вилікованою, коли виростає новий, вільний від інфекції ніготь.

Мікоз часто рецидивує, тому після зараження також важливо дотримуватися правил догляду за руками і ногами, які спрямовані на запобігання повторному зараженню.

Результат лікування багато в чому залежить від співпраці пацієнта з лікарем. Регулярні огляди, проведення діагностичних обстежень, безперервне лікування та дотримання режиму профілактики є важливими умовами успішного одужання.

Відкрити Згорнути down

Профілактика захворювання

Профілактика мікозу завжди краще лікування. Щоб запобігти грибковим інфекціям, необхідно дотримуватися основних принципів профілактики. Слід уникати місць підвищеної вологості та не створювати сприятливих умов для грибкових спор на шкірі.

Основні правила:

  • використовувати тільки власний рушник і свої власні засоби гігієни: губку, кусачки для нігтів;
  • в басейнах, лазнях, саунах, санаторіях не можна ходити босоніж, завжди носити свої шльопанці;
  • не позичати чуже взуття, наприклад: ковзани, лижні черевики;
  • носити спідню білизну і шкарпетки з натуральних матеріалів;
  • вибирати зручне взуття з натуральних матеріалів;
  • ретельно вимивати ступні та шкірні складки (пахви та пахові зони), ретельно висушувати тіло в цих місцях;
  • не можна гладити бездомних тварин: кішок, собак.

При тривалій антибактеріальній терапії необхідно використовувати пробіотики, доступні в аптеці без рецепта.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

Для мікозу характерні рецидиви, тому під час лікування та після зникнення симптомів треба дотримуватися особливо важливих рекомендацій:

  • Уникати контакту інфікованого вогнища зі здоровими ділянками тіла. Не можна розчісувати свербінні ділянки, оскільки подібна дія збільшує ризик поширення грибка на нігтях або шкірі на інші ділянки тіла.
  • Не можна використовувати особисті речі, такі як спідня білизна, рушник або гребінець, які були в прямому контакті з інфікованими ділянками шкіри.
  • Одна з найпоширеніших помилок — надягати одяг і взуття, які носили під час хвороби, не продезінфікувавши їх. Результат таких дій — повторне зараження.
Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Мікоз нігтів чому так довго лікується?

Грибок нігтів, або оніхомікоз, — це інфекційне ураження нігтьової пластини. Найчастіше грибок нігтів викликають цвілі або дріжджові патогенні гриби. Мікоз нігтів розвивається на фоні ослабленого імунітету, при тривалому прийомі антибіотиків, наявності хронічних інфекційних захворювань тощо. Лікування призначає дерматолог, який враховує всі фактори, що сприяють розвитку мікозу нігтів. Позбутися захворювання досить складно, тривалість лікування становить в середньому від 2 до 4 місяців і включає комплекс лікувальних заходів. В окремих випадках, коли спостерігається запущений грибок нігтів, потрібне хірургічне втручання і видалення нігтьової пластини.

Як лікувати мікоз пахових складок?

Пахова епідермофітія, або мікоз пахових складок, — це грибкове ураження шкіри в паху. Лікування пахового мікозу передбачає: призначення антимікотиків, антигістамінних і седативних засобів, симптоматичну терапію та фізіотерапевтичне лікування.

Скільки живуть при грибоподібному мікозі?

Грибоподібний мікоз — це гематологічне захворювання, злоякісне ураження шкіри та внутрішніх органів, різновид Т-клітинної лімфоми, при якій відбувається переродження Т-лімфоцитів у ракові клітини. Гематологи відзначають несприятливий прогноз захворювання. Тривалість життя залежить від багатьох факторів (форми й тяжкості захворювання, віку хворого, наявності супутніх захворювань тощо) і становить від 2 до 12 років.

Мікоз на голові як лікувати?

Мікоз голови — це грибкове захворювання, яке потребує комплексного лікування. На консультації трихолог з'ясовує причини мікозу волосистої частини голови, фактори, що сприяють розвитку захворювання, ступінь ураження, проводить необхідну діагностику і тільки потім призначає лікування. Лікування мікозів передбачає призначення імуномодуляторів, протигрибкових і кератолітичних препаратів, використання спеціальних шампунів і мазей, дієтотерапію, кріомасаж, психотерапію тощо.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Який лікар лікує грибкові захворювання?

У клініці МЕДІКОМ ви гарантовано отримаєте ефективне лікування грибкових захворювань на професійному рівні. Допомога лікаря-дерматолога і консультація трихолога забезпечать комплексний підхід у лікуванні мікозу. Звертайтеся до нас, щоб жити без дратівливих симптомів.

comment 53
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 9
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Вiдгуки

17.03.2024 18:03
Вигівська Оксана

Нас з цією хворобою у дитини приймала Єфімова Вікторія. Молода, але дуже толкова лікарка. За прийом дала дуже багато різноманітних порад, не лише по хворобі, а й взагалі по догляду за шкірою, щоб в майбутньому не виникало будь-яких питань.

28.09.2023 10:27
Вероніка

В моєму випадку лікарі детально пояснили, що таке мікоз, і надали ефективний план лікування, який швидко дав результати. Залишилася дуже задоволеною обслуговуванням і рівнем професіоналізму!

19.02.2022 21:18
Тарас

Моя порада вам, не загравайте з цією болячкою. Бо я сам спочатку махав рукою - все пройде, все пройде. А потім вже довелося звертатися в Медіком. Причому, як не крути, курс лікування за 2 дні пройти не вдасться.

09.03.2021 13:51
Павел 35

Страшная штука этот микоз, спасибо за статью все правильно написано.

14.02.2021 06:59
Валентина

Дуже інформативно, завжди звертаюся до цього сервісу, і знаходжу відповіді на свої питання. Тепер треба зважитися піти до лікаря.

03.02.2021 17:03
Елена Килина

Сервис очень хороший. И информация на сайте всегда представлена на понятном языке.

24.12.2020 12:15
Віктор

Спасибі, хороша стаття.

09.11.2020 15:28
Анна Каровина

Записались на прием, спасибо за информацию, очень полезная информация..

12.10.2020 14:36
Величко Анжела

Все правильно написано, але нічого немає про різновид цієї хвороби.

21.09.2020 20:56
Катерина

Огромное спасибо все, что было нужно.

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down