exit
search serach
Рак яєчка лікування в Києві
5188. * Однобічна орхіектомія при онкопатології
35000 грн.
Більше Згорнути down

Рак яєчка: діагностика і лікування

Рак яєчка – це загальна назва злоякісних новоутворень чоловічих статевих залоз. Завдяки сучасним методам лікування та ранній діагностиці, хвороба вважається однією з найбільш виліковних серед усіх новоутворень.

Більшість типів раку яєчок розвивається в клітинах, що виробляють сперму, відомих як зародкові клітини. Тому їх називають пухлинами зародкових клітин. Розрізняють дві великі категорії пухлин яєчка: семіноми та несеміноми. Перший тип зазвичай росте повільно та обмежується яєчками, інколи до процесу залучаються регіонарні лімфатичні вузли. Для другого характерний більш швидкий ріст та поширення на інші частини тіла.

До інших, менш поширених типів пухлин яєчка відносять: пухлину клітин Лейдіга, пухлину клітин Сертолі, карциному сітчастої оболонки яєчка, лімфому яєчка. Визначення типу раку важливе для вибору методів лікування.

Відкрити Згорнути down

Причини раку яєчка

Встановити причини раку яєчка у чоловіків досить складно. Існує ряд чинників, які можуть збільшувати ризик розвитку хвороби. 

До них належать:

  • вік (частіше діагностується у віці 15-45 років);
  • наявність захворювання у родичів (сімейний анамнез);
  • рак іншого яєчка в минулому;
  • аномалії та вади розвитку яєчок;
  • крипторхізм (неопущене одне чи обидва яєчки);
  • синдром набутого імунодефіциту (СНІД) або ВІЛ.
Відкрити Згорнути down

Симптоми раку яєчок

Ознаки раку яєчок можуть довгий час не з’являтися. Найчастіше пацієнти можуть помітити такі прояви:

  • безболісне новоутворення (гуля) або затверділа ділянка в одному чи в обох яєчках;
  • збільшення/зменшення яєчка;
  • набряк яєчок та/або мошонки;
  • відчуття важкості, біль внизу живота та в області мошонки;
  • дискомфорт або оніміння в мошонці.

З часом можуть з’явитися симптоми гормональних порушень. Наприклад, збільшення грудної залози (гінекомастія), зміни голосу та типу оволосіння.

На більш пізній стадії, при поширенні раку та появі метастазів, до клінічних проявів можуть додатися:

  • біль у попереку та кістках;
  • кашель, задишка, болісні відчуття у грудях;
  • біль у животі, нудота, втрата ваги;
  • набряк ніг або однієї ноги на стороні ураження;
  • головні болі, запаморочення.

При появі будь-якого з перелічених симптомів варто негайно звернутися до лікаря. В Києві отримати консультацію фахівця та пройти повноцінне обстеження можна в клініці МЕДІКОМ на Оболоні за адресою Оболонська набережна, 9.

Уролог Когут
Уролог Саввін
Відкрити Згорнути down

Діагностика раку яєчка

Самообстеження – це найпростіший спосіб виявити рак яєчка. Його рекомендують проводити щомісяця, після теплого душу, в розслабленому стані. В такий спосіб можна знайти пухлину, коли вона ще зовсім мала, наприклад, не більша за горошину. Також треба звертати увагу на будь-яку зміну розміру, форми чи консистенції яєчок. Нормальна статева залоза однорідна, вільно рухома і відділяється від придатка яєчка.

На консультації лікар починає діагностику з фізичного обстеження та огляду, що дозволяє виявити будь-які аномальні зміни органу, ущільнення, припухлості, набряк, пухлиноподібні утворення. Додатково проводиться пальпація живота для виявлення ураження лімфатичних вузлів або внутрішніх органів. Огляд грудної клітки може виявити гінекомастію. Також проводиться огляд нижніх кінцівок на наявність набряків.

Наступним кроком буде призначення лабораторних та інструментальних досліджень:

  1. Двостороннє ультразвукове дослідження (УЗД мошонки) - для візуалізації пухлин розміром від 1 до 2 мм в діаметрі та вивчення внутрішньої структури яєчок. Зображення дають можливість оцінити розмір, розташування та твердість новоутворення.
  2. Тести на онкомаркери при раку яєчок – для виявлення підвищеного в сироватці крові рівня деяких речовин, таких як альфа-фетопротеїн (АФП) або бета-хоріонічний гонадотропін людини (бета-ХГЛ). Ці аналізи допомагають визначити не тільки діагноз, а і стадію раку, а також підтвердити, чи є пухлина семіномою.
  3. Біопсія тканин яєчка після радикальної пахвинної орхіектомії – повного видалення пухлини та яєчка через розріз у паху, проводиться при позитивних аналізах на онкомаркери та відповідних результатах ультразвукового дослідження. Частину яєчка для гістологічного аналізу відібрати неможливо через швидке розповсюдження пухлини. Тип та ступінь захворювання визначаються для призначення подальшої терапії.
  4. Видалення заочеревинних лімфатичних вузлів (дисекція) – дає можливість виявити найменші метастази в лімфовузлах, що має важливе значення для прогнозу хвороби.

Додаткові дослідження для виявлення віддалених метастазів в кістках, нервовій системі, легенях та органах черевної порожнини:

  • Рентген грудної клітки використовується для визначення стадії раку та для подальшого обстеження. Якщо потрібне більш детальне зображення легенів, лікар може порекомендувати комп’ютерну томографію (КТ) грудної клітки.
  • КТ черевної порожнини, тазу, грудної клітки та легенів.
  • Магнітно-резонансна томографія (МРТ) частіше використовується для сканування головного мозку.

мрт в Киеве

Відкрити Згорнути down

Стадії пухлини яєчка

Для визначення стадії раку яєчка використовують загальноприйняту систему TNM. Завдяки їй в діагнозі можна зазначити розмір та поширеність первинної пухлини, залучення лімфатичних вузлів та наявність метастазів.

В клінічній практиці, в залежності від розповсюдженості онкопроцесу розрізняють такі стадії раку яєчок:

1 стадія – пухлина не виходить за межі яєчка.

2 стадія – поширення процесу на заочеревинні лімфатичні вузли.

3 стадія – розповсюдження раку на інші частини тіла, поява віддалених метастазів у легенях, печінці, мозку, кістках, більш характерно для несеміном.

Відкрити Згорнути down

Лікування раку яєчка

Існує декілька методів лікування пухлин яєчка: оперативне втручання, хіміотерапія, радіотерапія. Тому фахівцями клініки МЕДІКОМ складається загальний план, по якому з кожним пацієнтом працює ціла команда лікарів. Варіанти лікування та рекомендації залежать від кількох чинників, таких як: тип та стадія раку, можливі побічні ефекти, індивідуальні особливості пацієнта та загальний стан здоров’я.

Також у клініці можна запросити «другу думку» та консиліум лікарів. В роботі консиліуму приймає участь лікар-онколог, хімієтерапевт, Кричевська Олена Іванівна.

Частіше за все першим етапом йде хірургічне лікування раку яєчок, а саме, радикальна пахвинна орхіектомія. Операція проводиться в Києві, в хірургічному стаціонарі на Оболоні. Вона передбачає видалення одного або обох яєчок та більшої частини сім’яного канатика. Призначається для визначення стадії раку та складання подальшого плану лікування.

За потреби може бути додатково проведена операція з видалення заочеревинних лімфатичних вузлів. Це досить складне втручання, яке виконується як відкрита операція. Частіше цього потребує лікування несеміноми. Операція допомагає знизити ризик рецидиву та поширення пухлини.

Рак може розвинутися в обох яєчках (одночасно або в різний час). Варто зазначити, це трапляється лише у 2% пацієнтів з пухлиною яєчка. Тоді потрібно видалити обидва яєчка за допомогою хірургічного втручання, яке називається двосторонньою орхіектомією.

палата Оболонь

Відкрити Згорнути down

Хіміотерапія при лікуванні раку яєчок

Хіміотерапія може бути рекомендована після операції та підбирається в залежності від стадії та типу раку, особливо за наявності метастазів. Пухлини зародкових клітин дуже чутливі до хіміопрепаратів і зазвичай виліковні, навіть якщо рак поширився.

Цикл хіміотерапії раку яєчка зазвичай триває 3 тижні. Рак яєчок можна лікувати за допомогою 1-4 циклів хіміотерапії, залежно від стадії раку. Під час лікування пацієнт може отримувати 1 препарат за раз або комбінацію різних препаратів, що вводяться одночасно. Необхідну кількість хіміотерапії лікар визначає, в тому числі, за рівнями АФП і бета-ХГЛ в результатах аналізів пацієнта.

Замість хіміотерапії може бути показана променева терапія. При семіномі I-II стадії, вона зазвичай спрямована на черевні лімфатичні вузли. Одна з переваг радіотерапії – відсутність зростання ризику розвитку серйозних інфекцій.

Перед початком будь-якого лікування з приводу рака яєчка лікарі рекомендують провести кріоконсервацію сперми, аби не втратити можливість стати батьком в майбутньому.

Якщо у пацієнта діагностується важка стадія раку, а оперативне лікування та хіміотерапія не дають очікуваного результату або протипоказані, може бути призначена паліативна терапія. Вона направлена на покращення самопочуття, зменшення важкості симптомів та підтримку, в тому числі психологічну.

Відкрити Згорнути down

Спостереження після оперативного лікування

Після радикальної пахвинної орхіектомії пацієнтам із I клінічною стадією раку яєчка (семіномою або несеміномою) може бути призначене спостереження. Воно може показати, чи потрібне додаткове лікування в тих випадках, коли рівні АФП і бета-ХГЧ нормальні або повертаються до норми після видалення ураженого раком яєчка.

Пацієнт певний час перебуває під ретельним наглядом уролога-онколога. Активне лікування починається лише тоді, коли рак рецидивує. Цей варіант передбачає регулярні візити до лікаря для фізичних оглядів, аналізів крові на онкомаркери, комп’ютерної томографії (КТ) і рентгену грудної клітки. Варто суворо виконувати графік спостереження, щоб будь-який рецидив можна було виявити на ранній стадії.

Після повного курсу лікування контрольні огляди уролога та онколога також залишаються надзвичайно важливими для виявлення ознак повернення хвороби. Рецидив може з’явитися в тому самому місці (локальний), поблизу (регіональний) або в іншому місці (віддалений). Підвищення рівнів онкомаркерів також може вказувати на рецидивуючий рак.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як виглядає рак яєчка?

Рак яєчка ― це новоутворення чоловічих статевих залоз, яке може проявлятися як ущільнення або безболісна гуля в одному чи обох яєчках. Додатковими симптомами раку яєчка у чоловіків можуть бути набряк, біль та відчуття важкості в мошонці, а також внизу живота, збільшення або зменшення яєчок.

Чи може кіста яєчка перерости в рак?

Кіста яєчка являє собою доброякісне новоутворення, яке має щільну капсулу з рідким вмістом. Переродження кісти на ракову пухлину розглядається як одне з можливих ускладнень, тому вона потребує обов’язкового спостереження. Відрізнити рак яєчка від кісти можна за допомогою ультразвукового дослідження та інших методів обстеження, які призначає лікар.

У якому віці частіше буває рак яєчок?

Розвиток раку яєчка частіше спостерігають та діагностують у чоловіків 15-35 років.

Чи буває рак яєчка у дітей?

Пухлини яєчка у хлопчиків частіше мають доброякісний характер, рак розвивається дуже рідко. Але симптоми можуть бути дуже схожі, тому краще проконсультуватися з лікарем урологом.

Чи завжди потрібно проходити хіміотерапію після видалення раку яєчка?

Хіміотерапія при раку яєчка призначається не завжди. Першим етапом лікування майже завжди є операція ― радикальна пахвинна орхіектомія. В залежності від стадії та розповсюдженості хвороби, результатів біопсії та аналізів на онкомаркери, лікарі призначають або хіміотерапію, або спостереження. В такому випадку хіміотерапію можуть почати лише при появі ознак рецидиву раку.

Лікарі

Рак яєчок відноситься до новоутворень, що досить легко діагностуються та піддаються лікуванню. Своєчасна діагностика – ключ до успіху на шляху боротьби з хворобою. При появі будь-якого симптому варто без зволікань звернутися до лікаря-уролога чи онколога. Записатися на консультацію в клініку МЕДІКОМ в Києві можна 24/7 в чаті на сайті, через telegram-бот або за телефоном: (044) 503-77-77.

comment 12
Когут Віктор Вікторович
Лікар-уролог, хірург вищої категорії, к.м.н., доцент. Провідний фахівець урологічного напрямку.
comment 38
Саввін Костянтин Едуардович
Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург
Пов'язані послуги
Онкологія
Консультація онколога
Биопсия
Біопсія
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
Орхиэктомия
Орхіектомія
Консультація хіміотерапевта
Консультація хіміотерапевта
Консультація онкоуролога
Онкоурологія

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down