exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Пролапс митрального клапана
88. Консультація кардіолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Пролапс мітрального клапана

Пролапс мітрального клапана - це прогин стулок клапана в ліве передсердя, який відбувається під час систоли лівого шлуночка. Мітральний клапан розділяє передсердя та шлуночок. Через клапан кров надходить у шлуночок. Клапан являє собою дві стулки, які підтримуються хордами. При розтягуванні хорд, одна із стулок переміщається в передсердя. Цей порок серця і називають пролапсом.

Відкрити Згорнути down

Види і стадії ПМК

Пролапс мітрального клапана може бути первинним або вторинним. Первинний викликаний анатомічними особливостями стулок або хорд, а також сосочкових м'язів. Також його можуть викликати перебої в скороченнях лівого шлуночка. Первинний ПМК - вроджений синдром.

Вторинний ПМК зазвичай проявляється як ускладнення після перенесених захворювань. Однією з основних причин появи пролапсу є ревматизм. Якщо при цьому захворюванні уражається ендокард, то ймовірність появи пролапса мітрального клапана становить 15-80%. Ішемічна хвороба серця в 16-32% випадків призводить до пролапсу мітрального клапана.

Величина зміщення стулок клапана різна. Розрізняють такі ступені пролапса мітрального клапана:

  • I ступінь - 3-6 мм;
  • II ступінь - 6-9 мм;
  • III ступінь - більше 9 мм.

Пролапс мітрального клапана може приводити до зворотного переміщення крові в ліве передсердя (мітральна регургітація). Регургітація ділиться на:

  • I ступінь - поворотний потік крові проходить на ¼ глибини;
  • II ступінь - поворотний потік крові проходить на половину;
  • III ступінь - поворотний потік крові проходить на ¾ глибини;
  • IV ступінь - поворотний потік крові досягає протилежної стінки передсердя.
Відкрити Згорнути down

Причини виникнення ПМК

Від 1 до 3% людей стикаються з ПМК. І у жінок, і у чоловіків він реєструється з однаковою частотою. Дуже часто пролапс мітрального клапана діагностується вперше у підлітків, чому сприяє активне зростання.

Головною причиною розвитку патології є міксоматозна дегенерація хорд (сухожильних ниток) або стулок клапана. Стан характеризується витонченням шару колагену в клапані і збільшенням кількості мукоїдної (міксоматозної) речовини. Результатом цього є розширення і надмірне розтягнення стулок. Хорди стають довшими і тоншими. Все це призводить до пролапсу. А якщо станеться розрив хорди, то може статися дуже складна регургітація.

Міксоматозна дегенерація може бути успадкованою, а може викликатися змінами сполучної тканини внаслідок різних захворювань або м'язової дистрофії. Крім ревматизму та ішемічної хвороби, такі стани як хвороби Грейвса або Віллебранда, серповидно-клітинна анемія можуть викликати пролапс мітрального клапана. Зневоднення організму також може призвести до минущого перебігу захворювання.

Встановлені причини пролапса мітрального клапана:

  • загальні ураження сполучної тканини (синдроми Марфана, Дауна, Елерса-Данло та ін.);
  • ревматизм;
  • інфекційний ендокардит;
  • ішемічна хвороба серця;
  • гіпертрофічна кардіоміопатія;
  • міокардит;
  • перикардит;
  • проведені раніше операції на мітральному клапані;
  • травми серця;
  • вроджені патології серця.
Відкрити Згорнути down

Симптоми пролапса мітрального клапана

Істотна частина пацієнтів при ПМК має тільки скарги астено-невротичного характеру:

  • дратівливість;
  • емоційну нестабільність;
  • безсоння;
  • головні болі;
  • падіння працездатності та підвищену стомлюваність.

Ознаки пролапсу мітрального клапана, що відносяться до клінічних, зазвичай відсутні у пацієнтів з I та II стадією.

Пацієнти з III стадією відзначають специфічні симптоми пролапсу мітрального клапана. 50-65% скаржаться на біль в області серця, яка локалізується за грудиною або в зоні проекції верхівки серця. Біль може бути короткочасним (кілька секунд), а може тривати і добу. Вона виникає без зв'язку з фізичним навантаженням і не знімається нітрогліцерином.

25-79% пацієнтів відзначають уривчастість в роботі серця. Рідше відзначаються шум (своєрідний "писк") в грудях, що посилюється при будь-якому навантаженні та хвилюванні. При прослуховуванні грудної клітини фонендоскопом визначається систолічний "музичний" шум, звучання якого змінюється зі зміною положення тіла.

15-32% пацієнтів відзначають задишку, навіть в стані спокою. З'являється відчуття нестачі повітря, хворий змушений робити глибокі вдохи.

У деяких хворих єдиною скаргою є ліпотомія та синкопальний стан. Ліпотомія - наявність відчуттів, які передують непритомності, а синкопальний стан - короткочасна непритомність. При таких станах у пацієнтів відзначаються порушення серцевого ритму.

Також хворі відзначають:

  • підвищення кров'яного тиску;
  • посилення потовиділення;
  • гіперемію окремих частин тіла.

У третини хворих з первинним пролапсом виявляють зовнішні симптоми дисплазії сполучної тканини. А порушення току крові (мітральна регургітація) можуть надалі викликати різні ускладнення захворювання.

Появі ПМК може сприяти і вагітність. Зазвичай такий стан буває тимчасовим і викликається тим, що в положенні лежачи матка передавлює порожнисту нижню вену, порушуючи венозне повернення.

У дітей пролапс мітрального клапана, зазвичай, викликаний дисплазією сполучної тканини. А половина дітей, що страждає на ПМК, відрізняються астенічним типом статури і дисгармонією в розвитку.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення ПМК

Серед найбільш поширених ускладнень ПМК - мітральна недостатність, яка може бути гострою або хронічною. Перша виникає внаслідок розриву хорд, що призводить до порушень функціонування стулок клапана. Наслідки пролапса мітрального клапана з мітральною недостатністю:

  • серцева недостатність;
  • інфекційний ендокардит;
  • фібриляція передсердь з тромбоемболією.
Відкрити Згорнути down

Діагностика пролапса мітрального клапана

Запідозрити наявність ПМК лікар може при прослуховуванні (аускультації) грудної клітини. Сторонні шуми і клацання дозволяють поставити попередній діагноз. Для уточнення хворим призначають такі дослідження:

    1. ЕКГ (кардіограма). Зазвичай кардіограма нормальна, але у пацієнтів з симптомами пролапсу мітрального клапана, що належать до клінічних, спостерігаються неспецифічні зміни та порушення ритму.
    2. УЗД серця (ехокардіографія). Обстеження є інформативним у хворих без виражених симптомів, але з шумами в серці. Також метод використовують для виключення помилок в діагностиці пролапса мітрального клапана і при відсутності типових аускультативних ознак.
    3. Рентгенографія. Призначається для виявлення гострої або хронічної мітральної недостатності.

Діагностика пролапса мітрального клапана допомагає виявити хворобу навіть при відсутності виражених ознак і вчасно почати лікування.

Відкрити Згорнути down

Лікування ПМК

Для хворих без симптомів або з легкими симптомами, коли немає суттєвої мітральної недостатності, зазвичай, лікування пролапса мітрального клапана не показано. Таким пацієнтам рекомендується дотримуватися здорового способу життя і регулярно проходити клінічний контроль.

Хворим, що відзначають напади тахікардії, біль в грудній клітині, втомлюваність, напади страху, призначається лікування із застосуванням β-блокаторів. Також специфічне лікування призначається хворим з іншими вираженими симптомами і тим, хто переніс інсульт з мітральною недостатністю.

Слід пам'ятати, що рішення про необхідність лікування пролапса мітрального клапана приймає тільки лікар після всебічного обстеження пацієнта. У деяких випадках лікар може рекомендувати оперативне лікування. Зазвичай операція на мітральному клапані проводиться при розриві або сильному розтягненні хорди, що призводить до важкої мітральної недостатності.

Відкрити Згорнути down

Профілактика пролапса мітрального клапана

Первинний ПМК відноситься до вроджених аномалій. Специфічної профілактики в цьому випадку не існує. Рекомендується регулярно проходити обстеження і спостерігатися у кардіолога.

Профілактика пролапсу мітрального клапана у разі вторинної форми полягає в своєчасному діагностуванні і лікуванні захворювань серця. Також рекомендується:

  • фізичне навантаження в помірній кількості;
  • здоровий спосіб життя;
  • відмова від шкідливих звичок;
  • дотримання режиму харчування і сну;
  • своєчасне лікування інфекційних захворювань.
Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-кардіолог, к.м.н.

Який лікар лікує ПМК?

Не знаєте, який лікар лікує пролапс мітрального клапана і до кого звертатися зі своїми скаргами? Розпочніть візит в поліклініку з візиту до сімейного лікаря або педіатра (якщо хворіє дитина). При підозрі на пролапс мітрального клапана пацієнта направляють на консультацію кардіолога (або дитячого кардіолога), який займається терапією усіх захворювань серця.

 

Лікування пролапса мітрального клапана в Києві можна пройти в медичних центрах МЕДІКОМ, розташованих на Оболоні і Печерську. Наші підрозділи обладнані новітнім лікувально-діагностичним обладнанням, а досвідчені фахівці готові надати кожному пацієнту найбільш ефективну допомогу, спираючись на клінічну картину та наявність супутніх патологій. Довірте своє здоров'я найкращим лікарям - телефонуйте за контактним номером колл-центру і записуйтеся на прийом!

comment 32
Васкес Абанто Анна Естуардівна
Лікар-терапевт, гастроентеролог
comment 30
Єрьоменко Світлана Миколаївна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 15
Папуша Ірина Андріївна
Завідуюча терапевтичним відділенням, лікар-кардіолог першої категорії, терапевт вищої категорії
comment 25
Рудковська Наталія Миколаївна
Заступник медичного директора стаціонару, лікар-терапевт, кардіолог першої категорії
comment 13
Тишко Лариса Антонівна
Дитячий лікар-кардіоревматолог вищої категорії
comment 20
Голод Андрій Григорович
Лікар-кардіолог вищої категорії, терапевт, к.м.н.
comment 3
Дутчак Михайло Григорович
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-кардіолог вищої категорії
comment 13
Приткова Ганна Вадимівна
Лікар-ревматолог вищої категорії, дитячий ревматолог, к.м.н.
comment 16
Старостишин Роман Володимирович
Лікар функціональної діагностики, терапевт, сімейний лікар
comment 12
Тичук Надія Віталіївна
Лікар-терапевт вищої категорії
comment 15
Чернов Олександр Павлович
Кардіолог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

04.12.2022 16:10
Іван

Був на узі написали фізіологічна мітральна регургітація 1 ступеня, глибина проникнення 1,2, це нормально?

13.12.2022 12:37
Клініка Медіком

Просимо вас звернутись за роз'ясненням до лікаря кардіолога.

31.10.2021 13:59
ШЕВЧУК ТЕТЯНА

В мене теж первинний пролопс мітральго клапана 2ступені є тахікардія і аритмія лікарі кажуть шо з тим можна жити а в мене постійно болить серце дискомфорт в грудні клітці пече в середині відчуваю збої в серцв .

09.10.2020 18:38
Марина

Думаю, что это просто индивидуальная особенность организма. Беречься, конечно нужно, но с этим живут.

15.09.2020 08:19
Игорь Олегович

Долгое время занимался легкой атлетикой, потом занимал руководящие должности. В общем, все “на износ” и все “на нервах”. Пока не попал в больницу. В кардиологии сразу поставили ПМК. Пролечился. Теперь ежедневно хожу до 10 км., изменил питание, ко всему стараюсь относиться нейтрально. Самочувствие прекрасное!

01.09.2020 12:07
Руслана

Мне тоже поставили диагноз ПМК. Когда спросила у врача - а это опасно? Ответил, что нет. Только в космонавты и летчики не возьмут ))

22.07.2020 22:40
Микита

Люди, без паніки! Пролапс буває і тимчасовим, наприклад через міокардит.

11.06.2020 18:03
Світлана

У мене теж пролапс мітрального клапана. Кардіолог каже, що нічого страшного, просто особливості організму. У мене і у мами такий же діагноз. Правда, мені зараз тільки 25 і ще незрозуміло, що з цим пролапсом буде в майбутньому.

09.06.2020 07:41
Ангеліна Вовк

У мене від цієї проблеми пульс по 120 ударів в хвилину. Навіть при спокійній ходьбі. Часто біль віддає під лопатку. Чи не таке вже це й безпечне захворювання.

13.05.2020 16:22
Сергей

Краткость -сестра таланта. Спасибо за статью!

Показати ще 3

arrow

Всього 9 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down