Ушкодження меніска: симптоми, причини, лікування
Ушкодження меніска — це травма, яка призводить до порушення функціональності коліна й обмеження руху. Пошкодження сильно розрізняються залежно від розташування тріщини та її довжини.
Меніск — анатомічна структура колінного суглоба. Він складається з волокнистого хряща. Розрізняють латеральний і медіальний меніски. Обидва мають форму півкільця, але боковий меніск відрізняється вигнутішою формою. Функція меніска полягає в полегшенні адаптації суглобових поверхонь один до одного під час руху, щоб суглоб міг працювати ергономічно та ефективно.
Класифікація пошкоджень меніска
Травма меніска — досить часта проблема, особливо серед фізично активних людей.
Залежно від механізму, що викликає пошкодження, можна виокремити:
- дегенеративні зміни, що з'являються в результаті кісти;
- структурні зміни (коли змінюється форма меніска);
- механічні зміни, спричинені травмою, розтягненням, силою обертання тощо.
Види пошкоджень меніска:
- стабільні — пошкодження не спричиняють проникнення меніска в суглоб, не вимагають хірургічного втручання та не завдають болю;
- нестабільні — меніск затискається всередині суглоба, внаслідок чого тягне прикріплену суглобову капсулу, що спричиняє в пацієнта біль; другою причиною появи болю є запалення та пошкодження суглобового хряща, тому лікування може вимагати хірургічного втручання.
У разі травми меніска також розрізняють ушкодження:
- Медіального меніска, який розташований із внутрішньої сторони колінного суглоба, має більший розмір уздовж, ніж вшир. По всьому колу він щільно зростається із суглобовою капсулою, тому його рухливість менша, що робить його вразливішим.
- Латерального меніска, який розташований із зовнішнього боку, має більш овальну форму, його довжина й ширина рівні. Нещільно прикріплюється до суглобової капсулі, тому рухливіший і менш вразливий до механічного впливу.
Етіологія захворювання
Причини ушкодження меніска:
- важкі згинальні та торсіонні травми колінного суглоба — часто поєднуються з травмами зв'язок, виникають під час занять спортом, особливо футболом, катанням на лижах;
- перевантаження — спортивні або тривалі форсовані положення на колінах, навпочіпки;
- дегенеративні зміни;
- кісти всередині суглоба.
При пошкодженнях меніска особливу роль відіграє комбінація згаданих вище сил (згинання чи розгинання з обертанням колінного суглоба) та перевищення природного діапазону рухів. Порушення фізіологічної межі витривалості цих структур призводить до травм.
Через процеси старіння та виснаження структур кістково-суглобових елементів у літніх людей травми меніска можуть бути наслідком навіть незначних дій.
Патогенез
Меніски — ключовий компонент коліна. Завдяки своїй структурі вони поводяться як наповнені рідиною губки, тому точно відповідають формі суглобових поверхонь. У результаті вони забезпечують рівномірний розподіл навантаження, амортизацію, стабілізацію та змазку, живлення та захист суглобового хряща.
Їхня структура дозволяє колінному суглобу обертатися. Однак меніск може пошкодитися в разі різкого, раптового розгинання коліна або дуже швидкого повороту. Зазвичай травма медіального меніска відбувається частіше через його сильне зрощення з суглобовою капсулою та поверхнею великогомілкової кістки. Бічний меніск з'єднується з суглобовою капсулою тільки в задній частині, що зводить до мінімуму ймовірність травми.
Ознаки ушкодження меніска проявляються типовими симптомами й у разі відсутності лікування можуть спричинити незворотні наслідки. Порушується структура синовіальної мембрани та процеси мікроциркуляції в ній. Наслідком стає артроз суглоба.
Клінічні прояви пошкоджень меніска
Після ушкодження меніска нормальне функціонування коліна часто неможливе. Інколи прості рухи згинання та розгинання можуть бути вкрай болючими.
Найчастіші симптоми пошкодження меніска:
- біль (залежно від того, який із менісків травмований, ознаки проявляються на ураженому боці);
- набряк, почервоніння, місцеве підвищення температури та болючість під час пальпації;
- неприродний хрускіт і потріскування в суглобі під час рухів;
- блокування коліна може виникнути під час енергійного розгинання;
- часткове відчуття втрати контролю над коліном через його нестабільність, відчуття, ніби коліно вийшло з кістки.
Біль у меніску може посилюватися паралельно зі збільшенням навантаження, наприклад, під час тривалого стояння, ходіння або їзди на велосипеді.
Симптоми пошкодженого меніска можуть проявлятися з різною інтенсивністю. Це залежить від типу та ступеня пошкодження і від того, яка структура була пошкоджена. Окремо варто звернути увагу під час діагностування на наявність випоту з коліна.
Особливості перебігу захворювання під час вагітності
Ушкодження меніска під час вагітності вимагає особливого підходу до лікування. Клінічна картина не буде істотно відрізнятися від класичного варіанта. Обтяжливою обставиною є негативний вплив зростаючої ваги матері на хворе коліно. Під час діагностики бажано використовувати УЗД і візуальний огляд ортопеда. Поміж методів консервативного лікування на перший план виходить іммобілізація суглоба, аспірація при наявності внутрішньої кровотечі або значного набряку.
Призначення медикаментозних препаратів повинно погоджуватися з гінекологом, який веде вагітність. Зазвичай призначають введення протизапальних засобів безпосередньо в суглоб і використання спеціальних мазей зовнішнього застосування. Оперативне втручання краще відкласти до успішного розродження.
Особливості ушкоджень меніска у дітей
Вік 11–17 років — найчастіший період діагностування пошкоджень меніска в дитячому віці. Під час занять різними видами спорту, зокрема на уроках фізкультури, суглоби дитини, особливо колінні, зазнають прямих травм, ударів ногами або скручування. В результаті меніск ушкоджується. Після відвідин дитячого ортопеда-травматолога дитина направляється для підтвердження діагнозу на МРТ. Отримані результати є основою ухвалення рішення щодо консервативного або хірургічного лікування. Якщо медикаментозні препарати та фізіотерапія не дають позитивних результатів, необхідно застосовувати оперативне втручання.
Артроскопію колінного суглоба в дитини найчастіше рекомендують у випадках, коли є:
- травматичні зміни, що спричиняють нестабільність колінного суглоба, наприклад, розрив хрестоподібної зв'язки;
- посттравматичні або постзапальні зміни, як-от: розшарування меніска або гіперплазія синовіальної складки;
- гострі травматичні ураження, які спричиняють "колінну блокаду", гострий біль і набряк, тому немає можливості виконувати правильні рухи;
- значні дегенеративні зміни суглобового хряща.
Дуже важливо провести грамотну реабілітацію суглобів після пошкоджень меніска.
Ушкодження меніска: наслідки
При пошкодженнях меніска його частина може відірватися. У результаті буде відбуватися постійне тертя об хрящову тканину, що покриває поверхню стегнової та великогомілкової кістки. З часом відбувається руйнування тканини та повне знерухомлення суглоба. Тому оперативне втручання в такому випадку обов'язкове. Поширеним ускладненням травми меніска є артроз колінного суглоба.
Наслідки пошкодження меніска мають свої особливості. Основні ускладнення — інфікування суглобів і тромбоз глибоких вен. Тому операція проводиться методом внутрішньовенного введення антибіотиків і профілактичних доз низькомолекулярних гепаринів відповідно до рекомендацій для групи ризику, в якій знаходиться пацієнт. Накладення ефективного шва на меніск не гарантує 100 % загоєння ушкоджень. Кількість хороших результатів після накладення швів на меніск коливається від 60 до 96 % залежно від типу та локалізації пошкодження, ступеня дегенерації тканини меніска та застосовуваного лікування.
Діагностика пошкоджень меніска
Встановленням діагнозу при пошкодженнях меніска займається ортопед-травматолог. Наявність випоту й інших клінічних симптомів може відразу вказати на наявність патології. Лікар збирає анамнез і проводить візуальне обстеження.
Найвідоміші меніскові тести:
- Проба Аплея.
Під час обстеження пацієнт лежить на спині, нижня кінцівка, яка не тестується, лежить прямо. Пацієнт згинає ногу в коліні. Лікар тисне на вісь суглоба та виконує зовнішній і внутрішній обертальний рух. Якщо виникають больові відчуття під час внутрішньої ротації, це є ознакою присутності ушкодження латерального меніска, при болю під час зовнішньої ротації — пошкодження медіального меніска. - Проба МакМюррея.
Пацієнт лежить на спині, нижня кінцівка сильно зігнута в коліні та стегні. Лікар виконує обертання стопи, випрямляючи коліно. Біль під час випрямлення коліна при положенні стопи у внутрішньому обертанні вказує на ушкодження латерального меніска, а при зовнішньому обертанні — на пошкодження медіального меніска.
Діагностика меніска обов'язково базується на інструментальних методах. Для візуалізації суглобового меніска використовується ультразвукове обстеження та МРТ суглоба. Результат допомагає точно визначити, наскільки сильним є ушкодження меніска.
Лікування при пошкодженні меніска
Тип лікування вибирається залежно від ступеня та локалізації ушкоджень меніска, а також від інших чинників, наприклад, віку та способу життя. У разі невеликих уражень, розташованих у зовнішній зоні меніска (так звана червона зона через кінці дрібних кровоносних судин, які виходять із суглобової капсули), використовується безопераційне лікування.
План консервативного лікування при пошкодженні меніска складається з:
- розвантаження кінцівок (ходьби на милицях);
- обмеження діапазону рухів коліна методом іммобілізації;
- мануальної терапії;
- мініінвазивних процедур, що підтримують загоєння: ін'єкції з тромбоцитами плазми та фізіотерапевтичні процедури;
- пункції місця ураження для видалення накопиченої рідини або крові.
У медикаментозному лікуванні на перше місце виходять знеболюючі та протизапальні засоби. Деякі з них вводяться безпосередньо в суглоб. Додатково призначаються судинорозширювальні препарати та хондропротектори.
Варто зазначити, що шанси на отримання хорошого результату лікування значно вищі, коли пошкодження свіжі, відразу після травми, ніж у запущених випадках.
Операції при пошкодженнях меніска
Найчастіше пошкоджений меніск вимагає оперативного лікування. Обсяг процедури визначається ступенем пошкодження, віком і способом життя хворого. Здебільшого виконується артроскопія колінного суглоба, яка проводиться за допомогою ендоскопа через невеликі розрізи на шкірі.
Операція при ушкодженні меніска має такі види:
- Меніскектомія.
Повне видалення пошкодженого меніска. Раніше це був золотий стандарт у лікуванні травм такого типу, але в наш час його застосовують, коли немає інших способів виправити виниклі ушкодження. - Прошивання меніска.
Виконується в разі пошкодження області з відносно високим потенціалом регенерації. Під час операції використовується одна з трьох технік шиття: навиворіт, ззовні всередину, все всередині, а також різні типи матеріалів. - Операція з використанням каркасів.
Якщо неможливо зшити або з'єднати відірвані частини меніска, використовуються каркаси, які є імплантатом відсутнього фрагмента. - Використання алогенних трансплантатів.
Один із найсучасніших методів лікування. Трансплантати використовують для пацієнтів після постменіскектоміі з невеликою втратою хряща, а також із реконструкцією передньої хрестоподібної зв'язки.
Кожна операція на меніску вимагає спеціальної реабілітації. Пацієнту може знадобитися до 16 тижнів, щоби повністю відновити фізичну форму.
Контроль вилікуваності
Якщо було призначено консервативне лікування, то повернення до нормального функціонування коліна потребуватиме не менше місяця. За процесом загоєння ушкоджених тканин лікар стежить за допомогою систематичних ультразвукових досліджень. Реабілітаційний період після хірургічного втручання залежить від тяжкості проведеної операції.
Зазвичай артроскопія вимагає втричі менше часу на загоєння, ніж відкрите оперативне лікування. Ортопед-травматолог призначає методи інструментальної діагностики в індивідуальному порядку. Після реабілітації необхідно періодично відвідувати лікаря для оцінки стану суглоба.
Профілактика пошкоджень меніска
Основні профілактичні заходи:
- важливо підтримувати належну масу тіла, що знизить навантаження на внутрішньосуглобні структури;
- варто грамотно планувати тренування, правильно вибирати навантаження й завжди розминатися;
- дотримуватися принципів здорового харчування;
- має велике значення вибір амортизуючого взуття;
- необхідно застосовувати спеціальні профілактичні вправи спортсменам.
При перших ознаках дискомфорту в коліні обов'язково потрібно звернутися до лікаря.
Поради та рекомендації
Ушкодження меніска вимагають грамотної реабілітації:
- лікувальна фізкультура спрямована на полегшення болю та відновлення рухливості;
- для зменшення набряку та зниження температури суглоба застосовується кріотерапія, тобто лікування холодом;
- для відновлення та прискорення загоєння рекомендуються магнітотерапія, лазерна терапія та ультразвук;
- масаж м'яких тканин зменшує підвищене напруження, що виникає в цих структурах, покращує їхнє кровопостачання та живлення.
Крім того, під час реабілітації меніска використовується кінезіотейпування, яке полягає в накладенні спеціальних пластирів на коліна.
Питання-Відповідь
Чи можна ходити або бігати при розриві меніска?
Біг і ходьба не мають прямих протипоказань у разі розриву меніска, однак не варто навантажувати коліно в гострий період, необхідна консультація травматолога.
Що буде, якщо не робити операцію на меніску?
При пошкодженні меніска основними методами лікування є фізіотерапія і мануальна терапія. Якщо після повного курсу терапії, не відбулися позитивні зміни, необхідна операція. Відмова від операції при пошкодженні меніска має важкі наслідки. Хворому загрожує деформація суглобового хряща. Уламок меніска може потрапити між кістками, і тоді може відбутися руйнування хряща, що загрожує сильним артрозом.
Що потрібно робити при розриві меніска?
Пошкодження меніска, який супроводжується болем у суглобі, набряком, почервонінням, свідчить про розрив меніска. При появі схожих симптомів, необхідно прикласти лід до коліна. Після цього якомога швидше звернутися в травмпункт, де обов'язково зробити рентген.
Яким спортом можна займатися при пошкодженні меніска?
Пошкодження меніска виникає через неправильні, різкі рухи або травми. При незначних ушкодженнях призначається курс фізіотерапії, після якого можна повернутися до звичного виду спорту. Якщо пошкодження значні, то лікування займе набагато більше часу. При цьому не завжди є можливість повернення в професійний спорт. Після операції на меніску дозволена ходьба, стрибки на скакалці, вправи на велотренажері. Однак треба регулювати інтенсивність навантаження, а силові вправи варто обмежити.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Джерела
Який лікар лікує ушкодження меніска?
У клініці МЕДІКОМ пацієнт отримує індивідуальну допомогу, конкретну для кожного клінічного випадку. Лікування ушкодження меніска в Києві проводиться після діагностики на сучасному обладнанні. Консультація лікаря ортопеда-травматолога допоможе вирішити питання щодо вибору методу лікування та програми реабілітації. Звертайтеся до відділень клініки на Оболоні та Печерську і ви отримаєте можливість відновити функціональність колінного суглоба.
Сертифікати
Вiдгуки
Найголовніше не затягувати і не займатися самолікуванням, чим раніше ви звернетеся до лікаря, тим раніше ви встанете на ноги.
Я периодически прохожу курс физиотерапии, специальную гимнастику, лечебный массаж.
Отличная статья, спасибо, но лучше самой не лечиться.
Благодарю, записалась на рентген и на прием к врачу.
Показати ще 1
Всього 4 відгуків