exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом

Перелом ключиці

Травмувалися і підозрюєте перелом ключиці? Не відкладайте візит до травмпункту на Оболоні — такий випадок вимагає кваліфікованої допомоги. У клініці МЕДІКОМ вас оглянуть досвідчені ортопеди-травматологи, проведуть необхідну діагностику при переломі (МРТ, КТ, рентген) і призначать ефективне лікування перелому ключиці згідно з сучасними медичними протоколами.

Відкрити Згорнути down

Класифікація переломів ключиці

Перелом ключиці — це порушення цілісності ключичної кістки. Найчастіше пошкодження відбувається в середній третині, оскільки ця зона є найбільш вразливою анатомічно.

Класифікація переломів ключиці:

  1. За характером пошкодження:
    • Закритий перелом — без пошкодження шкірних покривів;
    • Відкритий перелом — з порушенням цілісності шкіри, утворенням рани та ризиком інфікування.

  2. За локалізацією перелому:
    • Внутрішня третина ключиці (медіальна частина);
    • Середня третина (найбільш часта);
    • Зовнішня третина (латеральний відділ).

  3. За характером лінії перелому:
    • Поперечні;
    • Косі;
    • Косопоперечні;
    • S-подібні;
    • Осколкові.

  4. За положенням кісткових уламків:
    • Без зміщення;
    • Зі зміщенням (можливе вкорочення кістки, ступінчаста деформація, кутове зміщення).
Відкрити Згорнути down

Причини перелому ключиці

Причинами перелому ключиці стають різні механічні впливи при побутових травмах, під час занять спортом або внаслідок аварій на виробництві, ДТП тощо.

Перелом ключиці має різні механізми виникнення:

  • непряме травмування: при падінні на лікоть або на плече, зігнуту або випрямлену верхню кінцівку;
  • пряма травма: викликається безпосереднім силовим впливом в області ключичної кістки (при ударі рукою, палицею або битою, ударі об виступаючі поверхні, при падінні важкого предмета тощо).

Рідше переломи ключиці викликаються інтенсивним м'язовим скороченням.

Патогенез перелому ключиці

Що таке перелом ключиці та як він проявляється? Для кращого розуміння симптомів і наслідків цієї травми слід ознайомитися з особливостями будови та місця розташування цієї кістки.

Ключична кістка має трубчасту структуру з невеликим вигином. Розташована горизонтально між грудиною та лопаткою. Вона з'єднує верхню кінцівку з тулубом, формуючи плечовий пояс. Ключиця виконує опорну та захисну функцію — бере участь у передачі навантаження від руки до тулуба та захищає важливі судинно-нервові структури, які проходять через підключичну область.

Анатомічно найбільш вразливою ділянкою є середня третина ключиці — найтонша та вигнута її частина. Саме тут найчастіше і відбувається перелом. Це пояснюється слабкою механічною стійкістю даної зони та відсутністю додаткового м'язового захисту.

Характер перелому залежить і від інших додаткових факторів: місця та сили травматичного впливу, положення руки під час травми, віку та стану пацієнта.

Відкрити Згорнути down

Симптоми перелому ключиці

Після отримання травми першим симптомом перелому ключиці стає різкий біль. При будь-якому русі він посилюється. Амплітуда рухів руки істотно порушується, і вони стають дуже обмеженими. Плече опускається та зміщується всередину і вперед. Будь-які спроби підняти верхню кінцівку призводять до появи сильних болів і хрускоту. Для зменшення болю потерпілий намагається притримувати здоровою рукою травмовану. Зазвичай він притискає її до тіла та підтримує за передпліччя або ліктьовий суглоб.

При огляді ураженої зони виявляється її припухлість і надмірна рухливість. На шкірі іноді присутні синці. При відкритих травмах є рана, з якої в деяких випадках виступає ділянка кісткового уламка. При спробах промацування відчувається біль і присутня крепітація кісткових уламків.

Якщо через травму постраждав судинно-нервовий пучок, то виявляються ознаки оніміння руки, є скарги на сильну загальну слабкість, яка виникає через внутрішню кровотечу. При травматизації уламком плеври у хворого з'являється задишка та відчуття нестачі кисню, викликані пневмотораксом.

Відкрити Згорнути down

Особливості перелому ключиці у дітей

Переломи ключиці у дітей найчастіше з'являються внаслідок занять спортом, активних ігор (особливо під час морозної погоди з обмерзанням). У новонароджених дітей перелом є наслідком різних пологових травм.

Повні переломи частіше спостерігаються у дітей старшого віку. При цій травмі відбувається повний розлом ключичної кістки на дві або більше частин. Уламки кістки при цьому різновиді перелому ключиці можуть не зміщуватися або зміщуватися.

При неповному переломі, який більш характерний для новонароджених або дітей молодшої вікової групи, порушується цілісність не ключиці в цілому, а тільки її окістя. Даний різновид перелому ключиці називають підокісною (за типом «зеленої гілки»).

Будь-які ознаки перелому ключиці — привід для негайного звернення до дитячого травматолога! Після проведення детального обстеження, що дозволяє оцінити характер травми, лікар зможе скласти план майбутнього лікування та визначити, якими методами буде забезпечуватися відновлення пошкодженої кістки.

При переломах ключиці у дітей регенерація кістки переважно проходить без ускладнень і кісткові тканини консолідуються за 14-21 день.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення перелому ключиці

Розвиток ускладнень перелому ключиці відбувається рідко. Їх ймовірність підвищується через спровоковане травмою ураження структур судинно-нервового сплетіння, розташованого в пахвовій області. При ураженні нервів у потерпілого спостерігаються порушення чутливості, рухові функції в різній мірі обмежуються. Якщо травма провокує розрив великої кровоносної судини, то у хворого розвивається досить інтенсивна кровотеча.

Без своєчасного звернення до лікаря або без виконання його рекомендацій щодо обмеження активності при переломах ключичної кістки зі зміщенням травма може погіршуватися. У майбутньому в таких випадках ймовірне формування несправжнього суглоба та розвиток таких наслідків перелому ключиці, як виражена обмеженість рухливості руки.

Відкрити Згорнути down

Перша допомога при переломі ключиці

При підозрі на перелом ключиці потерпілому до його транспортування до лікувального закладу слід надати першу допомогу:

  • заспокоїти та дати прийняти знеболювальний препарат. Можна для зменшення болю та крововиливу прикласти холод до області ураження;
  • зафіксувати руку в нерухомому положенні: підвісити кінцівку на косинку або зігнути руку в лікті та прибинтувати до тіла;
  • при виявленні відкритого перелому, в першу чергу, слід обробити рану антисептиком і накласти на неї стерильну пов'язку;
  • доставити потерпілого до відділення травматології максимально щадним способом, при якому буде виключена додаткова травматизація.

Пам'ятайте! При наданні невідкладної допомоги не слід намагатися самостійно зіставляти зміщені кісткові уламки, оскільки непрофесійне виконання цих дій може викликати розвиток небезпечних ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Діагностика перелому ключиці

Для виявлення порушення цілісності ключиці й оцінки його тяжкості виконуються наступні методи:

  • промацування області ураження;
  • рентген ключиці;
  • КТ ключиці.

При виявленні рентгенологічних ознак ураження нервових закінчень для діагностики перелому ключиці залучається невролог, у разі пошкодження судин проводиться консультація судинного хірурга.

Відкрити Згорнути down
Ортопедия и травматология
Ортопед-травматолог
Рентгенографія
Рентген
Компьютерная томография (КТ)
Комп'ютерна томографія (КТ)
Травматологическое отделение на Оболони
Оперативна ортопедія та травматологія

Лікування перелому ключиці

Лікар ортопед-травматолог може визначити, як лікувати перелом ключиці, після проведення детального обстеження, яке дозволяє уточнити всі особливості травми.

При неускладнених переломах, які можуть усуватися шляхом іммобілізації кінцівки та фіксації зони пошкодження кістки, лікування перелому ключиці проводиться консервативним шляхом. Госпіталізація в таких випадках не потрібна.

Для фіксації використовуються сучасні засоби іммобілізації:

  • 8-подібна пов'язка (модифікована);
  • пов'язка Дезо (частіше при поєднаних травмах плеча та ключиці);
  • ортопедичні плечові бандажі або ортези, які забезпечують стабільну фіксацію і вищий комфорт у порівнянні з традиційними пов'язками.

Така фіксація допомагає утримувати уламки в правильному положенні та полегшує формування кісткової мозолі.

Лікування при переломі ключиці триває в середньому 3-6 тижнів, залежно від віку пацієнта, типу перелому та індивідуальних факторів. Обов'язковий рентген-контроль на етапі первинної фіксації та в динаміці.

Якщо перелом супроводжується зміщенням, то для зіставлення уламків проводиться їх репозиція. Після цього виконується контрольний знімок.

Для усунення болю пацієнту призначається прийом анальгетиків і УХТ. Після зняття іммобілізуючої пов'язки призначається фізична реабілітація, масаж і ЛФК. Тривалість курсу реабілітації після перелому ключиці розраховується з урахуванням складності клінічного випадку.

Відкрити Згорнути down

Операції при переломі ключиці

Оперативний метод лікування перелому ключиці необхідний, якщо виявлено:

  • відкритий або ускладнений закритий перелом;
  • наявність нестабільних кісткових уламків.

 

Операція за наявності ускладнень допомагає досягти максимально точного зіставлення кісткових уламків і усунення ризику ураження нервово-судинного пучка і тканин плеври.

Операція при переломі ключиці проводиться з використанням остеосинтезу, коли:

  • зсув виражений або нестабільний;
  • уламки не вдається утримати в потрібному положенні при консервативній фіксації;
  • перелом багатоуламковий;
  • є загроза пошкодження судин, нервів або шкіри гострими краями кістки;
  • необхідне швидке відновлення функції (наприклад, у спортсменів або активних пацієнтів);
  • відбувся вторинний зсув уламків після невдалої консервативної терапії.

МОС при переломах ключиці може включати:

  • Пластини з гвинтами (анатомічні або компресійні) — найпоширеніший варіант. Забезпечують стабільну фіксацію і точне зіставлення уламків.
  • Інтрамедулярні стрижні (рідше застосовуються через меншу стійкість, особливо при косих і багатоуламкових переломах).

Після операції проводиться рентген-контроль, призначається фізична реабілітація. Металоконструкції можуть залишатися в тілі пацієнта постійно або видалятися через 6-12 місяців за показаннями (якщо вони спричиняють дискомфорт або за бажанням пацієнта).

Відкрити Згорнути down

Профілактика перелому ключиці

Для запобігання виникненню перелому ключиці слід мінімізувати ризик травматизму, правильно розподіляти навантаження під час спортивних тренувань, служби або роботи, що вимагає значних фізичних зусиль.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар ортопед-травматолог

Який лікар лікує перелом ключиці?

Лікуванням переломів, зокрема й переломів ключиці, займаються травматологи та дитячі ортопеди-травматологи. При ускладнених формах ушкоджень залучається допомога хірурга та невролога. Всі зазначені фахівці високого профілю працюють у відділеннях клініки МЕДИКОМ на Оболоні та Печерську. А в стаціонарі МЕДИКОМ на Оболонській набережній, 9 створені всі умови для лікування складних переломів ключиці в Києві. Наш контакт-центр працює цілодобово. Телефонуйте нам за номером телефону, вказаним на сайті.

Копейкин Игорь Иванович
comment 50
Копейкін Ігор Іванович
Дитячий лікар ортопед-травматолог
Цыганков Максим Анатольевич
comment 28
Циганков Максим Анатолійович
Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.
Бесараб Юрий Борисович
comment 16
Бесараб Юрій Борисович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог
Калашніков Олексій Валерійович
comment 10
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
Марищак Александр Сергеевич
comment 12
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
Рогульчик Андрей Владимирович
comment 3
Рогульчик Андрій Володимирович
Лікар ортопед-травматолог
Самусенко Игорь Валентинович
comment 3
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
Цокало Василь Миколайович
comment 13
Цокало Василь Миколайович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, к.м.н.

Яка послуга вас цікавить?

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.


exit

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down