Зустріч з COVID-19: коли варто здати ІФА-тест на антитіла?
Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР) залишається "золотим стандартом" діагностики COVID-19. Та лікарі стверджують: жоден метод дослідження не є абсолютно достовірним!
Хибнонегативний результат ПЛР-тесту можна отримати при порушенні правил забору матеріалу (мазок з носоглотки та ротоглотки) або за умов неправильної підготовки пацієнта до аналізу. Так, прийом деяких антибіотиків, противірусних та протимікробних препаратів пригнічує реакцію і унеможливлює отримання достовірних результатів.
Вірогідність похибки ПЛР-тесту у зворотний бік також не нульова! Хибнопозитивний результат ПЛР-тесту можливий у “забрудненій” лабораторії.
Тест-системи чутливі, тому ідентифікують вірус і фрагменти “мертвих” РНК від старих інфекцій. Отримавши позитивний результат тесту, ви не знатимете напевне: виявлено активний вірус або його залишки, які не будуть розмножуватися чи поширюватися. ПЛР-тест не має граничної межі і дасть однаково позитивний результат.
Тому для більшої інформативності у комплексі з ПЛР тестуванням застосовується метод імуноферментного аналізу (ІФА-тест) на антитіла IgM та IgG до SARS-Cov-2 у сироватці крові.
Утворення захисних антитіл є імунною реакцією на потрапляння вірусу в організм. IgM вказують на гостру стадію інфекційного захворювання. Вважається, що з початком виділення антитіл контагіозність (заразність) інфекції знижується. IgG визначаються з третього тижня і вказують на перенесену хворобу (одужання). Комплексний аналіз на IgM та IgG дає повну інформацію щодо “історії зустрічі” людини з SARS-CoV-2.
Коли варто здати ІФА-тест на антитіла:
- Для уточнення діагнозу на додачу до ПЛР-тесту (у тому числі, контактним особам).
- Для підтвердження факту перенесеної коронавірусної хвороби (наприклад, при безсимптомному перебігу).
- Для визначення рівня імунної відповіді при повторних тестуваннях.
- Для перевірки рівня імунної відповіді після одужання.
Останні дані показують, що антитіла IgG до COVID-19 у особи, що перехворіла, можуть зникати вже за кілька місяців. І не всі пацієнти мали відповідні антитіла!
ІФА-тест на антитіла IgG виконується напівкількісно. Тож його результати можна порівняти у динаміці, щоб приблизно розуміти: скільки діятиме набутий імунітет.
Очевидно, що дослідження одних антитіл для ефективного захисту від COVID-19 недостатньо. Бережіть себе і дбайте про здоров’я!