Рак молочної (грудної) залози: симптоми, діагностика, лікування
Виявили у себе ущільнення у грудній залозі? Турбують підозрілі виділення із соска? Радимо як жінкам, так і чоловікам: не залишайте без уваги навіть найменш помітні симптоми, оскільки вони можуть вказувати на рак грудної залози. Пройти точну діагностику та за потреби — лікування за сучасними стандартами ви можете у Клініці МЕДІКОМ у Києві.
Що таке рак грудної залози
Рак грудної (молочної) залози (РМЗ) — це онкологічне захворювання, при якому ракова пухлина локалізується у тканинах молочної залози у жінок. Рак грудей (грудної залози) у чоловіків також зустрічається, хоча й рідше (такі випадки складають близько 1%).
Молочні залози — гормонозалежні органи, і у багатьох випадках РМЗ розвивається на фоні гормональних розладів. Сприятливі умови для його розвитку створюються у жінок, у яких:
- є ендокринні захворювання;
- наявні гінекологічні патології;
- рано почалися менструації (раннє менархе, до 12 років);
- пізно настала менопауза (після 55 років);
- не було вагітностей та пологів або перша вагітність настала після 30 років;
- різко та невдовзі після пологів завершилася лактація;
- наявність онкозахворювання молочної залози або яєчників, передміхурової залози у близьких родичів.
Ризик розвитку раку грудей зростає як у жінок, так і у чоловіків, якщо вони мають мутації генів BRCA 1, BRCA 2, ознаками чого можуть бути випадки РМЗ або раку яєчників, передміхурової залози у близьких родичів. Однак точно встановити наявність цих мутацій можна лише за допомогою генетичного аналізу. Інші фактори ризику розвитку РМЗ — дія радіації та канцерогенних речовин, шкідливі звички, ожиріння, часті стреси, малорухливий спосіб життя.
Ускладненням раку молочної залози є поширення метастазів, внаслідок чого виникають вторинні пухлини. РМЗ може метастазувати у кістки, легені, печінку, головний мозок.
Види раку молочної залози
РМЗ класифікують за різними критеріями.
Розрізняють форми раку молочної залози:
- вузлову — з наявністю одного чи кількох вузлів, ущільнень;
- дифузну — без чітких меж (набряково-інфільтративна, маститоподібна, панцирна форма);
- атипову — з ураженням соска та ареоли та подальшим поширенням патологічного процесу вглиб молочної залози.
За біологічними особливостями виділяють рак:
- люмінальний типи А та В — пухлина має рецептори до статевих гормонів, може мати або не мати рецептори до людського епідермального фактора росту, HER2;
- HER2-позитивний (нелюмінальний) — у пухлини немає рецепторів до статевих гормонів, але є рецептори до людського епідермального фактора росту;
- тричі негативний рак — відсутність рецепторів до статевих гормонів та людського епідермального фактора росту.
Стадії раку грудей
Загальноприйнятим є стадіювання раку молочної залози за системою TNM.
Вона враховує наступні критерії:
- Т — розміри й поширеність пухлини;
- N — наявність чи відсутність ураження лімфовузлів;
- M — наявність чи відсутність метастазів.
Ознаки раку молочної залози
Симптоми раку молочної залози з'являються не відразу після появи новоутворення. Доки пухлина має малі розміри, у більшості випадків перебіг хвороби залишається безсимптомним. Надалі починають проявлятися наступні ознаки захворювання:
- ущільнення у тканинах молочної залози, відчутне при пальпації, спаяне з навколишніми тканинами, шкірою;
- зміни шкіри у проєкції пухлини, що нагадують поверхню лимонної кірки, висипання, лущення, виразки;
- зміна кольору, лущення, деформація соска та ареоли, втягнення соска;
- виділення із соска, які можуть мати різний колір, до темно-червоного;
- на пізніх стадіях додаються загальні симптоми онкології - слабкість, втрата ваги, зниження працездатності, а також ознаки ураження інших органів метастазами;
- біль та відчуття розпирання через тиск зростаючого новоутворення на нерви та кровоносні судини (на початкових стадіях зазвичай болісні відчуття відсутні);
- збільшення регіонарних лімфатичних вузлів (відчуваються як гульки під пахвами, в області ключиці);
- зовнішні ознаки запального процесу - почервоніння, набряк молочної залози, зміна форми грудей, асиметричність;
Більше шансів на раннє виявлення РМЗ мають пацієнти, які проводять самообстеження у домашніх умовах щомісяця та відвідують мамолога для профілактичного огляду (проходять скринінг).
Діагностика раку молочної залози
Насамперед потрібна консультація мамолога або онкомамолога. Лікар проводить огляд та пальпацію молочних залоз та обирає інструментальні методи дослідження — УЗД, мамографію, у деяких випадках виконується МРТ.
Виявлене новоутворення підлягає гістологічному аналізу з обовʼязковим проведенням імуногістохіміі для визначення рецепторного статусу пухлини. Для цього береться його фрагмент за допомогою біопсії. Результати гістології та ІГХ визначатимуть тактику лікування.
Крім того, можуть проводитися аналізи на онкомаркери, рівень статевих гормонів, для пошуку можливих метастазів призначається компʼютерна томографія із використанням внутрішньовенного контрастування та остеосцинтиграфія.
Яка послуга вас цікавить?
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Лікування раку молочної залози
Основними методами лікування злоякісних новоутворень молочної залози вважаються:
- хірургічне лікування — видалення пухлини з прилеглими тканинами або всієї молочної залози, а також лімфовузлів (лімфодисекція), на які поширився патологічний процес (або при високому ризику його поширення);
- хіміотерапія — введення препаратів-цитостатиків, які згубно діють на ракові клітини пухлин та метастазів, оскільки вони активно діляться та у процесі поділу стають вразливими до певних хімічних речовин;
- променева терапія при раку молочної залози — пригнічення життєдіяльності та знищення клітин пухлини шляхом опромінення.
Також залежно від гістологічного типу пухлини та її молекулярно-генетичних особливостей, можуть застосовуватися:
- антигормональна терапія — підходить для гормонозалежних пухлин, ріст яких стимулюється жіночими статевими гормонами: препарати блокують рецептори на поверхні клітин, сповільнюючи прогресування хвороби;
- імунотерапія — стимуляція природних механізмів імунного захисту організму проти злоякісної пухлини за допомогою спеціальних препаратів;
- таргетна терапія — введення засобів, які прицільно впливають на процеси життєдіяльності пухлинних клітин, пригнічуючи їх розмноження та ріст.
Зазвичай проводиться комплексне лікування раку грудей. Наприклад, проводиться курс неоад’ювантної хіміотерапії, яка дозволяє зменшити розмір пухлини, а потім виконується її хірургічне видалення. В інших випадках спочатку роблять операцію, а потім — курс ад’ювантної хіміотерапії або променеву терапію — для зниження ризику рецидиву.
Операції при раку молочної залози
За можливості перевага віддається органозберігаючим хірургічним втручанням, проте з поширенням патологічного процесу та зростанням ризиків рецидиву доводиться видаляти більший обсяг тканин. Існують такі види операцій при раку молочної залози:
- лампектомія (туморектомія) — видалення пухлини з прилеглими навколишніми тканинами, молочна залоза зберігається, необхідність видалення лімфовузлів визначається за результатами біопсії;
- квадрантектомія, або секторальна резекція, — видалення квадранту молочної залози, ураженого патологічним процесом;
- гемімастектомія — часткове видалення молочної залози з лімфаденектомією, застосовується при поширенні патологічного процесу на регіонарні лімфовузли;
- радикальна мастектомія — видалення всієї молочної залози.
При ранньому виявленні раку можна проводити підшкірну мастектомію з одномоментною реконструкцією. Під час цієї операції видаляється молочна залоза, а замість неї відразу встановлюється імплант або використовуються аутологічні тканини для відновлення форми грудей. Такий підхід дозволяє зберегти шкіру та сосково-ареолярний комплекс, що забезпечує найкращий естетичний ефект.
Прогноз при раку молочної залози
Прогноз залежить від виду пухлини, стадії, на якій вона була виявлена, швидкості прогресування раку молочної залози, загального стану пацієнта, правильності вибору лікувальних методів. Можливий стрімкий розвиток новоутворення зі схильністю до метастазування, наприклад, при запальному раку молочної залози. В інших випадках та при вчасному початку лікування прогноз більш сприятливий.
Після лікування у деяких пацієнтів виникає рецидив раку молочної залози — повернення захворювання. Схильність до рецидивування також частково визначається типом пухлини. Крім того, на ризик впливає якість проведеного лікування (наприклад, при операції може бути видалена не вся пухлина або не всі уражені лімфовузли).
Профілактика раку молочної залози
Знизити ризик розвитку РМЗ можна шляхом здорового способу життя, уникнення стресових ситуацій, профілактики та своєчасного лікування гормональних розладів. Вчасно виявити онкологію та не допустити її небезпечні наслідки допомагає скринінг раку молочної залози — регулярні обстеження у мамолога з проведенням УЗД (у жінок до 35-40 років) або мамографії (у пацієнток старшого віку). Саме таким чином можна виявити найменші пухлини на ранніх стадіях їх розвитку.
Найбільш радикальний профілактичний захід — видалення молочних залоз, який іноді обирають пацієнти з генетично обумовленою схильністю до розвитку раку грудей.
Переваги лікування раку молочної залози в МЕДІКОМ
Якщо ви помітили у себе симптоми раку молочної залози, навіть за найменших підозр зверніться до Клініки МЕДІКОМ у Києві, де ви отримаєте професійну допомогу у найкоротший термін. Пропонуємо вам діагностику та лікування:
- З можливістю пройти всі обстеження в одному місці.
- З доступом до сучасних та органозберігаючих методів лікування.
- У комфортних умовах.
- Під контролем команди досвідчених експертів — мамолога, онкохірурга, хіміотерапевта, а також пластичного хірурга: заради вашого здоров'я та краси.
Питання-Відповідь
Чи можна вилікувати рак грудної залози?
Раннє виявлення злоякісної пухлини молочної залози та її лікування дозволяють повністю вилікуватися приблизно у 90% випадків. Але такі високі шанси є лише на 1 стадії захворювання і в міру його прогресування вони зменшуються. Для уникнення небезпечних наслідків важливий постійний контроль за станом грудей — регулярне самообстеження та скринінг.
Який рак молочної залози найнебезпечніший?
Найнебезпечнішими видами вважають тричі негативний рак молочної залози — при ньому пухлини не мають рецепторів, на які можна вплинути, щоб загальмувати прогресування хвороби, а також запальну карциному молочної залози, якій властивий стрімкий та агресивний перебіг.
Чи можна на УЗД не побачити рак молочної залози?
Ракова пухлина молочної залози може бути непомітною на УЗД через замалий розмір або особливості структури. Тому при підозрі на наявність новоутворення можуть проводитися інші дослідження, мамографія, МРТ.
Що таке інвазивний рак молочної залози?
Інвазивним називають рак грудей, який поширився за межі початкової локалізації (де він виник) на навколишні тканини. Це стадія розвитку будь-якої пухлини молочної залози, незалежно від її гістологічного типу.
Лікарі
Потрібне лікування раку молочної залози в Києві, і ви не знаєте, до кого звернутися? Вам допоможуть експерти Клініки МЕДІКОМ, які мають багаторічний досвід надання допомоги пацієнтам з неінвазивним, інвазивним та набряково-інфільтративним раком грудей у жінок та чоловіків. Дізнатися детальніше про те, який лікар лікує рак молочної залози у нашій Клініці, можна у відповідному розділі сайту, а записатися на прийом, щоб якомога швидше пройти діагностику та почати лікування, ви можете за номером (044) 503–77–77, у Тelegram bot або на сайті у чаті.