exit
search serach
Нетримання сечі

Лікування нетримання сечі

Інконтиненція або нетримання сечі — це будь-яке мимовільне виділення сечі. Таке захворювання має досить велику поширеність. Згідно зі статистикою, приблизно 30% населення страждає від цієї проблеми та лише 1 з 25 хворих звертається за допомогою до фахівців. Причина — той факт, що дана патологія практично не викликає хворобливих відчуттів і не позначається на тривалості життя.

Однак, якщо не звертати увагу на цю медичну проблему, нетримання сечі може істотно погіршити якість життя пацієнта, спровокувати розвиток комплексів, замкнутості, відчуженості. Терапія захворювання починається зі з'ясування причин розвитку патології.

Відкрити Згорнути down

Класифікація патології

Перші ознаки нетримання сечі — це капання або витікання сечі, при яких потреба в сечовипусканні може відчуватися або не відчуватися. У низки пацієнтів розвивається особливо складна ситуація — сильний позив до сечовипускання, який практично не відчувається ними заздалегідь, і який не можна утримати навіть для того, щоб дістатися до туалетної кімнати.

Встановлення причини розвитку патологічного процесу може принести користь, але часто причини розвитку захворювання перетинаються та в багатьох випадках рекомендований один і той же підхід до лікування.

Нетримання сечі буває:

Імперативне. 
Неконтрольоване сечовипускання середніх або значних обсягів, яке відбувається відразу ж після гострого імперативного позиву до сечовипускання. Гостре нетримання — найбільш поширена патологія серед людей похилого віку, але воно також іноді зустрічається й у більш молодих людей. Найчастіше така проблема спровокована прийомом діуретиків. Також, вона розвивається у жінок після клімаксу на тлі атрофічного вагініту, який призводить до витончення та подразнення слизової оболонки уретри.

При напрузі. 
Витікання сечі відбувається через різке підвищення внутрішньочеревного тиску через сміх, кашель, чхання, підйом важких предметів тощо. Обсяг сечі при цьому варіюється від малої до середньої кількості. У жінок цей тип патології розвивається як ускладнення після пологів, а у чоловіків — після операції на простаті. Більш гостро цей вид захворювання протікає у пацієнтів із зайвою вагою: через підвищений тиск внутрішніх органів на сечовий міхур.

Інконтиненція через переповнення сечового міхура. 
Капання сечі. Обсяг сечі в такому стані невеликий, але витікання може бути постійним і призводить до втрати сечі у великій кількості. Такий тип нетримання другий за поширеністю у чоловіків.

Функціональне нетримання. 
Мимовільне сечовиділення через фізичні або когнітивні порушення (наприклад, після інсульту або при хворобі Альцгеймера), а також зовнішні фактори, які впливають на процес сечовипускання.

Змішане. 
Є поєднанням будь-яких з перерахованих вище видів захворювання. Дуже часті випадки імперативного нетримання в поєднанні з функціональним і нетриманням напруги або імперативного з нетриманням напруги.

Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

У різних вікових групах нетримання сечі має різні прояви. У людей старшого віку можливості сечового міхура знижуються, відбуваються мимовільні його скорочення, порушується скоротливість. Це призводить до неможливості відкласти сечовипускання або завершити його повністю.

У жінок після менопаузи знижується рівень естрогену, що призводить до атрофії слизової оболонки уретри, зниження уретрального опору, тривалості та максимального тиску закриття.

У чоловіків при збільшенні простати частково закривається просвіт уретри, що призводить до неповного випорожнення сечового міхура. Такі зміни можуть спостерігатися й у здорових людей похилого віку, які здатні стримувати процес сечовипускання, можуть вплинути на розвиток патології, але не є його причиною.

У пацієнтів більш молодого віку захворювання розвивається несподівано, може спровокувати невелике витікання сечі. Найчастіше, проблема швидко вирішується за допомогою нескладних лікувальних заходів або самостійно.

За типами захворювання ділять на дві групи — тимчасовий і постійний стан, але причини та механізми патології найчастіше поєднуються та перетинаються.

Відкрити Згорнути down

Причини нетримання сечі тимчасового типу:

  • делірій будь-якої етіології;
  • інфекція;
  • атрофія слизової оболонки;
  • прийом лікарських препаратів;
  • розлади психічного характеру;
  • поліурія;
  • патологічне ущільнення стільця;
  • обмежена рухова діяльність.
Відкрити Згорнути down

Причини постійного нетримання:

  • Функціональна недостатність вихідного отвору сечового міхура
  • Обструкція вихідного отвору сечового міхура
  • Гіперактивність м'язової оболонки сечового міхура
  • Гіпоактивність м'язової оболонки сечового міхура
  • Втрата координації м'язової оболонки сечового міхура та сфінктера сечовивідного каналу
  • Функціональні розлади (когнітивні, фізичні)
Відкрити Згорнути down

Лікування нетримання сечі призначається залежно від типу патології, поточного стану пацієнта, наявності супутніх порушень.

Розвиток і перебіг хвороби

Нетримання сечі набагато частіше зустрічається у жінок, ніж у чоловіків. Дуже часто захворювання мимовільне сечовипускання у жінок розвивається на тлі важких пологів, які призводять до розриву м'язів тазового дна.

Також захворювання може виникнути після гінекологічних операцій у жінок та урологічних у чоловіків.

Енурез, як правило, зустрічається у дітей молодшого віку, у яких не в повній мірі виробилося рефлекторне стиснення сфінктера сечовипускального каналу. Велику поширеність має нічний енурез.

Хвороба може розвиватися з виділення малої кількості сечі, яке не сильно турбує пацієнта, але є одним з перших симптомів нетримання сечі. У таких ситуаціях досить засобів особистої гігієни. Патологія має схильність до подальшого розвитку при відсутності належного лікування: збільшується кількість сечі, що безконтрольно виділяється, порушується функція сечового міхура.

Це призводить до обмеження пересування пацієнта. При нелікованому нетриманні для пацієнта практично стають неможливими тривалі поїздки, тривале перебування поза домом, відвідування культурних заходів.

На тлі захворювання розвивається тривожність, невпевненість в собі, комплекси, замкнутість.

Недержание мочи
Недержание мочи
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви енурезу

Симптоми нетримання сечі включають:

  • безпосередньо нетримання сечі в невеликих кількостях (проходить практично непомітно);
  • неможливість повного спорожнення сечового міхура;
  • утруднене сечовипускання;
  • неможливість відкласти сечовипускання,
  • часті позиви до сечовипускання (раз в 1-2 години);
  • хворобливість або дискомфорт під час сечовипускання;
  • затримка початку сечовипускання.
Відкрити Згорнути down

При появі перших ознак патології рекомендовано звернутися за допомогою до фахівців і категорично відмовитися від самолікування.

Діагностика захворювання

Діагностика нетримання сечі починається з опитування пацієнтів не тільки про те, підтікає у них сеча, але ще чи є прискорене сечовипускання, утруднений початок сечовипускання, часте нічне сечовипускання.

При зборі анамнезу важливо визначати тривалість і характер сечовипускання, якість роботи кишечника, прийом лікарських препаратів, перенесені оперативні втручання в області органів малого таза.

Обстеження при нетриманні сечі включає:

  • консультацію дитячого уролога та педіатра (якщо у дитини відбувається мимовільне сечовипускання у віці, коли дитина вже повинна вміти контролювати позиви до сечовипускання);
  • огляд уролога для чоловіків і жінок;
  • відвідування гінеколога, якщо нетримання спровоковано важкими пологами, атрофічними процесами після менопаузи;
  • консультацію невролога, якщо патологія викликана когнітивними розладами.

Також, в ході діагностики проводять ректальне обстеження для визначення стану калових мас.

При діагностиці стресового нетримання сечі проводять сечове стрес-тестування.

Відкрити Згорнути down

Серед лабораторних і функціональних методів діагностики рекомендовані:

  • бакпосів на виявлення патогенної мікрофлори;
  • загальний аналіз сечі;
  • визначення вмісту креатиніну й азоту сечовини;
  • виявлення залишкового об'єму сечі після сечовипускання;
  • уродинамічне обстеження (цистометрія, максимальна швидкість потоку сечі, електроміографія м'язів промежини, відеоцистоуретрографія).
Відкрити Згорнути down

Терапія нетримання сечі

Якщо в ході діагностики підтверджено нетримання сечі, лікування призначається відповідно до поточного стану пацієнта, складності випадку, причин, які спровокували захворювання. Зазвичай, для більшості пацієнтів, крім безпосереднього лікування патології, рекомендовані консультації психолога (психотерапевта) для поліпшення морального самопочуття.

При підтіканні сечі в невеликих обсягах і відсутності видимих фізичних порушень рекомендовані безопераційні методи лікування. Це можуть бути прийом препаратів (спазмолітиків, антидепресантів), фізіопроцедури, тренування сечового міхура, та комплекс вправ для зміцнення тазоваго дна.

У запущених випадках або коли безопераційні способи лікування не принесли бажаного результату, пацієнтові рекомендовано оперативне лікування нетримання сечі. Для лікування пацієнта поміщають в урологічний стаціонар для спостереження за пацієнтом після операції.

Ефективним і малотравматичним способом є лазерне лікування нетримання сечі. Методика добре зарекомендувала себе, але не в кожному стані вона принесе позитивний результат. У наші дні існує безліч різних методик оперативного лікування, кожна з яких показала високу ефективність у лікуванні патологічних станів нетримання.

хірургія нетримання сечі

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Профілактика нетримання сечі передбачає дбайливе ставлення до власного здоров'я та комплекс рекомендацій:

  • відсутність надмірних фізичних навантажень і підняття важких предметів;
  • своєчасне звернення до лікаря при наявності проблеми;
  • належне лікування інфекційно-запальних процесів;
  • контроль ваги (надмірна вага ускладнює контроль над сечовипусканням);
  • правильне харчування;
  • фізична активність, зміцнення м'язів таза;
  • своєчасне лікування закрепів;
  • обмеження у вживанні кави й алкоголю.

Жінкам уникнути нетримання сечі після пологів, крім перерахованих вище рекомендацій, допоможуть вправи Кегеля. Сюди ж можна додати носіння спеціального бандажа на останніх термінах вагітності для зниження навантаження на м'язи.

Страждаєте від незручного захворювання та ніяк не можете зважитися звернутися до лікаря? Не варто соромитися проблеми! Ефективне лікування нетримання сечі проводять досвідчені лікарі медичного центру МЕДІКОМ. Оператори нашого колл-центру допоможуть вам дізнатися вартість консультацій фахівців, вибрати зручний для вас час для візиту в клініку. Досить миритися з дискомфортом і стисненням. Звертайтеся до нас і ми допоможемо вам повернути радість життя!

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чи можна за УЗД визначити причини нетримання сечі?

Виконання УЗД сечового міхура не завжди дозволяє виявити причини розвитку нетримання сечі. Тільки комплексне обстеження пацієнта може вказати на точні першопричини нетримання і посприяти призначенню ефективного лікування. До плану діагностики входять загальні аналізи сечі та крові, уродинамічне дослідження, сечове стрес-тестування, консультація гінеколога тощо.

Чому під час кашлю виникає нетримання сечі?

Така проблема під час кашлю чи інших фізичних зусиль з'являється через зниження тонусу м'язів тазового дна та сфінктера сечового міхура, ослаблення зв'язкового апарату таза. Під час напруження діафрагми та м'язів живота підвищується внутрішньочеревний тиск, а отже, і внутрішньоміхуровий тиск. Сфінктери не справляються з наданим навантаженням, і сеча витікає через скорочення м'язового шару сечового міхура.

Як зміцнити м'язи при нетриманні сечі?

Гімнастика Кегеля є найпоширенішим і найрекомендованішим способом зміцнення м'язів тазового дна та поліпшення контролю за процесом сечовипускання. Спершу потрібно скоротити м'язи в області промежини й утримувати 3 секунди (при правильному виконанні виникає відчуття, схоже на спробу потоку сечі), потім — повністю розслабити м'язи.

Починати можна з повторення вправ по 25 разів, поступово збільшуючи кількість скорочень до 50 разів.

Чи пройде після пологів нетримання сечі?

Ні, не пройде, навіть може посилитися. У нормі, якщо у вагітної немає супутніх захворювань, інконтиненція може бути присутньою від кількох місяців до року. Для її усунення ведення вагітності проводиться під постійним контролем лікаря.

Крім ЛФК, при необхідності до плану лікування включають лікарські препарати та фізіотерапевтичні процедури, що зменшують тиск на сечовий міхур і усувають негативні наслідки вагітності та пологів. Якщо зазначені заходи не дають бажаного результату, то показано малоінвазивне хірургічне лікування (TVT-О, субуретральний слінг).

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

  • Сайт Центру Громадського здоров'я МОЗ України / Контроль захворювань
  • Сайт Всесвітньої організації охорони здоров'я / Інформаційні бюлетені
  • Сайт Національної Академії медичних наук України / Новини медицини
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Уролог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург

Лікарі

Фахівці клініки МЕДІКОМ мають високий рівень кваліфікації, багаторічний досвід роботи, а також арсенал новітнього обладнання. Наші лікарі успішно діагностують і лікують широкий спектр захворювань, використовуючи всі можливості, які надає сучасна медицина.

comment 8
Когут Віктор Вікторович
Лікар-уролог, хірург вищої категорії, к.м.н., доцент. Провідний фахівець урологічного напрямку.
comment 34
Саввін Костянтин Едуардович
Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург
comment 20
Білинський Олег Львович
Лікар-уролог, андролог, сексопатолог вищої категорії
comment 15
Головкевич Віктор Володимирович
Дитячий лікар-уролог першої категорії
comment 3
Кушнір Олег Васильович
Лікар-уролог
comment 10
Моцна Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-уролог вищої категорії
comment 15
Тихоненко Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-нефролог вищої категорії
comment 26
Чорний Владислав Іванович
Уролог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

05.12.2019 08:31
Екатерина Ивановна

Спасибо за подробное и доступное изложение такой "деликатной" проблемы. На приеме у врача не обо всем получается спросить: что-то забудешь, о чем-то постесняешься...

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down