Крипторхізм (неопущення яєчка)
Неопущення яєчка або крипторхізм – це системне захворювання, що характеризується порушенням процесу опущення яєчка в калитку в період становлення сечостатевої системи. Найчастіше патологія фіксується у новонароджених дітей, до підліткового періоду частота діагностування захворювання різко знижується, крипторхізм у дорослих зустрічається вкрай рідко.
Різновиди захворювання
У затримці міграції яєчка виділяють дві основні форми: ретенцію та ектопію. Ретенція може бути черевною, при якій яєчко залишається в черевній порожнині (абдомінальний крипторхізм), та паховою, коли яєчко затримується у поверхневого кільця пахового каналу або в самому паховому каналі.
Ектопія яєчка – це аномальне розташування яєчка, коли орган виходить з пахового каналу й знаходиться на м'язі живота, під шкірою лобка, промежини або стегна.
Виділяють два основних види крипторхізму:
- істинний крипторхізм – яєчко не можна відчути при пальпації;
- помилковий крипторхізм, або псевдокрипторхізм – яєчка тимчасово можна опустити в калитку, після чого вони повертаються до свого початкового стану.
За стороною ураження крипторхізм може бути одностороннім чи двостороннім.
Етіологія та механізм розвитку
Не можна однозначно вказати причини неопущення яєчок в процесі ембріонального розвитку. Найчастіше вони обумовлені станом вагітної жінки та генетичними порушеннями у плода.
Причини крипторхізму:
- хромосомні зміни;
- передчасні пологи;
- захворювання, перенесені під час вагітності - грип, токсоплазмоз, краснуха (особливо в першому триместрі);
- недолік вироблення у плода деяких гормонів (тестостерону, ЛГ, дигідротестостерону) або надлишковий синтез естрогену;
- прийом під час вагітності нестероїдних протизапальних препаратів;
- діабет або патології щитоподібної залози у майбутньої матері;
- механічні перешкоди міграції яєчка (зменшення пахового каналу, фіброзні тяжі, вкорочення сім'яного канатика та ін.).
Клінічні прояви
Основні ознаки крипторхізму – відсутність одного або обох яєчок у калитці. Яєчко пальпується біля кореня статевого члена, під шкірою стегна або в промежині. При цьому, у пацієнта може відзначатися внизу живота біль тягнучого характеру.
При двосторонньому крипторхізмі симптоми пов'язані з проявом фемінізації: збільшення грудних залоз, широкий таз, високий голос, незначно виражені ознаки євнухоїдизму, інфантилізму.
Ускладнення крипторхізму
Крипторхізм у дітей викликає розвиток ряду несприятливих процесів.
Наслідки крипторхізму:
- Важкі запальні зміни
- Утиск яєчка
- Обмеженість у рухах та при ходьбі
- Перекрут сім'яного канатика
- Малігнізація або переродження нормальних клітин тканини в злоякісні
Малігнізація неопущеного яєчка відбувається в результаті:
- підвищеної температури;
- недорозвинення й атрофії яєчка;
- гонадної дисгенезії та ін.
До періоду статевого дозрівання, незважаючи на те, що розміри яєчок у межах норми, в плані фізіологічного функціонування вони залишаються неповноцінними, тому що містять мало сперматогенного епітелію. При двосторонньому процесі розвивається безплідність.
Діагностика
Діагностика крипторхізму включає збір даних анамнезу, огляд та інструментальне обстеження пацієнта. Лабораторні методи діагностики вирішального значення в постановці діагнозу крипторхізму у дітей не відіграють.
При діагностиці крипторхізму необхідно виявити місцезнаходження неопущеного яєчка, дати йому анатомо-функціональну характеристику, уточнити причини розвитку та патогенез захворювання.
Фізикальне обстеження новонароджених та грудних дітей проводиться в положенні лежачи на спині. Обстеження дітей старшого віку проводиться в положенні стоячи зі схрещеними ногами.
У дітей підліткового віку хірург дає оцінку вторинних статевих ознак, виявляється відхилення в статевому розвитку і т.д.
Методи інструментальної діагностики крипторхізму:
- УЗД органів черевної порожнини;
- комп'ютерна томографія;
- ядерно-магнітно-резонансна томографія;
- селективна флебографія;
- лапароскопія.
Двосторонній крипторхізм, який неможливо пропальпувати, та поєднані вади розвитку статевих органів потребують додаткової консультації ендокринолога й генетика, дослідження каріотипу для виключення гермафродитизму, визначення рівня статевих гормонів, проведення тесту з хоріонічним гонадотропіном.
Лікування крипторхізму
Сучасні тенденції в лікуванні крипторхізму спрямовані на більш ранні терміни проведення операції для збереження функції яєчка. Не варто дотримуватися вичікувальної тактики, якщо яєчко не опустилося в калитку до одного року життя.
Консервативне лікування крипторхізму гормонотерапією проводитися виключно з ендокринологом. При неефективності проведеної терапії лікар вибирає найбільш оптимальний метод оперативного лікування.
Хірурги дотримуються думки, що операція по опущенню яєчка повинна бути проведена у віці 1-1,5 року. Вибір методів хірургічного лікування залежить від форми захворювання.
Лікування крипторхізму оперативними методами включає орхіфунікулолізіс та орхіпексію.
Орхіпексія може проводитися:
- паховим доступом;
- скротальним методом;
- лапароскопічно.
Операція стандартним паховим доступом проводитися в проекції внутрішнього пахового кільця. При цьому паховий канал розкривається та проводиться орхіфунікулолізіс.
Лапароскопічна операція при крипторхізмі показана при внутрішньочеревних формах захворювання та найчастіше проводиться в два етапи з інтервалом в півроку.
Поширеним методом оперативного лікування крипторхізму є метод Петрівальского-Шемакера по низведенню яєчка і його фіксації, двоетапна процедура Фаулера-Стівенса при двосторонньому крипторхізмі.
При атрофії неопущеного яєчка, показане його видалення – орхіектомія. Після орхіектомії для усунення психологічного дискомфорту й косметичного ефекту рекомендується провести протезування яєчка.
Контроль вилікування
Після операції крипторхізму пацієнт спостерігається в уролога-андролога та ендокринолога. Щорічно рекомендується проводити ультразвукове обстеження яєчок з доплерографією.
У препубертатний та пубертатний період обов'язкові огляди у ендокринолога з оцінкою гормонального фону.
Профілактика крипторхізму
Специфічних заходів профілактики крипторхізму на сьогодні не існує.
Медики настійно рекомендують підходити до питання появи малюка усвідомлено, спеціально готуватися до майбутньої вагітності. Важливо пройти повне медичне обстеження, позбутися всіх вогнищ інфекції в організмі, уникати стресових ситуацій.
Особливу увагу своєму здоров'ю майбутній мамі необхідно приділити в перші 2-3 тижні вагітності, коли йде закладка всіх майбутніх органів і тканин. У цей час необхідно уникати значних фізичних навантажень, контактів з токсичними та шкідливими речовинами, прийому лікарських препаратів (будь-який медикаментозний засіб можна приймати тільки після узгодження з гінекологом або за його призначенням).
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Лікарі
Підозрюєте, що у дитини є проблема? Симптоми крипторхізму неявні, мають прихований характер і ви не знаєте, як вчинити. Рішення завжди має бути однозначним – показати дитину фахівцеві. У клініках МЕДІКОМ (Оболонь та Печерськ) проведуть всебічне обстеження, виявлять причини появи захворювання та проведуть адекватне стану пацієнта лікування крипторхізму в Києві.
Сертифікати
Вiдгуки
Лікар у міській поліклініці під час огляду мого новонародженого сина сказав, що необхідно знайти хорошого для нього уролога. Я була у стресі. Але знайшла в собі сили звернутися в Медіком, благо клініка знаходиться недалеко від мого будинку. З маленькою дитиною зручно йти. Мене швидко записали, прийняли. Лікар Моцна Н.А. мені все докладно пояснила. Я трохи заспокоїлася. Лікуватимемося далі. Добре, що все можна виправити. Спасибі вам!
Білінський О.Л. - Справжній професіонал своєї справи. Він мені допоміг упоратися з проблемою. Рекомендую!
Хочу сказати теплі слова на адресу Головкевича Віктора Володимировича. Син - підліток дуже соромився йти на прийом. Я його розумію, адже проблема делікатна. Я почала шукати хорошого уролога по приватних медичних центрах. Записалася до Віктора Володимировича. І не пошкодувала про свій вибір. Ми не сиділи у стомлюючих чергах, все швидко, злагоджено. Здали аналізи, незабаром підемо на повторний прийом.
Мой сын родился недоношенным. Педиатр сказал, что это может быть причиной крипторхизма. Не скрою, я была в шоке. У меня первый ребенок, а тут такая проблема. Стала искать клинику, где бы могли провести лечение. И по отзывам пришли в Медиком. Мы уже начали лечение и наблюдаем улучшения.
Я висловлюю вдячність Головкевичу Віктору Володимировичу. Прийшла із проблемою сина до клініки Медіком і не пошкодувала про свій вибір. Лікарі тут працюють швидко: здавання аналізів, проходження процедур не займає багато часу. Поки що всім задоволена, особливо ставленням.
Врач Гуринович Андрей Николаевич - спаситель моего сына. Я бывшая балерина. Уехала за границу по контракту за несколько лет. Сын остался жить с мужем. Я до сих пор не могу понять, по какой причине супруг не обратился к врачу раньше. Ситуация осложнялась тем, что болезнь была запущена. Я узнала об этом, когда контракт закончился и приехала домой. Сразу же стала спрашивать у друзей-знакомых контакты хорошего уролога. Вот так и посоветовали нам частную клинику Медиком. Мы сдали все анализы, проходим лечение у Андрея Николаевича. Безусловно, я надеюсь на лучшее. Мне уролог показался хорошим специалистом: вдумчивым, тактичным. Мы готовы дать отпор болезни!!!
Показати ще 3
Всього 6 відгуків