exit
search serach
Крипторхизм (неопущение яичка)

Крипторхізм (неопущення яєчка)

Неопущення яєчка або крипторхізм – це системне захворювання, що характеризується порушенням процесу опущення яєчка в калитку в період становлення сечостатевої системи. Найчастіше патологія фіксується у новонароджених дітей, до підліткового періоду частота діагностування захворювання різко знижується, крипторхізм у дорослих зустрічається вкрай рідко.

Відкрити Згорнути down

Різновиди захворювання

У затримці міграції яєчка виділяють дві основні форми: ретенцію та ектопію. Ретенція може бути черевною, при якій яєчко залишається в черевній порожнині (абдомінальний крипторхізм), та паховою, коли яєчко затримується у поверхневого кільця пахового каналу або в самому паховому каналі.

Ектопія яєчка – це аномальне розташування яєчка, коли орган виходить з пахового каналу й знаходиться на м'язі живота, під шкірою лобка, промежини або стегна.

Виділяють два основних види крипторхізму:

 • істинний крипторхізм – яєчко не можна відчути при пальпації;
 • помилковий крипторхізм, або псевдокрипторхізм – яєчка тимчасово можна опустити в калитку, після чого вони повертаються до свого початкового стану.

За стороною ураження крипторхізм може бути одностороннім чи двостороннім.

Крипторхізм
Відкрити Згорнути down

Етіологія та механізм розвитку

Не можна однозначно вказати причини неопущення яєчок в процесі ембріонального розвитку. Найчастіше вони обумовлені станом вагітної жінки та генетичними порушеннями у плода.

Причини крипторхізму:

 • хромосомні зміни;
 • передчасні пологи;
 • захворювання, перенесені під час вагітності - грип, токсоплазмоз, краснуха (особливо в першому триместрі);
 • недолік вироблення у плода деяких гормонів (тестостерону, ЛГ, дигідротестостерону) або надлишковий синтез естрогену;
 • прийом під час вагітності нестероїдних протизапальних препаратів;
 • діабет або патології щитоподібної залози у майбутньої матері;
 • механічні перешкоди міграції яєчка (зменшення пахового каналу, фіброзні тяжі, вкорочення сім'яного канатика та ін.).
Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви

Основні ознаки крипторхізму – відсутність одного або обох яєчок у калитці. Яєчко пальпується біля кореня статевого члена, під шкірою стегна або в промежині. При цьому, у пацієнта може відзначатися внизу живота біль тягнучого характеру.

При двосторонньому крипторхізмі симптоми пов'язані з проявом фемінізації: збільшення грудних залоз, широкий таз, високий голос, незначно виражені ознаки євнухоїдизму, інфантилізму.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення крипторхізму

Крипторхізм у дітей викликає розвиток ряду несприятливих процесів.

Наслідки крипторхізму:

 • Важкі запальні зміни
 • Утиск яєчка
 • Обмеженість у рухах та при ходьбі
 • Перекрут сім'яного канатика
 • Малігнізація або переродження нормальних клітин тканини в злоякісні
Відкрити Згорнути down

Малігнізація неопущеного яєчка відбувається в результаті:

 • підвищеної температури;
 • недорозвинення й атрофії яєчка;
 • гонадної дисгенезії та ін.

До періоду статевого дозрівання, незважаючи на те, що розміри яєчок у межах норми, в плані фізіологічного функціонування вони залишаються неповноцінними, тому що містять мало сперматогенного епітелію. При двосторонньому процесі розвивається безплідність.

Неопущення яєчка
Відкрити Згорнути down

Діагностика

Діагностика крипторхізму включає збір даних анамнезу, огляд та інструментальне обстеження пацієнта. Лабораторні методи діагностики вирішального значення в постановці діагнозу крипторхізму у дітей не відіграють.

При діагностиці крипторхізму необхідно виявити місцезнаходження неопущеного яєчка, дати йому анатомо-функціональну характеристику, уточнити причини розвитку та патогенез захворювання.

Фізикальне обстеження новонароджених та грудних дітей проводиться в положенні лежачи на спині. Обстеження дітей старшого віку проводиться в положенні стоячи зі схрещеними ногами. 

У дітей підліткового віку хірург дає оцінку вторинних статевих ознак, виявляється відхилення в статевому розвитку і т.д.

Методи інструментальної діагностики крипторхізму:

Двосторонній крипторхізм, який неможливо пропальпувати, та поєднані вади розвитку статевих органів потребують додаткової консультації ендокринолога й генетика, дослідження каріотипу для виключення гермафродитизму, визначення рівня статевих гормонів, проведення тесту з хоріонічним гонадотропіном.

Відкрити Згорнути down

Лікування крипторхізму

Сучасні тенденції в лікуванні крипторхізму спрямовані на більш ранні терміни проведення операції для збереження функції яєчка. Не варто дотримуватися вичікувальної тактики, якщо яєчко не опустилося в калитку до одного року життя.

Консервативне лікування крипторхізму гормонотерапією проводитися виключно з ендокринологом. При неефективності проведеної терапії лікар вибирає найбільш оптимальний метод оперативного лікування.

Хірурги дотримуються думки, що операція по опущенню яєчка повинна бути проведена у віці 1-1,5 року. Вибір методів хірургічного лікування залежить від форми захворювання.

Лікування крипторхізму оперативними методами включає орхіфунікулолізіс та орхіпексію.

Орхіпексія може проводитися:

 • паховим доступом;
 • скротальним методом;
 • лапароскопічно.

Операція стандартним паховим доступом проводитися в проекції внутрішнього пахового кільця. При цьому паховий канал розкривається та проводиться орхіфунікулолізіс.

Лапароскопічна операція при крипторхізмі показана при внутрішньочеревних формах захворювання та найчастіше проводиться в два етапи з інтервалом в півроку.

Поширеним методом оперативного лікування крипторхізму є метод Петрівальского-Шемакера по низведенню яєчка і його фіксації, двоетапна процедура Фаулера-Стівенса при двосторонньому крипторхізмі.

При атрофії неопущеного яєчка, показане його видалення – орхіектомія. Після орхіектомії для усунення психологічного дискомфорту й косметичного ефекту рекомендується провести протезування яєчка.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікування

Після операції крипторхізму пацієнт спостерігається в уролога-андролога та ендокринолога. Щорічно рекомендується проводити ультразвукове обстеження яєчок з доплерографією.

У препубертатний та пубертатний період обов'язкові огляди у ендокринолога з оцінкою гормонального фону.

Відкрити Згорнути down

Профілактика крипторхізму

Специфічних заходів профілактики крипторхізму на сьогодні не існує.

Медики настійно рекомендують підходити до питання появи малюка усвідомлено, спеціально готуватися до майбутньої вагітності. Важливо пройти повне медичне обстеження, позбутися всіх вогнищ інфекції в організмі, уникати стресових ситуацій.

Особливу увагу своєму здоров'ю майбутній мамі необхідно приділити в перші 2-3 тижні вагітності, коли йде закладка всіх майбутніх органів і тканин. У цей час необхідно уникати значних фізичних навантажень, контактів з токсичними та шкідливими речовинами, прийому лікарських препаратів (будь-який медикаментозний засіб можна приймати тільки після узгодження з гінекологом або за його призначенням).

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Дитячий лікар-уролог першої категорії

Експерт у напрямку:

Дитячий лікар-уролог вищої категорії

Лікарі

Підозрюєте, що у дитини є проблема? Симптоми крипторхізму неявні, мають прихований характер і ви не знаєте, як вчинити. Рішення завжди має бути однозначним – показати дитину фахівцеві. У клініках МЕДІКОМ (Оболонь та Печерськ) проведуть всебічне обстеження, виявлять причини появи захворювання та проведуть адекватне стану пацієнта лікування крипторхізму в Києві.

comment 29
Кваченюк Андрій Миколайович
Лікар-хірург-ендокринолог вищої категорії, д.м.н., Заслужений лікар України
comment 13
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 35
Саввін Костянтин Едуардович
Завідуючий відділенням урології стаціонару, лікар-уролог вищої категорії, хірург
comment 16
Белінгіо Тетяна Олександрівна
Дитячий лікар-ендокринолог вищої категорії
comment 22
Білинський Олег Львович
Лікар-уролог, андролог, сексопатолог вищої категорії
comment 18
Головкевич Віктор Володимирович
Дитячий лікар-уролог першої категорії
comment 15
Жила Наталія Юріївна
Дитячий лікар-ендокринолог вищої категорії
comment 10
Моцна Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-уролог вищої категорії
comment 15
Тихоненко Наталія Олександрівна
Дитячий лікар-нефролог вищої категорії
comment 27
Чорний Владислав Іванович
Уролог вищої категорії, лікар функціональної діагностики

Вiдгуки

26.08.2022 20:52
Аліна Макаренко

Лікар у міській поліклініці під час огляду мого новонародженого сина сказав, що необхідно знайти хорошого для нього уролога. Я була у стресі. Але знайшла в собі сили звернутися в Медіком, благо клініка знаходиться недалеко від мого будинку. З маленькою дитиною зручно йти. Мене швидко записали, прийняли. Лікар Моцна Н.А. мені все докладно пояснила. Я трохи заспокоїлася. Лікуватимемося далі. Добре, що все можна виправити. Спасибі вам!

18.05.2022 19:30
Валентин

Білінський О.Л. - Справжній професіонал своєї справи. Він мені допоміг упоратися з проблемою. Рекомендую!

30.01.2022 12:50
Т.Г.

Хочу сказати теплі слова на адресу Головкевича Віктора Володимировича. Син - підліток дуже соромився йти на прийом. Я його розумію, адже проблема делікатна. Я почала шукати хорошого уролога по приватних медичних центрах. Записалася до Віктора Володимировича. І не пошкодувала про свій вибір. Ми не сиділи у стомлюючих чергах, все швидко, злагоджено. Здали аналізи, незабаром підемо на повторний прийом.

20.12.2021 09:15
Олеся

Мой сын родился недоношенным. Педиатр сказал, что это может быть причиной крипторхизма. Не скрою, я была в шоке. У меня первый ребенок, а тут такая проблема. Стала искать клинику, где бы могли провести лечение. И по отзывам пришли в Медиком. Мы уже начали лечение и наблюдаем улучшения.

08.09.2021 14:47
Інга М.

Я висловлюю вдячність Головкевичу Віктору Володимировичу. Прийшла із проблемою сина до клініки Медіком і не пошкодувала про свій вибір. Лікарі тут працюють швидко: здавання аналізів, проходження процедур не займає багато часу. Поки що всім задоволена, особливо ставленням.

24.06.2021 11:45
Илона

Врач Гуринович Андрей Николаевич - спаситель моего сына. Я бывшая балерина. Уехала за границу по контракту за несколько лет. Сын остался жить с мужем. Я до сих пор не могу понять, по какой причине супруг не обратился к врачу раньше. Ситуация осложнялась тем, что болезнь была запущена. Я узнала об этом, когда контракт закончился и приехала домой. Сразу же стала спрашивать у друзей-знакомых контакты хорошего уролога. Вот так и посоветовали нам частную клинику Медиком. Мы сдали все анализы, проходим лечение у Андрея Николаевича. Безусловно, я надеюсь на лучшее. Мне уролог показался хорошим специалистом: вдумчивым, тактичным. Мы готовы дать отпор болезни!!!

Показати ще 3

arrow

Всього 6 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо Вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
telegram page-down