exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Синовіт
94. Консультація ортопеда-травматолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Як вилікувати синовіт?

При перших болісних відчуттях у суглобах необхідно відразу звернутися до хорошого хірурга. У клініці МЕДІКОМ працюють висококваліфіковані й досвідчені фахівці, які точно знають, як лікувати синовіт, і допоможуть позбутися проблеми будь-якої складності. У нас є все необхідне, щоб провести діагностику, призначити лікування й забезпечити високий рівень комфорту нашим пацієнтам.

Синовіт — це запалення внутрішнього шару суглобової капсули (синовіальної оболонки). Мембрана вистеляє внутрішні поверхні всіх суглобових капсул, піхв сухожиль і суглобової сумки. Вона відповідає за вироблення синовіальної рідини, яка не тільки пом'якшує удари по суглобу, а й містить глюкозу для харчування судинного суглобового хряща. Синовіальна оболонка відповідає за здоров'я функціонального суглоба.

Відкрити Згорнути down

Класифікація синовіта

Запалення синовіальної оболонки ділиться на дві форми: гостру і хронічну. У разі хронічної патології може відбуватися розростання шару у вигляді коралів. Це призводить до руйнування суглобового хряща, а також зв'язок і сухожиль.

У такій ситуації значно знижується цінність синовіальної рідини, яка є складовою частиною хряща та полегшує ковзання суглобових поверхонь.

Види синовіта поділяються на патології інфекційної або неінфекційної етіології. При інфекційному характері хвороби в синовіальну оболонку проникає збудник, який провокує запальний процес. Зазвичай, це наслідки іншого інфекційного захворювання: сифілісу чи туберкульозу.

Неінфекційна форма ділиться на кілька типів:

  • травматичний - виникає після механічного впливу на суглоб;
  • нейрогенний - провокується внаслідок стресової ситуації;
  • алергічний - з'являється як реакція на перенесене раніше захворювання;
  • синовіти, що виникають на тлі ендокринних патологій.
Відкрити Згорнути down

Класифікація за характером перебігу захворювання:

  • гостра форма — характеризується яскравою клінічною картиною з сильним больовим синдромом;
  • хронічна форма — характеризується стертою симптоматикою з руховою обмеженістю.

Синовіт суглоба може виникати у різних місцях:

  • У тазостегнових суглобах, які протягом усього життя піддаються великим навантаженням. Не дивно, що в похилому віці стегна вражаються дегенеративними змінами, насамперед артрозами, які часто супроводжуються синовітом. Захворювання часто знаходиться на пізній стадії, і важко іммобілізувати суглоб. З цієї причини лікування в першу чергу засноване на медикаментозному та хірургічному впливі.
  • У колінному суглобі, причиною якого часто стає професійне виникнення. Внаслідок нещасних випадків на коліні часто виникають розростання синовіальної мембрани.
  • У ліктьовому суглобі — характеризується болісним станом зі значними обмеженнями в повсякденних рухах. Часта причина — велике навантаження на лікоть. Належить як до фізичних занять, так і до спорту з високим рівнем травматизму.
  • На куп'ясті — проблеми виникають на тлі артриту та ревматизму. Вже на ранніх стадіях виникає біль, обмежуються рухи, відчуваються набряки, викликані синовіальними розростаннями.
  • У суглобах пальців рук — бактеріальні патогени можуть проникати в м'які тканини пальця через невеликі пошкодження шкіри й викликати запалення. Надмірний рух пальців може призвести до посилення роздратування та спровокувати патологію.
  • У гомілкостопі — часто є результатом спортивних травм. У разі невідкладної терапії особливо важливими є охолодження та іммобілізація суглоба, пацієнту прописують болезаспокійливі та протизапальні препарати. У важких випадках потрібна операція.
Відкрити Згорнути down

Етіологія захворювання

Гіпертрофія синовіальної оболонки може виникати у результаті травми або таких ревматичних захворювань:

  • Ревматоїдного артриту
  • Ювенільного ідіопатичного артриту
  • Подагри
  • Червоної вовчанки
  • Системного склерозу
  • Онкології
  • Туберкульозу
Відкрити Згорнути down

Перелічені захворювання або травми викликають синовіти суглобів, які призводять до гіперплазії синовіальної оболонки, її утовщення та підвищення секреторної активності. Збільшується виробництво рідини з іншим хімічним складом. Це означає, що її цінність знижується, і вона менш ефективно виконує свої функції.

Патологія досить серйозна, особливо за наявності інших захворювань суглобів. Часто хвороба діагностується у літніх людей через хронічний знос суглобових поверхонь.

Причини синовіту лежать і в професійній діяльності. За статистикою, частіше страждають патологією суглобів пацієнти, які працюють стоячи або на колінах. Типові представники таких професій — плиточники і прибиральники. Окрему групу складають спортсмени з хронічним навантаженням на опорно-руховий апарат. Саме у них найчастіше виникають травми суглобів.

Хронічний перебіг захворювання виникає за відсутності позитивної динаміки у контексті гострих форм. Перехід у хронічну форму можливий, якщо продовжувати тренування попри заборону лікаря.

Відкрити Згорнути down

Патогенез

Ознаки синовіта виникають на тлі запальної реакції у внутрішньому шарі суглобової капсули — синовіальній оболонці. Запалення призводить до поділу клітин і зростання епітеліальних клітин синовіальної оболонки. У результаті епітеліальні клітини захоплюють суглобовий простір і навколишні тканини.

Наслідок процесу — руйнування хряща і кісткової тканини, а також порушення функціонування прилеглих зв'язок або сухожиль. Слизова оболонка набрякає, виділяє більше рідини, і виникає суглобовий випіт. Це призводить до відчуття напруги й обмеженої рухливості через набряк суглоба.

Зміни у синовіальній оболонці, залежно від тривалості запалення, поділяються на 3 групи:

  • ранній період — стовщення й набряк синовіальної оболонки, збільшення кількості рідини;
  • просунутий період — виражена синовіальна гіперплазія;
  • пізній період — виражена синовіальна гіперплазія з великими виступами, наявність кальцифікатів і фіброзу, наявність вільних тіл у синовіальній рідині.

Ці зміни супроводжуються болем і зменшенням об'єму рухів у запаленому суглобі.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви синовіта

Основні симптоми синовіта — почервоніння, підвищення загальної температури тіла або в ураженій ділянці, припухлість суглоба, а також біль, що виникає переважно під час руху. Під час фізичної роботи або спортивного змагання, після травми й перевантаження рухливість суглобів обмежується і болючість стає особливо помітною. Клінічну картину розрізняють залежно від форми перебігу.

При гострій формі спостерігаються:

  • обмеження рухів;
  • поява субфебрильної температури;
  • збільшення обсягу суглоба - процес розтягнутий у часі від декількох годин до цілої доби;
  • зміна анатомічної форми - контур суглоба набуває округлості.
Відкрити Згорнути down

Симптоматика синовіта при хронічній формі:

  • на попередньому етапі з'являються слабо виражені ознаки захворювання: підвищена стомлюваність під час руху, біль ниючого характеру й відчуття дискомфорту в ураженому суглобі;
  • явища гідроартрозу характеризуються великою кількістю випоту;
  • можуть виникнути розтягнення зв'язок.

Якщо хворобу не лікувати, запальні процеси призводять до незворотних ушкоджень хрящів і кісток, що, своєю чергою, призводить до хронічного болю.

Відкрити Згорнути down

Особливості захворювання у дітей

У разі виникнення перших симптомів синовіта в дитячому або підлітковому віці необхідно звернутися за допомогою до лікаря ортопеда-травматолога. Він проведе необхідну інструментальну діагностику і призначить лабораторні аналізи.

Патологічний процес може розвинутися в будь-якому суглобі. Найчастіша причина — рухомий спосіб життя або заняття спортом. Клінічна картина не відрізняється від перебігу хвороби у дорослих. Як вилікувати синовіт у цьому віці? Залежно від форми та виду захворювання лікар розробить індивідуальний план лікування.

Найчастіше застосовується:

  • медикаментозна терапія зі знеболюючими та протизапальними засобами;
  • фізіотерапевтичні процедури, в тому числі масаж і ЛФК;
  • спеціальні ортопедичні вироби.

Обов'язково потрібна особлива дієта, яка забороняє солодощі, страви гострого і жирного характеру, консервацію. Домашні засоби лікування, як додаткова терапія, застосовуються тільки після консультації з лікарем.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Нормальний рух під час захворювання зазвичай неможливий через скупчення рідини в уражених суглобах. Якщо буде поставлено супутній діагноз артриту, можуть виникнути подальші ускладнення. Щільність кісткової тканини продовжить зменшуватися в міру прогресування хвороби і зниження шансів на одужання. За певних обставин розвивається хронічний біль, знижується якість життя і працездатності. Це може призвести до депресивного настрою та інших психічних захворювань, які потрібно лікувати окремо. Хірургічне втручання може викликати кровотечу та інфікування ураженої області.

Наслідки синовіта:

  • ураження поруч лежачих ділянок зв'язкового апарату;
  • виникнення сепсису на тлі ослаблення імунітету;
  • поява ознак артриту.
Відкрити Згорнути down

Діагностика синовіта

Діагностичне обстеження починається зі збору анамнезу. Клінічні прояви лікар ортопед-травматолог визначає візуально та шляхом пальпації. З інструментальних методів проводиться УЗД, що дозволяє визначити, чи має суглоб необхідну кількість синовіальної рідини або суглобова оболонка заростає і гіперемована. У разі підозри на синовіт діагностика вимагає також проведення КТ, щоб оцінити синовіальну оболонку. Лікар діагностує патологію, коли можна повністю виключити інші запальні захворювання, наприклад, артрит.

Також проводять і додаткові дослідження:

  • аналіз крові, що підтверджує запальний процес;
  • рентген суглоба за необхідності;
  • пункція синовіальної рідини.

Останнє дослідження потрібне для визначення властивостей синовіальної рідини. Характеристики містять колір, в'язкість та інші параметри речовини.

Відкрити Згорнути down
Рентгенографія
Рентген
Анализ крови (ОАК)
Аналіз крові (ЗАК)
Компьютерная томография (КТ)
Комп'ютерна томографія (КТ)
Ортопедия и травматология
Ортопед-травматолог
УЗ-диагностика
УЗ-діагностика

Лікування синовіта

Людям з діагнозом синовіт прописують консервативне лікування: фармакотерапію і фізіотерапію. У разі запалення слизової оболонки суглоба рекомендується лікування до повного загоєння. Існують гостра і хронічна форми. Лікування адаптоване до відповідної форми захворювання. У разі хронічного захворювання лікування займає тривалий термін.

Знеболюючі та протизапальні препарати полегшують гостру фазу захворювання. Їх можна вводити перорально або місцево, а також безпосередньо в порожнину суглоба (стероїд). Щоб зменшити запалення, біль і набряки, проводять фізіотерапевтичні процедури, наприклад: кріотерапію, ультразвук.

На початку лікування бажано знерухомити запалену ділянку тіла, щоб зменшити набряк і мінімізувати тиск на тканини. Уражену ділянку потрібно регулярно охолоджувати пакетами з льодом.

До методів лікування синовіта хронічного характеру належить застосування інгібіторів. Добре зарекомендувало себе призначення кортикостероїдів, які стабілізують стан синовіальної оболонки.

Важливо, щоб прийом препаратів обговорювався з сімейним лікарем. Необхідні регулярні огляди, щоб визначити, чи дають ліки бажаний ефект. Наприклад, синовіт колінного суглоба найчастіше лікується консервативними методами. У запущених випадках проблема вирішується шляхом хірургічного втручання.

Відкрити Згорнути down
Физиотерапия
Фізіотерапія
Травматологическое отделение на Оболони
Оперативна ортопедія та травматологія
Артроскопія суглобів

Операції при синовіті

Хірургічне втручання в стаціонарі рекомендується, якщо не вдається поліпшити симптоми за допомогою консервативних підходів або захворювання виникає частіше. Операція проводиться у формі мінімально інвазивної процедури, точніше артроскопії (ендоскопії суглобів), в основному під загальним наркозом. Лікар-хірург використовує розрізи розміром у кілька міліметрів, щоб отримати доступ до суглобової щілини, через яку потім вводять камеру та інші інструменти.

Кінцева мета цієї процедури — видалити нарости на слизових оболонках, щоб зменшити запальні процеси й надалі загоїти синовіт. У важких випадках може знадобитися повне видалення синовіальної оболонки, так звана синовектомія. Суглобові випоти зменшують видаленням надлишку суглобової рідини через пункцію, яку потім можна дослідити, що дізнатися про її склад та можливу присутність бактерій.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Подальше спостереження залежить від післяопераційного стану. Якщо суглоб швидко зажив, подальше спостереження не потрібно. У разі погіршення симптомів необхідно обговорити з лікарем інші методи лікування. Важливо запобігти розвитку хронічного синовіта та відновити рухливість суглоба.

Якщо після фази регенерації спостерігається лише невелике поліпшення самопочуття, цього недостатньо. Щоб поставити більш точний діагноз, потрібно провести подальші обстеження. Про обмеження у загальній послідовності рухів, зниження нормальної фізичної працездатності та порушення спільної діяльності необхідно повідомити лікаря.

Відкрити Згорнути down

Профілактика синовіта

Захворюванню цілком можна запобігти. Спортсменам треба вживати заходів проти виникнення патології за допомогою розминки. Люди, які схильні до ризику розвитку синовіту через свою професійну діяльність, повинні частіше змінювати позу і періодично відпочивати. При перших ознаках захворювання слід почати щадити уражені суглоби.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

  • Якщо вам доводиться багато стояти на колінах через роботу, а запалення виникає знову, краще змінити роботу.
  • Тільки своєчасне звернення до лікаря врятує від ускладнень у разі гострого перебігу хвороби.
  • У разі важкого захворювання краще провести хірургічне втручання.
  • У разі іммобілізації суглоба необхідно носити тугу пов'язку.
  • Якщо стан пов'язаний з ревматоїдним артритом, необхідно вжити додаткових заходів. Потрібна допомога при ходьбі і особлива допомога фізіотерапевта. Фізіотерапія включає зігріваючі компреси, електрофорез і терапію електромагнітними хвилями.
  • При хронічному синовіті уражені суглоби не слід піддавати подальшому навантаженню.
Відкрити Згорнути down

Після операції на суглобі ногу не можна рухати протягом 3–4 днів. Перші кілька тижнів слід уникати будь-якої напруги до дозволу лікаря.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Чим небезпечний синовіт колінного суглоба?

Синовіт колінного суглоба — запальне захворювання оболонки суглобів або зв'язок, яке супроводжується набряком. Рецидиви часто трапляються при хронічному артрозному синовиті. Ускладненням є фіброз.

Як визначити, чи є рідина в коліні чи ні?

Наявність синовіальної рідини в колінному суглобі — нормальний фізичний стан. Однак, незалежно від причин запалення, в суглобі накопичується надлишок синовіальної рідини. Що призводить до набряклості, скутості руху в суглобі, болю при пальпації. Для виключення інфекційного синовіта призначають дослідження синовіальної рідини за допомогою пункції. Для цього хворий направляється в стаціонар.

Які антибіотики призначають при синовіті?

Для лікування запалення застосовуються антибіотики. Вибір препарату залежить від виду збудника інфекції. Ортопед-травматолог методом проколу бере на аналіз синовіальну рідину на живильне середовище, і вже після призначає лікування. Також за рекомендацією лікаря хворому потрібно пройти фізіопроцедури.

Скільки часу лікується синовіт?

Тривалість перебігу синовіту залежить від форми, характеру, ступеня запалення. Лікування підбирають, ґрунтуючись на симптоматиці болю суглоба, рухливості, набряклості.

У чому різниця: бурсит і синовіт?

Бурситом називають проблеми з колінним суглобом, коли в суглобовій сумці накопичується рідина. При синовиті запалюється синовіальна оболонка суглоба і зв'язки з подальшим скупченням рідини в порожнині. Головна відмінність синовіта — це запалення може виникати як наслідок бурситу.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує синовіт?

Фахівці клініки МЕДІКОМ розробили комплексний підхід щодо діагностики пацієнтів та індивідуальних планів терапії. Лікування синовіта в Києві на базі нашої клініки передбачає велику кількість варіантів допомоги для пацієнтів з подібними захворюваннями. Лікар ортопед-травматолог дасть рекомендації в галузі реабілітації, фізіотерапії, ревматології та лікування болю. За необхідності буде призначена консультація лікаря-хірурга. Відвідати фахівців можна в найближчих підрозділах клініки на Оболоні та Печерську. Наша мета — надати пацієнтам можливості для зняття болю, поліпшення функцій і збереження рухливості суглобів.

comment 49
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 6
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 11
Марищак Олександр Сергійович
Лікар ортопед-травматолог
comment 0
Самусенко Ігор Валентинович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, кандидат медичних наук
comment 23
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Вiдгуки

30.06.2024 20:45
Леся

Мала істотну проблему суглобу. В голову лізли різні погані думки Але під опікою Руслана Соханя мені вдалося справитися з хворобою. Окрема величезна подяка цьому лікарю і всьому персоналу клініки.

19.03.2024 19:49
Вероніка Ткачук

Неймовірно задоволена якістю лікування в цій клініці. Ні на крапельку не жалію, що довірилася лікарям з цієї клініки.

23.12.2023 10:07
Любов Павлівна

Мені здавалося, що весь курс лікування в приватній клініці буде дуже дорогим. Але мої діти пояснили, а спеціалісти Медіому довели, що ціна цілком нормальна в порівнянні з багатьма іншими клініками в україні.

21.09.2023 13:37
Сергій

Лікував подагру на початковій стадії. Все обійшлося більш-менш. Але далося ускладнення на суглоби. Тому в Медікомі окремо підліковував синовіт. В порівнянні з іншими закладами, де доводилося лікуватися, саме тут справді відчувається європейський сервіс.

10.06.2021 11:13
Марина Л.

Дуже інформативна стаття, все правильно докладно розписана.

22.04.2021 17:48
Петрова Елена

Спасибо за статью, узнала много нового.

12.03.2021 20:01
Миронов Сергій

Дуже докладно описані симптоми, і що немало важливо профілактика, все те, що потрібно.

18.01.2021 07:53
Алина

Отличная статья, жаль что поздно ее нашла, уже переболела.

Показати ще 3

arrow

Всього 8 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down