exit
search serach
Як вилікувати синдром Кушинга?
104. Консультація ендокринолога
1300 грн.
Більше Згорнути down

Як вилікувати синдром Кушинга?

Синдром Кушинга — це група клінічних симптомів, що виникають в результаті підвищення в організмі рівня глюкокортикостероїдів (ГКС — гормони, що виробляються корою наднирників). Найбільш важливим з них є кортизол, який впливає на метаболічні зміни.

Секреція ГКС корою наднирників регулюється гіпофізом. Він виробляє гормон адренокортикотропін (АКТГ), який стимулює наднирники виробляти кортизол. Високий рівень кортизолу пригнічує вироблення АКТГ, а низький рівень — збільшує вироблення цих гормонів. Гіперкортицизм виникає внаслідок використання пероральних кортикостероїдів або при підвищеному рівні кортизолу в організмі.

Відкрити Згорнути down

Класифікація синдрому Кушинга

Існує 2 форми синдрому Кушинга:

  • АКТГ-залежна форма. У кров пацієнта потрапляє занадто багато кортикотропіна, який є гормоном гіпофізу. Причина — пухлина самого гіпофізу. Хвороба Кушинга може бути наслідком секреції АКТГ з пухлини, яка розташовується за межами самого гіпофізу, наприклад, у щитовидній або підшлунковій залозі.
  • АКТГ-незалежна форма. Високий рівень кортизолу в організмі може бути результатом гіперплазії або пухлини надниркових залоз.
Відкрити Згорнути down

Етіологія синдрому Іценко-Кушинга

Причини синдрому Кушинга

  • Екзогенні — викликані надходженням зовнішніх глюкокортикостероїдів. Це наслідок тривалого використання стероїдів в терапевтичних цілях при багатьох хворобах.
  • Ендогенні — кортизол виробляється організмом у кількостях, що перевищують фізіологічні норми на фоні онкології.

Серед провокуючих чинників хвороби Іценко-Кушинга зустрічаються інфекційні ураження мозку, травми та тривала інтоксикація. Також прояв хвороби іноді пов'язують із статевим дозріванням, клімаксом або пологами.

Відкрити Згорнути down

Патогенез захворювання

Синдром Кушинга, ознаки якого досить специфічні, утворюється при надлишку кортизолу. Хоча цей гормон і сприяє розвитку патології, він також бере участь в метаболічних процесах (регулює метаболізм глюкози, жирів і білків).

Важливим фактором у розвитку та ефективному лікуванні захворювання є причина гормональних порушень. Найкращий прогноз мають пацієнти, у яких пухлина гіпофіза або наднирників була видалена в результаті операції. При злоякісному новоутворенні по закінченню лікування пацієнт повинен перебувати під наглядом ендокринолога і проходити регулярні огляди. Способи запобігання хвороби поки невідомі.

Відкрити Згорнути down

Синдром Іценко-Кушинга: клінічні прояви

Симптоми синдрому Кушинга:

  • підвищення апетиту;
  • схильність до появи синців та набряків;
  • проблеми з кольором обличчя;
  • широкі червоні або блакитні розтяжки;
  • поступова атрофія м'язів кінцівок;
  • схильність до частих інфекцій;
  • порушення менструального циклу у жінок, імпотенція у чоловіків;
  • почервоніння, пов'язане з витонченням шкіри і розширенням судин;
  • накопичення жирової тканини навколо живота, шиї (так звана шия буйвола) і над ключицями.
Відкрити Згорнути down

Крім того у хворих відбувається руйнування кісткової системи, що призводить до остеопорозу, з'являються ознаки запальних станів слизової шлунка.

Також специфічним симптомом синдрому Кушинга є місяцеподібна форма обличчя пацієнта.

Відкрити Згорнути down

Особливості перебігу медичної проблеми у вагітних

Діагностувати хворобу Іценко-Кушинга під час вагітності часто буває проблематично. Рівень загального кортизолу й АКТГ у таких випадках завжди вище. Симптомом захворювання у вагітних є збільшення маси тіла, непропорційне терміну вагітності. Інші ознаки — високий артеріальний тиск і легкі синці. При стабільному перебігу захворювання необхідно дотримуватися симптоматичного лікування, а спеціалізовану медикаментозну терапію застосовувати після пологів.

Відкрити Згорнути down

Особливості синдрому Кушинга у дітей

Діти, які страждають на синдром Іценко-Кушинга, повільніше ростуть і швидше набирають вагу. Щоб розпізнати появу симптомів хвороби, рекомендується регулярно вимірювати й зважувати дитину. Багато що в патогенезі залежить від віку і від того, чи секретується гормон стресу безперервно або циклічно.

Зовні синдром Кушинга у дітей проявляється характерною бичачою шиєю, округлим обличчям. Також приблизно у 50 % хворих дітей з синдромом Кушинга спостерігається надмірна втома, високий артеріальний тиск і розтяжки.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення синдрому Кушинга

Наслідки синдрому Кушинга пов'язані з формуванням гіпертонії, ІХС, діабету і виразкової хвороби. Також збільшується ризик остеопорозу і схильність до переломів кісток. Часто діагностуються психічні розлади (депресія або когнітивні порушення).

Відкрити Згорнути down

Діагностика синдрому Кушинга

Базою діагностики хвороби Іценко-Кушинга є збір анамнезу. При наявності візуальних симптомів виникає підозра на наявність патологічного процесу. Ключовими в постановці діагнозу стають лабораторні дослідження сечі та крові, а також аналіз слини на наявність кортизолу.

Крім того, діагностика хвороби Іценко-Кушинга вимагає направлення пацієнта на комп'ютерну томографію або МРТ, щоб визначити причину порушень.

Відкрити Згорнути down

Лікування синдрому Іценко-Кушинга

Лікування синдрому Кушинга залежить від причини захворювання. Якщо діагностовано пухлину, то потрібна операція. Додатково необхідно лікувати супутні захворювання, наприклад гіпертонію.

Як вилікувати синдром Кушинга?

  • Застосовувати медикаментозну терапію, яка спрямована на блокаду надлишкового вироблення кортикостероїдів і АКТГ.
  • Використовувати променеву терапію, що знижує активність гіпофізу.
  • При тривалому прийомі кортикостероїдів — скоротити дозу.

При лікуванні синдрому Кушинга слід враховувати індивідуальність кожного випадку, що має на увазі вибір найбільш підходящої терапії.

Відкрити Згорнути down

Операції при синдромі Кушинга

Пухлини гіпофізу та надниркових залоз видаляють хірургічним шляхом. Якщо процедура буде проведена радикально, симптоми хвороби швидше за все зникнуть. Якщо пацієнту видалили наднирники, потрібна довічна замісна терапія спеціальним гормоном. Коли дозволяє ситуація, хірург намагається застосувати мініінвазивні методи.

Відкрити Згорнути down

Контроль вилікуваності

Незалежно від застосованих методів лікування, пацієнти з синдромом Іценко-Кушинга потребують тривалого динамічного спостереження. При контрольних обстеженнях необхідно оцінити:

  • ефективність проведеного лікування;
  • наявність / відсутність рецидиву захворювання;
  • стан гіпофізарних функцій.

Найчастіше після проведеного лікування випадає функція СТГ, рідше — розвивається вторинний гіпотиреоз, а також з'являється порушення менструальної функції у жінок.

Відкрити Згорнути down

Профілактика

Первинна профілактика синдрому Кушинга не розроблена.

Мета вторинної профілактики — запобігти рецидиву хвороби. При цьому важливо дотримуватися рекомендацій лікаря, виробити правильний режим дня і переглянути раціон харчування. Болі в суглобах і м'язах краще знімати за допомогою гарячої ванни або масажу. Не можна ігнорувати напади депресії.

Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації

У людей з синдромом Кушинга часто є проблеми у вигляді діабету або поганої толерантності до глюкози. Тому в основі дієти повинні бути макаронні вироби, рис і крупи. Варто обмежити споживання простих вуглеводів: солодощів, фруктів, сухофруктів і меду.

Рекомендований прийом їжі 3-4 рази на день, але не частіше, ніж кожні 4 години. Це дозволить уникнути постійної стимуляції підшлункової залози.

Глюкокортикоїди, які зазвичай використовують при лікуванні синдрому Кушинга, збільшують виведення кальцію, цинку і калію. Щоб заповнити їх нестачу, варто включити до раціону насіння, шпинат, фундук, рибу і мак.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-ендокринолог другої категорії, к.м.н.

Експерт у напрямку:

Лікар-хірург-ендокринолог вищої категорії, д.м.н., Заслужений лікар України

Який лікар лікує синдром Кушинга?

Тривожні симптоми, характерні для синдрому Кушинга, є підставою для направлення пацієнта до ендокринолога. Кваліфіковане лікування синдрому Кушинга в Києві надає наша клініка МЕДІКОМ. Чому варто звернутися саме до нас? Тому що центри МЕДІКОМ зручно розташовані у двох районах столиці — Оболонь і Печерськ, фахівці відрізняються професіоналізмом, новітня апаратура дозволяє точно діагностувати синдром Кушинга та інші захворювання. Звертайтеся до нас — і будьте здорові!

comment 31
Кваченюк Андрій Миколайович
Лікар-хірург-ендокринолог вищої категорії, д.м.н., Заслужений лікар України
comment 18
Рикова Олена Іванівна
Завідуюча поліклінікою на Оболоні, лікар-терапевт вищої категорії, ендокринолог
comment 17
Белінгіо Тетяна Олександрівна
Дитячий лікар-ендокринолог вищої категорії
comment 19
Жила Наталія Юріївна
Дитячий лікар-ендокринолог вищої категорії
comment 14
Марунчин Наталія Андріївна
Лікар-ендокринолог другої категорії, к.м.н.

Вiдгуки

26.11.2020 13:53
Карим Галбацов

Понимаю, что нужна операция, но начну с диеты. Спасибо за такой высококлассный материал и помощь в осознании проблемы и советах по ее устранению!

30.09.2020 18:36
Леонид Данилов

Понравилась подача, все четко и по делу, особенно для таких профанов, как я, которые нуждаются в качественной информации.

12.09.2020 20:13
Анастасия Семена

Очень все подробно, отлично структурировано. Вся прочитанная информация была понятна, почерпнула для себя пару моментов.

16.07.2020 08:52
Ярослав Бойко

Очень лаконично. В отличие от многих других статей, где вода с водой и с минимумом полезной инфы, эта выделяется. Мне актуально, как никогда, так что сохранил.

03.05.2020 11:21
Ольга Вячеславовна

В моем случае мне помогут только ингибиторы, но все равно ищу всевозможные статьи. Ваша статья максимально хорошо скомплектована, без воды и завлекаловки. Всем здоровья ! Не болейте, радуйтесь жизни.

18.04.2020 15:40
Яна Видякина

Спасибо за статью в которой информация по лечению донесена понятно без заумщины.

23.02.2020 21:38
Наталья Волчкова

Статья как и всегда информативна и максимально полезна!

Показати ще 3

arrow

Всього 7 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down