Хордектомія в Києві
Хордектомія – це операція на голосових зв’язках, яка передбачає видалення частини або всієї голосової складки з голосовим м’язом. Це одна з найдавніших процедур для лікування раннього раку (карциноми) голосової щілини, коли пухлина ще маленька.
Голосові складки або зв’язки – це хордоподібні структури, розташовані всередині гортані в горлі. Вони відкриті під час вдиху, щоб пропускати повітря, і зближуються під час ковтання, що дозволяє уникнути потрапляння води чи частинок їжі в дихальні шляхи.
Мова є основною функцією голосових зв’язок. Під час фонації в закритому стані вони вібрують і модулюють потік видихуваного повітря, створюючи мову та спів. Саме ця вібрація створює звук і висоту голосу.
Коли голосові зв’язки травмовані або паралізовані, це може спричинити захриплість голосу, проблеми з диханням і навіть втрату голосу. Симптоми та їх інтенсивність часто залежать від того, чи є параліч голосових зв’язок одностороннім чи двостороннім.
Методи проведення хордектомії
Хордектомія гортані може проводитися 2 методами: ендоскопічним за допомогою лазера або відкритим способом.
В клінічній практиці використовують класифікацію хордектомії, яка заснована на глибині та обсязі втручання. Виділяють 6 типів операції, кожний з яких має свої показання:
- Типи I-III — відносяться до часткової хордектомії, при якій голосові зв’язки частково зберігаються;
- Тип IV — повна або тотальна хордектомія, під час якої голосові зв’язки видаляються повністю від голосового відростка до передньої спайки;
- Типи V-VI — розширена хордектомія з висіченням тканин за межами голосової складки.
Показання до хордектомії
Найчастіше хордектомія застосовується при раку голосових зв’язок на ранній стадії, але є й інші показання. Серед них такі:
- диспластичні ураження голосових зв’язок;
- двосторонній параліч голосових зв’язок, причинами якого можуть бути певні інфекції (COVID-19, герпес, хвороба Лайма та вірус Епштейна-Барра), травми під час операцій на щитовидній залозі та інших органах шиї, травми грудної клітини або шиї (наприклад, під час ДТП) з пошкодженням гортанного нерва, неврологічні захворювання (інсульт, розсіяний склероз, міастенія, хвороба Паркінсона), злоякісні та доброякісні пухлини шиї, рак гортані.
Протипоказання до проведення хордектомії
Хордектомія не проводиться в таких випадках:
- є порушення рухливості голосових зв’язок;
- щитовидний хрящ уражений пухлиною;
- існує надглоткове або підголосове розширення;
- якщо загальний наркоз пов’язаний з ризиком для життя, наприклад, при недавньому інфаркті міокарда, брадикардії, аневризмі.
Також ендоскопічна операція хордектомія неможлива при переломі шийного відділу хребта, деформації нижньої щелепи, у пацієнтів з короткою товстою шиєю.
Підготовка до операції хордектомія
Перед тим як призначити хордектомію лікарю потрібно оцінити функціонування голосових зв’язок, якість голосу та дихання, розмір дихальних шляхів, наявність протипоказань до операції.
Як проводиться операція на голосових зв'язках
Операція хордектомія проводиться під загальною анестезією. Під час процедури використовується операційний мікроскоп, ларингоскоп та ендотрахеальна трубка. Таке обладнання забезпечує максимальний доступ до операційної зони та можливість не використовувати відкритий метод. Завдяки ендоскопічному втручанню менше травмуються тканини, а період реабілітації скорочується.
Відкрита хордектомія використовується у разі неможливості виконання лазерної процедури.
Можливі ускладнення
Як і всі хірургічні процедури, хордектомія має свій набір ризиків і побічних ефектів. Найчутливіше – це здатність пацієнта говорити. Вплив операції залежить від кількості видаленої тканини в області голосових складок. Якщо видаляється лише їх частина, то швидше за все, буде захриплість або втрата частини голосового діапазону. Після повної хордектомії, під час якої видаляються всі голосові зв’язки, пацієнт, швидше за все, не зможе вимовляти більшість звуків. Однак після цих процедур майже завжди залишається можливість говорити пошепки.
До загальних ускладнень відносяться порушення кровообігу і дихання внаслідок анестезії.
Також можливі місцеві травми, такі як пошкодження зубів, надрив і розрив піднебіння, кровотеча з гортані під час або після операції.
Післяопераційний догляд
Обов’язково призначається абсолютний голосовий спокій протягом 2 тижнів. Важливо уникати кашлю, прочищення горла, співу та крику. Кашель можна лікувати засобами, що його пригнічують, та муколітиками. Лікар призначає антибіотики для профілактики інфекційних ускладнень. Також слід робити парові інгаляції двічі на день.
Час відновлення після хордектомії залежить від того, яке втручання було проведене – ендоскопічне чи відкрите. Ендоскопічне дослідження проводиться після операції регулярно протягом 2 років. Весь процес лікування займає приблизно три місяці. Інколи може знадобитися повторна процедура.
Питання-Відповідь
У чому різниця між хордектомією та ларингектомією?
Хордектомія – це операція з видалення частини або всієї голосової складки, а під час ларингектомії повністю видаляється гортань.
Які можуть бути ускладнення після хордектомії?
Наслідки хордектомії можуть бути загальними та місцевими. До загальних ускладнень відносять порушення кровообігу і дихання внаслідок анестезії. Головним місцевим наслідком вважається порушення голосових здібностей або повна відсутність голосу, якщо була проведена тотальна або розширена хордектомія. Інші місцеві ускладнення можуть включати набряк, кровотечу, пошкодження зубів, надрив гортані.
Як швидко відновлюється голос після хордектомії?
Всі питання стосовно виду операції та часу відновлення після неї обговорюються під час консультації отоларинголога після повного обстеження, визначення показань та протипоказань до хордектомії.
Чи можна їсти після операції на голосових зв'язках?
Їсти після хордектомії можна, але їжа повинна бути м’якою, аби не пошкодити слизову оболонку та не травмувати операційну зону. У раціоні повинні переважати протерті каші, слизові супи, перемелене відварене м'ясо, овочеві та фруктові соки.
Який лікар виконує хордектомію
Пройти хордектомію в Києві можна після консультацію ЛОР-лікаря в Клініці МЕДІКОМ на Оболоні. Вартість хордектомії залежить від діагнозу, об’єму та типу операції. Такі питання обговорюються з лікарем після обстеження.
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна за адресою: Київ, Оболонь, Оболонська набережна, 9, цілодобово на сайті, в telegram-bot або за телефоном (044)503-77-77.
Ціни
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
5371. * Програма консультацій і досліджень " Обстеження перед операцією " (Враховано знижку 20%)
|
5670 грн
запис на прийом
|
20000 грн
запис на прийом
|
|
4682. * Хордектомія
|
31000 грн
запис на прийом
|
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Дякую лікарям за догляд та піклування. Вже зараз після операції розумію, чому вони так настирно рекомендували її провести. Бо відчуваю себе набагато краще. І як і обіцяли - голос залишився, хоча треба сильніше напружуватися під час говоріння.
Хочу від імені нашої сім'ї подякувати лікарям. У мого племінника вчасно виявили пухлину і операція не вимагала повного видалення зв'язок. Є великий шанс повністю не втратити голос.