exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Діагноз ПТСР (посттравматичний стресовий розлад)
3465. Консультація психолога
1800 грн.
Більше Згорнути down

Діагноз ПТСР (посттравматичний стресовий розлад)

Посттравматичний стресовий розлад або ПТСР – це важкий психічний стан, прогресуючий на тлі одиничної або повторюваної події, який негативно діє на психічне здоров'я людини. Симптоми ПТСР здатні проявитися відразу або через кілька місяців після травми.

Ймовірність розвитку посттравматичного стресового розладу однакова для пацієнтів різних вікових груп. Головний фактор ризику – тяжкість отриманої травми, початковий стан психіки, психологічна та біологічна схильність.

Відкрити Згорнути down

Класифікація

У сучасній класифікації виділяють 4 види посттравматичного синдрому:

Гострий.
З'являється в перші дні після стресової ситуації. Симптоми проявляються дуже яскраво протягом 2-3 місяців.

Хронічний.
Характерно поступове наростання ознак патології, виснаження нервової системи, зміна характеру, інтересів.

Деформаційний.
Виявляється у пацієнтів з довгостроковим перебігом хронічного розладу психіки. Прогрес призводить до формування фобій, неврозів, відчуття тривожності.

Відстрочений.
Клінічна картина стає явною через 3-6 місяців після травми. Спровокувати прогрес ПТСР можуть різні зовнішні подразники.

Також, виділяють 3 стадії ПТСР: гостра, хронічна і відстрочена.

У першому випадку, це – період початку екстремальної ситуації. Стан зберігається до її завершення. Для нього характерна надмірна тривожність за власне життя, загальмованість, сплутаність свідомості.

Хронічний стан спостерігається після усунення тригера, якщо пацієнт відчуває себе неспокійно. Не виключено збереження помутніння розуму, людина не розуміє, що сталося. Часто виникають зміни мовних і рухових функцій.

В окремих випадках при ПТСР такі стадії не спостерігаються, проявляється відстрочена форма, тобто характерні симптоми виникають через кілька місяців, а до цього пацієнт почувається нормально.

Ця медична проблема різниться і за важкістю стану. При легкому перебігу посттравматичного синдрому, самопочуття хворого залишається незмінним, зберігається здатність до професійної діяльності та можливість спілкування з іншими індивідами. При важкому ступені ураження діагностують хронічні психічні розлади, можлива шизофренія. При тривалому прогресі ПТСР призводить до збоїв роботи головного мозку, впливає на роботу ендокринної і нервової систем.

птср консультация киев

Для посттравматичних синдромів характерні різнопланові ознаки, в залежності від яких забезпечується розподіл на клінічні типи:

  • тривожний – часті напади, які проявляються на тлі постійного перенапруження;
  • астенічний – нервова система виснажена, втрачається інтерес до життя, пацієнт починає відчувати власну ущербність;
  • дистрофічний – замкнутість, пацієнти намагаються уникати оточуючих, часто з'являється незрозуміла агресія;
  • соматоформний – проявляється на тлі відстроченого ПТСР, супроводжується проблемами в роботі серцево-судинної, нервової систем, шлунково-кишкового тракту.

При виявленні посттравматичного стресового розладу основне завдання фахівця правильно диференціювати діагноз, встановивши вид і тип.

Відкрити Згорнути down

Основні причини ПТСР

Основним чинником, що провокує посттравматичні стресові розлади, є трагічна подія, ситуація, що травмує.

До числа причин ПТСР відносять:

  • бойові зіткнення і збройні конфлікти;
  • терористичні акти, природні та техногенні катастрофи;
  • фізичне та психологічне насильство;
  • напад, побиття, тортури, пограбування;
  • викрадення людей;
  • невиліковні хвороби, виявлені у самих пацієнтів та їх найближчих родичів;
  • смерть близьких людей;
  • викидні або передчасні пологи у жінок.

Зіткнутися з ПТСР може психологічно здорова людина, але перебіг хвороби у неї буде легшим, ніж у людини з розхитаною психікою. У всіх випадках синдром має хвилеподібний перебіг, часто це призводить до стійкої зміни особистості. Відбувається переоцінка власних ідеалів, своєї значущості в житті, заміна старих уявлень.

Відкрити Згорнути down

Клінічні симптоми ПТСР

До переліку симптомів ПТСР відносять такі зміни:

  • тривожно-фобічні стани;
  • постійні занурення в події минулого;
  • нав'язливі спогади;
  • порушення пам'яті та розлади сну;
  • апатія, небажання жити;
  • відчуття напруги та тривоги;
  • асоціальна поведінка;
  • будь-які ознаки виснаження ЦНС;
  • притуплення емоцій;
  • звуження свідомості;
  • відсутність задоволення, радості життя;
  • соціальна відчуженість.
Відкрити Згорнути down

ПТСР у дітей: особливості

Згідно зі статистикою, хворобу у дітей виявляють не частіше ніж у дорослих, але фахівці в області психотерапії запевняють, що розлад у дітей прогресує швидше. Діти представляють собою групу ризику через підвищену схильність до посттравматичного синдрому, вразливість і чутливість. Причини розвитку проблеми у дітей – це психологічні травми, неблагополучні соціальні умови й індивідуальні особливості розвитку.

Діагностику патології забезпечує дитячий психіатр. Лікар встановлює яка психотравмуюча подія відбулася і які зміни в нервовій системі вона спровокувала. В ході діагностики оцінюється реакція хворого на вплив подразників, уточнюється наявність спогадів, відтворюваних уві сні, в ході гри або в розмові. Консультація дитячого психолога дозволить встановити тип розладу, визначити схему впливу і встановити прогноз на одужання.

Лікування ПТСР у дітей – це тривала робота з дитячим психологом або психотерапевтом. Комплексна терапія вимагає сукупного використання декількох методик. Пацієнту показана когнітивно-поведінкова корекція, психотерапія і медикаментозне лікування, спрямоване на стабілізацію роботи ЦНС.

Відкрити Згорнути down

Ускладнення

Ігнорувати поставлений діагноз ПТСР не слід. З плином часу проблема може посилитися та призвести до незворотних ускладнень. Корекції піддаються тільки гострі розлади, після переходу в хронічну форму терапія ускладнена, спостерігається патологічна зміна особистості. У людини проявляються виражені нарцисичні якості, не виключений розвиток алкоголізму та наркоманії. У сукупності перераховані фактори є несприятливими ознаками, тому погіршують прогноз на відновлення.

Відкрити Згорнути down

Діагностика

Посттравматичний стресовий розлад діагностують на підставі скарг пацієнта на психологічні травми, трагічні події в минулому. Діагностика ПТСР забезпечується за допомогою спеціальних опитувальників, які підтверджують наявність умов, потрібних для захворювання.

Тест на ПТСР, що проводиться з самим потерпілим, не завжди є точним, оскільки деякі фактори хворий може приховувати. Часто психіатр рекомендує додаткову консультацію в присутності родичів або людей з близького оточення. Це дозволяє диференціювати діагноз і виключити наявність інших, симптоматично схожих захворювань.

Відкрити Згорнути down

Лікування

Тактику лікування ПТСР визначають індивідуально з урахуванням особливостей хворого, типу патології та наявності або відсутності супутніх розладів. Найбільш ефективною вважається когнітивно-поведінкова терапія та гіпнотерапія. За показаннями психотерапію поєднують з медикаментозним впливом. Лікування ПТСР часто вимагає використання блокаторів, антидепресантів, транквілізаторів, нейролептиків. В якості допоміжних методів використовується лікувальний масаж.

Відкрити Згорнути down

Профілактика ПТСР

Запобігти розвитку серйозних проблем допоможе лікар-реабілітолог або психотерапевт. Основне завдання – почати вплив відразу після отримання травми, якісно опрацювати подію, щоб не допустити переходу проблеми в хронічну форму. Також, запобігти розвитку посттравматичного стресового розладу допоможуть:

  • правильне харчування;
  • створення комфортних умов життя;
  • відмова від алкоголю і наркотиків.

Лікар повинен роз'яснити пацієнту, що гостра реакція на стрес – це нормальне явище для організму людини. Ще додаткова профілактика ПТСР полягає в уникненні можливих стресів і збереженні психічної рівноваги.

Відкрити Згорнути down

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-психотерапевт, психіатр

Який лікар лікує ПТСР?

При виявленні проблеми пацієнт повинен звернутися до психіатра. Якщо ознаки ПТСР виявлені у дитини, необхідна консультація дитячого психіатра або психолога. Наслідки ПТСР можуть бути незворотними, тому дуже важливо пройти повноцінне обстеження, визначити тип патології, встановити причину і пропрацювати схему лікування.

 

Пройти якісні діагностику та лікування ПТСР в Києві допоможуть фахівці клініки МЕДІКОМ, які працюють з новітніми методиками. Звернутися за допомогою та пройти тест на ПТСР можна в підрозділах клініки, розташованих на Оболоні та Печерську. Психічне здоров'я вимагає уважного ставлення, тому звертатися краще до професіоналів!

comment 6
Антонова Олена Юріївна
Лікар-психіатр першої категорії
comment 1
Борова Ольга Вікторівна
Фахівець з фізичної реабілітації
comment 6
Тарасенко Олена Валеріївна
Лікар-психотерапевт, психіатр

Вiдгуки

22.05.2024 20:35
Сніжана

Були у лікарки Антонової з моєю мамою. Повітряні тривоги, погані новини зробили своє. Тому треба була вже стороння допомога. І тут в “Медікомі” ми її отримали. Маму навчили технікам, як не брати все близько до серця і вивільняти негативні емоції.

11.01.2024 09:44
Віталій

Якось не вірилось, що на мене як чоловіка зовнішні стреси можуть повпливати. Але коли багато проблем сплелося докупи, то стало не до жартів. Взяв себе хоч якось в руки і звернувся в клініку. Пару сеансів з психотерапевтом, виконання його порад роблять своє діло. Ще поки не відчув себе морально на всі 100%, але вже близький до цього

28.11.2022 22:07
Альона

Хочу відзначити хорошу роботу Олени Валеріївни. Бо через війну в мене порушилась нервова система, складно було нормально реагувати на стресові ситуації. Тому наважилась звернутися в клініку. І як я зазначила, Олена Тарасенко допомогла мені вибратися з цієї психологічної ями. Вдячна і рекомендую всім!

23.10.2021 18:14
Олександр

Дякую автору. Дійсно, ПТСР - це дуже серйозно. Шкода, щодо цього лікарі зовсім не попереджають ні хворих, ні родичів. Я 3 роки тому зламав голеностоп: 4 операції, потім 3 роки на милицях, страх, що так і залишуся інвалідом, депресія, а ще тиск родичів просто зводив мене з розуму. Не уявляю, як з цим можна впоратися самотужки. Обов'язково ідіть до психолога.

11.09.2021 20:40
Галина Андріївна Синявська

Послизнулася на мокрій підлозі у кухні. Отримала компресійний перелом хребта, хотілося померти. Довелося звернутися до психолога. Без її допомоги я б не впоралася. Психолог дала поради, щоб впоратися зі страхами та прийти до розв'язання проблеми.

30.07.2021 10:47
Валентина

Спасибі величезне, гарно написана та важлива стаття. Багато нового дізналася. Зараз син на витяжці з переломом лежить, буду до нього уважнішою. Навіть не подумала б раніше, що про психічний стан людини після тяжкої травми також треба турбуватися.

15.06.2021 18:26
Виталий

Спасибо за информацию и помощь. Кулик Мария Сергеевна - очень хороший специалист. Мы пока приходили на консультацию без ребенка, чтобы разведать обстановку так сказать. Врач очень расположила к себе, задавала много вопросов, потом дала рекомендации, как нам вести себя с сыном после избиения одноклассниками в школе. Он сильно замкнулся, а мы потихоньку скатываемся в отчаяние. Теперь надежда только на Марию Сергеевну.

22.05.2021 11:55
Ольга

Висловлюю подяку Кулик Марії Сергіївні за допомогу. У нас згорів будинок, сталося це вночі. Спасибі родичам з Києва, що дали притулок. Але сина стало не впізнати. Ось зараз із Сергійком відвідуємо психолога, тому що вночі на нього находить неконтрольована паніка, і заспокоїти майже нереально. Уже після третього сеансу сім'я помітила прогрес.

01.05.2021 12:21
Михайло Валентинович

Дякую за інформацію. Діти зараз особливо схильні до психічних травм. У мене нещодавно померла від раку дружина, не можу знайти спільну мову з дитиною, хоча раніше ми були дуже близькі. У найближчому майбутньому звернуся з нею за допомогою до психолога.

11.04.2021 13:32
Леонид

Хорошая статья и сервис мне нравится, частенько заглядываю, когда что-то болит, за информацией по симптомам и болезням. Но вот мне по ПТСР интересно стало. Как же мы в своем детстве стрессы переживали без психологов и коррекционных методов? Вроде нормальные вырастали.

16.12.2020 18:16
Григорий Титов

Очень хороший сервис, освещают много актуальных тем, а главное, сразу пишут, к какому специалисту можно обратиться за помощью. Мы ходили в МЕДИКОМ к Марии Сергеевне, классный психолог. Ребенок заикался и сильно комплексовал по этому поводу. Но совместными усилиями логопеда и психолога ситуацию поправили. Никита сейчас учится, причем успешно, в 8 классе. Очень жизнерадостный и общительный стал.

Показати ще 3

arrow

Всього 11 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down