exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
Що таке меланома?
3860. Цифрова дерматоскопія /FOTO FINDER/
1100 грн.

Опис

Діагностика утворень шкіри за допомогою ультрасучасного цифрового дерматоскопа FotoFinder (виробництво: Німеччина). Виявлення захворювань шкіри на найбільш ранній стадії. У порівнянні зі звичайним дерматоскопом - діагностика в десятки разів точніша, фотосистема FotoFinder фіксує абсолютно всі родимки і пігментні зміни на тілі людини. Радіус захоплення становить 360 градусів, зображення миттєво виводиться на екран з аналізом патологічних ділянок. Метод незамінний як для первинної діагностики, так і для контролю динаміки стану родимок.

Більше Згорнути down

Що таке меланома?

Меланома – це злоякісна пухлина, яка розвивається з пігментних клітин меланоцитів. Ця ракова пухлина найчастіше починає свій розвиток на шкірі або родимці. Рідко у раку шкіри локалізація проявляється в інших органах, таких як очне яблуко, слизова оболонка порожнини рота або піднігтьовий простір. Одна з найбільш небезпечних злоякісних пухлин людини, яка характеризується частими рецидивами та метастазуючими лімфогенними й гематогенним процесами.

Відкрити Згорнути down

Класифікація меланоми

Клінічні форми злоякісної меланоми:

  • Поверхнево-розповсюджувана.
    У жінок з'являється на ногах, а у чоловіків місцем ураження є шкіра спини та грудей. Поверхневі утворення розвиваються повільними темпами, поступово поширюючись шкірою.
  • Вузлова.
    Вражає груди, спину та верхню частину тіла.
  • Акролентигінозна.
    Цей тип зустрічається на долонях рук або під нігтями на ногах і руках.
  • Лентигінозна (злоякісна веснянка Хатчінсона).
    Розвивається на тлі пігментної плями (родимки). За статистикою, до цієї форми більш схильні особи похилого віку жіночої статі. Локалізація – шкірні покриви, схильні до постійного впливу сонця. Найчастіше, це – обличчя. Характеризується горизонтальним, повільним зростанням і має найбільш сприятливий прогноз.
  • Ахроматична (безпігментна).
    Найбільш рідкісний вид меланоми.

Рак шкіри може вражати очі, ніс, рот, легені, пряму кишку тощо. Тому, існує так звана класифікація інших меланом, в яку входять:

  • меланома сітківки ока;
  • лентигінозна меланома слизових оболонок;
  • малігнізована меланома м'яких тканин.

Також, існує поняття прогресуючої меланоми. В цьому випадку ракові клітини поширюються від своєї початкової ділянки до інших частин тіла, викликаючи іншу пухлину, яка називається вторинним або метастатичним раком. Поширення відбувається у віддалені ділянки шкіри або вражає травний тракт, ЦНС та дихальну систему.

Іноді злоякісна меланома виникає навіть через багато років після первинного видалення початкового утворення.

Відкрити Згорнути down

Етіологія меланоми

Основні причини меланоми базуються на двох чинниках: неконтрольований вплив сонячної радіації або штучне ультрафіолетове випромінювання через використання солярію. Надмірне захоплення пляжною засмагою або впливом ламп з УФ-випромінюванням тягне за собою порушення структури ДНК клітин шкіри та збільшує ймовірність виникнення онкоутворень.

Відкрити Згорнути down

Крім того, існують додаткові фактори ризику раку шкіри. Серед них:

  • Фенотип. Люди зі світлим відтінком шкіри та блондини, а також володарі блакитних очей частіше страждають на це захворювання
  • Ослаблений імунітет підвищує шанси появи шкірного онкологічного захворювання
  • Наявність великої кількості родимок
  • Наявність сонячних опіків в анамнезі
  • Пігментна ксеродерма
  • Вікова група старше 50 років
  • Спадковість. Якщо в сім'ї було більше двох родичів, які страждали подібним захворюванням, це є приводом для звернення до професіоналів за допомогою
  • Наявність невусів (особливу небезпеку несе меланоформний невус)
  • Уже перенесена раніше меланома
Відкрити Згорнути down

Патогенез меланоми шкіри

Етапи хвороби залежать від стадії меланоми та ступеня її поширеності. Глибину проникнення первинної пухлини вимірюють в міліметрах і визначають за методами Бреслау (Breslow) та Кларка (Clark), які базуються на глибині проникнення ракових клітин.

Медицина поділяє розвиток меланоми на стадії (за Breslow):

  • I – утворення зустрічається тільки в зовнішніх шарах шкіри (в епідермісі, до базальної мембрани; товщина менша ніж 2 мм).
  • II – пухлина виявляється в зовнішніх шарах шкіри (товщина більша ніж 2 мм; може характеризуватися наявністю виразки).
  • III – раковий процес поширюється на лімфатичні вузли поряд з ділянкою ураження та/ або виходить за межі первинної пухлинної ділянки (межа між сосочковим та сітчастим шарами дерми).
  • IV – пухлинні клітини з'являються в сітчастому шарі дерми, проростають в жирову клітковину, метастази розповсюджуються по всьому організму, з виборчим ураженням органів.

Поділ на мікростадіі за Clark включає в себе тонку, проміжну та товсту (глибоку) форму інвазії.

Прогнози варіюються на підставі існуючих стадій меланоми.

Якщо діагностування та лікування відбулися на початкових стадіях розвитку захворювання (I, II), то прогноз відмінний і становить 98,2% виживання. III стадія залишає шанси на життя в межах 61,7%. IV стадії (особливо з метастазуванням) характеризуються швидко прогресуючим та смертельним перебігом. В результаті – менше 10% виживають протягом 5 років, а більшість пацієнтів очікує летальний результат через рік після постановки діагнозу.

Відкрити Згорнути down

Клінічні прояви меланоми

Більшість типів злоякісної меланоми починаються зі змін шкіри або з появи нової родимки. Також, небезпеку несе існуюча родимка, яка змінила свою форму.

Ознаки меланоми, які слід зазначити при тестуванні родимок:

  • геометрія – асиметрична родимка, в якій одна половина не дорівнює іншій, може бути симптомом меланоми;
  • межа – родимка, у якої контур не округлий, зникає чіткість;
  • колір нерівномірний і складається з декількох відтінків;
  • діаметр перевищує 5 мм.

Сверблячка, короста або кровотеча – додаткові симптоми меланоми. Вони зустрічаються рідше, але їх не можна ігнорувати.

Відкрити Згорнути down

Також, варто звернути увагу на:

  • випадання волосся з поверхні невуса;
  • виразки;
  • різке збільшення в розмірах;
  • вузлоутворення.
Відкрити Згорнути down

Ускладнення після первинного видалення меланоми

Симптоми прогресуючої або метастатичної меланоми можуть з'явитися через роки після того, як початкове утворення діагностовано та видалено з організму. Прояви залежать від ресурсів організму людини й органів, в які поширилася ракова пухлина. Вторинне утворення може з'являтися у вигляді пухлин на шкірі, легенях, або будь-яких органах людини. Крім появи новоутворення, з'являються такі ознаки як: різке зниження маси тіла, втрата апетиту, втома та виснаження.

Відкрити Згорнути down

Діагностика меланоми

На етапі раннього виявлення можливого раку шкіри необхідно ретельно вивчити родимки на наявність ознак захворювання. Важливо оглянути всі ділянки шкіри, включаючи волосяний покрив голови, складки тіла, простір між пальцями, стопи, поперекову зону. Самостійний візуальний огляд рекомендується повторювати не менше 1 разу в півроку, ще краще звертатися до фахівця, який проведе професійний огляд.

До інструментальних методів діагностики меланоми відносять:

  • Дерматоскопію – дослідження шкірного покриву за допомогою спеціального апарату. В результаті визначається ступінь небезпеки захворювання, з можливістю оцінки розвитку подій. Дерматоскопія – обов'язковий етап виявлення шкірних проблем.
  • При будь-якій підозрі на онкологію шкіри потрібне проведення біопсії. Забір тканин з ураженої ділянки з подальшою гістологією повинен підтвердити або спростувати наявність онкологічної проблеми.

Для визначення стадії процесу при діагностиці меланоми онколог призначає додаткові аналізи, такі як: лабораторне дослідження крові, УЗД, комп'ютерну томографію та магнітно-резонансну томографію головного мозку із в/в контрастуванням (для виключення вторинного ураження головного мозку) тощо.

Відкрити Згорнути down
Консультация дерматолога
Консультація дерматолога
Биопсия
Біопсія
Дерматоскопія
Дерматоскопія
Аналіз на онкомаркери
Аналіз на онкомаркери
Онкодерматологія
Онкодерматологія

Лікування меланоми

Рання ступінь захворювання характеризується товщиною меланоми менше ніж 1 мм. При цьому немає ознак, що підвищують ризик рецидиву, таких як відкрита рана або множинний мітоз. Видалення меланоми захоплює область діаметром 1 см.

Лікування меланоми I та II стадії. У тому випадку якщо ракова пухлина діагностована на глибині проникнення більше ніж 1 мм, буде виконана біопсія лімфатичних вузлів. Якщо в них ракові клітини не виявлені, проблему вирішить локальна операція.

Якщо виявлено ураження регіонарних лімфатичних вузлів, це означає, що почалася III стадія, котра вимагає більш обширної операції. При лікуванні меланоми III стадії пацієнтам пропонують допоміжну імунологічну терапію.

Дії при IV стадії, коли відбувається поширення вогнища хвороби на інші системи організму з появою метастаз, вимагає комбінації хірургічного втручання та інших методів. Процес лікування меланоми буде залежати від місця ураження, загального стану здоров'я та попередніх способів впливу на пухлину. Біохімічна та імунологічна терапія є найбільш поширеними методами вирішення проблеми. Променева терапія допомагає контролювати симптоми захворювання, якщо воно поширилося на ЦНС, травний тракт або дихальну систему.

Що стосується оперативного втручання, то воно виконується в області, де виявлено пухлину. Після біопсії, яка підтверджує діагноз, відбувається велика локальна резекція. Хірург обов'язково видаляє невелику частину тканини, яка здається нормальною в зоні, що оточує пухлину. Ця превентивна дія дає гарантію того, що ракових клітин не залишиться. При цьому знижується ризик рецидиву меланоми.

Відкрити Згорнути down

Контроль виліковності

Після видалення меланоми та в залежності від ступеня захворювання планується подальше спостереження. Пацієнти з меланомою на ранній стадії щомісяця повинні відвідувати лікаря. Будь-які зміни в районі операції вимагають негайної консультації професіоналів. В ході ваших звичайних оглядів лікар буде перевіряти лімфатичні вузли поблизу області, з якої була видалена меланома. В рамках самоконтролю необхідно звернути увагу на зміни родимок, якщо вони з'являться.

Після операції та глибокого лікування меланоми потрібна постійна консультація онколога, який буде контролювати стан симптомів захворювання. Під час спостереження може виникнути необхідність в додаткових аналізах, таких як рентгенографія та аналіз крові.

Відкрити Згорнути down

Профілактика меланоми

Після будь-якого лікування злоякісної меланоми дуже важливо уникати неконтрольованого перебування на сонці та вживати заходів безпеки для захисту шкіри, таких як:

  • носіння бавовняних або натуральних тканин, які забезпечують кращий захист від сонця;
  • затінення обличчя та шиї крислатим капелюхом;
  • носіння сонцезахисних окулярів та вибір тіні для відпочинку та пересування;
  • використання сонцезахисного крему з високим коефіцієнтом відбивання;
  • перебування на сонці в безпечний час (до 10:00 і після 16:00).
Відкрити Згорнути down

Поради та рекомендації при виникненні меланоми

Відповідна реакція при негативній діагностиці базується на індивідуальних особливостях психіки, попередньому досвіді боротьби з раковими захворюваннями в сім'ї, а також можливостях виліковності.

Що робити:

  1. Адаптуватися до наявності діагнозу.
  2. Справитися зі зміною в способі життя.
  3. Проаналізувати причини захворювання.
  4. Постійно підтримувати надію на одужання.
  5. Обов'язково говорити з близькими про хворобу.
  6. Продовжувати роботу, якщо це можливо.
  7. Короткі, регулярні прогулянки покращують самопочуття.

Пацієнт повинен прийняти зміни в житті та адаптуватися до них. Лікування може змінити ваш розпорядок життя та викликати фізичний дискомфорт, побічні ефекти (випадання волосся, нудота, блювота, втрата ваги, втома та слабкість). У більшості випадків ці ефекти проходять після лікування. Наслідки меланоми не такі страшні, як здається пацієнтові – в тому випадку, якщо вчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Що показує аналіз крові при меланомі?

Речовина S-100 виступає в ролі онкомаркера меланоми шкіри. За її рівнем у крові можна визначити ефективність лікування, що проводиться, застосовуваних методів, стадію хвороби, а також дізнатися про метастазування, появу вторинних вогнищ злоякісного процесу.

У чому різниця між меланомою і раком шкіри?

Злоякісні новоутворення шкіри — це група захворювань. Пухлини можуть утворюватися з різних видів клітин, від цього залежить ступінь агресивності патологічного процесу, прогноз, вибір методів лікування. Меланома — це рак шкіри, при якому пухлина утворюється з меланоцитів, хворобі властиве швидке прогресування і схильність до утворення метастазів.

Де болить при меланомі?

Суб’єктивно меланома не турбує пацієнтів. При збільшенні новоутворення і здавлюванні нервових закінчень іноді з'являються болісні відчуття, а при метастазуванні меланоми виникає біль в інших органах, у які потрапили метастази.

Чи можна повністю вилікуватися від меланоми?

Сприятливий прогноз при меланомі можливий, якщо пацієнт проходить діагностику і лікування на ранніх стадіях розвитку захворювання. Імовірність виліковування знижується по мірі прогресування хвороби.

Як зрозуміти, що меланома дала метастази?

Симптоми при метастазуванні меланоми залежать від того, у якому органі розвиваються метастази. Наприклад, збільшуються і болять лімфовузли, при ураженні печінки спостерігається жовтяниця, при поширенні ракових клітин у головний мозок виникають головні болі, порушення регуляції функцій, паралічі тощо.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог

Експерт у напрямку:

Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог

Який лікар лікує меланому?

Якщо сімейний лікар виявив ознаки меланоми, то він направить вас до фахівця. Подальшим лікуванням займається безпосередньо дерматолог (в разі виявлення раку шкіри – онколог). У багатьох випадках дерматолог може при попередньому огляді родимки відрізнити доброякісне зростання від злоякісної пухлини. При цьому, буде призначений комплекс необхідних діагностичних процедур для визначення ступеня ураження та призначення відповідного лікування. Не зайвим буде отримати висновок ще в одного фахівця для підтвердження діагнозу та визначення методів боротьби.

 

Якісне лікування меланоми в м. Київ гарантують досвідчені фахівці клініки МЕДІКОМ. Оболонь та Печерськ – місце розташування поліклінік нашого медичного закладу. У нас пацієнта чекає точна діагностика, грамотний підхід до лікування меланоми, допомога кваліфікованого персоналу. Ми допоможемо швидко і без наслідків позбутися захворювання.

comment 54
Закордонець Валентина Петрівна
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог вищої категорії, дитячий дерматовенеролог
comment 16
Подмастерчик Ольга Валеріївна
Завідуюча онкологічним відділенням, лікар-онколог другої категорії, онкомамолог
comment 26
Приймак Артем Валентинович
Лікар-дерматолог, дерматовенеролог, трихолог першої категорії, к.м.н.
comment 14
Делятин Оксана Вячеславівна
Лікар дерматовенеролог, дерматоонколог першої категорії, к.м.н.
comment 10
Єфімова Вікторія Олегівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматовенеролог, дерматолог, трихолог
comment 9
Резник Сюзанна Натанівна
Лікар-дерматовенеролог, дитячий дерматолог
comment 13
Шматков Олексій Валерійович
Лікар-дерматолог, дитячий лікар-дерматолог вищої категорії

Виїзд по Києву та районамВиїзд бригад невідкладної допомоги здійснюється по всіх районах Києва (Оболонь, Печерськ, Поділ, Святошин, Дарниця, Голосіївський, Шевченківський, Солом'янський, Дніпровський, Деснянський) та передмістя (Вишгород, Буча, Ірпінь, Бровари).

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

03.07.2023 21:01
Вікторія

Консиліум лікарів МЕДІКОМ зміг розібратися з моєю проблемою, що крилася в рідкісній безпігментній меланомі. Зараз з жахом розумію, якби й далі тинялася по простих поліклініках, чим би це все могло закінчитися.

14.02.2023 15:12
Саніна І.Г.

Я думала, що в мене в 40 років на шиї почала з'являтися нова родимка. Але подруга сказала, що такого не буває і порадила відразу звернутися до лікаря. Провела обстеження в Медіком. Виявили меланому на початковій стадії. Тут же почала лікування. Поки процес іде нормально.

27.11.2022 17:54
Олена

Дякую за пізнавальну статтю, я маю декілька родимок досить дивних на вигляд. Схоже треба кожну таку штуку перевіряти на рак, а потім вже думати - видаляти чи ні.

18.10.2022 18:23
Георгій Тищенко

Думав завжди, що меланома просто на шкірі та її можна видалити. А виявляється, вона проростає вглиб і навіть дає метастази. Хороша стаття, в якій все розписано доступною мовою, дякую!

04.10.2022 13:40
Анна

Стаття дуже інформативна, але дуже шкода, що наша держава не може надати допомогу в лікуванні дороговартісними препаратами, щоб це зберегло багато людських жіттів. Коли життя має бути важливішим за матеріальне збагачення деяких осіб.

30.08.2022 10:26
Карина В.

Дуже цікава та корисна стаття! Навіть не підозрювала, що меланома може прорости прямо вглиб, зруйнувати шар шкіри. Потрібно сходити перевірити свої родимки.

13.06.2022 22:06
Олег Анатольевич

У меня было несколько родинок, которые не внушали доверия, но все обошлось благополучно. После удаления и гистологии все оказалось ок. Теперь и дальне наблюдаюсь у дерматолога. И не подозревал, что у меланомы есть столько видов, было интересно и полезно прочитать статью.

10.05.2022 09:58
Таня

У меня меланома маскировалась под родимое пятно. Очень стремная штука((( но благо выявили проблему и своевременное лечение дало хорошие результаты. Спасибо за полезную информацию.

01.05.2022 12:37
Сергій

Дякую за статтю, не просто аби як написану, а гарно структуровану, зрозумілу. У сестри виявили меланому, зараз ми на стадії лікування і це важко. Та важливо знайти свого лікаря, фахівця... Нам такий трапився саме у Медіком!

11.04.2022 09:42
Ручинська Яна

Завжди знала, що сонце дуже небезпечне, особливо якщо як у мене багато родимок на тілі. Тому сонцезахисний крем, тінь і обстеження про всяк випадок. І вивчення інформації, за яку вам окреме спасибі!

Показати ще 3

arrow

Всього 10 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down