exit
search search serach
exit
search search serach
phone down
Укр down
Укр down
запис на прийом
травма головы

Перша допомога при черепно-мозкових травмах

Перша допомога при черепно-мозкових травмахБудь-якій людині необхідно знати, як надавати першу допомогу при черепно-мозковій травмі, адже це знання може врятувати чиєсь життя. Розповідаємо у статті про те, що потрібно робити у такій ситуації, і рекомендуємо звертатися для отримання професійної допомоги до лікарів Клініки МЕДІКОМ у Києві: викликати бригаду невідкладної допомоги у нас можна цілодобово за номерами 503-00-00 або 15-55.

Що таке ЧМТ

Черепно-мозкова травма (ЧМТ) — це травма голови, що призводить до пошкодження шкірного покриву, кісток черепу та головного мозку різного ступеню тяжкості. Вона викликає тимчасове або постійне порушення мозкової діяльності, що, у свою чергу, впливає на різні життєві функції. Така травма може статися з різних причин: через автомобільну аварію, падіння через необережність, під час занять спортом, внаслідок умисного нападу тощо.

Відкрити Згорнути down
Пройти обследование после ЧМТ
Виклик невідкладної допомоги 24/7


Виклик невідкладної допомоги. Ургентно КТ головного мозку

Викликати

Види черепно-мозкових травм

Черепно-мозкові травми поділяють на:

  • відкриті черепно-мозкові травми — проникають через шкіру, кістки черепа у напрямку мозкових оболонок та головного мозку;
  • закрита черепно-мозкова травма — не супроводжується проникаючим ушкодженням через кістки черепа, однак при цьому мозок може страждати через швидке прискорення та сповільнення у порожнині черепа.

Також розрізняють окремі види травматичного пошкодження:

  • струс мозку — легкі, оборотні зміни функцій мозку, що проявляються втратою свідомості, запамороченням, нудотою, порушеннями пам'яті, зниженням працездатності; у випадку частого повторення струсів мозку можуть відбутися необоротні патологічні зміни;
  • забій головного мозку — тяжке пошкодження мозку з розвитком вогнищевої симптоматики, яке може поширюватися протягом кількох днів, викликати набряк мозку, підвищення внутрішньочерепного тиску;
  • гематома — скупчення крові після крововиливу з пошкоджених кровоносних судин, локалізується між мозковими оболонками або всередині головного мозку; може тиснути на тканини мозку, викликати підвищення внутрішньочерепного тиску;
  • переломи кісток черепа — порушення цілісності кісток черепа, які бувають лінійними, здавленими чи уламковими, можуть нести серйозну загрозу здоров'ю через ризик виникнення гематом та розвитку неврологічних порушень;
  • дифузна аксональна травма — розрив аксонів та мієлінових оболонок внаслідок різкого гальмування, що викликає вплив сили зсуву, може супроводжуватися підвищенням внутрішньочерепного тиску, набряком.
Відкрити Згорнути down

Ознаки черепно-мозкової травми

Найпоширенішими симптомами черепно-мозкових травм є:

  • втрата свідомості на кілька секунд або хвилин;
  • порушення орієнтації у просторі;
  • сплутаність, пригнічення свідомості;
  • підвищена збудливість;
  • стан ступору;
  • асиметрія зіниць;
  • головний біль;
  • кома;
  • амнезія - порушення пам'яті про події, що відбулися незадовго до травми;
  • кровотеча або витікання спинномозкової рідини з носа або вуха;
  • зміни артеріального тиску;
  • тахікардія або брадикардія;
  • слабкість половини тіла (відповідно до місця розташування пошкодженої ділянки мозку);
  • порушення слуху, нюху, дихальної функції, роботи нирок чи інших органів.
Відкрити Згорнути down

Вираженість симптомів черепно-мозкових травм сильно відрізняється та залежить від характеру отриманих ушкоджень. Важливо відстежувати їх зміни, погіршення чи покращення стану пацієнта.

дтп травма голови
дтп травма голови
Відкрити Згорнути down

Що робити при черепно-мозковій травмі

Лікування має проходити лише під контролем лікарів, але першу допомогу при травмі голови повинні надавати люди, які знаходяться поруч із постраждалим. Швидкість та правильність дій мають ключове значення для збереження життя та його якості у майбутньому.

Необхідно дотримуватися наступного алгоритму допомоги при черепно-мозковій травмі:

  • перш за все, потрібно зробити виклик невідкладної медичної допомоги потерпілому з ЧМТ — за номером 503-00-00 або 15-55, за допомогою повідомлення у чаті на нашому сайті або Тelegram bot Клініки МЕДІКОМ;
  • забезпечити спокій, при підозрі на серйозні ушкодження (при травмах шиї) — не переміщувати постраждалого;
  • в інших випадках — стабільно бокове положення  (на боці, верхня рука заводиться  під голову біля вилиці, верхня  нога лежить зігнута в коліні, утворюючи додаткову точку опори);
  • якщо постраждалий без свідомості, положення — стабільно бокове, після перевірки дихання, пульсу, свідомості за протоколом САВ;
  • очистити ротову порожнину від слизу, блювотних мас;
  • при кровотечі щільно притиснути до рани стерильну пов’язку;
  • у випадку зупинки серця під час першої допомоги при ЧМТ слід провести непрямий масаж серця;
  • транспортувати можна тільки на твердій поверхні з мінімальною вібрацією;
  • не залишати постраждалого на самоті до приїзду лікарів, контролювати його стан, наявність дихання, серцебиття, зміни самопочуття.
Відкрити Згорнути down

Діагностика ЧМТ

Для діагностики черепно-мозкової травми лікарі застосовують наступні методи:

  • рентгенографія;
  • ЕЕГ;
  • КТ голови, КТ-ангіографія для оцінки стану судин;
  • люмбальна пункція при підозрі на крововилив;
  • МРТ, МРТ-ангіографія;
  • неврологічне обстеження;
  • інші дослідження - за наявністю відповідних показань.
Відкрити Згорнути down

Лікування черепно-мозкових травм

У Клініці МЕДІКОМ створено всі необхідні умови для комплексного лікування відкритих та закритих черепно-мозкових травм. Пацієнти з легкими ушкодженнями та відсутністю небезпечних ускладнень після діагностики лікуються амбулаторно. При отриманні серйозних ушкоджень, важкому стані та його погіршенні з часом проводиться інтенсивна терапія при ЧМТ у нашому стаціонарному відділенні.

При легких травмах рекомендується режим спокою, дотримання режиму праці й відпочинку, відмова від вживання алкоголю. Можуть призначатися препарати для покращення кровопостачання мозку, нормалізації обміну речовин, сечогінні засоби для усунення зайвої рідини з організму, зниження внутрішньочерепного тиску при набряку, протисудомні засоби. Пацієнтам з гематомами, переломами кісток черепа та іншими серйозними ушкодженнями показане хірургічне втручання.

Відкрити Згорнути down

Відновлення після ЧМТ

Процес відновлення, його перебіг та тривалість залежатимуть від ступеню тяжкості ушкоджень, від якості наданої першої допомоги при черепно-мозковій травмі та ефективності подальшого лікування. За наявності неврологічних порушень, для відновлення навичок, мовлення необхідні заняття з реабілітологом. Це допоможе повернутися до звичного життя або зберегти його якість на максимально можливому рівні, якщо через травму відбулися незворотні зміни.

Відкрити Згорнути down

Яка послуга вас цікавить?

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.


exit

Питання-Відповідь

Чим небезпечна відкрита черепно-мозкова травма?

Можливі небезпечні наслідки відкритої черепно-мозкової травми: порушення розумової діяльності, роботи органів чуття, життєвих функцій, параліч, судоми та інші неврологічні ускладнення. Через наявність відкритої рани є ризик інфікування тканин мозку.

Як довго болить голова після ЧМТ?

Тривалість посттравматичного головного болю залежить від ступеню тяжкості отриманої травми. При легких ушкодженнях біль може зберігатися протягом місяця, при важких — більше 3 місяців, у частині випадків залишається хронічний головний біль.

Яке положення краще зайняти потерпілому з травмою голови?

Під час першої допомоги при черепно-мозковій травмі потрібно допомоги постраждалому лягти на спину, припіднявши голову та плечі. Якщо пацієнт без свідомості, положення — стабільно бокове на боці, протилежному до ушкодженої зони тіла.При підозрах на отримання серйозних ушкоджень тіла переміщувати людину не можна.

Що не можна робити за травми голови?

Під час надання першої допомоги при черепно-мозковій травмі треба слідкувати, щоб пацієнт знаходився у спокої, потрібно виключити будь-які струси тіла. Не можна переглядати відео, читати та іншими способами навантажувати органи чуття. Забороняється вживання їжі, медикаментів, не пити до отримання рекомендацій від лікаря.

Автор статті:

Завідувач відділенням невідкладної допомоги, лікар невідкладних станів

Врачи

При вызове неотложной медицинской помощи пострадавшему с ЧМТ необходимо обращаться только в такую клинику, врачи которой имеют многолетний опыт спасения жизней в ситуациях различной степени сложности. Такие специалисты работают в МЕДИКОМ, имея высокую квалификацию и используя современное медицинское оборудование. Если произошел несчастный случай — сразу звоните нам по телефону 503-00-00 или 15-55 (круглосуточно), напишите сообщение в чате на сайте или обратитесь к нам с помощью Telegram bot. Также вы можете получить исчерпывающую консультацию у наших врачей по оказанию первой помощи при черепно-мозговой травме.

Ловыгин Георгий Александрович
comment 2
Ловигін Георгій Олександрович
Завідувач відділенням невідкладної допомоги, лікар невідкладних станів
Грицай Світлана Василівна
comment 5
Грицай Світлана Василівна
Лікар невідкладних станів другої категорії
Данчук Сергей Викторович
comment 2
Данчук Сергій Вікторович
Лікар-нейрохірург вищої категорії
Дутчак Михайло Григорович
comment 3
Дутчак Михайло Григорович
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-кардіолог вищої категорії
Римаренко Павло Володимирович
comment 14
Римаренко Павло Володимирович
Лікар медицини невідкладних станів вищої категорії
Терещенко Андрей Анатольевич
comment 1
Терещенко Андрій Анатолійович
Лікар невідкладних станів вищої категорії
Черненко Галина Іванівна
comment 2
Черненко Галина Іванівна
Лікар медицини невідкладних станів, лікар-педіатр вищої категорії

Ціни

На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.

Консультації
1300 грн
запис на прийом
1999. Консультація лікаря невідкладних станів
1200 грн
запис на прийом
5300 грн
запис на прийом
3049. * Виклик дорослої/педіатричної бригади невідкладної допомоги за межами міста Києва до 30 км (до 1,5 годин)*
5800 грн
запис на прийом
Діагностика
1177. * Рентгенографія цифрова будь-якої анатомічної області в двох проекціях*
1250 грн
запис на прийом
4536. * КТ головного мозку, лицьового та мозкового черепа (при ЗЧМТ)
2500 грн
запис на прийом
4537. * КТ лицьового черепа (орбіти, щелепи, кістки носа)
2100 грн
запис на прийом
3200 грн
запис на прийом
3250 грн
запис на прийом

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Вiдгуки

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down