exit
search serach
Болезнь Осгуда-Шляттера

Хвороба Осгуда-Шляттера

Думаєте, що у вас синдром Осгуда-Шляттера? Чи відчуваєте гострий біль в області колін, і цей біль зростає після кожної тривалої прогулянки, пробіжки та іншої фізичної активності? Не варто відтерміновувати візит до лікаря та самостійно ставити собі діагноз і тим паче призначати лікування! Хвороба Шляттера — це патологія опорно-рухового апарату, яка часто проявляється у тих, хто активно займається спортом. Характеризується запальним процесом в області коліна. Водночас, крім болю під час руху, може спостерігатися набряклість і болючість тканин зазначеної області.

Загальні положення

У медичній термінології хвороба Осгуда-Шляттера — це остеохондропатія горбистості великогомілкової кістки. Багато лікарів погоджуються, що ця хвороба є спадковою, проте поки немає точних наукових або медичних даних, що підтверджують це.

Відкрити Згорнути down

Хвороба Шляттера: причини виникнення

Захворювання Осгуда-Шляттера з'являється через низку причин:

  • інтенсивні та регулярні фізичні навантаження;
  • травми в області колінної чашечки або нижче неї;
  • регулярна мікротравматизація колінного суглоба;
  • переломи, тріщини або надломи великогомілкової кістки;
  • робота, безпосередньо пов'язана з фізичними навантаженнями.

Більшість причин хвороби Осгуда-Шляттера так чи інакше пов'язані з фізичними навантаженнями. Тому найчастіше до хвороби Шляттера схильні спортсмени, що займаються футболом, легкою атлетикою, боротьбою, аеробікою та іншими видами змагального і контактного спорту.

Відкрити Згорнути down

Симптоми хвороби Шляттера

Симптоми хвороби Шляттера проявляються таким чином:

  • сильна чутливість колінного суглоба, яка помітна навіть без навантажень в стані спокою;
  • під час руху виникає різкий біль (особливо сильно він проявляється під час виконання присідань і вправ, в яких відбувається згинання суглоба);
  • спроба стати на коліна також супроводжується сильним болем;
  • трохи нижче колінного суглоба з'являються своєрідні припухлості;
  • м'язова сила відчутно знижується;
  • чотириголовий м'яз стегна зменшується в розмірах, що особливо помітно, якщо порівняти з тим же м'язом на іншій нозі, не ураженій хворобою;
  • хворий суглоб стає менш рухливим.

Якщо у вас наявні аналогічні симптоми протягом тривалого періоду, вам потрібно звернутися до лікаря. Якщо все залишати так як є, то можуть виникнути ускладнення.

Особливості хвороби Шляттера у дітей

Хвороба Шляттера у дітей найчастіше проявляється під час статевого дозрівання, коли відбувається ріст організму. З огляду на те, що у дівчаток гормональний ріст відбувається раніше, віковий діапазон групи ризику цієї хвороби різний для обох статей:

  • у хлопчиків — приблизно в 14 років;
  • у дівчаток — приблизно в 12 років.

Наслідки хвороби Шляттера полягають в тому, що приблизно у 10 % дітей деформація залишається аж до дорослого віку. Симптоми хвороби Шляттера в цьому випадку у дітей такі ж, як і у дорослих. Якщо ви підозрюєте у дитини наявність цієї хвороби, вам необхідно звернутися до дитячого травматолога.

Хвороба Осгуда-Шляттера у дітей
Відкрити Згорнути down

Стадії хвороби Осгуда-Шляттера

Хвороба Осгуда-Шляттера проходить у 5 стадіях:

  • 1 стадія некрозу — результат порушеного кровообігу будь-якого ділянки епіфіза або апофіза;
  • 2 стадія — вторинний імпресійний перелом виникає при найменшому навантаженні за типом патологічного перелому;
  • 3 стадія — розвивається на тлі розсмоктування окремих ділянок некротизованої губчастої речовини кістки;
  • 4 стадія — виникає внаслідок розростання сполучної тканини;
  • 5 стадія — повне відновлення при правильному лікуванні.
Відкрити Згорнути down

Ускладнення при хворобі Шляттера

При такому захворюванні ускладнення зустрічаються не так часто, але не можна відкидати їх зовсім. Мають вони такі прояви:

  • хронічний біль в колінах;
  • невелика локальна припухлість;
  • наявність кісткової шишки в області припухлості;
  • набряклість у колінах.
Відкрити Згорнути down
Лікування хвороби Осгуда-Шляттера

Діагностика хвороби Осгуда-Шляттера

Для діагностики цього захворювання використовують стандартні клінічні методи:

У більшості випадків синдром Шляттера виявляється при звичайному огляді, а апаратні методи використовують в особливо складних випадках для визначення глибини ураження та наявності/відсутності ускладнень.

Відкрити Згорнути down

Як лікувати хворобу Осгуда-Шляттера

Якщо ви виявили у себе ознаки хвороби Осгуда-Шляттера і вони не проходять протягом тривалого часу, варто звернутися до лікаря за лікуванням. Він може призначити вам такі види лікування:

Відкрити Згорнути down

Операція хвороби Осгуда-Шляттера призначається в тому випадку, якщо починають проявлятися ускладнення і звичайна терапія не дає бажаних результатів. В такому випадку відбувається хірургічне втручання для виправлення деформації кістки. Рішення про проведення операції ухвалює лікар.

Профілактика хвороби Осгуда-Шляттера

Для запобігання хворобі слід дотримуватися таких правил:

  • займатися спортом, але в розумних межах;
  • виконувати фізичні навантаження, але без фанатизму;
  • відмовитися від екстремальних і контактних видів спорту.

Саме травми, навіть невеликі, часто стають першопричиною цього захворювання.

Відкрити Згорнути down

Питання-Відповідь

Як швидко вилікувати хворобу Шляттера?

Наскільки швидко можна вилікувати цю хворобу, сказати вам може тільки лікар. Тому обов'язково потрібна консультація ортопеда-травматолога, який в індивідуальному порядку при аналізі всіх медичних даних щодо захворювання зможе визначити приблизні терміни відновлення.

Чи можна бігати з хворобою Шляттера?

Будь-які фізичні вправи, які надають навантаження на коліно, можуть призвести до ускладнень. При цій хворобі будь-який рух здатен провокувати біль, тому потрібно бути обережним. Спорт при хворобі Шляттера — погана ідея.

Чи можна вилікувати хворобу Шляттера без операції?

Все залежить від кожного конкретного випадку. Якщо хвороба не в запущеній стадії, то її можна вилікувати консервативними методами лікування, не вдаючись до хірургічного втручання. Однак, якщо показання лікаря свідчать про необхідність операції, то вам потрібно звернутися до стаціонару.

Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.

Відкрити Згорнути down

Джерела

Відкрити Згорнути down
Автор статті:

Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Експерт у напрямку:

Завідуючий відділенням травматології та ортопедії, ортопед-травматолог другої категорії, хірург к.м.н.

Який лікар лікує хворобу Осгуда-Шляттера

Лікуванням хвороби Осгуда-Шляттера займається ортопед-травматолог. Якщо вам не дають спокою симптоми хвороби, зверніться за допомогою в МЕДІКОМ. Наші лікарі проведуть діагностику й ефективне лікування хвороби Шляттера в Києві, у відділеннях клініки на Оболоні та Печерську. Не потрібно ставитися до свого здоров'я безвідповідально — краще подбати про нього, звернувшись до досвідчених фахівців.

comment 48
Копєйкін Ігор Іванович
Лікар ортопед-травматолог першої категорії, дитячий лікар ортопед-травматолог
comment 5
Біла Марина Леонідівна
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, дитячий ортопед-травматолог, к.м.н.
comment 9
Калашніков Олексій Валерійович
Лікар ортопед-травматолог вищої категорії, д.м.н.
comment 20
Сахань Руслан Васильович
Лікар ортопед-травматолог, дитячий лікар ортопед-травматолог

Вiдгуки

11.02.2024 20:38
Артем

Я колишній спортсмен. Почав займатися бігом, а точніше - легкою атлетикою давно. Не знаю, що стало причиною розвитку патології, але тепер з приводу хвороби спостерігаюся в Медіком. Мене веде лікар Копєйкін Ігор Іванович. Відмінний лікар!

16.07.2023 09:18
Денис

Хочу висловити свою вдячність лікарю Сахань Руслану Васильовичу. Мені поставили в іншій клініці невірний діагноз. Я прийшов на прийом у МЕДІКОМ за порадою друга. Лікар призначив процедури за обстеженням, а також аналізи. Хвороба Осгуда-Шляттера не підтвердилася, чому я дуже радий.

25.01.2023 19:53
Игорь

Мой сын подросток с детства занимается спортом. Перепробовал все, что можно. Это были кружки по бегу, баскетболу, вольной борьбе. Вроде все нормально, на здоровье не жаловался, в больницы мы не ходили. Даже не знали адрес городской поликлиники. Но тут случилась проблема и с сильными болями в коленях нам пришлось обратиться в ближайшую клинику. Это оказался Медиком. Ортопед-травматолог провел обследование и поставил Осгуда-Шляттера. Назначил по факту диагноза лечение. Сыну немного полегчало, посмотрим, что будет дальше.

03.02.2022 11:27
Ирина

Болезнь Осгуда-Шляттера возникла внезапно. Да что там? Болезни всегда приходят неожиданно. Начала я с бесплатной медицины. Долго ходила в поликлиники, записывалась на прием к ортопедам, хирургам, отсиживала огромные очереди. Утомительные записи на анализы меня просто убивали морально. У меня времени мало, работа – пятидневка, семья. Те, кто вкусил «прелести» бесплатной медицины, меня поймут. Поделилась своей проблемой с подругой. Она посоветовала пойти на прием в МЕДИКОМ. Там работает замечательный врач Сахань Руслан Васильевич, у которого лечилась ее мама. Я подумала и записалась к доктору. По сравнению с государственной клиникой, прохождение процедур, сдача анализов и прием, выгодно отличаются оперативностью и сочувствием к клиентам. К сожалению, Руслан Васильевич выявил у меня болезнь Осгуда-Шляттера. Это было неожиданно для меня, но опускать руки в любой ситуации не стоит, буду бороться. Мне понравилось в клинике буквально все: врачи, младший медицинский персонал, оснащение, интерьер. Пациент там чувствует себя комфортно, говорю по личному опыту!

14.11.2021 21:04
Анна Степанова

Я обратилась с сыном в клинику Медиком, когда ему исполнилось 12 лет. Заметила, что под коленкой у него образовалась болезненная шишка. Хочу выразить благодарность ортопеду Копейкину Игорю Ивановичу. Он быстро нас принял, назначил анализы, обследования. Доктор внимательный, учтивый, после получения всех результатов снова в нему придем снова. Конечно, когда болеют дети, это плохо. Но Игорь Иванович внушил мне доверие. Рекомендую опытного специалиста со стажем работы больше 30 лет! Думаю, что большой опыт врача нам поможет.

Показати ще 2

arrow

Всього 5 відгуків

залишити відгук arrow arrow
Ваша оцінка
star star star star star
error
error
error
error

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.


Дякуємо, що допомогаєте нам стати краще!

Ваш відгук з`явиться на сайті medikom.ua після модерації.


Людям цікава ваша думка!


Поділіться, будьласка, вашим досвідом на картах Google.


Текст відгуку скопійований. Натисніть CTRL+V або напишіть новий відгук.


Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Передзвоніть
Наприклад: 0XX XXX XX XX

Натискаючи кнопку, ви дозволяєте обробку персональних даних та погоджуєтесь з політикою конфіденційності.

Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам?
Наприклад: 0XX XXX XX XX
Вільних операторів на лінії: 6
Замовлень дзвінків сьогодні: 100+
Прийнято! Ваш дзвінок опрацьовується.
Хочете, передзвонимо вам
в зручний час?
КНОПКА
ЗВ'ЯЗКУ
Є питання? Зв'яжіться з нами
page-down