Жировий некроз молочної залози
Жировий некроз — це негнійне запалення жирової тканини, яке виникає через недостатність кисню, внаслідок чого клітини спочатку стають нежиттєздатними, а потім гинуть. Згодом скупчення таких клітин в молочній залозі перетворюються на рубцеву тканину у вигляді вузлика, який можна прощупати.
Причини розвитку жирового некрозу
Найчастішою причиною жирового некрозу молочної залози є травма (до 70 % випадків). Серед інших причин — наступні:
- біопсія (тонкоголкова аспіраційна пункційна біопсія або трепан-біопсія) — діагностичний забір матеріалу для дослідження тканин під мікроскопом;
- лікування препаратами, що впливають на згортання крові (антикоагулянтами);
- вплив радіації;
- інфекції молочної залози;
- травми: від удару м’ячем, притискання ременем безпеки чи подушкою безпеки під час автомобільної аварії, тощо;
- лікування, пов’язане з раком молочної залози: променева терапія, хіміотерапія, органозберігаючі оперативні втручання чи мастектомія;
- реконструктивні операції (для відновлення об’єму чи зменшення грудей): застосування вільного лоскуту, пересадка жиру (ліпофілінг), встановлення чи видалення імплантів, лампектомія та інші.
Додатковими факторами можуть бути: будь-яке хірургічне втручання на молочних залозах, в тому числі зменшення грудей, куріння, ожиріння та літній вік (постменопауза) пацієнта.
Вогнища жирового некрозу молочної залози спочатку проявляються як ділянка крововиливу у жирову клітковину, яка потім ущільнюється та перетворюється на рубцеву тканину. Деякі клітини жиру можуть вивільняти свій вміст, внаслідок чого на місці шрамів утворюються кісти (олеоми). Також навколо уражених ділянок можуть утворюватися кальцинати.
Таким чином, серед видів жирового некрозу молочної залози можна виділити: жирові або масляні кисти, фіброз, кальцинати.
Симптоми жирового некрозу молочної залози
Основна ознака розвитку жирового некрозу — це поява затвердіння. Воно може бути круглим, без чітких контурів або бути схожим на ділянку товстої шкіри. Іноді жирові клітини перетворюються на рубці або утворюють мішечкоподібне скупчення рідини (масляна кіста), яке може відчуватися як гладка м’яка грудка, схожа на дрібну виноградину.
Додатковим симптомом може бути біль. Зазвичай ділянки некрозу безболісні, але груди можуть стати більш чутливими або болючими навколо цих утворень.
Також може змінюватися зовнішній вигляд грудей: шкіра навколо утворення стає червоною або схожа на синець, натягується або створює ямочки, можуть спостерігатися виділення з соска, інколи він втягується всередину.
Всі ці симптоми дуже нагадують рак молочної залози, тому варто негайно звернутися до спеціаліста, щоб провести детальну діагностику.
Діагностика жирового некрозу у молочній залозі
Під час першої консультації лікар детально розпитує пацієнта про історію хвороби, тому що це може суттєво вплинути на хід діагностики. Так, в анамнезі можна виявити травми, операції або реконструкції грудей, видалення імплантів, опромінення, ожиріння у минулому та дуже великі груди.
Під час огляду звертають увагу на особливості, які можуть бути пов’язані з жировим некрозом, а саме: неправильну форму молочної залози, втягування соска, натягнення шкіри або утворення ямочок, наявність шишки або кісти.
Подальше обстеження загалом націлене на виключення діагнозу раку молочної залози. З цією метою можуть бути призначені:
- мамографія — жировий некроз у формі кісти виглядає як прозора маса з гладкими краями, якщо мова йде про фіброз, то це будуть непрозорі ділянки скупчення кальцифікатів, що потребує подальших досліджень;
- УЗД — може виявити як кістозні, так і некістозні ураження, є корисним інструментом для виключення злоякісних новоутворень;
- МРТ — використовується, щоб відрізнити жировий некроз від карциноми;
- аспірація тонкою голкою — альтернатива біопсії, має високу чутливість та специфічність, допомагає виявити скупчення жирових часточок та змінених жирових клітин.
- біопсія — застосовується, якщо інші методи не дали впевненої відповіді щодо діагнозу, а підозра на злоякісність процесу залишається високою.
Лікування жирового некрозу
Методи лікування жирового некрозу молочної залози залежать від форми ураження. Ділянки жирового некрозу можуть збільшуватися, залишатися незмінними, регресувати або розсмоктуватися. Зазвичай це не потребує будь-якого хірургічного втручання. Спостереження достатньо, якщо немає болю і значних косметичних дефектів. Достатньо проходити щорічне дослідження.
Однак, якщо жировий некроз підтверджено, але він не зникає, спричиняє біль або дуже змінює форму грудей, можливий варіант хірургічного видалення.
Якщо жировий некроз містить маслянисту рідину, інколи призначають аспірацію за допомогою голки, аби полегшити дискомфорт.
У разі твердої пухлини та зміни форми грудей варіанти лікування залежать від розміру очікуваного дефекту після видалення ураженої ділянки. Якщо зона некрозу незначна, то може бути достатньо видалення і трансплантації жиру. При великих розмірах може знадобитися реконструкція тканин, наприклад, грудні імпланти та інші методики.
Питання-Відповідь
Чи можна виявити жировий некроз молочної залози на УЗД?
Так, масляні кісти, як вид жирового некрозу молочної залози, досить яскраво візуалізуються за допомогою УЗД. Якщо це фіброз чи кальцинати, то призначаються додаткові дослідження для більш точної діагностики.
Чи потрібно видаляти жировий некроз?
Якщо ділянка некрозу невелика, не викликає вираженого болю або деформації грудей, видаляти її не обов’язково, достатньо спостереження. Але якщо дефект значний, то лікарі розглядають різні варіанти хірургічного втручання.
Як відрізнити жировий некроз від ракової пухлини?
Жировий некроз та рак молочної залози можуть мати багато спільних симптомів, наприклад, втягнення соска, натягування або ямки на шкірі, щільні утворення. Щоб виключити діагноз злоякісного новоутворення, варто звернутися до спеціаліста, який проведе огляд, вивчить історію хвороби та призначить обстеження: мамографію, УЗД, МРТ, а у разі необхідності — біопсію.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Які лікарі лікують жировий некроз молочної залози
Лікуванням жирового некрозу в МЕДІКОМ займаються лікарі-хірурги та мамологи. Можна звернутися до нас у Києві та отримати усі діагностичні та лікувальні послуги від спеціалістів з великим досвідом. До того ж, наші клініки мають все необхідне обладнання, а також хірургічне відділення з сучасним операційним блоком.
Записатися на консультацію в МЕДІКОМ можна цілодобово на сайті, через телеграм-бот, а також за телефоном.
Яка послуга вас цікавить?
На послуги, позначені зірочкою *, знижка постійного клієнта 10% і 15% не поширюється.
Ліцензії та сертифікати
Вiдгуки
Мамолог Медікому консультувала мене щодо виникнення цієї пухлини. Я отримала максимум інформації і всі мої попередні страхи розвіялися.
Була підозра на новоутворення. Але добре, що все обійшлось. Після обстеження діагностували некроз. А це вже, за словами Оксани Миколаївни, абсолютно не страшно.
Минулого року на тренуванні сильно вдарилась - виникла припухлість. Дуже перелякалась. Але після обстеження отримала діагноз некроз грудей. Моя лікарка заспокоїла мене і контролювала все протягом року. І зараз припухлість зникла. Припущення лікарки, що все розсмокчеться само собою, підтвердилося.