Розсіяний склероз: симптоми та лікування
Розсіяний склероз – це небезпечна патологія ЦНС, яка призводить до дисфункції мозку з передачі й прийому сигналів. Руйнування речовини мієлінового типу знижує пропускну здатність нервових імпульсів. В результаті розпаду електроізолюючої оболонки утворюються склеротичні рубці. Збереження здоров'я пацієнта при цій патології залежить від своєчасного діагностування та якісного лікування патології.
Розсіяний склероз є розладом нервової системи, при якому відбувається ураження оболонок нервових структур. При відсутності лікування хвороби спостерігається розвиток ряду неврологічних розладів. У медичній літературі можна зустріти такі назви: множинний склероз, disseminated sclerosis тощо.
Класифікація
Сучасній медицині відомі такі види розсіяного склерозу:
- ізольований;
- ремітивний (даному виду характерно чергування ремісії й загострень);
- вторинний (патологія поступово прогресує);
- ремітивно-прогресуючий (наявність загострення після затухань);
- первинно-прогресуючий (захворювання не має загострень та ремісій).
Стадії розсіяного склерозу
Для оцінки стадії хвороби використовують спеціальну шкалу інвалідизації EDSS. За нею пацієнти розподіляються за групами:
- 0-3,5 бала. Мінімальні або помірні рухові порушення. У наданні сторонньої допомоги необхідності немає.
- 4-5,5 балів. Рухова активність обмежена.
- 6-6,5 балів. Переміщення хворого можливо за допомогою упору.
- 7 і більше балів. Рух тільки в інвалідному візку.
Етіологія захворювання
Існують різні причини розсіяного склерозу:
- генетичні (захворювання розвивається при певних генетичних умовах);
- зовнішні (несприятливі екологічні умови, токсини, інфекції та ін.);
- поведінкові (емоційні стреси, харчування, куріння, алкоголь).
Наслідками розсіяного склерозу є оніміння кінцівок та розвиток судомних нападів.
Патогенез
Хвороба аутоімунного типу розвивається на тлі дисфункцій імунітету. В результаті, мієлінові оболонки розглядаються в якості чужорідних та піддаються атаці. Згодом порушується передача електричного імпульсу від мозку до органів. Інтенсивні атаки призводять до паралічів, різних парезів та зниження зорової функції.
Симптоми розсіяного склерозу
Ознаки розсіяного склерозу включають ряд порушень. На ранніх стадіях спостерігається слабкість і оніміння рук, хиткість і погіршення зору. Прояви хвороби пов'язані з наступною симптоматикою:
- зниження інтелектуальних здібностей;
- пульсуючі болі в м'язах;
- втрата пам'яті;
- оніміння обличчя, рук;
- різкий занепад сил на тлі депресій та частих стресів.
Симптоми розсіяного склерозу розвиваються поступово.
Ускладнення
При відсутності лікування розсіяний склероз призводить до паралічу нижніх кінцівок, появу сильних судом м'язів, епілептичних нападів та проблем з боку шлунково-кишкового тракту. Розумова здатність значно знижується.
Діагностика розсіяного склерозу
Визначити патологію проблематично через те, що вона схожа з багатьма захворюваннями ЦНС. Основний метод діагностики – МРТ. Менш ефективний варіант полягає у використанні викликаних потенціалів. Вимірювання сигналів мозку дозволяє поставити діагноз. У деяких випадках проводиться аналіз спинномозкової рідини в лабораторії, щоб встановити форму хронічної патології. Якісна діагностика розсіяного склерозу досягається за рахунок комп'ютерних технологій.
Лікування розсіяного склерозу
Медикаментозне лікування розсіяного склерозу призначається після комплексного обстеження хворого. Основу лікування становить прийом імунодепресантів та препаратів гормонального типу. Підібрати персональну схему лікування допоможе кваліфікований лікар.
Реабілітаційний процес включає наступні заходи:
- лікувальну фізкультуру;
- фізіотерапевтичні процедури;
- голковколювання, БОС;
- тракційне витягування;
- психологічну терапію;
- лікувальний масаж.
Лікування розсіяного склерозу повинно бути комплексним.
Профілактика розсіяного склерозу
Попередити появу хвороби легше, ніж лікувати саме захворювання. Профілактика розсіяного склерозу включає 2 типу заходів:
- Первинні: здоровий спосіб життя, помірність в навантаженнях та відпочинку, відмову від куріння й алкоголю.
- Вторинні: превентивна терапія полягає в прийомі імуномодуляторів – дані речовини запобігають розвитку захворювання.
Після постановки діагнозу "розсіяний склероз", лікування обов'язкове. Від пацієнта та його рідних потрібно слідкувати за симптомами та уникати провокуючих чинників. До вибору фахівця необхідно підійти з усією відповідальністю, обговорити з ним всі варіанти альтернативної терапії.
Стаття носить інформаційно-ознайомлювальний характер. Будь ласка, пам'ятайте: самолікування може нашкодити вашому здоров'ю.
Який лікар лікує розсіяний склероз?
Невролог – перший помічник при лікуванні розсіяного склерозу. Актуальними також є висновок гастроентеролога, кардіолога. Не менш корисним буде психотерапевт. Фахівці нададуть об'єктивний терапевтичний прогноз розсіяного склерозу.
Пройти обстеження при підозрі на розсіяний склероз можна в комфортних медичних центрах клініки МЕДІКОМ на Оболоні та Печерську. Залишилися питання? Телефонуйте нам за контактним номером колл-центру та задавайте питання, що цікавлять вас, вибирайте лікаря й записуйтеся на первинну консультацію!
Сертифікати
Вiдгуки
Лікували у бабусі розсіяний склероз. У клініці Медіком дуже добрі фахівці. Рекомендуємо звертатися до них за допомогою.
Вважається, що склероз - захворювання лише людей похилого віку. Але насправді моя знайома зіткнулася з цим у віці 28 років. Лікування проходило у Медіком, каже, допомогло. Так що мені ось теж потрібний невролог, думаю, звернуся сюди
Коллега заболела склерозом, обращалась в Медиком, лечилась долго, но результаты все же получила. Хвалила эту клинику.
Зверталася до Медіком з підозрою захворювання на склероз. Мені все розповіли, призначили обстеження та терапію. Зараз все гаразд, дякую за допомогу!
Дядя в пожилом возрасте обращался за помощью в лечении заболевания рассеянный склероз. В Медиком хорошие специалисты, ему помогли, сейчас состояние наладилось.
Обращались к неврологу Высоцкой Татьяне Евгеньевне с заболеванием склероз. Нам помогли, если что, будем обращаться только сюда - клиника держит марку.
Дідусь почав втрачати пам'ять, скаржився на занепад сил та оніміння кінцівок. Показали його Смірнову Юрію Анатолійовичу. Діагностували склероз, призначили акупунктуру та спеціальну фізіотерапію. Зараз його стан значно кращий.
Моя бабуся страждала від склерозу, причому були не лише провали в пам'яті, а й суттєво знизилася її рухова активність. Записали її на консультацію до Медіком. Клініка дуже хороша, провели необхідну діагностику та призначили терапію.
Показати ще 3
Всього 8 відгуків